Komentarz przed sesją 29.09.2016

Za nami sesja podczas której indeks WIG 20 , mimo mocnego startu, skończył na minimalnym „plusie”. Wzrost o 0.1% do poziomu 1735 nie dał bykom potwierdzenia powstałej w wtorek świecy mogącej oznaczać …..

…. zakończenie korekty spadkowej. Tym samym w dalszym ciągu istnieje możliwość testowania dołka na poziomie 1710.

wig20

Bez wspomnianego potwierdzenia, przewaga jest po stronie niedźwiedzi, które nie dopuściły do wybicia OB i tym samym cały czas mamy tu trend spadkowy zapoczątkowany na szczycie przy ok. 1870. Oczywiście z nieco dłuższej perspektywy to wspomniany trend spadkowy jest na tę chwile korektą wzrostu od dołka na 1641 a dwa Pin Bary powstałe na strefie wsparcia dają realną możliwość zakończenia tej korekty. Tu jednak musi nastąpić potwierdzenie ostatniego z pin barów.

fw20intra

Tak jak ująłem to w pierwszym zdaniu, mocny początek nie dał satysfakcji bykom co widać po powyższym wykresie intra kontraktów na WIG 20. Wyraźne odbicie od strefy oporu obejmującej między innymi ostatnia lukę cenową i utworzenie świecy pro spadkowej nie może napawać zbytnim optymizmem posiadaczy pozycji L na tym rynku. Co prawda mocna świeca spadkowa nie wybiła a wręcz przeciwnie, zatrzymała się na strefie wsparcia jednak to bez wątpienia nie jest żaden argument za tym aby uznać iż rynek ma ochotę wrócić do wzrostu zapoczątkowanego w wtorek. Na obecną chwilę dalej obowiązuje tu kierunek południowy i bez ponownego ruchu na północ i bez wybicia 1740 trudno jest myśleć o innym scenariuszu.

dax

Na DAX również nie nastąpiło potwierdzenie poprzedniej świecy z dużym dolnym cieniem zatem nie pozostaje nic innego jak wyczekać spokojnie takiego zdarzenia bądź zanegowania czyli wybicia jej minimum. W tym miejscu jednak warto wspomnieć, że na rynku kontraktów na DAX w ujęciu dziennym wtorkowy Pin Bar został wczoraj potwierdzony wyraźną białą świecą. Stało się to po 17 a więc już wówczas kiedy to sam indeks nie był notowany.

daxfutureintraJak widzimy na powyższym wykresie intra kontraktów na DAX , cena doszła do dość istotnej strefy oporu cenowego wzmocnionej przez zniesienie wewnętrzne 61.8% Tym samym jest to poziom z którego niedźwiedzie powinny rozpocząć akcje podażową i tym samym zainicjować powrót do spadków. Zatem ciekawy sygnał w tej strefie może być dobrym wskazaniem na S, które pierwsze swoje problemy może mieć na wsparciu w okolicy 1420. Kolejne wsparcie to rejony 10300- 10350.
Jeśli natomiast udałoby się bykom wybić obecną strefę oporu to następne znajduje się już na 10570. Myślę, że któraś z stref oporu jakie tu wymieniłem powinna zainicjować ruch spadkowy a od tego jaki wykona on zasięg będziemy mogli ocenić, czy ostatnie odbicie było już zmianą trendu na wzrostowy czy tylko korektą przed dalszą przewagą niedźwiedzi.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz przed sesją 29.09.2016

 1. Witam.
  Pytanko odnośnie weekendowej i Sp500 :
  Czy po tym odbiciu na wzniesieniu 61.8% uważa Pan że to już koniec tej korekty?
  I na wspomnianym wzniesieniu mamy dwie świeczki dzienne które (jeśli się nie mylę) po połączeniu dają młotek i chciałem zapytać czy w swoich analizach stosuje pan świece łączone np. z interwału D1:
  http://fotodyl.pl/dfde16f43f/
  pozdro

  1. Po odbiciu od strefy którą oznaczyłeś , własnie układem tych dwóch świec, zachowany jest „schemat” po którym powinniśmy tam zobaczyć nowe szczyty. Czy tak się stanie to już inna sprawa ale tak to powinno wyglądać. Jeśli chodzi o świece to oczywiście że stosuje łączone świece ale dzięki Tobie wiem już teraz jak w weekendowej czy w innych analizach omówić właśnie taki układ. Do tej pory mówiłem że jest to układ odpowiadający Objęciu Hossy tylko z racji, iż powstał po zaledwie dwóch czy trzech świecach a więc bez jakiegoś wyraźnego trendu trudno jest mi nazwać to Objęciem Hossy. Teraz będę właśnie przedstawiał jako świece łączone.

    1. Sam również przedstawiałem takie schematy na szkoleniach i często mówiłem w weekendowych ale ostatnio jakoś chyba mniej.

 2. To że kontrakty przeszły na plus to wcale nie musi oznaczać że czeka nas jakiś wzrost wręcz przeciwnie . Ja odbieram to jako promocję dla S

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *