Smutne ale prawdziwe.

Przez ostatnich kilka dni czytelnicy tego bloga wypełniali ankietę dotyczącą inwestowania.
W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym którzy zdecydowali się mi pomóc i udzielili odpowiedzi na 5 pytań. Te odpowiedzi pozwolą mi bardziej dopasować treści jakie zamieszczam na blogu a przez to ja będę mógł pomóc tym którzy tego potrzebują. Dzisiaj chciałbym podzielić się wynikami ankiety i …. ale o tym może za chwilę.

1

2

3

To pierwsze trzy pytania z ankiety oraz wyniki odpowiedzi. Jakie wnioski można wyciągnąć z tych 3 pytań? Po pierwsze instrumenty w jakie inwestują czytelnicy bloga rozkładają się w przybliżeniu po równo. Tzn. zbliżona jest ilość tych, którzy grają na akcjach, tych którzy grają na indeksach i tych którzy grają na walutach. To oznacza, że w dalszym ciągu muszę przedstawiać analizy instrumentów z wszystkich tych 3 rynków. Czyli innymi słowy tu wielkich zmian nie będzie.

Jednak najistotniejsze wnioski płyną z dwóch pozostałych pytań. Wynika z nich, że tylko 10% inwestorów jest zadowolonych z swoich wyników inwestycyjnych. Czyli tylko 10% graczy zarabia na rynkach finansowych. Pozostałe 90% nie osiąga zysków bądź osiąga ale w minimalnym stopniu. To idealnie pokrywa się z innymi dostępnymi badaniami.
Jeszcze bardziej złą informacją jest to, iż wśród ankietowanych tylko 7% inwestuje krócej niż rok a prawie połowa bo 49% robi to już ponad 5 lat.
To pokazuje, że większość zrobiła błąd gdzieś na początku i mimo upływu kolejnych lat nie może sobie poradzić z jego znalezieniem i naprawą.
To jest bardzo ważna informacja bo oznacza, ze muszę się mocniej skupić na praktycznej edukacji i dać Wam kochani rozwiązania Waszych problemów.
Były jeszcze dwa pytania otwarte, w których chodziło o wskazanie co tak naprawdę przeszkadza Wam w osiąganiu zysków. Co uważacie za przyczynę i z czym nie dajecie sobie rady. Odpowiedzi były różne ale pewne kwestie, takie jak sygnały wejścia i wyjścia, gdzie ustawiać SL, cierpliwość, strategia,powtarzały się najczęściej. Dokładnie przeanalizowałem te odpowiedzi i mogę powiedzieć tylko jedno. Mianowicie, dane wskazują na to, iż przeważająca część inwestorów nie do końca wie i rozumie na czym ten biznes polega. Mam nadzieję, że tym stwierdzeniem nie uraziłem nikogo, bo w żaden sposób nie dotyczy ono umiejętności myślenia czy też inteligencji.
Po prostu chodzi o to, że tak jak w każdym biznesie trzeba mieć odpowiednią wiedzę, kapitał , pomysł i plan na biznes tak i w inwestowaniu jest to samo.
To zaś oznacza, że większość inwestorów powinna powiedzieć “STOP” trzeba wrócić do początku i krok po kroku przebrnąć przez “drogę gracza giełdowego”.
Czy jakikolwiek poważny biznes może powstać i działać sprawnie przynosząc zyski bez PLANU?
Nie! I to będzie pierwsze zagadnienie o jakim już jutro napiszę. Wszystkie braki na jakie wskazali ankietowani wynikają w głównej mierze właśnie z powodu braku Planu Inwestycyjnego.
Oczywiście to pierwszy krok ale każda podróż zaczyna się od tego “pierwszego kroku”. Mam nadzieję, że już za jakiś czas większość z tych, którzy przebędą ze mną “całą drogę” poprawi swoje wyniki i będzie mogła następnym razem odpowiedzieć “TAK” na pytanie – Czy jesteś w pełni zadowolony z swoich wyników inwestycyjnych , tak jak w tej ankiecie napisało to zaledwie 10%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *