Z każdą godziną napięcie rośnie. Komentarz przed sesją 19.10.2016

Po wczorajszej sesji indeks WIG 20 wylądował 0.41% wyżej niż w poniedziałek i zakończył dzień na poziomie 1721. Choć nie jest to wzrost, który na dobre mógłby wyjaśnić najbliższą przyszłość to jednak wykresy po wczorajszym dniu dają nam wyraźne wskazówki.

wig20

Mówiąc w wstępie o wskazówkach może trochę przesadziłem. Bo to nie wykresy a wykres daje nam wyraźne wskazówki. Tak, wykres dzienny indeksu mówi nam tylko tyle, że walka na strefie wsparcia trwa i inwestorom do tej pory zabrakło zdecydowania przez co na rynku nie mamy żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Innymi słowy w tym ujęciu czasowym nadal aktualna jest analiza z wczoraj a nawet z weekendowej.

fw20intra

Jeśli jednak spojrzymy na wykres intra kontraktów na WIG 20, to otrzymujemy wyraźne wskazówki. Mianowicie powstała tu konsolidacja o zakresie ok. 20 pkt i wybicie z niej oraz skuteczny re-test wskażą kierunek na kolejne godziny. Zakres konsolidacji a przez to i teoretyczny zasięg wybicia dają nam wartości niemal idealnie pasujące do wyznaczonych stref wsparcia i oporu. W przypadku wyjścia górą jest to poziom ok. 1750 z wyraźną strefą oporu. Wyjście dołem z konsolidacji to najprawdopodobniej wybicie ostatniego dołka z 12.09 i zejście w okolice poziomu 1690 który również nie jest takim nic nie znaczącym poziomem. Kierunek wybicia może być powiązany z zachowaniem innych indeksów jak chociażby DAX. A tam sytuacja wygląda następująco:

dax

To oznacza, że cały czas konsolidacja jaka trwa już niemal miesiąc jest w grze. Tu nie ma co dyskutować tylko czekać na wybicie i wskazanie kierunku.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX po wybiciu wskazywanej strefy na ok. 10540-10560 i jej przetestowaniu, zrobiły ruch jaki zakładaliśmy w wczorajszej analizie. Tym samym rynek znalazł się na poziomach, które najbardziej odpowiadają utworzeniu formacji korony. Jednak dopóki cena nie zejdzie poniżej ok. 10590 i nie wybije mniejszej strefy wsparcia, dopóty trudno jest zacząć myśleć o pozycji S . A zatem cały czas możliwy jest atak na szczyt czyli na poziom 10700 a to w ujęciu DayTr. nie pozwala myśleć o niczym innym jak o ewentualnych L. Powiem więcej, atak na 10700, jeśli będzie miał miejsce a na tę chwilę jest to jak najbardziej możliwe, może zakończyć się powodzeniem i rynek może dojść do poziomu ok. 10780. Jednak taki scenariusz nie musi rozegrać się w jednym posunięciu. Wszystko zależy od tego jak i czy w ogóle cena dotrze do 10700 , co tam się wydarzy i co wyrysuje wykres. Powstanie na tym poziomie wyraźnej reakcji podażowej może przynieść ponowne zejście do strefy na 10600, która przypomnę jest teraz chyba ta najistotniejszą strefa wsparcia w ujęciu godzinowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

17 Replies to “Z każdą godziną napięcie rośnie. Komentarz przed sesją 19.10.2016

 1. czytam własnie ze wchodzi do sejmu ustawa o darmowych kontach w bankach z podstawowymi usługami , no to koniec dojenia przez bankierów Kowalskiego ciągłymi opłatami za wszystko , brawo , u mnie już nawet pobierają 4 zł za kazde sprawdzenie konta w bankomacie , debile do kwadratu i chciwośc ich zgubi

 2. Darek ty chyba masz konto w HFT czy ich promujesz na stronie , własnie czytam ze sprzedają biznes ale jedyny XTB sie wycofał bo sam ma tragiczne wyniki , ładnie ludzi na debiucie ubrali w shit

 3. Z cyklu przysłowia polskie :
  „Lecz się tym czym się strułeś”
  Czyli wychodzi jedna menda i gada – energetyka w dół
  Potem wychodzi i znowu gada – energetyka w górę.

  Jak ja bym chciał wiedzieć kiedy i co będzie gadał.

  1. Aby mówić o jakimś odwróceniu to trzeba coś najpierw złamać potem przetestować a tego na dzisiaj nie ma. Wróżyć nie będę.

 4. skoro energetyka miała ratować spółki węglowe a spółki węglowwe obecnie HIPERBOLUJĄ to może energetyka też zrobi to samo , w koncu nie ma co grać a to wymęczone spadkami jak wcześniej WYNGIEL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *