Komentarz przed sesją 30.09.2016

Przedostatnia  sesja tygodnia i miesiąca przyniosła nam stratę indeksu WIG 20 o -0.24% do poziomu 1730. Choć wartościowo nie jest to „porażający minus” to jednak w trakcie sesji 

… rynek znalazł się tuz pod minimum Pin Bara z wtorku. Z jednej strony, byki mogą się cieszyć, że wspomniana świeca została obroniona i w efekcie powstała kolejna z długim dolnym cieniem ale z drugiej strony takie zachowanie pokazuje, że na rynku jest jeszcze gotowa do działania podaż.

wig20

 W sytuacji technicznej właściwie nie zaszły żadne zmiany i w dalszym ciągu czekamy na potwierdzenie lub zanegowanie wtorkowego Pin Bara. W przypadku wybicia minimum, które może mieć dzisiaj miejsce ze względu chociażby na zachowanie indeksów w USA i Niemczech, spodziewałbym się ruchu do poziomu ok. 1690. Pamiętajmy, że od połowy sierpnia jesteśmy w trendzie spadkowym a ostatnie próby wzrostów nie wybiły OB. Oczywiście wybicie formacji świecowej w drugą stronę czyli jej potwierdzenie powinno zaowocować ruchem na 1780 (w przyszłym tygodniu). Na tę jednak chwilę to niedźwiedzie są po stronie wygrywających i próba zejścia na 1690 wydaje się bardziej prawdopodobna.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów na WIG 20 dostrzegamy wyraźną obronę strefy wsparcia. Pytanie tylko czy w świetle spadków jakie miały wczoraj miejsce na DAX czy S&P nasz rynek okaże się na nie odporny i ta obrona faktycznie zadziała. No cóż mamy dwa Pin Bary na takim samym poziomie (układ niemal jak na dziennym indeksu) zatem potwierdzenie bądź ich zanegowanie powinno dać wyjaśnienie czy podążamy na 1710 i 1700 czy jednak może ponownie atakujemy ok. 1740 i dalej tworzymy coś co przypomina ORGR. Tu tak samo jak i na dziennym, obowiązuje kierunek S i dopiero wybicie 1740 może przyczynić się do zmiany tego.

dax

Na DAX mimo wyższego otwarcia, dzień zakończył się małą katastrofa dla byków. Co prawda Pin Bar z wtorku dalej nie jest zanegowany ale niestety brakuje również i jego potwierdzenia. Chciałoby się powiedzieć, że po takim jednoznacznym ataku podaży trudno spodziewać się czegoś innego niż testu minimum Pin Bara.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX wykonał wczoraj odbicie od wskazywanej strefy oporu, przebił strefę wsparcia i po jej reteście ruszył z całym pędem w dół zatrzymując się dopiero na ostatnim minimum. Ten spadek minimalnie bo minimalnie ale naruszył minimum z 27.09 i tym samym należałoby się spodziewać, iż odbicie z ostatnich 3 h notowań kontraktów jest tylko korektą w fali 4 po której najprawdopodobniej zobaczymy nowy dołek. Jeśli tak się stanie to poziom ok 10150 mógłby okazać się końcem dla tego impulsu spadkowego. To zaś dawałoby jeszcze szansę na zachowanie układu dołków i szczytów przypisanych trendowi wzrostowemu w ruchu od poziomu ok. 9200.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz przed sesją 30.09.2016

 1. Witam.
  Jak dla mnie pierwszy sygnał L sp500, wejscie z 5 min,
  sl 2139 (po wybiciu 2161 przesuwam do BE) z celem na nowe szczyty 🙂
  pozdro

  1. Pytanie brzmi nie czy? tylko kiedy linia trendu zostanie przebita? Są tam 2 świece na kształt wyspy. Pierwszy powrót nie zdołał zanegować wyspy i założenie krótkoterminowe jest takie, że jeśli szczyt wyspy nie będzie pokonany to zostanie przebita linia trendu. Natomiast jeśli szczyt wyspy zostanie pokonany to linia trendu też będzie przebita ale w późniejszym terminie. Tak więc tu czas odgrywa rolę, przy pierwszej ewentualności czasu jest niewiele. Tak to widzę . Szacun za podanie pozycji bo niewielu ma odwagę : )

   http://www.bankfotek.pl/view/2025669

  2. Pierwszy sygnał z 5 m, został wybity – już widzę mój błąd nie poczekałem nawet na 15 min 🙂
   wejście mam 2147 –
   sl pod świecą o której wczoraj była mowa – zakładam że ją testują

 2. Jesli tu sie już niewiele zmieni to odpał dopiero od nowego roku chyba, a kolejne 2-3 miesiące agonia. Zerowe obroty małe ruchy, małe wahania, aż do pełnego wyprzedania rynku.

  1. Tylko to co zrobili wczoraj dawało podstawy do tego aby przewidzieć chociaż w jakimś stopniu co mogą zrobić dzisiaj. Pisałem o tym rano.

   1. Ja przewidziałem że tak pójdą bo korketa 1 do 1 i OB tam wypadał ale że zrobią tyle punktów bez korekty żadnej to sie nie spodziewałem ,

 3. kto wziął dzisiejsze dołki i 400 pkt to gratki , ja po wyskoku czekałem na korekte ale sie nie doczekałem , a teraz czytam że jakieś ploty o DB poszły to już wiadomo o co chodziło , zabawa dopiero pewnie się zacznie w głupiego i głupszego dopóki nie ogłoszą ratowania kolejnych bankrutów kasą podatnika a że za duzy żeby upaść to jak zwykle pomogą pytanie czy przed czy po wyborach

 4. Merriman -Jeden inny punkt to uwaga: Rynek był ładnie rosnący w piątek, jeden dzień przed nowiem w sobotę w Libra. Jeśli ten rajd nie jest podtrzymywany na początku przyszłego tygodnia, to jest możliwe, że rynek będzie sprzedawać się do pełnego okresu księżyca października 16. Nowie, pełnie księżyca, które występują, gdy Słońce jest w Libra wydają się być bardzo ważne na rynkach finansowych w porównaniu do innych nowi i pełni księżyców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *