Komentarz przed sesją 17.06

Ponad dwuprocentowy spadek indeksu WIG 20  i bardzo duże obroty. Zamknięcie na 1733. Duża czarna świeca. To efekty wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie. Niedźwiedzie z pełnym impetem zaatakowały na dzień przed wygaśnięciem serii kontraktów czerwcowych.

[fumpBegin]

wig20

Kiedy jednak spojrzymy dokładniej na wykres dzienny indeksu to wcale nie musi ogarniac nas panika. Nowy dołek z skokowymi obrotami jednak nieco mniejszymi od poprzedniego. Dojście do strefy wsparcia cenowego i zniesienia 78.6% świecą z wyraźnym dolnym cieniem. Taka sytuacja powinna sprawic, iż na rynku z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwac reakcji popytowej a że miejsce jest bardzo ciekawe geometrycznie to na pewno byki mogą nawet br pod uwagę zakończenie całego spadku. Oczywiście tu potrzeba sygnałów i faktycznego wzrostu ale ….
Jednak na tę chwilę nadal niedźwiedź rządzi i nic nie wskazuje aby to miało się zmienic. Biorąc pod uwagę jaki mamy dzisiaj dzień na giełdzie trudno jest wskazac o tam naprawdę może się wydarzyc. Niedźwiedzie musza zachowac ostrożnośc a byki mogą przygladac się czy ich scenariusz nie zacznie się realizowac.

fw20intra

Na wykresie kontraktów doszliśmy w najbliższe sąsiedztwo strefy wsparcia (biorąc pod uwagę nową serię to już ją osiągnęliśmy) i tym samym wypełnił się oznaczony układ harmoniczny pierwszy. To zapewne może stanowic powód do popytowej reakcji. Jeśli jej zabraknie to już bezpośrednio na serii wrześniowej spodziewałbym się zejścia w okolice 1690.  Natomiast pierwszym pozytywnym symptomem dla byków będzie wyjście ponad 1750.

dax

Na DAX mamy kolejną reakcję popytową na strefę wsparcia przy poziomie 9500 gdyby ta reakcja przekształciła się w coś większego to mogłoby to byc bardzo ciekawe dla byków. Jednak na tę chwilę do jakichkolwiek pozytywnych zapatrywań dużo brakuje. Bez wybicia 9800 nie ma co myslec o zmianie kierunku. Jednak wybicie tego poziomu da wiele podstaw do uznania ostatnich spadków jako typowej korekty a o to mogłoby oznaczac nie muszę chyba pisac. W przypadku dalszego spadania, kolejna okazja do uaktywnienia popytu będzie na poziomie ok. 9300.

daxfutureintra

Również kontrakty na DAX nie dają jeszcze żadnych powodów aby chociaż częściowo spojrzec na rynek oczami byka. Jednak do tego nie potrzeba już tak wiele. Wystarczy pokonac 9800 aby móc brac pod uwagę zmianę kierunku. Osobiście jednak nastawiłbym się na ewentualne wypatrzenie sygnału do zajęcia S na poziomie ok. 9700. Tylko jednoznaczne „przejechanie” tego poziomu mogłoby zaprzestac takich poszukiwań.

[fumpEnd]

3 Replies to “Komentarz przed sesją 17.06

  1. Darek podobno rekordowo dużo pesymistów ale ja u Ciebie w dalszym ciągu wyczuwam optymizm we wpisie , kanał na WIG 20 jest na dole 1550 i tam by było warto dojśc i wtedy coś więcej ale a tą chwilę kupowanie to głupota do kwadratu , potem jak trzeba będzie kupować wszyscy zostaną bez kazsy jak zwykle ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *