Komentarz przed sesją 22.06.2016

Na wtorkowej sesji, rynek kontynuował wzrosty co przełożyło się na dodatni wynik indeksu WIG 20 o wartości 0.49%. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 1803. Pamiętając o czwartkowym referendum w WB trzeba do wykresów podchodzić z dużo większą ostrożnością niż zazwyczaj.[fumpBegin]

wig20

Druga biała świeca po luce na zbliżonych poziomach otwarcia to możliwa formacja kontynuacji ruchu wzrostowego. Jej potwierdzenie powinno również wybić poziom ok. 1810 gdzie mamy strefę oporu cenowego. Jednak do pokonania OB potrzeba nieco większego wysiłku i tak naprawdę dopiero po wyjściu nad ten zakres oraz dalej 1870 będzie można „spokojniej” patrzeć w kierunku północnym.  Wsparciem dla tego interwału jest obecnie luka cenowa jaka powstała na początku tygodnia. Jej zamknięcie i dalsze zejście poniżej dołka może wywołać silniejszą przecenę.

fw20intra

Wykres kontraktów intra pokonał wczoraj poziom 61.8 zniesienia ostatniego swingu spadkowego jednak uczynił to w niewielkim zakresie. W tej chwili okolice 1780 stanowią najbliższe wsparcie a w przypadku większego cofnięcia opór ze strony byków powinien pojawić się w okolicy 1765. Jeśli to pierwsze wsparcie nie będzie atakowane albo po ewentualnym ataku utrzyma się to droga w kierunku 1800 stoi otworem. Dotychczasowy ruch wzrostowy przybrał już formę o której można mówić jako o niemal pełnym impulsie co stanowi pewnego rodzaju zagrożenie dla dalszego wzrostu jednak najważniejsze są wsparcia bo impuls jak wiemy może być znacząco wydłużany.

dax

Na DAX kolejna biała świeca i….. No właśnie, tu zaczynają się schody, które każą nam zachować szczególna ostrożność. Po pierwsze mamy już pierwszy cień po odbiciu od strefy oporu i zakresu OB. Po drugie, z podobnym układem (po luce) mieliśmy do czynienia zarówno w kwietniu jak i maju. Wówczas były to „ostatnie podrygi byków” Jak to będzie tym razem? Czy zadziała stwierdzenie „historia lubi się powtarzać”? W tej chwili trudno jest odpowiedzieć na te pytanie i tak samo trudno jest rozstrzygnąć czy rynek będzie rósł dalej czy jednak zbliża się do zmiany kierunku. Moim zdaniem należy poczekać na ewentualne wybicie oporu i jego test od góry aby z większą przewagą statystyczną wchodzić do gry.

daxfutureintra

Na wykresie kontraktów na DAX doszło do wybicia OB no może do naruszenia. Ostatnia świeca wczorajszego dnia dokonała testu od góry poziomu OB. Nie możemy powiedzieć jeszcze jaki wynik tego testu a w świetle możliwego zakończenia całego impulsu wzrostowego, może okazać się, iż wybicia OB nie będzie. Jednak patrząc zgodnie z tym co pokazuje wykres, mamy wyraźny trend wzrostowy i dopóki nie zejdziemy poniżej 10000 dopóty obowiązuje L.

Na sam koniec jeszcze coś o Brexit. Mianowicie wczoraj miała odbyć się konferencja poświęcona temu zagadnieniu i organizowana przez dość popularne osoby. Nie odbyła się a jego organizatorzy pokusili się nawet o tezę, iż „hakerskie” zagrywki to uniemożliwiły aby nie dopuścić do wyrażenia opinii, które mogą być komuś nie na rękę. Z tego powodu autorzy zamieścili tekst w którym postarali się udzielić odpowiedzi na pytania osób które się rejestrowały na to spotkanie a było ich 1000. I tu najważniejsza kwestia. Zastanawiam się czy aby nie jest to kolejny dowód jak wszyscy w koło próbują robić wodę z mózgu małym inwestorom i wprowadzać jeszcze większy zamęt. Dlaczego tak  myślę? Konferencja miała się odbyć o 20-tej to jakim sposobem artykuł który  jest rzekomo reakcją na ataki i uniemożliwienie przeprowadzenia konferencji ma datę 21.06.2016 ale z godziną 15:27???? Czy organizatorzy już na kilka godzin przed konferencją wiedzieli , że ktoś ich zaatakuje? Czy byli tak przebiegli (choć sami mówią że robią webinarów wiele każdego tygodnia i nigdy nic im się takiego nie przydarzyło). Czy może właśnie po prostu to jest to o czym już pisałem, ze każdy chce wprowadzić jak najwięcej zamętu i namieszać w głowach (a może nawet na tym jakoś skorzystać?)?

[fumpEnd]

One Reply to “Komentarz przed sesją 22.06.2016”

  1. Sl do trzech krótkich na Gbppln Ustawiamy na 5,760 . Więcej nie zaryzykuję, bo jak przejdą ten poziom to będą mierzyć dużo wyżej. Pozwolę sobie nie zgodzić się z Sewerynem , że Bretix nie będzie miał wpływu na rynki . Skutków tego referendum chyba nikt nie jest w stanie oszacować .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *