Komentarz przed sesją 24.05.2016

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła kontynuację starań byków o zakończenie, trwających niemal dwa miesiące spadków. Indeks WIG 20 podczas wczorajszych notowań zwiększył swoją wartość o 0.7% i na koniec dnia osiągnął poziom 1819. Takie zamknięcie….

[fumpBegin]

…. nie zmienia w żaden sposób panującej sytuacji. Biała świeca jaka powstała po wczorajszych notowaniach nie zdołała nawet wybić połowy długiego, czarnego korpusu z ostatniego czwartku.

wig20

Trudno jest zatem choćby wspominać o możliwości zmiany kierunku na wzrostowy. Tu najpierw musi „paść” wspomniana połowa czarnego korpusu a następnie rynek musi wybić poziom ok. 1870 aby móc zacząć na poważnie myśleć o zakończeniu spadku. Wsparciem są oczywiście minima z trzech ostatnich sesji, których wybicie byłoby raczej równoznaczne z kolejnym spadkiem co najmniej w okolice 1750.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, byki mogą dojrzeć światełko w tunelu. Najprawdopodobniej po całej 5 w dół rynek zareagował ruchem wzrostowym tworząc DB, którego oba dołki zbudowane były silnymi formacjami odwracającymi. Następnie utworzona została formacja Korony i cena wybiła strefę oporu a po jej przetestowaniu zakończyła dzień dużą świecą z górnym cieniem. Tym samym na dzisiejszej sesji powinniśmy spodziewać się ruchu w kierunku kolejnej strefy oporu czyli poziomu ok. 1840. Jego wybicie i ewentualne pokonanie linii trendu stanowiłoby dobra okazję do ataku na ok.1870 i równoczesną próbę wybicia OB. Sytuacja ulegnie pogorszeniu w przypadku zejścia poniżej 1810. Takie rozwiązanie stanowiłoby o kontynuacji trendu i osiągnięciu nowych dołków z groźbą wybicia 1780 co zapewne mocno zasmuciłoby byki.

dax

DAX dalej tkwi w konsolidacji, która coraz wyraźniej przybiera postać trójkąta. Ten jak wiemy jest najczęściej zapowiedzią kontynuacji ruchu jaki miał miejsce przed jego wyrysowaniem. Zatem statystyka leży po stronie niedźwiedzi i należałoby oczekiwać wybicia dołem z formacji. Zanim jednak to mogłoby nastąpić rynek, moim zdaniem, powinien wykonać jeszcze jeden ruch w górę w rejony górnego ograniczenia trójkąta.
Patrząc od innej strony możemy stwierdzić, że trzymają nas strefy wsparcia na ok. 9800 i strefa oporu na ok. 10100. Wybicie wskaże kierunek choć nie wiadomo czy na dłuższy okres ponieważ bez względu na kierunek wybicia , w odległości ok. 300-400 pkt znajdują się kolejne ważne strefy . Jednak już nawet ten fakt pokazuje, że wybicie z trójkąta powinno dać co najmniej właśnie taki ruch na wspomnianą ilość pkt.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX zdaje się jeszcze dokładniej pokazać walkę popytu i podaży w zakresie ok. 400 pkt ograniczonych krańcami konsolidacji. Szerokość tych wahań zdaje się potwierdzać również minimalną wielkość ruchu po wybiciu jednej ze stref.

[fumpEnd]

13 Replies to “Komentarz przed sesją 24.05.2016

 1. Darek a dopuszczasz mozliwość, że ten ruch w dół trwający dwa miesiące (na FW20/WIG20) to korekta ABC? Bo piszesz o trwającym trendzie spadkowym a tymczasem mamy 61.8% fibo I potencjalne C = 1.618A (na FW20, na W20 nie sprawdzałem), moim zdaniem to korekta po pierwszej fali UP.

  1. No oczywiście że dopuszczam. Przecież od kilku tygodni zakładam że spadek jest korektą i systematycznie o tym pisze. W końcu wybity OB i na wielu walorach typowa 5-ka w górę. Jednak z tyłu głowy mam fakt, że ostatni „impuls w dół” zakończony w styczniu miał znamiona 3-ki i w takim wypadku wzrost od stycznia wpisywałby się w korektę nieregularną. Przy korekcie nieregularnej wybijemy dno i wszystko będzie jasne.

   1. No ale twoje liczenie fal chyba teraz w dól też widzi 5 fal ? prawda

    wszystko co odbiło od 2000 to trend spadkowy , na tą chwilę jak dla mnie , co nie znaczy że tego nie możemy wybić , jedyny problem to 7 lat hossy w USA i nie wiadomo jak się zachowa reszta swiata bo jakos trudno mi uwierzyć żeby tam leciało a u nas rosło ,ale spokojnie czekamy , mamy czas , rynek na razie nigdzie nie ucieka i najlepiej jakby zrobił długą płaską konsole i się z niej wybił , wtedy jest szansa , no ale zaraz myśl przeciez Likwidacja OFE i kredyty frankowe , i pewnie będzie dupa dopóki tego nie rozwiążą

    1. Qba a widzisz jakieś symptomy spadania w USA? 😉
     Sorry Darek, od jakiegoś czasu stoję poza rynkiem i nie czytam też blogów, więc nie wiem o czym pisałeś od kilku tygodni.

 2. DAX zaczyna wyglądać jakby przygotowywał się do ruchu wybijającego dołem całą przestrzeń konsolidacji. W każdym bądź razie kolejne dojście do 9760 byłoby czwartym uderzeniem w dość krótkim czasie. Każde kolejne osłabia strefę więc tym razem mogą ją wybić i z rozpędu pokonać również 9730.

  1. Ale takie same 4 opory masz na 9960 na DAX także na dwoje babka wróżyła , dla mnie do FEDu rynki będą czekać w bok bo wiadomo co się stanie jak podniosą drugi raz stopy w USA a jak 3 to już armagedon

    1. szanse są bardzo duże , zresztą obserwuj FRA to będziesz wiedział kiedy podniosą bo oni nie lubią zaskakiwać rynku a rynek nagle zacząl wyceniać podwyżke nawet w czerwcu na prawie 40% z 4 % ,

   1. ostatnia świeczka jeszcze w trakcie budowy, trzeba zaczekać aż się zamknie, bo jak zostanie z niej szpulka to nadal nic nie wiadomo

  1. Zgadza się ale dopiero wybicie będzie znaczyło coś istotnego. W ciągu dnia myślałem że po zatrzymaniu na oporze zaczną atak na dolne ograniczenie boczniaka ale myliłem się i teraz bliżej do wybicia górą. Jednak aby nie było tak prosto to na S&P jest 1:1 i strefa oporu na DAX strefa oporu i …. Trzeba czekać na wybicie i potem na retest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *