Komentarz przed sesją 01.06.2016

Za nami koniec miesiąca, który zakończył się przytupem niedźwiedzi. Indeks WIG 20 stracił wczoraj na wartości aż -1.82% i zakończył dzień na poziomie 1808. Towarzyszyły temu ogromne, jak na naszą giełdę obroty, które ostatnio w podobnej wielkości wystąpiły w marcu, w dniu wygasania serii.

[fumpBegin]

wig20

Na wykresie dziennym indeksu powstała dużą czarna świeca to w połączeniu z obrotami oraz brakiem pokonania jakiekolwiek wsparcia, świadczy raczej o tym, iż potencjał spadku wypala się co najmniej na jakiś krótki czas. Równocześnie dobiliśmy do strefy wsparcia i od góry do wybitej linii trendu. Jest to idealne miejsce na próbę odbicia. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Jedno musimy mieć w głowie, rynek od początku kwietnia jest w tendencji spadkowej i na obecną chwilę nie ma nic co by to zmieniało czy choć wskazywało na taką zmianę. Jak już wspominałem w jednym z poprzednich komentarzy, moim zdaniem ważą się losy tego czy spadek będzie korektą czy powstanie impuls i trzeba będzie oczekiwać dalszej wyprzedaży choć może po jakimś ruchu korekcyjnym w górę. Wybicie dołka przechyli szle na korzyść impulsu. Jeśli jednak do tego nie dojdzie a rynek wzniesie się wybijając 1870  otrzymamy przekaz o możliwości zakończenia tendencji spadkowej i powrotu do wzrostów zapoczątkowanych w styczniu.

fw20intra

 Na wykresie kontraktów utworzył nam się układ abc który osiągnął poziom zniesienia 61.8% i równocześnie spadek dotarł do strefy wsparcia jak i wybitej wcześniej linii trendu. Uważam to miejsce za idealne do wywołania odbicia. Jeśli tak się nie stanie to sytuacja mocno przechyli się na stronę niedźwiedzi.

dax

Na DAX świeca jaka powstała po wczorajszej sesji, utworzyła z poprzednią formację objęcia bessy. Jednocześnie ma to miejsce na zniesieniu 78.6% co w połączeniu wystąpienia pierwszego szczytu na zniesieniu 50% stwarza możliwość powstania formacji harmonicznej. Potwierdzenie formacji świecowej będzie równoczesnym wskazaniem na realizację ruchu spadkowego co najmniej w okolice 10100. Zanegowanie formacji to najprawdopodobniej wskazanie ruchu wybijającego szczyt z 21.04.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX wybiły się z kanału i naruszyły strefę wsparcia. Wydaje się, że rozpoczął się ruch spadkowy, który przetestuje co najmniej okolice 10150-10180 a więc rejon mniejszego OB i kolejnej silnej strefy wsparcia cenowego a także poziomu zniesienia 38.2%. W ruchu spadkowy widać obowiązujące zielone OB i bez jego pokonania trudno będzie myśleć o powrocie do wzrostu. Gdyby jednak już na początku sesji stało się coś takiego to wówczas rynek wykazałby się dużą siłą i cały spadek, który teraz ma postać korekty prostej mógłby ulec zakończeniu a cena poszybowała by wówczas na nowe szczyty.

[fumpEnd]

25 Replies to “Komentarz przed sesją 01.06.2016

 1. Jak to jest że Borawski już tydzien temu pokazywał impuls 5 falowy w dół na WIG 20 a ty dalej się zastanawiasz czy to impuls ,

  1. I taka głęboka i dziergana koronkowo korekta zaczyna mi zmieniać obraz długoterminowy: ktoś tu mocno wyzbierał, jest strach o wszystko,było info że ofe sypało. Wyrzutki sie robi przy pionach w góre, a tu głebokie męczące korekty. Dobra wróżba dla nas długoteminowo jak ameryka sie zwali i reszta. My będzie królować doczekamy się tego chyba. No nic to taka pierwsza jaskółka zobaczymy kiedyś.

  2. Z drugiej strony możliwy brexit i w lipcu wyrzutka ale w dół na 1600 pkt a potem już długoterminowe wspinanie się do góry. Skomplikowało się.

   1. ej, a gdzie piony do 2300? już za chwilkę już za momencik?:)
    spadki dość mocne i niby nie wiadomo skąd (takie są najgorsze), ale czy tak zupełnie niespodziewane? był czas na wzrosty od lutego, teraz jest czas na spadki, może letnia hossa będzie, tylko z jakiego poziomu…

 2. Jeśli w Stanach jak zakładam jest dopiero początek spadku to powinni pociągnąć wszystkie rynki. Tak więc u nas w dalszym ciągu wchodzą w grę tylko korekty wzrostowe i silny trend spadkowy .

   1. Znałem takich co twierdzili, że nie ma z czego spadać. Właśnie w tym roku jeden z nich korzystał z wigilii dla bezdomnych. Reszta handluje starzyzną. Chciałem zauważyć na marginesie, że nie jest to towarzystwo zamknięte na nowych kompanów pod warunkiem, że nikt nie będzie im opowiadał bredni na temat giełdy.

   2. kj zawsze jest ktoś kto chce sprzedać swoje akcje . Jeśli ktoś chce je kupić taniej to cena spada jeśli drożej to cena rośnie. Na razie każdy chce kupować taniej albo w ogóle. Dlatego cena spada. Jak zacznie rosnąć to niektórzy zapłacą drożej z nadzieją, że będzie rosło dłużej. Tak więc żeby Kowalski zaczął płacić drożej to musi zacząć rosnąć, z kolei żeby rosło to Kowalski musi zapłacić drożej. To już wiesz czemu spada, po prostu Kowalski się nie spieszy bo i po co skoro nie rośnie ; )

    1. powiedziałbym raczej że jest mniej więcej stała liczba kasy powiedzmy że 100 mln zł , jak giełda wyceniana jest na 1 miliard to tej kasy brakuje , jak wyparuje na spadkach większośc wirtualnej kasy to znów te 100 mln będzie rządziło wzrostami a tak kasy za mało żeby rynek szedł w górę , wyceny muszą sie skorygować ,

  1. Pln podpowiada, prawda qba? no i po takim kolcu to wiadomo co będzie dalej, Darek bedzie zachwycony w komentarzach 🙂

 3. Łiktor pisze:
  Czerwiec 1, 2016 o 2:11 PM
  Sprzedaje za 5,6760 dwie pozycje któtkie brane po 5,822 i zostawiam trzecią bez zmian
  Odpowiedz

  Powiem szczerze że od dłuższego czasu nie rozumiem o czym ty piszesz , gdzie ty sprzedajesz pozycje krótkie na straganie na rynku , o czym ty piszesz bo ja się z czymś takim to jeszcze nie zetknąłem ,

 4. Swoją drogą Darek chyba jednak warto słuchac tych mądrzejszych analitykó z mojego biura , nie sądzisz po 2 ostatnich sesjach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *