Komentarz przed sesją 27.07.2016

Wczoraj na rynku zagościł spadek. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.56% i zakończył dzień na poziomie 1804. Pojawiły się zatem pierwsze oznaki mogące przemawiać na korzyść niedźwiedzi. 

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała czarna świeca w obrębie korpusu z dnia poprzedniego. Tym samym na oporze wynikającym z linii trendu jak i na poziomie geometrycznym mamy formację odwracającą trend -Harami.

 Wykres WIG 20

Jeśli dojdzie do jej potwierdzenia to najprawdopodobniej powinniśmy spodziewać się ruchu powrotnego do strefy wsparcia na ok. 1760. Negacja formacji oznaczać będzie, iż rynek nie zamierza zmieniać kierunku bez przetestowania najważniejszego obecnie oporu na poziomie ok. 1860.

Patrząc na wykres intra kontraktów na WIG 20 można stwierdzić, iż bardziej prawdopodobnym jest właśnie negacja formacji z wykresu dziennego indeksu niż jej potwierdzenie.

Wykres FW20 intra

 Tu widać wyraźnie, iż rynek po dojściu do strefy wsparcia i dolnego ograniczenia kanału cenowego dał sygnał do zajęcia L w postaci Gwiazdy Porannej. W tej chwili ta mniejsza formacja jest już potwierdzona i ruch w kierunku nowych szczytów wydaje się najbardziej prawdopodobny.

Indeks DAX dołożył wczoraj kolejną białą świecę jednak tu widać wyraźnie „niską moc”. Ostatnie dni rysują nam coś na kształt klina a wczorajszy max. wystąpił na linii trendu od szczytu na 10474.

Wykres DAX.

Pamiętając jednak o tym, iż OB został wybity możemy się spodziewać, że nawet zmiana kierunku teraz może być tylko korektą, która będzie chciała przetestować poziom 9800. Na tę chwilę nie ma żadnych oznak zmiany kierunku więc dalej patrzymy w górę dopóki to się nie zmieni.

Pierwszy sygnał ewentualnej zmiany możemy najprędzej dostrzec na wykresie intra kontraktów. Byłoby nim wybicie dołem z wyraźnie zarysowanego klina wzrostowego.

Wykres DAX future

Oczywiście samo wybicie z klina dołem nie będzie jeszcze przesądzało o dłuższej zmianie kierunku tylko będzie wstępnym sygnałem mogącym świadczyć na korzyść takiego scenariusza. Tu do poziomu ok. 10050 byki są bezpieczne. Dopiero wybicie tego poziomu i dalszy powrót pod 10000 wskazywać będzie że czeka nas najprawdopodobniej test 9800. Patrząc na zachowanie wykresu w obrębie klina dochodzę do wniosku, że nawet jeśli miałoby nastąpić wybicie dołem to najpierw jeszcze cena powinna dojść w rejon 10330 gdzie jest górne ograniczenie klina nachodzące na 88.6% zniesienia wewnętrznego. To miejsce będzie idealnym poziomem do próby mocniejszego zaangażowania się podaży chociażby na podstawie „nietoperza”. Pamiętajmy jednak o tym, że wykresy niejednokrotnie pokazały wybicia z takich klinów górą i gdyby wykreował się silniejszy ruch wzrostowy wybijający klin górą to mielibyśmy poważny argument za kontynuacją wzrostu, wybiciem poziomu 10500.

PS Dzisiaj wstawiam linki do wykresów. Niestety nie mam w dalszym ciągu możliwości wstawienia bezpośrednio wykresu. Najprawdopodobniej brakuje mi jakieś wiedzy na ten temat i dalej muszę szukać rozwiązania tego problemu. Mile widziana pomoc od tych którzy dobrze znają się na WordPress. 🙂

10 Replies to “Komentarz przed sesją 27.07.2016

 1. Darek spróbuj wpisać swój problem w googla albo na YouTube często sa takie problemy pokazywane jak rozwiazac

  1. Od wczoraj szukam i coś już znalazłem. Tzn. mogę już wstawić do biblioteki wykresy i zapodać je w tych linkach ale do jutra muszę jeszcze znaleźć rozwiązanie jak wstawić mam zdjęcie. I oczywiście bez pomocy innych jestem zdany tylko na wujka Google 🙂 Jestem dobrej myśli.

 2. Mający kłopoty włoski gigant finansowy po niedawnej sprzedaży części walorów rozważa pozbycie się całego swojego pakietu akcji Pekao, drugiego co do wielkości banku w Polsce.
  tak piszą w parkiecie także z kupnem tego banku bym się na razie nie spieszył , jednak w tym włoskim systemie bankowym wylecą trupy z szafy pytanie tylko KIEDY grubasy pod to zagrają

 3. na DAxie jesteśmy w 3 fali , Darek na tygodniach linia trendu jest wyżej i myślę że oni tam celują bo tam są też inne zniesienia i opory , ale może najpierw zrobią w 4 fali jakąś korektę i dopiero 5 ta w górę , może po FEDie się skorekcą , luka Brexitowa zamknięta

  1. ja też ale dopiero jak cały pakiet sprzedadzą , bo pamiętam jak sprzedawali PGE , pierwsza cena była po 21,3 a potem coraz taniej , 18 zł a potem chyba 15 zł

   1. Tylko dla mnie bardzo ciekawymi są kwestie obrotów. Pierwsza panika i największy obrót z ostatnich lat i teraz druga panika , niższy poziom cenowy i duży obrót ale mniejszy. Technicznie oczywiście to nie pora na zakup ale fundamentalnie czyli dla tych którzy inwestują a nie spekulują to jest chyba dobry moment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *