Komentarz przed sesją 20.09.2016

Pierwsza sesja nowego tygodnia zakończyła się wzrostem indeksu WIG 20 o 0.89%. Zamknięcie dnia, które wypadło na poziomie 1750 pokazuje wyraźnie ….

…. iż strefa oporu wyznaczona przez linię szyi formacji RGR, wyraźnie uaktywnia podaż nie pozwalającą zanegować sygnału sprzedaży.

wig20

Górny wyraźny cień przy wczorajszej świecy to wskazanie, ze rynek powinien dalej spadać. I tu jak najbardziej można poważniej myśleć o S pamiętając jednak że każda formacja świecowa wymaga potwierdzenia a sytuacja mimo wszystko nie jest tak do końca klarowna. Mamy tu “walkę” RGR z Koroną, strefy oporu z linia trendu. Dla mnie wczorajszy cień nie jest takim oczywistym wskazaniem na dalsze spadanie. Tzn. nawet jeśli cena indeksu nie osiągnęła jeszcze minimum to wydaje mi się, ze będzie ono niewiele niższe niż to dotychczasowe. Jednak to jest przewidywanie. Sytuacja techniczna wygląda tak, że lepiej jest poczekać na jakieś dokładniejsze wskazania.

fw20intra

Na wykresie intra również widać, iż linia szyi RGR wyzwala podaż jednak jeszcze cały czas mamy tu układ fal pro wzrostowy (w tym najkrótszym wydaniu , od dołka do linii szyi). Świeca jaka pojawiła się wczoraj na ostatnim szczycie zdaje się wskazywać, iż dzisiaj rynek mimo wszystko zaatakuje ta strefę jeszcze raz. Jeśli i to się nie powiedzie to zapewne dojdzie do wygenerowania układu fal pro spadkowych. Jeśli natomiast rynek zdoła wyjść nad strefę ok. 1750 a następnie pokona 1765 to sytuacja zmieni się diametralnie.

dax

Na DAX po wczorajszej sesji zaświeciło słoneczko dla byków. Na podwójnym dołku przy strefie wsparcia i wybitej wcześniej linii trendu spadkowego, powstała wręcz idealna formacja Harami. Jeśli w najbliższych dniach zostałaby ona potwierdzona to przed nami niezła zabawa z zdobywaniem kolejnych szczytów. Zanegowanie formacji niosło by za sobą niedźwiedzie skutki i wówczas należałoby oczekiwać na test 10100. Mimo wszystko cały czas uważam, ze wariant wzrostowy ma większe prawdopodobieństwo realizacji.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX cały czas jesteśmy w trendzie spadkowym i o zmianie będzie można tutaj mówić dopiero po wybiciu 10450 a dalej 10500. Choć wówczas będzie to już silne wskazanie na drogę ku nowym szczytom. Pamiętajmy, że w nieco dłuższej perspektywie niż kilka dni mamy cały czas trend wzrostowy. Cena zeszła do poziomu OB i choć po drodze wybiła linię szyi DT to jednak nie zdołała na tę chwilę wykreować ruchu wybijającego OB a o wybiciu dołka ostatniego impulsu wzrostowego nawet nie mogło być mowy. Schodząc do znacznie niższego przedziału czasowego a więc dosłownie do ostatnich godzin notowań kontraktów, można wyraźnie zauważyć pojawienie się DB następnie wybicia linii szyi tej formacji i wybicia strefy oporu. W dalszej kolejności doszło do pierwszego jej re-testu a niemal na sam koniec dnia do kolejnego równie zakończonego świecą z dolnym cieniem i potwierdzającym białym korpusem. Zatem tu w tej najkrótszej historii czasowej mamy już pierwsze wskazania na tworzący się trend wzrostowy. Zatem atak na 10450 wydaje mi się najbardziej prawdopodobnym wariantem na dzień dzisiejszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 20.09.2016

 1. Tom'as pisze:

  Witam.
  Nie wiem czy dobrze myślę ale świeca godzinowa i łatwość jaką przebiła opór nie zapowiada spadków i wygląda to na test od góry:
  http://fotodyl.pl/0603b02cb4/
  pozdro

  • Seweryn pisze:

   Tom’as to bardzo mocno naciągany rysunek bo tam żaden opór nie został przebity.

   • Tom'as pisze:

    Całkiem możliwe (nie jestem fachowcem) ale zwróciłem na tą świece uwagę po piątkowym obrocie – jak na razie trzymają cenę :
    http://fotodyl.pl/d59e8b802f/
    pozdro

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Bo świeca ma swoje znaczenie a Seweryn raczej odnosił się do linii oporu/wsparcia.

     • Tom'as pisze:

      Aha, już rozumiem powinienem napisać :
      świeca h1 przeleciała przez dołek z sierpnia jak przez masło i zatrzymała się na oporze 🙂

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Może nie tak. Jakbyś chciał być dokładny w opisie to powinieneś zaznaczyć strefę oporu a nie poziom. Wówczas byłoby dokładnie widać to co napisał Seweryn czyli że opór nie został wybity. Teraz druga kwestia to jest to, iż ta świeca na którą wskazałeś rano wybiła inny opór jakim był poprzedni szczyt w trwającym ruchu wzrostowym i tu jest znaczenie tej świecy. Dodatkowo na świecy poprzedzającą tą białą był ogromny obrót czyli akumulacja. Teraz cała biała świeca i ta poprzednia czarna stanowi przestrzeń z której cena nie powinna wyjść dołem jeśli rynek ma rosnąć. Jak widać poziom otwarcia białej świecy zadziałał jako wsparcie i dlatego można oczekiwać, iż rynek będzie chciał ustanowić nowy szczyt a co najmniej przetestować go (mówię o szczycie utworzonym tą Twoją świecą). Wybicie tego szczytu najprawdopodobniej będzie równoznaczne z wybicie całej strefy oporu i zanegowaniem RGR a to ….. i tak dalej i tak dalej.

     • Lok pisze:

      A ja zaryzykował bym stwierdzenie ,że tam nie ma rgr, bo:
      -podstawa krzywa
      -obroty nie takie tam gdzie trzeba
      -wszyscy to widzą 😉
      Na mój gust albo skończyliśmy abc, albo konczymy b w c.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      I tu mamy bliskie sobie spojrzenie.

     • Przemek pisze:

      Panie Darku, a to nie jest tak, że to wybicie prawego ramienia świadczy o zanegowaniu formacji? Czyli coś koło 1800 pkt.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      O formacji mówimy kiedy zostaje wybita linia szyi więc negacja dotyczy tego samego poziomu.

  • Przemek pisze:

   A jak dojdą przebiją linię szyi, trochę urosną i znowu pójdą z impetem pod kreskę? Czy ta formacja jest już wtedy nieważna?

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    Nieważna będzie jak wybiją i nie wrócą. To co napisałeś to raczej naruszenie które często ma miejsce i nic nie zmienia.

 2. qba pisze:

  Action jak na bankruta mega odpał , Darek może pokusi się o analize bo jest co odrabiać

 3. qba pisze:

  tak jakby flaga na FW20 wybita dołem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *