Plan inwestycyjny – Trading plan.

Kiedy chcemy w życiu coś osiągnąć musimy sobie to zaplanować. Zamierzając uruchomić jakiś swój biznes również układamy plan działania a nawet sporządzamy tzw. Biznesplan. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ inwestowanie to również biznes ( w końcu chodzi o zarabianie pieniędzy) a skoro takie zajęcie jest biznesem i to nie ważne czy na „cały etat” czy na jakąś „część etatu” to tu również musimy mieć Plan.
Większość błędów i złych rozwiązań w naszym inwestowaniu bierze się właśnie stąd, że działamy na rynkach finansowych bez planu. Brak tego najważniejszego, pierwszego narzędzia powoduje właśnie to, że 90% inwestorów nie jest zadowolonych z swoich zysków. Bo albo ich nie ma wcale albo są tak niewielkie i nieregularne, że co jakiś czas dopada ich „depresja” z tego powodu. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że każdy kto zrobi rzetelny Plan Inwestycyjny zaraz zacznie zarabiać i tak będzie to trwało cały czas. Po pierwsze sam Plan Inwestycyjny to początek, to jakby mapa według której mamy się poruszać po parkietach giełdowych. Czy można trafić w inny zakątek Polski , konkretny zakątek bez mapy (no może teraz nawigacji)? Będzie to bardzo trudne a w niektórych wypadkach po prostu niemożliwe. A co gdy zamierzalibyśmy wybrać się w konkretne miejsce ale w innym kraju czy na innym kontynencie? Czy tu też nie bralibyśmy mapy i nie planowali podróży?
Mówiąc prosto i krótko. Nie masz Planu Inwestycyjnego spisanego „na papierze” i stale monitorowanego, nie zarabiasz ba tracisz kasę bo zachowujesz się jak totalny amator, osoba nie gotowa na jakikolwiek sukces.
Tu muszę szybko napisać jeszcze o jednej ważnej sprawie. Mianowicie samo napisanie, nawet najlepszego planu, nic nie da jeśli nie będziemy się go trzymać, kontrolować czy postępujemy zgodnie z nim no i oczywiście w miarę mijających kolejnych okresów czasowych, aktualizowali go.
Mam nadzieję, że teraz rozumiesz już jak ważny jest Trading Plan. No dobrze  ale co konkretnie powinien taki plan zawierać?
Skoro ma to być nasza mapa do osiągnięcia celu czyli zarobienia pieniędzy na giełdzie to powinna ona uwzględniać kilka czynników. Na początek możesz pomyśleć sobie, że plan to inaczej strategia, system ale nic bardziej mylnego. Strategia to zaledwie jedna z kilku części naszego planu.
Na początek powinniśmy określić własne możliwości czyli np. jakim kapitałem dysponujemy , ile czasu możemy poświęcić, jakie są nasze mocne i słabe strony. Następnie powinniśmy jasno sprecyzować nasze Cele i to krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe.
Kolejnym elementem powinno być dokładne określenie rynków na jakich chcemy inwestować, godziny w jakich inwestujemy itp.
Dopiero teraz przechodzimy do jasno sprecyzowanej strategii (systemu) oraz do sposobu zarządzania kapitałem.
Na koniec warto jasno i dość precyzyjnie sformułować tzw. codzienną dyscyplinę a więc wszystko to co powinien zrobić inwestor zanim podejmie jakąś decyzję o transakcji.
To oczywiście jest wszystko przedstawione w skrócie bo można byłoby to rozciągnąć i doprecyzować do rozmiarów jednodniowego szkolenia.
Na koniec mogę zaproponować swój Plan Inwestycyjny jaki utworzyłem ok 2 lata temu gdy ustaliłem swoją główną strategię. Jeśli chciałbyś zobaczyć ten plan to:

Kliknij Tutaj aby dostać go na maila.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *