Wig 20 szoruje po dnie. Komentarz przed sesją 18.10.2016

Po wczorajszej sesji, indeks WIG 20, który stracił -0.32% znalazł się na poziomie 1715 czyli w strefie ostatniego minimum. Tym samym większość zadaje sobie pytanie. Wybije czy nie wybije i obroni? Odpowiedź na to jest całkiem jasna i prosta.

Nikt z nas tego nie wie. Wiemy natomiast jak mamy postępować.

wig20

Tendencja spadkowa nie pozwala na nic innego jak sprzedawanie bądź wstrzymanie się od jakichkolwiek decyzji. Jednak zejście do stref ostatniego dołka i utworzenie takiej świecy jak powstała wczoraj to moim zdaniem oznaka, że Ci którzy są na pozycjach S powinni mocniej trzymać „rękę na pulsie” a Ci którzy nic nie mają powinni tak wytrwać co najmniej do wyjaśnienia sytuacji. Ze względu na tendencję spadkową, wybicie dołka i ruch w kierunku 1690 wydaje się być bardziej prawdopodobnym scenariuszem ale ….. i tu przejdźmy na wykres intra kontraktów.

fw20intra

Konkretnie możemy powiedzieć, że tu również obowiązuje S zarówno w DayTr. jak i SwingTr. (w dłuższej perspektywie oczywiście również). Jednak rynek wykonał zejście do poziomu strefy wsparcia wzmocnionej zniesieniem 88.6% i zaznaczył wyraźną reakcję. Faktem jest, że nie wybiła ona OB ale ponowne zejście do minimum zakończyło się również powstaniem wyraźnego cienia. Tym samym tak naprawdę zarówno Ci, którzy zajmują pozycję i zamykają ją w ciągu dnia oraz Ci którzy „polują na swingi, mogliby pokusić się o zajęcie pozycji L. Trzeba jednak postawić sprawę jasno, byłoby to chwytanie spadających noży na podstawie dość mało wartościowych informacji. Innymi słowy „hazard”. Sytuacja uległaby zmianie i byłyby większe podstawy do takich działań gdyby dzisiaj rynek wybił poziom 1730 i po reteście miał zamiar dalej iść na północ. W takim wypadku w DayTr. byłoby jak najbardziej uzasadnionym granie L co do Swing.Tr to byłyby mocniejsze podstawy ale mimo wszystko jeszcze duże ryzyko niepowodzenia. Najbardziej prawdopodobnym poziomem docelowym, dla takiego ewentualnego wzrostu, byłby poziom ok. 1750 na którym mamy zdecydowanie wybitą strefę wsparcia będą cą teraz strefą oporu choć okolice 1740 również mogą sprawić dość wyraźny problem bykom. Gdyby ktoś przystawił mi pistolet do głowy i kazał powiedzieć dokładniej jak zachowa się cena w przypadku wzrostu to powiedziałbym, że jeśli zostanie wybity poziom 1730 to z 1740 pójdzie re-test i dopiero w następstwie jego pozytywnego zakończenia cena pójdzie na 1750. No dobrze ale pamiętamy, że właściwie z każdego interwału mamy tendencję spadkową i co wówczas gdy będzie ona kontynuowana bo jedno zatrzymanie i odbicie wiosny na pewno nie czyni? W takim wypadku, czyli po wybiciu strefy na 1710 można spodziewać się jakieś kolejnej reakcji popytu z okolic 1702. Jeśli miałaby ona charakter re-testu to w następstwie można oczekiwać zejścia do poziomów 1690 a gdy to nie zatrzyma niedźwiedzi to wówczas powinniśmy być świadkami testu dołka na ok. 1670.
Dzisiaj cena może jeszcze rozpocząć dzień od wzrostu ale jednak nie wybić 1730. W takim wypadku kiedy powstałby tam ciekawy sygnał to byłaby to świetna okazja na S.

dax

Wczorajszy dzień na DAX wyrysował małą czarną świeczkę z delikatnym górnym cieniem w środkowej części dużej białej świecy z ostatniej sesji poprzedniego tygodnia. Tym samym powstał układ Inside Bar, który totalnie nic nam nie wyjaśnia ani nie daje jakiś konkretniejszych wskazówek. Cały czas czekamy na wybicie z konsolidacji.

daxfutureintra

Patrząc na wykres intra 1H kontraktów na DAX, bez względu na to czy robimy DayTr. czy SwingTr. , obowiązującą pozycją jest S. W przypadku tego pierwszego sposobu inwestowania, coś może się zmienić gdyby cena wybiła poziom 10560. Ta sama strefa może jednak okazać się wyśmienitą okazją do zajęcia S na nieco gwałtowniejszy ruch spadkowy w ramach tzw fali 3. Oczywiście prędzej na strefie musimy otrzymać odpowiednie informacje. W przypadku realizacji takiego scenariusza można oczekiwać ruchu w okolice poziomu 10250 ale to raczej tylko w SwingTr. bo Ci co działają tylko w ciągu jednej sesji mogą dzisiaj tego nie doczekać. Gdyby jednak rynek zdołał wybić strefę na 10560 to mimo wszystko najbardziej prawdopodobnym wydaje się tylko dojście do okolic strefy na 10630 no chyba że …. .

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4 Replies to “Wig 20 szoruje po dnie. Komentarz przed sesją 18.10.2016

  1. JSW wchodzi do WIG 20 czyli szczyt wypadnie tej spółki po wejściu bo WIG 20 jest najsłabszym indeksem natomiast warto ENEi sie przyglądac bo ta akurat będzie miała dołek po wyjściu z WIG 20 i wejściu do najsilniejszego indeksu MWIG 40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *