Komentarz przed sesją 28.09.2016

Za nami kolejna sesja  z ujemnym wynikiem indeksów. WIG 20 stracił wczoraj kolejne -0.42% i zakończył dzień na poziomie 1733. Trzy ostatnie sesje kierują się pewną prawidłowością z której można wyciągnąć ciekawe wnioski. Przejdźmy zatem do wykresu aby między innymi tą kwestię rozszerzyć.

wig20

Po wczorajszej sesji powstała świeca jaką niedźwiadki lubią najbardziej. Mianowicie Pin Bar który swoje minimum osadził w strefie wsparcia. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na pewną prawidłowość jaka towarzyszy nam od 3 sesji. Mianowicie mimo spadkowych korpusów, każda ze świec posiada wyraźny dolny cień. To jest ewidentnym dowodem na to, że akcje są zbierane podczas każdej z tych sesji. Jeśli dołożymy do tego wspomnianego Pin Bara to można założyć, że nowe dołki wcale nie są takie oczywiste. Samo powstanie takiej świecy w dniu wczorajszym i to nie w przypadkowym miejscu pozwala sądzić, że dzisiaj rynek będzie próbował zmienić bieg wydarzeń z ostatnich 3 sesji a kto wie czy nawet z ostatnich 6 tygodni. Głównym celem dla byków jest teraz poziom 1776 i jego skuteczne wybicie w cenach zamknięcia. Gdyby ta sztuka się udała w ciągu najbliższych dwóch trzech sesji to zapewne moglibyśmy coraz śmielej myśleć o testowaniu okolic poziomu 1870.

fw20intra

Jeszcze ciekawiej wygląda to od strony wykresu intra kontraktów na WIG 20. Tu po dojściu do strefy wsparcia i osiągnięciu poziomu 88.6% zniesienia całego wzrostu jaki miał miejsce od 12-22.09 powstała formacja harmoniczna Nietoperza z wyraźną reakcją w pkt. D w postaci solidnego, białego Pin Bara.  Równocześnie zamknięcie wybiło linie szyi małej formacji DB co sugeruje, że dzisiaj byki będą próbowały zrobić ruch w kierunku ostatniej luki cenowej. Oczywiście dopiero jej zamknięcie i tym samym wyjście nad poziom 1740 da nam pierwszą oznakę zmiany trendu spadkowego na wzrostowy. Takie rozwiązanie, mimo ostatnich spadków wydaje się być bardzo prawdopodobne.

dax

Jeszcze wczoraj rano można było się srogo martwić o sytuacje na DAX, jednak po sesji ta sytuacja wygląda już zupełnie inaczej i wszyscy, którzy okrzyknęli już totalny koniec wzrostu i widzieli indeks na nowych minimach, będą chyba musieli z tym jeszcze zaczekać. Pin Bar i to w jakim miejscu. Strefa wsparcia, linia trendu i co najważniejsze, poziom ostatniego dołka. Taka formacja, jeśli zostanie potwierdzona, musi skłonić nas do wzięcia pod uwagę teoretycznie jedynego słusznego scenariusza czyli wyjścia indeksu nad poziom szczytu utworzonego 15.08 w okolicach 10800. Piszę „teoretycznie” bo tak to zazwyczaj wygląda ale oczywiście po drodze są opory, które mogą się temu przeciwstawić. Prawda jest taka , spadek zatrzymany na dołku w silnej strefie wsparcia i formacja odwracająca na wzrosty. Do tej pory w tym ujęciu cały czas mamy trend wzrostowy więc jak inaczej spojrzeć na tę sytuację?

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX cena spadła niemal do samego dołka poprzedniego impulsu wzrostowego. Jednak nie wybiła go tylko zatrzymała się tworząc układ dwóch kolumn czyli jakby taką odmianę Gwiazdy Porannej. Dynamiczne odbicie od strefy wsparcia zaowocowało już naruszeniem OB w ruchu spadkowym i równocześnie wskazało na bardzo prawdopodobny charakter korekcyjny spadku wyrażony ruchem w trzech falach (nie w 5). Podczas dzisiejszej sesji spodziewałbym się dalszego wzrostu co najmniej w okolice strefy oporu na poziomie ok. 10450. Jeśli zdoła ona powstrzymać byki to po takim ruchu możliwy będzie ponowny spadek, z tym że raczej w okolice wybitej wcześniej strefy na ok. 103200. Zakładam również i drugi wariant w którym to cena poszybuje wybijając 10450 i dochodząc do kolejnej strefy oporu na ok. 10530 a stamtąd retest wybitej wcześniej strefy na 10450. To są podstawowe dwa warianty na dzisiejszy dzień. Oczywiście jeśli rynek nie wykona od samego początku jakiegoś wzrostu tylko zaraz od otwarcia zacząłby spadać , czego nigdy nie można wykluczyć, to zatrzymanie minimalnie nad OB przywróci możliwość powrotu do samych podstaw ostatniego odbicia wzrostowego. Jednak takie rozwiązanie wydaje mi się najmniej prawdopodobne.

37 Replies to “Komentarz przed sesją 28.09.2016

 1. Niestety dalej nie działa. Po kliknięciu „Treść zostanie odkryta po potwierdzeniu Twojego adresu e-mail” otwiera sie nowa karta z komunikatem „E-mail już istnieje na liście” i dalej mam zablokowany dostęp. Nie można normalnie zalogować się blog? np. użytkownik + hasło.

 2. Darku, co miałoby być głównym kołem napędowym wzrostu do 1870? Czy może w końcu energetyka troszkę odbije czy dalej będzie głównym obciążnikiem wigu 20? Patrzyłeś może na wykresy energetyki?

  1. O energetyce nie można powiedzieć jeszcze nic dobrego, no może tylko tyle że widać na niektórych spółkach, iż jakiś impuls spadkowy dobiega końca. To jednak nawet w przypadku realizacji nie niesie jeszcze za sobą wskazań do zmian w dłuższym terminie. Jednak wystarczy spojrzeć na WIG-BANKI aby dostrzec potencjał do wzrostu a to oznacza że najistotniejsza branża na giełdzie może własnie przyczynić się do wzrostu indeksu.

  1. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Mnie nie interesuje polityka, fundamenty, gospodarka itp. nie biorę tego pod uwagę i można mnie nazwać ignorantem. Ja patrzę tylko i wyłącznie na kreski, tam dla mnie są rozwiązania a nie w tym co się słyszy co piszą i co mówią.

    1. A co ma jedno wspólnego z drugim? Jeśli uważasz że ktoś coś kręci to zapewne musisz mieć siebie na myśli. 🙂

 3. Dla mnie po tym co powiedział minister Tchórzewski nie dotykałbym WIG 20 , ba twierdzę że jest super okazja na s na Mwig 40

 4. PZU który płaci dywidendę 9 % najniżej od 2012 r – ostatni dzień prawa do dywidendy dzisiaj – ewidentna spekulacja bo kto bogatemu zabroni , zgarnie dywidendę a spółkę sprzeda dużo wyżej bo tylko On ją będzie miał

  1. kupujesz przyszłośc a patrząc co robią rządzący o dywidendach można zapomnieć , oni nauczyli się wyciągać kasę ze spółek podobnie do tuska tamten podatkiem miedziowym a ci emisją nowych akcji ,

 5. Darku, a która spółka z energetyki wygląda w/g Ciebie najlepiej pod względem kresek?
  Pytam bo już tyle złego się tu stało, że w którymś momencie powinno sie powtórzyć JSW.

  1. Z tych liczących się to raczej żadna , jedynie w tej chwili najmocniejszy jest Tauron który zatrzymał się 3 raz na tym samym poziomie. Silna jest Kogenera ale co to za spółka? Jakie obroty? Na taką jak JSW to się szykują dwie inne ale totalnie nie mam pojęcia z jakiej branży.

 6. do poczytania ,dobre -http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lowca-frajerow-kontrakty-cfd-forex-inwestycje,134,0,2161542.html

 7. dobry artykuł, do mnie też wydzwaniali ,,mają same złote strzały,, ,każe im inwestować bez mojego udziału ,po co dzielić się z kims mamoną, ,często puszczają im nerwy ,i prawie zawsze kończy się ,że jestem debilem nie korzystając z takiej okazji , ale jak widać udaje im się naciągnąć wile osób i to na niezłą kasę

 8. Szczerze nie wierzyłem w ta analizę kopexu ale się prawie sprawdziło no i ccc szacun:)
  Zwłaszcza, że kopex fundamentalnie tragedia ale JSW też tragedia a co z niej zrobili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *