Komentarz przed sesją 31.05.2016

Na wyniku wczorajszej sesji zaważyły ostatnie dwie godziny notowań. Właśnie przez ten czas rynek wykonał ruch wzrostowy, który pozwolił na końcowe +0.14% i zamknięcie na poziomie 1842. Jednak obraz całej sesji ….

[fumpBegin]

…. nie wpłynął na zmianę układu technicznego rynku.

wig20

Świeca doji jaka wyrysowała się na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pokazuje, że wczoraj inwestorzy nie byli zdecydowani co do właściwego kierunku i z decyzją wstrzymali się do kolejnych sesji. Trudno jest przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem co może się stać dzisiaj, jednak uważam, że próba wybicia OB i przebicia strefy oporu powinna mieć miejsce.

fw20intra

Wykres intra kontraktów wskazuje na możliwość tworzenia się fali 5 w impulsie od poziomu 1792. Pytanie, czy taki układ fal może pokonać opór? My jednak będziemy zwracali uwagę na to czy rynek zdoła wybić ostatni szczyt i ewentualnie dalej pokonać strefę oporu czy może jednak nie nastąpi to i ponownie zaatakujemy strefę wsparcia, która wczoraj dość dokładnie zatrzymała osuwającą się cenę instrumentu. Według mnie bardziej prawdopodobnym wydaje się atak na ostatni szczyt a w przypadku pozytywnego rozwinięcia sytuacji na innych rynkach, również atak na strefę oporu.

dax

Na DAX powstała kolejna biała świeca. Faktem jednak również jest to, że ostatnie kilka sesji cechuje się bardzo małym wzrostem sesyjnym co wskazuje, że przed nami, już w niedalekiej przyszłości, mocny ruch. Pytanie tylko w którą stronę? Moim zdaniem przewaga jest po stronie byków i dlatego mimo wszystko spodziewałbym się dużej świecy w kolorze …. białym. Gdyby jednak rynek postanowił zrobić coś zupełnie odwrotnego to wówczas najistotniejsza kwestią byłoby to czy niedźwiedzie zdołają pokonać strefę opartą o poziom 10100.

daxfutureintra

Minimalny zakładany ruch został już wykonany, co przedstawia dokładnie wykres intra kontraktów na DAX. Rynek doszedł do poziomu 78.6% jednak trudno na tę chwilę dopatrzyć się jakieś zdecydowanej reakcji. Właśnie brak reakcji na istotne, w całym układzie, zniesienie każe mi wskazywać na większe prawdopodobieństwo wyjścia górą z wyznaczonego kanału i zdecydowane pokonanie strefy oporu. Oczywiście rynek zawsze może Nas zaskoczyć i należy mieć plan na wypadek wybicia dołem z kanału. Takie zdarzenie byłoby z dużym prawdopodobieństwem, początkiem ruchu spadkowego testującego strefę na ok. 10100 ale również mogłoby to oznaczać zakończenie całego wzrostu od poziomu ok. 9750. Oczywiście do takiej sytuacji najpierw należałoby wybić 10100. W tej chwili mamy dwie strefy sygnalne. Na wzrost poziom ok. 10350 i na spadek strefa położona ok. 100 pkt niżej. Wybicie jednej z nich da nam wskazania na kilka kolejnych sesji.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

39 Replies to “Komentarz przed sesją 31.05.2016

 1. Powiem ci Darek że sam jestem ciekaw jak ty zagrałbyś na ten wzrost na DAXie jak praktycznie masz pion na 600 pkt bez żadnej korekty pod którą można by sie z bliskim stopem ustawić – oczywiście z większego interwału , rynki grzeją w gorę bo pewnie po FEDzie zjadą w dół , zobaczymy na razie DAX słabiutki w stosunku do USA a jeszcze euro nie chce spadać i jest na lini trendu ,

   1. Darek no ale tego to nie miałeś narysowne rano tylko w trakcie sesji , więc do tego się nie odnosiłem , na razie wygląda na objęcie bessy na D1 ale sesja się jeszcze nie skonczyła

    1. Rano była wyraźnie zaznaczona strefa i nawet o tym pisałem, kanał inaczej wygląda w MS i inaczej na MT4 ale strefy są najważniejsze i sygnały świecowe. Po prostu nie nadążasz bo zbyt wiele czasu poświęcasz na szukanie informacji które mają potwierdzić, że bessa to jedyne słuszne rozwiązanie.

     1. Darek ja obecnie poświęcam kilka minut rano na rynek i kilka jak USA wstanie i nic nie robię , i tak będzie jeszcze przez całe mistrzostwa i wakacje , po prostu jak ktoś dobrze wcześniej zarobił to teraz może żyć z kapitału i ja tak robię , giełda nie jest moim jedynym ZYCIEM – po prostu trzeba mieć coś z życia a nie ciągle siedzieć na minutówkach na rynku który wygląda obecnie zamknięty w każdą stronę , ale twoje Bycze nastawienie śledzę z zaciekawieniem ,

     2. To Ty tak sobie myślisz, że ja siedzę na „minutówkach”. Ja w tygodniu robię jedną dwie transakcje i mam z niej tyle że oprócz tego co potrzeba na życie mogę jeszcze inwestować ot chociażby w nieruchomości. Myśląc w ten sposób i wyrażając to publicznie pokazujesz jak bardzo to Twoje myślenie jest w tym kierunku ograniczone. Nie wiem w ogóle skąd ten pomysł o takich niskich interwałach po prostu nie możesz chyba żyć bez docinek itp. A na koniec powiem Ci jeszcze że powinieneś odpalać sporą część Twoich ogromnych zysków tym maklerom z Twojego biura bo bez nich, wychodzi na to, że nic byś nie zarobił.

 2. lingwista pisze:
  Maj 30, 2016 o 8:16 PM
  Qba skoro masz dowody na złodziejską prywatyzację na co czekasz, zgłoś do prokuratury, albo przynajmniej upublicznij. Bez tego to zwykłe piepszenie i w praktyce gloryfikowanie komuny.
  Odpowiedz

  Ale zgłaszałem , ostatnia jaką zgłaszałem w radio i w internecie to Ciech i widać że już służby się tym zajmują tylko co robiły do tej pory , a tak poza tym jak ktoś wie jak funkcjonuje nasz wymiar sprawiedliwości musiałby być idiotą żeby coś gdzieś zgłosić , przecież to są koledzy z tamtych lat

 3. Rok temu na przełomie maj/czerwiec, rynek akcyjny przygotowywał się do spadkowej fali, która ogarnęła wszystkie części warszawskiego parkietu. sWIG80 w owym okresie miał już za sobą lokalny jak i średnioterminowy szczyt zbudowany na negatywnej dywergencji RSI, co ma miejsce także obecnie. Indeks małych spółek kończył maj na wysokości 13756 czyli dokładnie na takim samym poziomie, na jakim znajduje się obecnie. Układy średnich EMA zarówno tych dziennych jak i tygodniowych, nie różniły się znacząco od tego, co można dzisiaj zaobserwować a to sprawia, że zaczyna się nerwówka na GPW. Nieco inaczej jest na drugiej linii warszawskiego parkietu, gdzie mWIG40 walczy o wydostanie się z kanału spadkowego, jednakże wczorajsza sesja przyniosła spore rozczarowanie wśród inwestorów i zamiast kolejnej, wzrostowej kontry, gracze znad Wisły byli świadkami klęski byków. Na wykresie pojawiła się podażowa, czarna świeczka z ceną zamknięcia poniżej MA200d i jeśli najbliższe dni nie przyniosą poprawy, wówczas na wykresie pojawi się niebezpieczna struktura G&R z negatywnym układem overlap. Ostatni majowy poniedziałek okazał się spadkowy dla mWIG40 przez co WIG finiszował pod kreską, jednakże sWIG80 zdołał utrzymać się w okolicy piątkowego close zaś WIG20 zakończył pierwszą sesję nowego tygodnia kilka oczek powyżej ostatniego zamknięcia.

 4. Papiery spółek z nowojorskiego indeksu S&P 500 są wyjątkowo drogie, jeśli patrzymy na współczynniki takie jak C/S lub C/Z Shillera. Ameryka wypada pod tym względem dosyć kiepsko nawet na tle rynku europejskiego czy japońskiego.

  Amerykańskie akcje są droższe nawet niż w czasie narastania przedkryzysowych baniek. Taki wniosek można wyciągnąć, przyglądając się współczynnikowi ceny akcji do sprzedaży spółek (C/S) z indeksu S&P 500. Mediana dla niego wynosi 2,2. W 2007 r. sięgała 1,75, a w 2000 r., przed pęknięciem bańki internetowej, zbliżała się do 1,9.

 5. Do wszystkich 3 krótkich na gbppln 5,822 o których już pisałem .Ustawiam sl na poziom 5,830 . Gdyby doszło do wybicia Sl ,a jest to możliwe,bo gruby nie odpuści tak zlewarowanej pozycji będę brał kolejne 3S zaraz po wybiciu tego poziomu .

  1. A już o tej ostatnio co cię przewieźli chyba na 60 groszy zapomniałeś napisać jak wylądowałeś na 5,25 zł , ale to już twoja przzypadłość ,

   1. Wszystko masz Darek wyjaśnione wcześniej , teraz czekam czy rynek potwierdzi moje założenia czy zaneguje. Przypomnę tylko, że chodzi o wybicie w dół linii szyi RGRa zamiast wybicia szczytów, ale to już rynek rozsądzi i tu nie ma pewności . Dzisiejszy spadek może dać, a według mnie już dał pierwszy sygnał sprzedaży. W każdym razie ryzyko S na S&P wczoraj zmalało do minimum .

    1. Po pierwsze to RGR już dawno nie ma. Po drugie to dzisiejszy spadek jest najprawdopodobniej falą c w 4 pędzącej i z tego to raczej spodziewałbym się szczytu wyższego niż ten jaki miał miejsce 20.04. Na koniec jeszcze jedna uwaga. Mianowicie na te chwilę nie zostało wybite nawet naruszone najmniejsze wsparcie zatem mówienie że już padł jakiś sygnał może dotyczyć jedynie świecy i to w ujęciu 1h położonej „w powietrzu”.

     1. Dla mnie RGR cały czas obowiązuje i obowiązują wszystkie wcześniejsze sygnały sprzedaży i ostrzeżenia . Ja takich rzeczy nie lekceważę no chyba, że rynek da jakiś powód bo na razie nie ma żadnego.

     2. Seweryn nie zgodzę się z Tobą ponieważ teraz jeśli już coś miałoby być to DT a nie RGR.

     3. Ale jakie to ma Darek znaczenie skoro i tak spodziewasz się szczytu wyższego niż ten jaki miał miejsce 20.04

     4. No znaczenie ma chociażby takie że DT to nie RGR tak jak Pin Bar to nie Harami a że efekt może być podobny to już inna sprawa.

     5. Darek nie chcę się z Tobą spierać o nazewnictwo. Dla mnie jest to RGR , nie zostały złamane żadne warunki aby zmieniać nazwę,a to że niektórzy nie widzą już RGRa to tym gorzej dla nich . Oczywiście rynek może go zanegować i pójść do góry tak jak piszesz , ale ja na razie nie mam przesłanek ani sygnałów do wybicia szczytu . Nie wiem w ogóle na jakiej podstawie tak uważasz . Co takiego się wydarzyło w AT ?

     6. Nie wiesz po patrzysz przez pryzmat kilku dni góra kilku skromnych tygodni. Powiedz lepiej co się stało w szerszej perspektywie aby mieć wizje spadków , silnych spadków? Tylko nie tłumacz że już tam kiedyś pisałeś o Gwieździe wieczornej. Uaktualni swoją wizję najlepiej na wykresie. I jeszcze jedno, skoro zadajesz takie pytanie „co takiego wydarzyło się w AT?” to ja Ci odpowiadam „no właśnie”.

     7. Darek nie mam zamiaru przekonywać Cię do spadków bo to nie jest pewnik tylko prawdopodobieństwo . Równie dobrze może pójść jutro 3% do góry. Przeanalizuj wszystko co pisałem wcześniej. Moim zdaniem prawdopodobieństwo spadków jest większe niż wzrostów. Uważam , że rynek dał kilka sygnałów ostrzegawczych, a ja z rynkiem nie dyskutuje. Tu potrzebne jest respektowanie formacji świecowych i technicznych , respektowanie teorii Dowa i Elliotta no i nie uleganie owczemu pędowi , ale i to nie gwarantuje sukcesu, a jedynie zwiększa przewagę. Dodatkowo teraz jest minimalne ryzyko dla S więc można to wykorzystać.

     8. Ta dyskusja nie ma sensu bo w żaden sposób, z wyjątkiem ogólnikowego, nie chcesz przedstawić tego co niby zapowiada spadki (oprócz istotnej formacji świecowej). Ja Cię prosił nie będę więc koniec dyskusji.

 6. PZU – tu mamy doczynienia z czymś mocniejszym w dół pytanie czy to fala c czy fala 5 wybijająca dołek zapakowany lop, czekamy co zrobią.

  1. nic 2 razy się nie zdarza , jeżeli rynek tak słabo odbił to pomyśl dlaczego , do konca roku informacja o OFE ma być więc pies z kulawą nogą tutaj nie zainwestuje

 7. Nie umiem pogodzić zejścia PZU jeszcze poniżej 30 zet (skoro już tak poszło) z tym, że ładnie jest ustawione jutro pod poteżną lukę w góre i express pion na 1900 w ciągu kilkunastu godzin. Ktoś pomoże?

   1. Skrajnie głębokie sadzą te korekty już od początku kwietnia i tego nie przewidziałem. Ktoś to zbiera nisko i pozmieniał plany. Ja planowałem rajd w góre jako okazję do wyrzutki a tu inne buty.

 8. Dzisiaj został wybity duży OB na GBPUSD, to zdaje się potwierdzać ruch na sam dołek a może …. , zgodnie z analizą weekendową.

 9. Największym debilem jest człowiek który tracąc mówi że jest do przodu! Niestety nawet takich kretynów mamy tutaj na blogu. Są nimi, a właściwie jest nim ten który ostatnio podaje się jako Jarek. Pusty śmiech mnie ogarnia jak skacze z komputera na komputer aby móc coś napisać. Czasami, tak jak teraz nawet to przeczytam ale po tym wyczynie pozostaje mi się tylko modlić aby ten chory człowiek kiedyś zmądrzał. Zapewne możecie myśleć o czym ten Bartłomiejczak pisze, ale od kilku miesięcy wcina się tu raz na jakiś czas osobnik który ma wszystko przewrócone pod kopułą i który ostatnio przebił samego siebie. Mianowicie od stycznia kiedy wskazał, że dzięki moim komentarzom i wielkiej omylności zajął wbrew temu co piszę S teraz odezwał się pisząc, że na nich zarabia. To jest przykład na to jak wielu osobom giełda rujnuje zdrowie psychiczne a wyjście z tego zajmie wiele lat i to przy dobrej woli leczenia czego u tego śmiesznego osobnika nie widać. Na koniec jeszcze słowo wytłumaczenia dlaczego o tym piszę. Mianowicie ten zapewne chory osobnik nie podaje swojego maila i nie mam innej możliwości jak tylko przez wpis tak dedykowanego komentarza ostrzec go przed konsekwencjami jakie mogą go spotkać (i na pewno spotkają) jeśli szybko nie zacznie się leczyć. Debilizm i kretynizm leczy się u psychiatry albo nawet u psychologa.

 10. No komment.

  Aksamitka31 maja 2016 11:59

  Dawidzie fajny artykuł, ostatnio przeglądałem artykuły analizy weekendowej Pana Dariusza Bartłomiejczaka. http://dariuszbartlomiejczak.pl/analiza-weekendowa-23-27-05-2016/#more-7024
  co o tym myślisz ?

  Dawid Kluska 1 czerwca 2016 01:05
  @Aksamitka: Jeśli poziom 1790 – 1800 pkt. zadziała na dłuższy czas, to według mnie dno bessy na WIG20 było już w styczniu, a teraz już czas na nową hossę. Jednak potrzebna do tego będzie kontynuacja hossy w USA i Niemczech (nowe, zdecydowane szczyty). Taki scenariusz jest możliwy, jednak dla mnie jest to póki co alternatywa. Pozostaje przy swoim i pod to gram od dłuższego czasu – shorty na WIG20 z poziomu 1976 pkt. trzymam z celem około 1600 pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *