Komentarz przed sesją 19.07.2016

Pierwsza sesja nowego tygodnia upłynęła pod dyktando byków. Indeks WIG 20, bez większych problemów wykonał ruch w górę o 1.63% kończąc dzień na poziomie 1788. Oprócz samego wzrostu indeksu, byki otrzymały jeszcze jedną korzystną informację, która wynika z wykresu dziennego.

[fumpBegin]

wig20

Mianowicie zgodnie z tym na co zwracałem uwagę w weekendowej, po wielokrotnym testowaniu strefy oporu, wczoraj została ona wybita wyraźną białą świecą i w tej chwili poziom ok. 1760 stanowi już wsparcie przy ewentualnym cofnięciu się ceny indeksu. Tak na dobrą sprawę to jest to w tej chwili na tyle istotne wsparcie, że nie powinno zostać wybite  jeśli indeks ma dalej przesuwać się w górę i zaatakować najważniejszy poziom oporu na ok. 1860. Gdyby jednak WIG 20, przy próbie zniżki skutecznie wybił to wsparcie to mielibyśmy poważne ostrzeżenie przed powrotem do obowiązującego trendu, jednak byki miałyby jeszcze jeden „parasol ochronny” w postaci poziomu dołka na ok. 1730.
Patrząc jednak na wykres, na dotychczasowe poczynania indeksu, nie widać na tę chwilę zagrożenia dla ruchu wzrostowego, który kształtuje się po utworzeniu 07.07 formacji Harami. Oczywiście z perspektywy nieco dłuższej, ten ruch jest cały czas korektą w trendzie spadkowym i trudno jest go inaczej określać dopóki nie wybity zostanie wspominany wcześniej poziom ok. 1860.

fw20intra

Również w przypadku wykresu intra kontraktów, nie mamy żadnych choćby wstępnych sygnałów o możliwości zakończenia wzrostu jaki panuje od poziomu 1683. Widać wyraźnie, że cena porusz się w kanale wzrostowym a dolne ograniczenie tego kanału wraz z strefą wsparcia cenowego i wymiarem największej dotychczasowej korekty w tym ruchu, stanowi poważne wsparcie, którego przełamanie mogłoby dopiero wprowadzić niepokój w szeregi byków. Oczywiście gdyby nawet do tego doszło to jeszcze do poziomu ok. 1730 byki cały czas byłyby po stronie przeważającej.
Na tę chwilę jednak powinniśmy „patrzeć w górę” a każde zejście do ewentualnych wsparć brać jako okazję do zwiększenie bądź otwarcia w ogóle pozycji L.

dax

Na DAX niestety nie nastąpiło wybicie strefy oporu a wręcz przeciwnie po początku sesji, który dawał taką możliwość, rynek się cofnął i w efekcie otrzymaliśmy na wykresie szpulkę z wyraźnymi cieniami. Ten obraz niezdecydowania, pokazuje wyraźnie walkę sił podaży i popytu na bardzo istotnym poziomie. Jeśli podaż zdołała by jednak zdobyć przewagę to możemy być świadkami cofnięcia do poziomu ok. 9800 w celu przetestowania wybitej wcześniej linii szyi DB. Dopiero zejście poniżej tego poziomu byłoby mocnym potwierdzeniem dalszego trwania trendu spadkowego bo jakby nie patrzeć do tej pory nie udało się bykom wynieść indeks nad poziom 10100 a następnie ok. 10350 gdzie dopiero można byłoby mówić o możliwej zmianie tego trendu.
Jednak z dotychczasowego ruchu jaki panuje na tym rynku od ok. 15 sesji taki scenariusz jest możliwy i powiedziałbym więcej, bardziej prawdopodobny niż zmiana kierunku i powrót do spadku.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy sytuację w której cena ugrzęzła między dwoma strefami stanowiącymi obecnie najbliższe i najważniejsze strefy oporu i wsparcia. Wybicie jednego z dwóch wskazanych poziomów a mianowicie ok. 10100 i ok. 9970 powinno wskazać kierunek na kolejnych kilka godzin notowań. Oczywiście z racji trwającego wzrostu to poziom 10100 powinien zostać wybity jednoznacznie ale gdyby rynek zdołał jednak zejść poniżej ok. 9970 to wówczas należałoby się spodziewać kontynuacji spadku w pierwszym wariancie do ok. 9800.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Komentarz przed sesją 19.07.2016

  1. Darek ja wiem że ty na średnie nie grasz , ale zobacz sobie na H1 200 setka i 21 , dopóki one się nie zbliżą ruchu w górę już nie powinno być a raczej będzie korekta i czekanie na zbliżenie , a akurat dziwnie one się zbliżą koło 9800 pkt , to tak dla innych , ja super trend sobie tym określam i nie zamierzam nikogo przekonywać , można sobie zerknąć na dłuższy okres jak wyglądają ruchy ze zbliżonych średnich

    1. Człowieku… Jedyną anomalią wykresowa jaka kiedykolwiek i gdziekolwiek znalazłem była fukushima. Reszta jest całkowicie kontrolowana i w pełni opisywalna falowo.

    1. 10100 to raczej kiepski SL bo nawet w przypadku korekty wzrostowej właśnie ten poziom jest odpowiedni do Korony, tak ja to widzę. Jeśli natomiast mamy korektę pędzącą to już nic nie pomoże. Zobaczymy. Na WIG 20 widzę, że masz pozycje co najmniej na 150 pkt zysku bo SL ponad 50 pkt to szerokie zagranie. Do szczęścia brakuje SL na S&P no chyba że przeoczyłem jak wcześniej pisałeś. Zobaczymy co z tego wyniknie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *