Komentarz przed sesją 24.05.2016

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła kontynuację starań byków o zakończenie, trwających niemal dwa miesiące spadków. Indeks WIG 20 podczas wczorajszych notowań zwiększył swoją wartość o 0.7% i na koniec dnia osiągnął poziom 1819. Takie zamknięcie….

[fumpBegin]

…. nie zmienia w żaden sposób panującej sytuacji. Biała świeca jaka powstała po wczorajszych notowaniach nie zdołała nawet wybić połowy długiego, czarnego korpusu z ostatniego czwartku.

wig20

Trudno jest zatem choćby wspominać o możliwości zmiany kierunku na wzrostowy. Tu najpierw musi „paść” wspomniana połowa czarnego korpusu a następnie rynek musi wybić poziom ok. 1870 aby móc zacząć na poważnie myśleć o zakończeniu spadku. Wsparciem są oczywiście minima z trzech ostatnich sesji, których wybicie byłoby raczej równoznaczne z kolejnym spadkiem co najmniej w okolice 1750.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, byki mogą dojrzeć światełko w tunelu. Najprawdopodobniej po całej 5 w dół rynek zareagował ruchem wzrostowym tworząc DB, którego oba dołki zbudowane były silnymi formacjami odwracającymi. Następnie utworzona została formacja Korony i cena wybiła strefę oporu a po jej przetestowaniu zakończyła dzień dużą świecą z górnym cieniem. Tym samym na dzisiejszej sesji powinniśmy spodziewać się ruchu w kierunku kolejnej strefy oporu czyli poziomu ok. 1840. Jego wybicie i ewentualne pokonanie linii trendu stanowiłoby dobra okazję do ataku na ok.1870 i równoczesną próbę wybicia OB. Sytuacja ulegnie pogorszeniu w przypadku zejścia poniżej 1810. Takie rozwiązanie stanowiłoby o kontynuacji trendu i osiągnięciu nowych dołków z groźbą wybicia 1780 co zapewne mocno zasmuciłoby byki.

dax

DAX dalej tkwi w konsolidacji, która coraz wyraźniej przybiera postać trójkąta. Ten jak wiemy jest najczęściej zapowiedzią kontynuacji ruchu jaki miał miejsce przed jego wyrysowaniem. Zatem statystyka leży po stronie niedźwiedzi i należałoby oczekiwać wybicia dołem z formacji. Zanim jednak to mogłoby nastąpić rynek, moim zdaniem, powinien wykonać jeszcze jeden ruch w górę w rejony górnego ograniczenia trójkąta.
Patrząc od innej strony możemy stwierdzić, że trzymają nas strefy wsparcia na ok. 9800 i strefa oporu na ok. 10100. Wybicie wskaże kierunek choć nie wiadomo czy na dłuższy okres ponieważ bez względu na kierunek wybicia , w odległości ok. 300-400 pkt znajdują się kolejne ważne strefy . Jednak już nawet ten fakt pokazuje, że wybicie z trójkąta powinno dać co najmniej właśnie taki ruch na wspomnianą ilość pkt.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX zdaje się jeszcze dokładniej pokazać walkę popytu i podaży w zakresie ok. 400 pkt ograniczonych krańcami konsolidacji. Szerokość tych wahań zdaje się potwierdzać również minimalną wielkość ruchu po wybiciu jednej ze stref.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Komentarz przed sesją 24.05.2016

 1. Darek a dopuszczasz mozliwość, że ten ruch w dół trwający dwa miesiące (na FW20/WIG20) to korekta ABC? Bo piszesz o trwającym trendzie spadkowym a tymczasem mamy 61.8% fibo I potencjalne C = 1.618A (na FW20, na W20 nie sprawdzałem), moim zdaniem to korekta po pierwszej fali UP.

  1. No oczywiście że dopuszczam. Przecież od kilku tygodni zakładam że spadek jest korektą i systematycznie o tym pisze. W końcu wybity OB i na wielu walorach typowa 5-ka w górę. Jednak z tyłu głowy mam fakt, że ostatni „impuls w dół” zakończony w styczniu miał znamiona 3-ki i w takim wypadku wzrost od stycznia wpisywałby się w korektę nieregularną. Przy korekcie nieregularnej wybijemy dno i wszystko będzie jasne.

   1. No ale twoje liczenie fal chyba teraz w dól też widzi 5 fal ? prawda

    wszystko co odbiło od 2000 to trend spadkowy , na tą chwilę jak dla mnie , co nie znaczy że tego nie możemy wybić , jedyny problem to 7 lat hossy w USA i nie wiadomo jak się zachowa reszta swiata bo jakos trudno mi uwierzyć żeby tam leciało a u nas rosło ,ale spokojnie czekamy , mamy czas , rynek na razie nigdzie nie ucieka i najlepiej jakby zrobił długą płaską konsole i się z niej wybił , wtedy jest szansa , no ale zaraz myśl przeciez Likwidacja OFE i kredyty frankowe , i pewnie będzie dupa dopóki tego nie rozwiążą

    1. Qba a widzisz jakieś symptomy spadania w USA? 😉
     Sorry Darek, od jakiegoś czasu stoję poza rynkiem i nie czytam też blogów, więc nie wiem o czym pisałeś od kilku tygodni.

 2. DAX zaczyna wyglądać jakby przygotowywał się do ruchu wybijającego dołem całą przestrzeń konsolidacji. W każdym bądź razie kolejne dojście do 9760 byłoby czwartym uderzeniem w dość krótkim czasie. Każde kolejne osłabia strefę więc tym razem mogą ją wybić i z rozpędu pokonać również 9730.

  1. Ale takie same 4 opory masz na 9960 na DAX także na dwoje babka wróżyła , dla mnie do FEDu rynki będą czekać w bok bo wiadomo co się stanie jak podniosą drugi raz stopy w USA a jak 3 to już armagedon

    1. szanse są bardzo duże , zresztą obserwuj FRA to będziesz wiedział kiedy podniosą bo oni nie lubią zaskakiwać rynku a rynek nagle zacząl wyceniać podwyżke nawet w czerwcu na prawie 40% z 4 % ,

   1. ostatnia świeczka jeszcze w trakcie budowy, trzeba zaczekać aż się zamknie, bo jak zostanie z niej szpulka to nadal nic nie wiadomo

  1. Zgadza się ale dopiero wybicie będzie znaczyło coś istotnego. W ciągu dnia myślałem że po zatrzymaniu na oporze zaczną atak na dolne ograniczenie boczniaka ale myliłem się i teraz bliżej do wybicia górą. Jednak aby nie było tak prosto to na S&P jest 1:1 i strefa oporu na DAX strefa oporu i …. Trzeba czekać na wybicie i potem na retest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *