Komentarz przed sesją 21.07.2016

Środa była kolejnym dniem, w którym górą były byki i mimo, że podaż próbowała różnych sztuczek to sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG 20 o 0.44% a samo zamknięcie wypadło na poziomie 1800. Tym samym sytuacja na analizowanym przez Nas indeksie robi się coraz bardziej ciekawa a wszystko w kontekście poziomu do jakiego zbliżyliśmy się już „na krok”.

[fumpBegin]

Choć wiemy, iż w trakcie wzrostów to wsparcia powinny być tym najważniejszym elementem a nie opory to jednak trudno jest nie wskazać na poziom 1810 jako bardzo istotny w perspektywie ewentualnych dalszych ruchów w kierunku północnym.

wig20

Po wczorajszej sesji możemy już ostatecznie uznać, iż OB został wybity i tym samym dostaliśmy pierwsze wskazanie o możliwości zmiany trendu jaki panuje na Naszym rynku od maja 2015. Niestety przed nami bardzo istotny i zarazem „mocny opór”. Mam tu na myśli poziom ok. 1810, na którym to znajduje się 78.6% zniesienia spadku jaki miał miejsce po referendum w WB oraz linia trendu spadkowego i to nie byle jaka bo poprowadzona od samego szczytu z 2015. Pokonanie tej „zapory” byłoby mocnym wskazaniem na zbliżający się test najważniejszego obecnie oporu na 1860 i duże prawdopodobieństwo jego wybicia. Oczywiście w trakcie ruchów  w kierunku północnym bardziej interesują nas wsparcia niż opory, które są po to aby je łamać, ale takie jak wspomniany powyżej nie powinny przejść bez echa. A skoro już mowa o wsparciach to pierwszym istotnym jest strefa na ok. 1760. Dopóki ona nie zostanie pokonana dopóty niedźwiedzie nie mogą spać spokojnie. W jednym zdaniu można powiedzieć, iż na tę chwilę nie ma zagrożenia dla obecnego ruchu wzrostowego.

fw20intra

Również wykres intra kontraktów na WIG 20 nie niesie żadnych zagrożeń dla trwającego trendu wzrostowego. Jest jednak jedna różnica między nim a wykresem indeksu. Tu mianowicie nie doszło jeszcze do wybicia OB a cena tego instrumentu znalazła się wczoraj dokładnie na jego granicy. Pierwsze zagrożenie dla dalszych wzrostów pojawiłoby się gdyby nastąpiła zmiana kierunku i rynek wybił strefę wsparcia na poziomie ok. 1780.
Trzeba również zaznaczyć, że wczorajsze zamknięcie wypadło w ważnej strefie oporu nad którą w najbliższej odległości znajduje się górne ograniczenie kanału. Ta silna strefa podażowa ma jednak pewien „plus” dla byków. W przypadku jej wybicia, co jest bardzo prawdopodobne, mielibyśmy wskazanie, że najprawdopodobniej znajdujemy się dopiero w 3 fali według Teorii Fal Elliotta co pozwalałoby z jeszcze większym prawdopodobieństwem podchodzić do wybicia poziomu 1860, być może już w następnym tygodniu.

dax

Na DAX po krótkiej przerwie byki ponownie zaatakowały i biała świecą wybiły a na pewno mocno naruszyły istotną strefę oporu i to w cenach zamknięcia. Kolejny wzrost pozwoliłby na definitywne uznanie wybicia tej strefy i pokonanie OB co byłoby bardzo dobrym wskazaniem dla popytu. W dalszym ciągu najistotniejsze wsparcie na tę chwilę to linia szyi DB na poziomie ok. 9800 jednak cofnięcie i zamknięcie ponownie poniżej wczoraj naruszonej strefy oporu byłoby już poważniejszym zagrożeniem dla kontynuacji wzrostu.

daxfutureintra

Kontrakty terminowe na DAX za respektowały w pełni układ geometryczny wskazywany w wczorajszej analizie i po wybiciu 10010 rynek wszedł w fazę silnego wzrostu dochodząc w rejony ostatniego szczytu. W samej końcówce tego ruchu (choć trwało to niemal cały dzień sesyjny) mieliśmy wybicie strefy oporu, następnie jej Re- test a sesja zakończyła się utworzeniem formacji Objęcia Hossy co daje solidne podstawy do stwierdzenia, iż dzisiaj rynek powinien zaatakować sam szczyt z 18.07 a po jego ewentualnym wybiciu podążać w kierunku 10200 a nawet 10300 gdzie jest na tę chwilę „najsilniejsza” strefa oporu. Problemy dla byków mogłyby się zacząć dopiero w przypadku cofnięcia i wybicia poziomu 10090. Wówczas otwarłaby się droga dla niedźwiedzi w kierunku 10000.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz przed sesją 21.07.2016

  1. No ładnie na Daxie wybili , chyba za późno wstałem , luka Brexitowa do zamknięcia u nas pewnie też , no i zapomniałem że dzisiaj EBC ma ogłosić dodruk , swoją drogą ciekawa sytuacja bo podają że inwestorzy mają najwięcej gotówki od lat a rynki rosną jak głupie , więc kto kupuje czyżby banki centralne kupowały bo niby kto ? dodruk w Japonii , dodruk w europie , USA też drukuje i zerowe stopy % , zabawa w wieczną hosse

    1. Qba – a kto Ci się zmusza męczyć na rynku jak tak wszystko Tobie przeszkadza?
      A bo to, a bo tamto – głupoty wypisujesz.

  2. o ciekawie się robi wybicie nowego szczytu DAXa i nawrotka , to misie lubią ale czekam na zamknięcie świecy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *