Tajemnica skutecznych sygnałów wejścia i dobrze postawionego SL.

Trzy dni temu pisałem o psychologii inwestowania a dokładniej o tym jak zwalczać emocje chciwości i strachu. Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie te emocje powodują, że korzystamy z złych sygnałów wejścia i ………..źle zabezpieczamy nasze transakcje zleceniami SL.Chciwość powoduje, że chcemy koniecznie złapać cenę na dołku (czy też na szczycie przy zajmowaniu krótkich pozycji). Strach natomiast zmusza Nas do stawiania SL niemal bez żadnej straty, nie wspominając już o tym że po wybiciu SL, co uważam za zdarzenie normalne, nie mamy odwagi ponowić swojej transakcji.
To jednak nie wszystko. Najczęściej mamy problem z zdefiniowaniem kierunku trendu co natomiast powodowane jest tym, iż nie mamy jasno sprecyzowanego interwału czasowego w jakim rozpatrujemy rynek. Co gorsza, stale manipulujemy przy nim (interwale) aby stać się jak najdokładniejszym w wejściach (znowu chciwość). Zapominamy kompletnie o tym, że trend na jednym interwale może być tylko korektą na innym wymiarze czasowym.
Zatem na samym początku musimy być jasno określeni co do tego jaki interwał czasowy jest naszym podstawowym. Już tylko ta jedna kwestia sprawi, że skuteczność naszych sygnałów zwiększy się zauważalnie. Oczywiście pod jednym warunkiem. Jakim? A no takim że będziemy grać zgodnie z trendem. Co dokładniej chcę Ci przez to powiedzieć?Może zacznę tak: najczęściej sygnałami kupna, sprzedaży są dla większości formacje świecowe odwracające trend. I właśnie to określenie, moim zdaniem, sieje największe spustoszenie. Dlaczego? Bo za sprawą takiego nazewnictwa większość inwestorów chce właśnie zająć pozycję na samym szczycie czy dołku. Bo skoro są to formacje odwracające trend to jak taka powstanie mam sygnał, ze trend się zmienia. Moim zdaniem i chyba nie tylko moim ale również większości tych którzy na rynkach potrafią zarabiać w sposób systematyczny, formacje takie powinny nazywać się formacjami kończącymi korektę. W związku z powyższym, pierwszą ważną wskazówką jaka pozwoli Ci korzystać z najskuteczniejszych sygnałów wejścia jest to aby formacji sygnalnych szukać w korekcie a nie na potencjalnym końcu trendu.
Drugim istotnym powodem dużej ilości złych transakcji wynikających z sygnału wejścia jest brak podstawowej wiedzy na temat samych formacji albo ich totalna ignorancja. Każdy kto kieruje się w swoich inwestycjach AT musi być w pełni świadomy, a co ważniejsze, musi stosować zasadę, że każda formacja świecowa musi zostać potwierdzona aby mogła być skutecznym sygnałem wejścia. Zanim przedstawię wykres poglądowy powiem o jeszcze jednej kwestii. Mianowicie formacja świecowa nie może „wisieć w powietrzu”, innymi słowy musi powstać na konkretnym wsparciu/oporze. Tu oczywiście dochodzi do głosu kwestia wyznaczania wsparć i oporów. Możemy przecież korzystać nie tylko ze stref cenowych ale np. również z stref zniesień Fibonacciego, czy też układów geometrycznych. Czyli najpierw wsparcie, następnie formacja i na koniec jej potwierdzenie.

usdjpyh1

Mamy tu wykres 1H pary walutowej, jednak to tu jest najmniej istotne. Zakładamy , że odcinek XA oznaczony czerwoną linią jest impulsem zgodnym z trendem. Na tym wykresie zaznaczyłem strefy wsparcia wyznaczone metodą cenową oraz zniesienia Fibonacciego. Strzałkami oznaczyłem trzy silne formacje odwracające trend. Od góry patrząc są to : Gwiazda Poranna, Przenikanie i ponownie Gwiazda Poranna. Można powiedzieć, że każda z nich powstała na wsparciu i to zarówno cenowym jak i geometrycznym. Dodatkowo pierwsza od góry jest na zniesieniu 61.8 o istocie którego nie muszę chyba mówić a pozostałe dwie można zaliczyć do tych które powstały w układzie Gartleya czyli 61.8/78.6. Dwie pierwsze nie zostały potwierdzone i w efekcie rynek osiągnął niższą cenę. Ostatnia została potwierdzona i rynek ruszył do kolejnej fali impulsu w trendzie wzrostowym. Zatem dla każdej z nich zaistniały konieczne warunki: korekta, wsparcie formacja jednak w dwóch zabrakło ostatniego warunku czyli potwierdzenia. Ktoś kto grał na samą formację wchodził , jeśli starczyło mu odwagi, 3 razy aby zacząć zarabiać. Dwie pierwsze transakcje miał stratne – wybicie SL , który w przypadku formacji najczęściej ustawiany jest tuz pod nią. I tu zaraz pewna dygresja. W przypadku próby zagrywania na tzw. koniec korekty „bezpiecznym SL” jest taki który ustawiamy pod dołkiem ostatniego impulsu czyli w naszym wypadku pod dołkiem oznaczonym jako X. Niestety najczęściej tak nie robimy. Dlaczego? Strach przed „dużą stratą” jeśli się pomylimy, nie pozwala nam na to. Zawsze chcemy mieć bardzo ciasny SL. Jednak jeśli chcemy mieć ciasny SL musimy umieć ponawiać swoje pozycje. Ktoś kto tego nie potrafi, a niestety dotyczy to większości bo w końcu jeśli nas wybiło tzn. że coś źle rozpatrujemy i boimy się wejść drugi raz, powinien stosować SL pod dołkiem. Jeśli już wejdziemy to po drugim razie nie będzie w nas ani trochę chęci dalszego zagrywania. I co? W efekcie dwie straty a za chwilę rynek idzie w naszą stronę ale już bez nas.
Podsumujmy to co do tej pory powiedzieliśmy sobie. Musimy mieć wskazania, że dany ruch jest najprawdopodobniej korektą, musimy wyznaczyć wsparcia dla tej korekty, po pojawieniu się formacji musimy zaczekać na jej potwierdzenie (w postaci kolejnej świecy na tym interwale a nie tylko wybicia w trakcie notowań), zająć pozycję i ustawić SL. Gdzie ten SL? Najlepiej pod dołkiem po wybiciu którego nasze założenie, że jest to korekta, będzie już fałszywe. Pamiętajmy że nasze ryzyko regulujemy wielkością pozycji. No a jeśli jest to dla nas zbyt duży SL to albo nie gramy albo stawiamy pod formacją ale wówczas musimy być świadomi możliwej potrzeby kolejnych wejść.
No dobrze Darek ale czy to jedyny sposób? No i tu trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie. Pamiętamy co mówiłem na samym początku o trendzie i korekcie. To co napisałem przed chwilą było wejściem na sygnał padający w dołku czyli takie łapanie dołka. Oczywiście nie jest to łapanie dołka trendu ale dołka korekty. Mimo tego my jako inwestorzy nie mamy pewności, że to będzie faktycznie koniec korekty a nie np. zmiana trendu. Dlatego chcąc zwiększyć swoje szanse możemy posłużyć się wówczas dodatkowym interwałem czasowym – mniejszym. Np. gramy na 1D i skorzystamy tu z wykresu 1H. W jakim celu. W takim aby nasze wejście miało miejsce nie przed końcem czy na końcu korekty ale na początku ewentualnego impulsu w kontynuacji trendu.
Jak wiemy aby móc myśleć o zmianie trendu musi zmienić się sekwencja wyższe szczyty wyższe dołki czy też niższe dołki niższe szczyty. Przejdźmy teraz do powyższego wykresu jednak w niższym interwale , tu 15M.

usdjpym15

Jak widzimy na powyższym wykresie, dopiero ostatnia „formacja z 1H” spowodowała wybicie szczytu ostatniej korekty w ruchu spadkowym (pierwsze wskazanie na możliwość zmiany „trendu” – powrotu do wzrostów). Następnie korekta schodzi do 50% , do strefy wsparcia i powstaje formacja Gwiazdy Porannej a nawet nieco szybszej formacji Pin Bara. Zatem mamy spełnione wszystkie warunki i ustawiając SL pod dołkiem oznaczonym strzałką a będący równocześnie minimum formacji z 1H mamy mniejszy SL niż na samej formacji z 1H i znacznie większe „bezpieczeństwo”. Oczywiście agresywny SL mógłby znaleźć się pod Pin Barem i byłby bardzo , bardzo mały.
Podsumowując, na giełdzie nie ma nic pewnego. Dlatego też bez względu na interwał czasowy w jakim się poruszamy musimy bezwzględnie zadbać o to aby nasza inwestycja była zgodna z trendem. Sygnały płynące z formacji świecowych są bardzo dobrymi sygnałami jednak muszą być zakwalifikowane według tego co napisałem powyżej. SL to zlecenie które ma nas bronić przed stratami w dużym wymiarze ale to że są wybijane jest czymś naturalnym i naszym zadaniem jest je odpowiednio ustawić czyli albo pod dołkiem/ nad szczytem jako „bezpieczny” ale większy rozmiarowo albo pod samą formacją jednak wówczas musimy wiedzieć, że ponowienie pozycji po wybitym SL może być konieczne. Zmiana interwału na mniejszy ale tylko na potrzeby zajęcia pozycji , uzyskania precyzyjniejszego sygnału wejścia może być a nawet powiedziałbym jest rozwiązaniem, które znacznie zwiększa ilość dobrych wejść.

10 Replies to “Tajemnica skutecznych sygnałów wejścia i dobrze postawionego SL.

 1. No to pierwsze pytanko: z jakiego interwału definiuje Pan trend na walutach ?
  Ostrzegam że pytań może być więcej w miarę analizy tego tekstu bo już widzę że jest gruby i muszę go trochę przegryźć 🙂
  Pozdrawiam

  1. Trend definiuje na dwa sposoby . Pierwszy najważniejszy to dla mnie układ dzienny. Jednak jeśli tam jest konsolidacja tak jak teraz na kanadyjczyku, kangurze, edku itp. to określam trend na wykresie 15M.

   1. W takim razie jeżeli mamy trend boczny i cena porusza się w określonej strefie to z którego interwału ceny zamykają pozycje – chodzi mi o to czy zagrywa Pan na krótkie ruchy z 15M czy ma też otwarte pozycje które czekają na wybicie poziomów z D1?

    1. Gram z trendem na pewne schematy powtarzające się na każdym rynku. Różnica jedynie wynika z tego czy jest to trend na dziennym czy na 15M . Nie da się tego tak wytłumaczyć w komentarzu bo to jest cała strategia. Jedno co umiem w dwóch słowach wyjaśnić to fakt, iż nie czekam na żadne wybicie poziomów z D1 czy jakiegokolwiek innego interwału.

     1. Jaka są Pana zdaniem 2-3 pozycje dotyczące analizy technicznej, które są dla Pana najcenniejsze pod względem wiedzy, którą Pan z nich wyniósł?

     2. Pozycje z AT? Po latach mogę powiedzieć, że żadna nie jest godna uwagi. Wszystko teoria pisana najczęściej przez osoby dalekie od doświadczeń giełdowych.Suchą wiedzę można dzisiaj zdobyć z Internetu . Takie coś jak formacje świecowe , linie trendu itp. No chyba aby właśnie poznać co w ogóle oferuje AT to może Murphy ” Analiza techniczna rynków finansowych”. Bardziej skłaniałbym się za pozycjami pisanymi przez doświadczonych inwestorów ale tu przychodzi mi teraz do głowy Elder „Zawód inwestor giełdowy” i Psychologia Inwestowania chyba Plumer czy jakoś tak. Na pewno też są jakieś nowe pozycje ale na ten temat to raczej musiałbyś poszperać w necie.

 2. Witam.
  Kolejne pytanie które sprawia mi kłopot: co w przypadku gdy po jednej formacji świecowej następuje kolejna dająca sygnał w przeciwnym kierunku?
  Ocenia Pan w jakiś sposób ich siłę lub wagę?
  pozdro

  1. Najpierw jest kierunek trendu, potem odpowiednie wsparcia dla korekty a następnie sygnał np. świecowy. Jeśli to pierwsze jest wyznaczone to tylko sygnały w jedną stronę mogą nas interesować.

 3. Witam.
  Mówi pan że „formacja musi być potwierdzona” , mam pytanie czym dla Pana jest potwierdzenie danej formacji ?
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *