Komentarz przed sesją 25.05.2016

Przed nami kiepskie dni dla inwestora. Po wczorajszej zwyżce indeksu WIG 20 o 0.67% do poziomu 1831 dzisiaj mamy sesję przed świętem a w piątek sesje między dniami wolnymi co może przełożyć się na brak jakichkolwiek rozwiązań i zagmatwanie sprawy. Jakby tego było mało to w najbliższy poniedziałek nie działają giełdy w USA i Wielkiej Brytanii. To wszystko przełoży się zapewne na dość kiepskie emocje w ostatnich dniach miesiąca. No ale do rzeczy….

[fumpBegin]

wig20

Na wykresie dziennym indeksu pojawiła się trzecia biała świeca, która pokonała połowę czarnego korpusu z ostatniego czwartku, jednak w dalszym ciągu nie spowodowała, iż możemy uznać, że rynek rozpoczął fazę większego wzrostu niż tylko korektę w ramach obowiązującego kierunku spadkowego. Patrząc na te trzy białe świece mamy chyba dylemat. Mianowicie choć ich wzajemny układ możemy uznać za utworzenie formacji odwracającej trend Trzech Białych Żołnierzy to jednak za przyczyna czwartkowej , czarnej świecy możemy mieć również do czynienia z formacją kontynuacji czyli Trójką Bessy. Zatem z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji o inicjowaniu transakcji na dłuższe L trzeba jeszcze zaczekać co najmniej do potwierdzenia formacji. Tak naprawdę to dopiero wyjście ponad 1870 pokazałoby duże prawdopodobieństwo zakończenia spadku. Obojętnie jakby nie spojrzeć warto poczekać na potwierdzenie jednej z dwóch możliwych formacji.

fw20intra

Wykres kontraktów intra pokazuje natomiast, że jedyne co moglibyśmy zrobić teraz to zająć pozycję S w przypadku pojawienia się odpowiedniego sygnału, biorąc pod uwagę możliwość, iż nawet w przypadku dobrego wyznaczenia kierunku, nie koniecznie musi to być ruch na nowe dołki.
Gdyby rynek zdołał pokonać strefę jaka wczoraj zatrzymała wzrosty to w przypadku jej re testu od góry można byłoby pomyśleć o „krótkim” L. Przypomnę jednak jeszcze raz o „długim weekendzie” w świetle którego najlepiej wstrzymać się z nowymi decyzjami.
Trochę inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o rynek DAX. Tu jeszcze przed nami trzy normalne sesje w tym tygodniu.

dax

Choć wczorajszy dzień cechował się silnym wzrostem na tym indeksie to jednak nie doszło do rozstrzygnięcia i rynek wykonał to na co jeszcze liczyliśmy czyli ruch w kierunku górnego ograniczenia trójkąta. Przyznam szczerze, że mniej więcej w połowie wczorajszej sesji myślałem już, że do takiego wyczynu nie dojdzie i że już dzisiaj będziemy poniżej dość szerokiej konsolidacji. Sytuacja jednak rozwinęła się inaczej i tak przed nami powstała szansa na wybicie górą. Gdyby tak się stało to moglibyśmy zakładać, że DAX zakończył korektę i pora na nowe poziomy szczytowe w ruchu wzrostowym zainicjowanym w miesiącu lutym. Myślę jednak że dopóki wyraźnie nie wybijemy strefy oporu nie ma się co zbytnio podgrzewać na wzrosty bo jednak z reguły rynek po takim wystrzale jak wczoraj przechodzi co najmniej w fazę korekty czy ruchu bocznego. Kolejna biła świeca o chociażby średnim rozmiarze świadczyłaby raczej o dużej sile.

daxfutureintra

Patrząc na wykres kontraktów na DAX możemy stwierdzić, iż po trójkącie zostało wspomnienie a rynek nieznacznie naruszył górne ograniczenie całej konsolidacji. Widzimy jednak również to, że wzrost zatrzymał się na poziomie linii równoległej do taj poprowadzonej po dołkach konsolidacji. Taka sytuacja może okazać się dobrym momentem do przygotowania na S jednak tu powinniśmy najpierw zejść ponownie poniżej strefy, teraz już wsparcia, a następnie zaczekać na retest.
Jeśli jednak rynek rozpocznie dzisiaj  od poziomu kolejnej oznaczonej strefy oporu, co wydaje mi się mocno prawdopodobne, to wówczas po udanym reteście wczoraj wybitej strefy oporu będziemy mieli dobrą okazję na L. Oczywiście każdy scenariusz z wyższym poziomem ceny niż najbliższa strefa oporu będzie dodatkowym atrybutem do zajmowania L w dogodnym momencie.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

41 Replies to “Komentarz przed sesją 25.05.2016

 1. Rubik wycena czerwcowej podwyżki stop w USA 40% a lipcowej 50% także wcale nie tak mało jak na ostatnie odczyty 4 % , a jak rynek tak wycenia podwyżki to FED podniesie bo zawsze robi tak jak rynek wycenia , przynajmniej tak było z ostatnią podwyżką

   1. KJ znowu popie…ło Ci się coś ??? W norze to może sam przesiadujesz, szacunku trochę …… J………………
    Co do tej prognozy co tą ją próbujesz jeszcze przedstawiać z SP500 to poczekajmy, kilka dni. przekonamy się jaki fachowiec jesteś.
    Licz się ze słowami kolejnym razem i nie rób tu wysypiska. Już napisałem kiedyś co to są te „prognozy” co to nimi się tak brandzlujesz. Powtórzę: zwykły śmietnik.

    1. Adamie musiałem trochę wykropkować bo chyba przesadzasz. Prosiłbym Ciebie abyś nikogo tu nie obrażał wyzwiskami. Powściągnijmy emocje. Nie wiem dlaczego tak reagujesz na tą „norę” Kj ALE MOŻE COŚ NIE SKUMAŁEM?

 2. A co u nas? Zrobili numer z PZU. PKO już poszło i to PZU bedzie ostatnim który zrobi rajd (dołączy się do niego).

  1. żeby zrobić rajd trzeba mieć pieniądze a po PLNie widać że pieniadze tutaj nie napływają a raczej odpływają , PiS nie jest trendy i jazzy

   1. też mi to daje do myślenia uwierz mi. ale jest kilka rozwiązań tego: rozjechanie się cykli, upadek euro lub dodruk u nas. Którakolwiek z tych wersji by sie nie stała to bedzie rozwiązaniem.

   2. A waluta z giełdą nie moze isc perfekcyjnie, bo wtedy z dolarowego zrobi sie lewarowy i zdubluje… lewarowy 🙂 kumasz? dlatego muszą być rozjazdy.

    1. Na razie nigdy nie zauważyłem rozjazdów , wymieniają dużo złotówek i od razu giełda i obligacje w górę , ale u nas mogą się bać obniżek stóp % , zreszta cały emerging markets są słabiutkie ,

     1. Spójrz chociażby na wykres indeksu bankowego i zobacz jaki „on jest słaby”. Żebyś potem nie dziwił się jak zrobią u Nas Budapeszt 🙂

  1. Piotrze to jest ostrzeżenie, że już więcej takich bzdurnych komentarzy nie puszczę. Ośmieszasz się i tyle. Jesteś trollem? Twoje ostatnie S dało Ci zarobić jak cholera i teraz znowu pitolisz głupoty. Bo takim będzie ten komentarz nawet jakby spadali.

 3. Letnia hossa , wszędzie 200 setki godzinowe wybite a u nas własnie się z nią mierzymy , wolne i mała płynnośc to do 2070 pewnie dojadą w piątek

 4. Jak donosi Bloomberg, na szczycie USA – Chiny zaplanowanym na 6 – 7 czerwca, chiński rząd chce zapytać o to kiedy Rezerwa Federalna podniesie stopy – w czerwcu, czy lipcu. Chiny bowiem przygotowują plan poradzenia sobie z wpływem ewentualnej podwyżki stóp w USA na rynki finansowe oraz juana. Na razie jednak amerykańska ambasada w Chinach nie potwierdziła nawet, czy przedstawiciele Fed w ogóle wezmą udział w zbliżającym się szczycie.

  Rubik zobacz nawet oni już TĄ ŚCIEME rozszyfrowali ,

 5. Rynek jeszcze bardziej zwiększył oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w połowie roku. Lansowany przez nas od jakiegoś czasu lipiec jako termin wzrostu oprocentowania o 0,25 pkt proc., staje się bazowym scenariuszem z 56,5-proc. prawdopodobieństwem wycenianym przez kontrakty futures. Czerwiec w mniejszym stopniu brany jest pod uwagę ze względu na ryzyko Brexitu (malejące silnie w ostatnich sondażach, co umacnia funta) oraz niepełne jego zasygnalizowanie przez Fed na posiedzeniu i w minutes w kwietniu.

  Rubik co ciekawe wszędzie już piszą że po podwyżach stóp w USA będzie rosło -a zawsze z przeszłosci po 3 podwyżkach spadało , zobaczymy ale grunt przygotowują niezły żeby się obkupić po 7 latach

 6. Spokojnie trzymam nasze akcje. Czerwiec bedzie bardzo dobry a lipec dobry. Potem dopiero od sierpnia pomyslimy o spadkach.

  1. 2300 to wg mnie nie ma najmniejszych szans. Na dziśu ważam juz, za 2144 to jest max. Linia z kazdym tygodniem opada, więc dlatego.

  1. Doprecyzuj swoje stwierdzenie bo duże to może oznaczać „dużą pozycję” ale nie koniecznie na duży ruch. Więc jak chcesz być ok. to powiedz chociaż w jakie poziomy celujesz docelowo dla tych S.

     1. Nawet poniżej . Teraz rynek może mieć problemy z pokonaniem 2096 to może być zupełny szczyt .

     2. Piszesz „może mieć problemy” ale to chyba zbyt mało na zajmowanie S. Jak się spojrzy choćby na samą dynamikę ruchu to widać, że w górę raczej mamy impulsy a w dół korekty. Gdybyś jeszcze wstrzymał się z takimi komunikatami i poczekał na chociażby powrót dzisiaj do otwarcia to bym rozumiał ale tak po otwarciu luką i wybiciu (oczywiście sesja się jeszcze nie skończyła) ważnego oporu to istne zaklinanie rzeczywistości albo szklana kula. Jak trafisz to naprawdę uznam, że masz tajemne źródła wiedzy bo z grą na technikę nie ma to nic wspólnego.

 7. Nie wiem ale ostatnio mam wrażenie, że przeważająca część osób które prowadzą szkolenia , webinary itp. widzi tylko i wyłącznie bessę tysiąclecia, która już się rozpoczęła. Dla mnie ten fakt jest podejrzany, bo przez całą historię życia nie słyszałem o tym aby drobni inwestorzy i gracze byli w odpowiednim momencie przygotowani do spadku.

  1. ja mam dobre kreski na taką bessę. i tu masz rację z tą psychologią dlatego własnie czekałem cały czas na pion w góre, który wybiłby ją z głowy gaiwedzi. Złamali ruch w góre no i właśnie…

  2. A co do Węgier: mieliśmy szansę zrobić to samo co oni, ale wyjresy rozjechały sie w momencie wybrania maliniaka. teraz jest zupełnie inny układ falowy.

 8. Darek o Bessie na S&P to mówię tylko i wyłącznie ja i tylko dlatego że 3 ostatnie hossy trwały 7 lat dokłądnie jak teraz , a poparcie tej teorii niech będzie to że Ty 3 lata temu wieściłeś Armagedon o ile pamiętasz swój wpis a dzisiaj widzisz tylko wzrosty , bez żadnej aluzji ale własnie czekałem aż takie zatwardziałe misie przekonają się już tylko do hossy , własnie to nastąpiło , dla mnie ostatnie 18 miesięcy w bok to dystrybucja smart money a że obroty żenujące to nie maja jak wcisnać papiera ulicy , ulica nie brała udziału w tej hossie bo załapały się tylko tłuściochy za kasę FEDu , reszta nie wiedziała o co chodzi z tym drukowaniem ,

  ja osobiście twierdze że będzie tak , za każdym razem jak S&P zbliży się do 2100 będzie podwyżka stóp i spadki , potem odrabianie i pitolenie że teraz już będzie inaczej i znów jak odbiją to kolejna podwyżka a po 3 podwyżkach zawsze w USA była bessa , ALE TYM RAZEM BĘDZIE INACZEJ , no to zobaczymy

  1. Na to co ja wieściłem powiem Ci tylko jedno. 2600 A 1600 to spadek o 40%, jeśli to nie jest bessa w którą Ty uwierzyłeś niemal na dołku , to nie wiem co to było według Ciebie. Po drugie musisz się jeszcze ogarnąć i dokładnie opowiedzieć o bessie na jakim rynku mówisz , kiedy ma nastąpić i z jakich poziomów. I po trzecie mocne spadanie w USA (przy okazji i na innych rynkach) tez zakładam tylko według mnie najpierw będzie tam nowy szczyt a dopiero potem można będzie patrzeć na bessę. No i na sam koniec widać że nie dostajesz na skrzynkę propozycji udziału w różnych webinarach które mają zabezpieczyć Cię przed totalnym krachem. I o tym ja mówię ale Ty raczej przez swoje klapki na oczach nie potrafisz tego zauważyć.

 9. I nie porównujcie Węgier bo tam po likwidacji kredytó frankowcy był mega dół a u nas to dopiero przed nami kredyty frankowe , polisolokaty i całkowita likwidacja OFE któe mają 140 mld w akcjach , jak to wyjąć to ja nie mam pojęcia , nikt tego nie kupi w tych cenach ,

  1. A wiesz co to jest kapitał do spłaty , jak nie to mogę ci wytłumaczyć bo widzę że niezła nagonka jakie to kredyty frankowe są zajebiste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *