Wzrosty dobiegły końca.!? Komentarz przed sesją 18.08.2016

Wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem dość wyraźnych spadków. Indeks WIG 20 stracił na wartości -1.22% i tym samym zakończył dzień na poziomie 1824. W efekcie takiej sesji doszło do …. 

…. potwierdzenia układu trzech ostatnich świec przypominających formację Gwiazdy Wieczornej utworzonej na silnej strefie oporu czy też formacji Harami jaka powstała na bazie świec z 11 i 12.08.

wig20

Weszliśmy zatem w fazę spadku, który w tej chwili należy traktować jako długo oczekiwaną korektę. Tak naprawdę wystarczył jeden dzień aby dotrzeć w najbliższe sąsiedztwo strefy wsparcia. Ruch ten dokonał się na wyraźnie większym obrocie co jednak pokazuje, że na spadku są chętni do kupowania. Teraz najistotniejszymi kwestiami będzie to czy podaż zdoła sprowadzić indeks poniżej strefy wsparcia na ok. 1820 i czy w następstwie upora się też z kolejną strefą (brak na wykresie) w rejonie 1790. Te poziomy to na tę chwilę dobre miejsca do poszukiwania oznak powrotu do wzrostu. Ostatnim bastionem popytu będzie ewentualnie rejon 1750. Patrząc zatem na ten interwał znaleźliśmy się w okresie w którym czekamy na ewentualne okazje do zakupu w cenach promocyjnych.

fw20intra

A jak przedstawia się sytuacja na wykresie intra kontraktów. Tu cena doszła do wyraźnej strefy wsparcia i rozpoczęła konsolidacje od białego Pin Bara z dolnym cieniem. Taka strefa z reguły nie puszcza za pierwszym razem więc należałoby się spodziewać jakiego co najmniej, odbicia i próby ze strony byków powrotu nad strefę oporu w okolicach 1845. Ewentualne dojście do tych poziomów i pojawienie się sygnałów sprzedażowych będzie dobrą okazją do zajęcia S w perspektywie ruchu do ok. 1780. Jeśli jednak cena zdołała by wrócić nad wspomnianą strefę oporu a następnie byłby jej re-test od góry to scenariusz, byczy scenariusz wróciłby do gry a zajęta wówczas pozycja L mogłaby dać profit z poziomów nawet nowego szczytu. Napisałem, że brak wybicia strefy oporu powinien zaprowadzić „niedźwiadki” w rejon 1780 ale należy wówczas pamiętać, że w okolicy 1800 mamy również poważne podstawy do zakończenia spadku a co najmniej do jakiegoś odbicia. Zatem sprawa jest prosta, brak wybicia w górę 1845 to S na kilkadziesiąt pkt. Wybicie 1845 i re-test od góry to L z celem na nowe szczyty. Wydaje się jednak że z tym wybiciem 1845 może być jednak trudno i w tej chwili mamy większe prawdopodobieństwo dla pozycji S.

dax

Na DAX powstała również wyraźna czarna świeca. Istotne kwestie to, reakcja na duży OB (duży niebieski prostokąt po lewej stronie wykresu) oraz zrealizowanie połowy drogi do bardzo istotnego wsparcia, które nie zostało jeszcze przetestowane od góry. Strefa wsparcia wsparta wybitą wcześniej linią trendu spadkowego nie powinna „puścić” od pierwszego razu. Mam poważne obiekcie czy w ogóle puści bo minimalistyczny Pin Bar na szczycie nie przemawia do mnie jako poważna formacja odwracająca trend. Jednak nie przypuszczenia są tu najważniejsze a analiza kresek i odpowiednia reakcja. Dlatego spójrzmy jeszcze na wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Tu padło wsparcie na które zwracałem uwagę wczoraj a rynek tak właściwie z powietrza wszedł w drugiej części sesji w fazę odbicia wzrostowego. Wszystko teraz zależy od wspomnianego wybitego wsparcia. Pojawienie się sygnałów sprzedażowych, które uważam za najbardziej prawdopodobne , to byłaby wyśmienita okazja na S na jakieś 200 a może ciut więcej pkt. Tylko wyjście nad strefę czyli nad poziom ok. 10650 i jego ewentualny pozytywny re-test mógłby teraz dać zielone światło dla pozycji L. Mimo wszystko wydaje się, że zanim będziemy mogli myśleć ponownie o L to najpierw rynek da nam szanse na „bezpieczne” S. 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

24 Replies to “Wzrosty dobiegły końca.!? Komentarz przed sesją 18.08.2016

 1. „okazje do zakupu w cenach promocyjnych”
  Darek cały ten wzrost należy traktować jako korektę, która powinna być całkowicie zniesiona przez kolejną falę spadkową tak więc okazje to raczej były do S. Nie chodzi tu tylko o świeczki i wzrost Darek ale na jakość tego zrostu, szerokość tego wzrostu , dywergencję tego wzrostu , brak potwierdzeń itd. To wszystko nakazuje trzymać się daleko od L i czekać.

  1. To jest Twoje zdanie. Masz do niego prawo tak i jak do tych wszystkich S które wymiotły Twoje depo. Na samym DAX przez uśrednienie zapewne straciłeś wszystko to co zarobiłeś na szczęśliwym brexicie. No chyba że jest inaczej i w tajemnicy (której nie miałeś przy podawaniu wejść) zamknąłeś wszystko z małą stratą.

   1. Darek wiesz że ceny nie doszły do moich SL na ani na S&P ani na FW20 więc pozycje są otwarte i nie wiem po co ta złośliwość z Twojej strony. Na Daxie tak jak pisałem będę zamykał na powrocie jeśli cena przekroczy 10600 . Cena przekroczyła , powrót jest więc czekam na zamknięcie. Tu nie ma tragedii średnia 10515.

    1. Oczywiście z podwójną wielkością pozycji na DAX czekałeś spokojnie zaliczając 300 pkt straty i spokojnie się temu przyglądałeś. Nawet jeśli tak było to pokazuje jak mało odpowiedzialna jest Twoja gra. I nie tłumacz się że prędzej zarobiłeś na Brexit bo to nie ma tu najmniejszego znaczenia. Może Ci się to uda ale nie zmienia to tego że to idealny przykład hazardu.

     1. Tak Darek czkałem bo wiem że giełda nie rośnie w nieskończoność, a ta podwójna ilość pozycji na DAX to jest 2% kapitału , natomiast te 300pkt. to jest 30% zysku z ostatniej transakcji, tak więc ryzyko jest tu niewielkie. No chyba że Ty Darek stawiasz wszystko to by tłumaczyło słowa o hazardzie i czyszczeniu depo.

     2. Bronisz się jak Lew i chwała Ci za to ale mnie nie przekonasz. Gdybyś był inwestorem to co innego ale Ty całą swoją historię związaną z blogiem opierasz na transakcjach krótkoterminowych. Dobra jest jak jest Ty to wiesz najlepiej i ok.

     3. Raczej to Ty Darek jak Lew atakujesz, wszystko jest napisane i niepotrzebne te złośliwości. Takie jest moje zdanie, że wzrost ten jest korektą i nie moim celem jest Cię przekonywać , wyrażam tylko swoją opinię i szanuję Twoją .

     4. Na tygodniowym oczywiście można mówić jeszcze o korekcie ale najpierw zmienia się coś na dziennym a w tym interwale masz wskazań na zmianę od groma, a dopiero potem zmienia się na tygodniowych. Do tego najistotniejszy moim zdaniem element czyli strefy i to nie tylko z dni czy tygodni ale z miesięcy a nawet lat.

 2. Warto dokładniej przyjrzeć się DAX. Wzrasta prawdopodobieństwo powstawania Korony na wzrosty w interwale 15M co może być równoznaczne z zakończeniem korekty spadkowej. Tu istotny będzie poziom ok. 10530. Jednak już teraz jest Korona 2 i gdyby rynek poszedł dalej w górę to po wybiciu strefy ok. 10650 będzie górą znowu L. Jak na tę chwilę ruch w górę, który zainicjowany został wczoraj po południu nie dał wskazania, iż dobiegł końca mimo zbliżenia się do strefy
  http://www.bankfotek.pl/view/2016993

 3. Z dalszym spadkiem WIG20 też nie będzie już tak łatwo. A po ewentualnym utworzeniu Korony np. w 15M (wzrostowej) możemy mieć ostateczny koniec spadku i rozpoczęcie ruchu na nowe szczyty. Wszystko za sprawą dużej korekty pędzącej, która moim zdaniem powstała na wykresie.
  http://www.bankfotek.pl/view/2016994

 4. Zamykam 3 Długie na Gbppln po 4,9820 , ale tylko po to by podebrac niżej . Podziękowania dla Oba , że zwrócił mi uwagę na ten kanał i zdążyłem dobrać jeszcze te dwie pozycje. Ja się niby obrazkami tylko posilkuje , ale jeżeli wykres dodatkowo pokrywa się z algorytmem to daje to większy komfort .

  1. Przestańcie zachowywać się jak byście mieli kompleks małego członka . To nie jest moja wina żeście urodzili się cieniasami .

 5. Piękna sesja. Pierwszy krok do rozjechania 1870 poczyniony. Niedźwiedzie muszą zacząć się martwić.

   1. Zobacz sobie jaka świeca w jakim miejscu po jakim ruchu (to pokazałem dzisiaj w jednym z komentarzy powyżej) i jaki mieliśmy dotąd trend na dziennych. Dziwie się że niby tak doświadczony inwestor jak Ty a nie zauważasz takich podstawowych kwestii. Tylko ja wiem dlaczego tak się dzieje. Zaślepiają Cię stratne pozycje krótkie jakie trzymasz i po prostu „modlisz się” o spadki a nie obiektywnie oceniasz sytuację. Nawet jak nie nowy szczyt i wybicie strefy to co najmniej silna korekta wzrostowa i to jest prawdopodobieństwo 70-80%.

    1. Dlaczego stratne ? Część pozycji przynosi już zysk a ja nie celuję w szczyt tylko w nowy trend , więc liczę się z początkową stratą . Ty pewnie otwierasz i od razu masz mega zyski . Złotych strzałów Darek jest tylko kilka w ciągu roku, potem trzeba cierpliwie czekać. I zrozum Darek, że nie interesują mnie L-ki i nie przekonasz mnie do wzrostów.

     1. W żaden sposób nie przekonuje Cię do niczego. Niby na czym Ty masz te zyski , no może jakiś promil na WIG 20 bo nie pamiętam kiedy brałeś na reszcie masz stratę. I nie chodzi tu o to co Ty grasz tylko o to jak grasz i jak ludziom, którzy Cię czytają, mącisz w głowach. Na żadnym interwale , na żadnym indeksie nie miałeś do tej pory żadnych sygnałów na S w terminie dłuższym niż godzinowy. Otwierasz na potencjalny opór i to ma być profesjonalne? Nie musisz już odpowiadać na to bo nie będę się „kopał z koniem” szkoda mojego i Twojego czasu. Masz S i ok. jak zarobisz będę się cieszył.

 6. Darek .pisząc o korekcie pędzącej na załączonym wykresie jak wyjaśnisz ,że fala A jest impulsem , kiedy takowy w niej nie występuje ?

 7. Darek, nie spotkalem się z zygzagiem pędzącym, czy możesz mi wskazać kawałek literatury na ten temat,lub wykres elliottowski ,będę wdzięczny

  1. Nie mogę Ci wskazać bo nic takiego nie posiadam. Mogę jedynie stwierdzić, że nie rozumiem co w tym jest dziwnego iż korekta pędząca ma charakter 5-3-5? To są moje doświadczenia na tysiącach wykresów. A co do literatury to sam wiesz jaka ona jest na temat czegokolwiek. Trudno o wartościowe pozycji napisane przez praktyków a nie teoretyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *