Komentarz przed sesją 23.06.2016

Za nami kolejna wzrostowa sesja. Wczoraj indeks WIG 20 wzrósł o kolejne 1.13% do poziomu 1823. Jednak w świetle AT jak i dzisiejszego referendum nie jest to zwycięstwo byków na miarę marzeń.

[fumpBegin]

wig20

Przebita strefa oporu i naruszona linia trendu to zbyt mało aby kreślić „pozytywne wizje”. Rynek nie zdołał wybić tego co najważniejsze przez co sam wzrost od dołka może być częścią większej korekty nieregularnej. Bez wybicia OB i dalej strefy na ok. 1870 nie ma co myśleć o kierunku północnym. Zatem czekamy co zrobi rynek po ogłoszeniu wyników referendum a tej reakcji można się chyba spodziewać dopiero na jutro.

fw20intra

Na wykresie kontraktów również nie ma pełni sukcesu. Tu jak widać jest duże prawdopodobieństwo kończącego się impulsu który na tę chwilę nie zdołał wybić OB i strefy. Jeśli cena zacznie się cofać to mimo wszystko podstawowym wariantem będzie „nowy dołek” choć nie koniecznie znacząco niżej od tego ostatniego. To jednak czas pokaże. Pierwszym złym sygnałem dla byków byłoby teraz zejście poniżej 1800.
Gdyby jednak cena dalej pięła się w górę to sytuacja mogłaby się dość znacząco zmienić. Tylko czy tak się stanie? Można mieć co do tego obiekcje.

dax

DAX wykonał wczoraj również niepokojący ruch. Choć indeks ten zyskał na wartości to jednak świeca jaka powstała po całym dniu notowań i poziom na którym została wyrysowana, nie mogą napawać optymizmem byczą stronę rynku. Wręcz przeciwnie, to niedźwiedzie mogą powoli zacierać ręce i ruszać do boju. Pamiętajmy, że rynek schodząc w dół nie doszedł do poziomu 61.8% a jednak wyraźnie naruszył 50%. To zdaje się być elementem, który może zmienić tendencje na rynku a w przypadku zmiany kierunku i domknięcia luki cenowej wymieniony poziom może okazać się najmniejszym wymiarem kary dla byków.

daxfutureintra

Patrząc na wykres kontraktów na DAX możemy uznać, że pierwszym ostrzeżeniem dla byków byłoby zejście ceny poniżej 10000. Natomiast wybicie w dół 9900 będzie poważnym ostrzeżeniem przed ruchem w dół i to takim na nowe dołki choć jakaś szansa, na wcześniejsze zatrzymanie, będzie.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Komentarz przed sesją 23.06.2016

 1. Łiktor chodzi o to że dla mnie nie ma znaczenia bo gdyby nie było referendum to też grałbym na spadki . Referendum może jedynie opóźnić spadek lub go przyspieszyć w zależności od wyniku .

  1. Podziwiam Cię za to przekonanie o spadkach. Co prawda nie wskazujesz na czym ale domyślam się, że na wszystkich indeksach. Pytanie brzmi skąd taka koncepcja o takiej sile?

   1. Tak na wszystkich indeksach . Dziś otwieram S na S&P ,Daxa i nasz FW20 . Po 106,5 otwieram S na S&P kasowy , u nas pod koniec sesji.

    1. To że otwierasz to nie dziwi bo większość po takich wzrostach ma świerzbiącą rękę do S. Powiedz lepiej z jaką perspektywą otwierasz? Nie chodzi już o konkretny poziom ale jakie okolice? Tyle powinieneś rozumieć, że można S otworzyć z myślą o 30 pkt. na FW20 a można z myślą o 100 czy więcej. To już byłby jakiś konkret a nie samo to, że otwierasz.

     1. Z jaką perspektywą otwieram. Z perspektywą „złotego strzału” który zdarza się 2-3 razy do roku ale wiesz, jaki to był strzał okaże się jak zawsze po pewnym czasie. Oczywiście rynek zweryfikuje czy będzie to „złoty strzał”, czy strzał w kolano, ale spokojnie bo jutro też będzie można otworzyć S w razie czego. U nas 1844 S

 2. Najczarniejszy scenariusz to wg mnie: od poniedziałku dopiero 3,4-dniowe tąpniecie na 1595pkt i w ciagu 2-3 tygodni powrót tu gdzie teraz i wyjazd. Ale zaznaczam, ze to jest naprawde max najczarniejszy i daje na to 15% szans. inny wariant to tylko lekka korekcina i zamkniecie miesiaca w okolicy 1800pkt (70% szans).

 3. Chciałbym jeszcze zaznaczyć że zostawanie z S to dla mnie nie hazard lecz wynik analizy i gdyby nie było dziś referendum też bym dziś otwierał S bo tu chodzi o poziomy cenowe a nie wydarzenia.

 4. Ja sam pilnie prowadziłem sondaż wśród znajomych i nawet nie 1/4 opowiada się za w Uk , ja również za wyjściem. Dlatego dziwię się bardzo jak dziś podają wstępne szacunki , że tylko 52% opowiedziało się za wyjściem z UE . Dla mnie to jakieś oszustwo .Tak czy inaczej wynik referendum może zatrzasc rynkami i S Seweryna może dać zarobić i to porządnie. Ja zająłem pozycję na Gbppln pod algorytm, a ten nie jest w stanie przewidzieć takich zdarzeń jak referendum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *