Komentarz przed sesją 23.09.2016

Na wczorajszej sesji mieliśmy trochę emocji. Strach, który zajrzał w oczy inwestującym w spółki energetyczne spowodował, iż WIG 20 urósł „tylko” 1.01%. Zamknięcie sesji wypadło na poziomie 1776 co może oznaczać, iż …..

….. po formacji RGR zostały tylko wspomnienia i niespełnione nadzieje. Kilka dni temu zwracałem uwagę na fakt, iz najprawdopodobniej ten RGR buduje się w korekcie a to bardzo rzadko pozwala zrealizować choćby minimalny teoretyczny zasięg wybicia z takiej formacji.

wig20

Wyraźna biała świeca jaka powstała wczoraj znalazła się już nad linią szyi a dolny cień „wyprodukowany” strachem na tle spółek energetycznych wskazuje tylko na to, ze byki , zwłaszcza te duże, są gotowe pchać indeks w górę. Na wczorajszej sesji mieliśmy również skokowo większy obrót (przestraszeni oddali akcje takich spółek jak Energa, Enea czy Tauron a jednak ktoś to kupił i na pewno nie był to „zwykły Kowalski”) co potwierdza wybicie linii szyi i całej strefy oporu. Teraz do pełni szczęścia potrzeba jeszcze wybicia OB i wyjścia nad poziom 1820.

Dlaczego tylko nieliczni zarabiają na giełdzie?

No właśnie „do pełni szczęścia”, zatem nie do końca został przekreślony scenariusz z testem ostatniego dołka na poziomie 1710. Gdyby dzisiaj powstała świeca która wraz z wczorajszą wskazywałaby na zmianę kierunku to mocno wróci do gry zejście na poziom ok. 1690. Jednak o tym będziemy mogli rozważać gdy tak się stanie. Moim skromnym zdaniem wykres pokazuje wyraźnie, iż poziomem który będziemy atakować w najbliższym czasie jest wspomniane wcześniej 1820.

fw20intra

Na wykresie intra cały czas mamy układ trendu wzrostowego i nawet panika po wypowiedzi ministra tego nie zmieniła. Cień świecy jaki powstał po tym zaskoczeniu domknął po prostu dwie luki jakie powstały w ostatnich dniach. Nie możemy jednak lekceważyć tego, iż kontrakty dwukrotnie dotarły do strefy oporu na ok. 1765 gdzie za każdym razem nastąpiła wyraźna reakcja. Ta strefa zbiega się również z wymiarem OB i taki układ zawsze może wywołać przecenę. Jeśli rynek ma dalej rosnąć to właściwie są możliwe tylko dwa warianty ewentualnej przeceny. Oba zaznaczyłem na powyższym wykresie. Zejście poniżej 1730 będzie już dla byków bardzo nieciekawą sprawą. Jednak do tego momentu można moim zdaniem szukać tylko i wyłącznie sygnałów do L patrząc oczywiście na ten wymiar czasowy.

dax

DAX nie zawiódł wczoraj naszych oczekiwań i z pełna energią wykasował strefę oporu wynikającą m.in. z linii szyi DT. Patrząc nieco szerzej na wykres DAX można ocenić, iz od poziomu 9200 a więc od dołka z 24.06 mieliśmy 5 fal w górę a następne 3 fale w dół zniosły tylko 38.2%. To wskazuje właściwie tylko na dwie możliwości. Pierwsza z nich to

Jak osiągać systematyczne zyski na rynkach finansowych?

wybicie ostatniego szczytu układ zwrotny w okolicach 11000 i powrót do spadku albo, i do tego skłaniam się znacznie bardziej, wybicie ostatniego szczytu i tworzenie kolejnego impulsu wzrostowego w drodze na nowe historyczne szczyty innymi słowy powstawanie tzw. 3 w 3. Zobaczymy co nam czas przyniesie jednak jedno wiem na pewno. Zastanawianie się nad S teraz albo co jeszcze gorsze branie tych S to moim zdaniem hazardowe zagranie. Trudno byłoby chyba znaleźć jakiekolwiek inne wytłumaczenie na takie postępowanie.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX wybił OB i doszedł do kolejnej strefy oporu na poziomie ok. 10700. Tam widać wyraźne powstrzymanie spadków, które moim zdaniem może objawić się dodatkowo zejściem w rejon poprzedniej strefy oporu będącej teraz strefą wsparcia czyli w okolice 10630 i stamtąd kolejny atak na nowy szczyt. Jeśli przy ewentualnej korekcie wspomniana strefa wsparcia nie zdołałaby zatrzymać zapędów niedźwiedzi to strefa oparta o poziom ok. 10550 powinna to już uczynić zdecydowanie. Oczywiście w obecnej sytuacji szukamy tylko wejść na L a S pozostawiamy innym ryzykantom.

Chciałbym jeszcze poinformować, że od najbliższego weekendu ponownie pojawi się każdemu kto będzie chciał zaznajomić się z analizami i komentarzami, okienko z formularzem zapisu na listę. Niestety poprzedni formularz obarczony był niedoskonałościami i „nie prosił” skutecznie o potwierdzenie zapisu na listę przed możliwością przeczytania komentarza. To z oczywistych względów nie spełnia wymagań i dlatego jeszcze raz od nowa każdy zainteresowany będzie poproszony o zapisanie się. Robię to tylko i wyłącznie w jednym celu. Mianowicie lista była już od kilku lat i statystyki wskazują na to, iż jest trochę osób, które już nie interesują się tą tematyką. Ja nie chcę nikomu wrzucać na skrzynkę tego co go nie interesuje i dlatego postanowiłem odświeżyć tą listę. Z góry chciałbym również przeprosić grono 1783 osób które przez ostatnie 2 miesiące zapisały się ponownie a teraz będą musiały to uczynić jeszcze raz.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz przed sesją 23.09.2016

 1. Równie dobrze od poziomu 8900 na Dax mogą być tylko 3 fale korekty ABC , gdzie obecnie już 5 fal w C skonczyliśmy albo wykończymy nowym szczytem i tyle , ale tego scenariusza Darek w ogóle nie przyjmuje do wiadomości , a przecież gdyby po wybiciu 1 fali miała być 3 fala to Dax powinien zapipsztalać jak nasz Mwig 40 a on wybił się i cofnął pod szczyt 1 fali co jest raczej niedopuszczalne gdyby miał być cały impuls

  dlatego negowanie Seweryna że bierze S według mnie nie ma sensu , a z 10700 na 10500 nawet retest mi bardzo odpowiada i zarobkiem 200 pkt Napewno bym nie pogardził a wręcz byłbym mega zadowolony

  1. Niestety już pierwsze Twoje zdanie wskazuje że ponownie (z wiadomych względów) uruchomił Ci się agregat sporu. Człowieku przeczytaj dobrze i nie pleć bzdur. Co do S to również robisz z siebie krętacza bo Twoje teorie wygłaszane co jakiś czas tutaj brzmią: S jak wybiją coś tam i zrobią korektę ale nigdy gdy rośnie , co do L dokładnie to samo tylko w odwrotną stronę a tu teraz próbujesz wmówić że są jakie kowlwiek przesłanki do S czy to w 1H czy to w 1D. Latasz po tych forach, odwiedzasz live roomy a piszesz jakbyś pierwszy raz zetknął się z czymkolwiek.

   1. Darek , ja już dawno powiedziałem , niech każdy poda POZIOM POZYCJI i STOP , ty tego nie robisz więc krytykowanie Sewerynna i innych za to nie jest fair bo sam nie podajesz pozycji, kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem

    1. Po pierwsze w komentarzu zawsze opisuje co gdzie i jak, po drugie ostatnio podałem wszystko ze szczegółami bo jak widzę takich pieniaczy jak Ty i Seweryn to trzeba z tym coś zrobić. Ty jeszcze może czasami określisz gdzie i dlaczego i mniej więcej dokąd ale Seweryn to tylko napisze wchodzę tu i koniec a potem SL gdzieś kilometr od wejścia, albo wcale bo pilnuje i z ręki reaguje, o tym czy to jest pozycja na 5 , 50 czy może 500 pkt to zapomnij a na koniec jeszcze powie że na kilkanaście pozycji tylko jedna z małą stratą. I nawet niech tak będzie ale albo ktoś pisze z jakimś uzasadnieniem albo niech sobie otworzy bloga czy coś i wypisuje same sygnały i tyle.

     1. Seweryn pisze wczoraj „10700 spróbujemy S na Daxa SL powyżej szczytu” no i ponad 100 pkt SL , albo „Darek ja zamykam pozycję wtedy gdy powody dla których ją otworzyłem znikają. Na razie opór jak sam widzisz nie został przebity. więc nie ma podstaw aby zamykać pozycję. Teraz jeszcze biorę S na S&P po 2169” bez SL . Rynek dał mu juz 10 pkt w plecy ale nic a potem okazuje się że zagrał na 5 pkt zysku. Zero jakiejkolwiek podstawy do S bo same białe świece ale co tam , jak trafię to będą o mnie śpiewać pieśni pochwalne. A jak nie trafię to się coś wymyśli, że tu Sl stawiam na zero albo coś innego.

 2. Darek powiedz jak to jest ze na Dax 200 pkt zjazd w kilka godzin sesji do retestu cię nie interesuje ale na WIG 20 to 50 pkt ruch przez miesiąc jest taki Byczy że szok ,

  1. A co wskazuje na ten Twój zjazd 200 pkt do niby jakiegoś retestu? Chyba Twoja bujna wyobraźnia bo na pewno nie żadne wskazania faktyczne. A co do naszego FW to nie wszystkie ruchy sa błyskawiczne a chyba wyraźnie napisałem , a Ty chyba potrafisz czytać, że gram na 200 i więcej pkt. Wchodziłem na samym dołku korekty mam teraz zabezpieczone na zero i tyle , nie interesuje mnie ta pozycja w trakcie sesji ustawiony alert i gram gdzie indziej, na innym rynku. A na koniec powiem Ci jeszcze jedno że jeśli 11 dni kalendarzowych to dla Ciebie miesiąc to chyba masz jakieś zaległości ze szkoły podstawowej.

   1. no na razie nic nie wskazuje poza tym że każdy wybity poziom powinien mieć retest i ja tam bym wchodził na L a na oporze grałbym S z bliskim stopem bo rynek nigdy nie idzie w jednym kierunku , a jak nie wybiją nowego szczytu na Dax to spadki są bardzo realne

   2. No i co będziesz miał z tego że masz zabezpieczone na zero , ja myślałłem że ty bierzesz zyski a nie wychodzisz na BE , ale jak na tym zarabiasz to OK

 3. Darek ale skad wiesz że Seweryn tak nie zarabia , może gra o,o5 Lota i dla niego 100 pkt Stop loss jest niczym , sam mówiłeś kiedyś że 50 pkt stop na Daxa ustawiasz , ja byłem kiedyś na webinarze Bartka Sledzia z Investio i ten nawet 500 pkt strate Daxa trzymał bo miał przekonanie i potem zarobił , dla mnie niedopuszczalne ale on zarabia i pokazuje historie rachunku i ile zarabia , więc taka strategia też daje zyski , każdy niech daje sygnały ze swojej strategii jak zarabia to ocenimy ,

  dla mnie poziom pozycji to 10720S STOP 5 pkt , ale to na M1 a z większych interwałów to już może być zupełnie inaczej

  a u mnie w statystykach w biurze podawanych na bieżąco jakie Kowalscy mają pozycje ostatnie przy 2190 i Dax przy 10880 100% grało S i wszyscy zarobili szybko i dużo , tak też można zarabiać , każda strategia dająca zyski jest dobra

 4. widzisz Darek jak mnie wczoraj wymyślałeś że wymyślam duże obroty i że leszcz sprzedał akcje za 1,2 mld a wzięły grube ręce , jakoś nie widze dzisiaj tych grubych rąk a pln sie umacnia to może jednak te grube ręce sprzedają z zagranicy i umacniają plna żeby odkupić walute taniej po sprzedaży akcji ,

  Orlen dostał rekomendacja od Morgana na 58 zł a moja od dawna jest na 40 zł dół kanału

  1. N o oczywiście tacy wielcy inwestorzy jak Ty czy Ja wczoraj na panice kupowali energetykę. Qba czy Ty się zastanawiasz kiedy coś piszesz?

  1. Na 90% SL będzie wybity. Gdybyś napisał, że poszukasz sygnału przy 2165 na L to bym się nie dziwił ale tak to nic innego jak próbuje S bo na L się nie załapałem, poszli tyle do góry to teraz musza spaść. To chyba nie jest dobra taktyka.

   1. Darek nie krytykuj , podaj swoje wejjście i niech każdy zarobi , na m15 jest świeca podazowa i dlatego wszedłem tam gdzie wszedłem

    STOP już w zysku Darku

    1. Ok. no faktycznie na 15M sl już w zysku jakbyś grał na 1M i nie ma sprawy. Ja mam pierwsze L na DAX z SL 10610 i z celem na nowy szczyt.

 5. Mam trzy pytania. Pierwsze: czy impulsie wzrostowym jako poziomy oporu uważamy wcześniej przebite dołki, czy też poprzednie wyższe szczyty?
  Drugie: Czy ten poziom oporu, na poziomie szczytu głowy RGR jest poprowadzany po cieniu świecy z 2016-03-09. Trzecie. Względem jakiej fali mam wyznaczać poziomy poru? Weźmy jako przykład obecną falę od 06-24. Czy poziomy oporu mam wyznaczać po dołkach z imulsu spadkowego rozpoczątego koło marca i trwającego do tego 6-24. Mam nadzieję, że ktoś będzie miał ochotę odpisać 🙂

  1. Trochę mało precyzyjnie ale postaram się coś odpowiedzieć. Każdy „dołek” i każdy „szczyt” jest swego rodzaju wsparciem/ oporem. Zatem przy impulsie wzrostowym i jedno i drugie stanowi opór. Jednak w ruchu w górę ważniejsze są szczyty korekt w poprzedzającym impulsie spadkowym bo pokonanie bądź nie mówi nam o zmianie bądź nie trendu. W tym samym impulsie wzrostowym liczą się również wsparcia w postaci dołków korekt jakie w nim występują ponieważ złamanie takiego dołka to wskazanie na albo zmianę kierunku albo wejście w dłuższą korektę.
   Na drugie pytanie nie odpowiem bo nie mam pojęcia o jakiej RGR mówisz.
   Na 3 pytanie odpowiedziałem już chyba po przez odpowiedź na pierwsze ale jakbyś chiał coś doprecyzować to pisz śmiało a najlepiej na priv

   1. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Doprecyzuję drugie pytanie: Chodzi o „punkt G” na wykresie:
    http://invst.ly/2h26t
    Zastanawiam się czy jest on poprowadzony po dołku X1, czy szczycie X2. No i możliwe, że odpowiedź na kolejne to pytanie może wynikać z odpowiedzi na poprzednie ale je zadam(już ostatnie). Załóżmy, że jesteśmy w FALA3, czy tworząc poziomy oporu dla FALA3, bierzemy pod uwagę tylko dołki i szczyty z FALA2, czy też FALA1. Dziękuję i pozdrawiam.

    1. Myślałem że o ten RGR chodzi ale ten marzec mnie zmylił. Tu prawda wygląda tak że i X1 i X2 ma swoje znaczenie. Na rynkach nie ma oporu czy wsparcia w postaci jakiegoś konkretnego poziomu zawsze jest strefa czyli jakiś przedział punktowy. Najczęściej sprawdza się cień świecy szczytowej bądź z dołka. Jesli chodzi o to kolejne pytanie to szczyt fali pierwszej a zarazem początek fali 2 jest oporem dla rodzącej sie fali 3 a po wybiciu tego poziomu kolejne strefy pochodzą z lewej strony wykresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *