Komentarz przed sesją 24.08.2016

Wtorkowa sesja była kontynuacją kilku poprzednich, w których to indeks WIG 20 systematycznie tracił na wartości. Wczoraj nie było inaczej i stracił kolejne -0.54% kończąc dzień na poziomie 1790. Tym samym powstała ……

…. „mocna” okazja do zakończenia tej tendencji i ponownego marszu w kierunku północnym.

wig20

Ta okazja to oczywiście osiągnięcie zakresu OB i reakcja na strefę wsparcia. Czy byki jednak to wykorzystają? Na tę chwilę trudno jest przechylić szalę w kierunku takiego scenariusza. Po pierwsze jakby nie było wartość indeksu zdołała wybić w dół linię trendu a po drugie wczorajsza świeca nie ma znamion jakieś formacji odwracającej kierunek.Myślę jednak, że obie te kwestie nie są wielkimi przeszkodami. Ta pierwsza czyli wybicie ma słaby charakter (brakuje wyraźnej czarnej świecy wybijającej), jeśli chodzi o samą świecę to po takim obrazie niezdecydowania  i zwiększonych emocji rynek może zrobić wszystko ale warto zauważyć, iż  w ostatnim czasie a dokładniej na samym początku sierpnia, taka świeca zakończyła korektę spadkową. Oczywiście od tej strony wiele zależeć będzie od tego co dzisiaj powstanie nam na wykresie.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów wygląda to już bardziej klarownie. Mianowicie długa czarna świeca i po niej jeszcze jedna czarna, dochodzące do strefy to wskazanie na markowanie ceny. Powstanie Harami i jej potwierdzenie to już drugi element, który daje podstawy do powolnego przygotowania się w celu wychwycenia dobrego momentu na L. Dodatkowo wykres utworzył formację Leonardo (50%/ 78.6%) co daje nam kolejny element potwierdzający ważność poziomu na którym doszło do reakcji popytowej. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, iż troszkę poniżej wczorajszego dołka mamy linię trendu a spadek od poziomu 1815 przybrał postać „niewykończonego impulsu” co może przemawiać za jeszcze jednym testem wczorajszych minimów. Gdyby dzisiaj nie powstał nowy dołek ,chociażby minimalnie niższy od wczorajszego, to najważniejszym poziomem w tej ewentualnie początkowej fazie nowego impulsu spadkowego będzie poziom własnie 1815. Jego wybicie byłoby kolejnym potwierdzeniem zmiany kierunku.

dax

Na DAX wczorajsza biała świeca sprawiła, iż pojawił się mocny sygnał zakończenia korekty. Mam tu na myśli obraz połączonych trzech ostatnich świec. Wszystko to nie w przypadkowym miejscu tylko na poziomie poprzedniego szczytu i strefy wsparcia o solidnych podstawach. Dodatkowo mamy obecnie do czynienia z utrzymanym mniejszego OB. Zatem część wykresu od początku poprzedniej korekty do poniedziałkowego dołka ma poważną szansę stanowić korektę pędzącą zapowiadająca utworzenie nowego szczytu. Takie rozegranie kolejnych sesji byłoby również równoznaczne z wybiciem dużego OB w całym ruchu spadkowy od szczytu z kwietnia 2015.

daxfutureintra

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX musimy być świadomi, że nie zdołał on wyjść nad najistotniejszą obecnie strefę oporu i wybić całego zakresu ostatniego swingu spadkowego. Bez tego nie można mówić o dokonanej zmianie kierunku a nawet o takiej możliwości. Dodatkowo całe odbicie od dołka ma już charakter impulsu składającego się z 5-ciu fal co może oznaczać, iż początki dzisiejszej sesji będą miały charakter spadkowy. Gdyby tak się stało to oczywiście okolice 10520 mogą być poziomem końca takiego spadku. Jeśli jednak rynek bez większego obsunięcia pokona wspomnianą wcześniej strefę na ok. 10650 to dostaniemy kolejne wskazanie do tego aby szukać teraz tylko okazji na L.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz przed sesją 24.08.2016

  1. Każda formacja harmoniczna (zewnętrzna, wewnętrzna) powinna znosić punkt C na min. 38.2% XA. Na rys. pokazanym przez Tom’asa, chyba ta zależność nie jest spełniona (albo źle mierzę). Także moim zdaniem, nie mamy tu formacji harmonicznej.
   Pozdrawiam

    1. Prawdopodobnie chodzi o to :
     http://invst.ly/2ax22
     fala B-C powinna znieść falę A-B min. 38,2% , a znosi tylko 28,3%
     Bardzo słuszna uwaga 🙂 , ale trzeba też zwrócić uwagę na poziomy jakie wskazał Pan Darek – na jakich się utworzyła .
     Ja na razie zakładam że to jest małe abc
     Pozdrawiam

     1. Jeśli o to chodzi to nie do końca się zgodzę. mimo wszystko rynki ewoluują i od wielu miesięcy a nawet powiedziałbym od kilku lat (po krachu z 2007) tzw. harmoniczne również się nieco zmieniły. Ten warunek nie musi być spełniony i można na to znaleźć setki przykładów na wykresach walut czy też indeksów. Powstanie nowych zależności typu 50/78.6 czy 61.8/88/6 to tez wynik tych zmian. Innymi słowy formacje harmoniczne rozszerzyły swój wachlarz co niestety nie jest zbyt dobrym prezentem dla inwestorów. Oczywiście zawsze można się trzymać tylko i wyłącznie starodawnych wytycznych i czekać na taki perełki tylko to wcale nie musi dawać odpowiednich profitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *