Komentarz przed sesją 29.04.2016

Przed nami ostatnia sesja miesiąca kwietnia. Przed nami również długi weekend majowy. Za nami dzień z zwyżką indeksu WIG 20 o 0.29% do poziomu 1898. To wszystko sprawia, że w dalszym ciągu każda ze stron znalazłaby coś na obronę swojego spojrzenia na rynek. My jednak „na sucho” przeanalizujmy wykresy.

[fumpBegin]

wig20

Patrząc na wykres dzienny indeksu WIG 20 trudno jest się odnieść w inny sposób do wczorajszej sesji, jak tylko w taki, iż była ona testem „od dołu” naruszonej strefy wsparcia. Biały korpus nie zdołał zasłonić chociażby połowy czarnego z dnia poprzedniego i trudno tu mówić o czymś innym jak tylko o małej korekcie w spadku. W dalszym ciągu powinniśmy oczekiwać dalszej przeceny w ramach tendencji spadkowej. Mamy co prawda wczorajsze minimum zaledwie kilka pkt. nad poziomem 1870 gdzie zbiega się niemal idealnie kilka zniesień geometrycznych, dolne ograniczenie kanału i poziom szczytów z 18 i 22 lutego ale właśnie jest to kilka pkt. To powinno mimo wszystko przyciągać a wskazany poziom powinien być przetestowany. Oczywiście to jest wsparcie a mówimy tu o tendencji spadkowej więc jakby element o mniejszym znaczeniu. Najbardziej liczy się w takim wypadku opór i tu bez wyraźnego wyjścia nad 1900 trudno będzie myśleć o końcu spadku w ramach korekty większego ruchu wzrostowego od stycznia br.

fw20intra

Nieco optymizmu dla byków mógł wnieść ruch wzrostowy przeprowadzony wczoraj w końcowej części sesji, który zdecydowanie wybił zasięg największej dotychczasowej korekty, wszedł nad poziom 1885 i przetestował go pozytywnie od góry. Sam ruch wzrostowy został zapoczątkowany na poziomie bliskim, wyznaczonemu przez szczyty z wspomnianych wcześniej dni. Jednak tak jak w przypadku indeksu, zabrakło tu niewielu pkt. aby przetestować strefę wsparcia wynikającą z geometrii , tych szczytów jak i dolnego ograniczenia kanału. Patrząc również na układ falowy można odnieść wrażenie, że nie został wykończony impuls spadkowy a odbicie w końcowej fazie dnia było realizacją fali 4 tego impulsu. Mimo wszystko warto zachować ostrożność bo jakby nie było OB został wybity i może to oznaczać zmianę kierunku.

dax

Na DAX powstała biała świeca z wyraźnym dolnym cieniem odbijającym się od strefy wsparcia. Tu dalej znajdujemy się w pewnej konsolidacji a o zmianie kierunku na spadkowy, w tym ujęciu czasowym nadal nie może być mowy. Zatem wizja 10900 dalej jest aktualna.

daxfutureintra

Wykres kontraktów na DAX cały czas porusza się w opadającym kanale a test, udany dla byków test, strefy wsparcia, jak i układ falowy mogą oznaczać koniec spadku i powrót do tendencji wzrostowej. Potwierdzeniem tego będzie wybicie 10350 które jako wyraźna strefa oporu powstrzymała wczoraj odbicie pokonujące zakres największej korekty.
Zatem wybicie 10350 to duże prawdopodobieństwo rozwijania wzrostów na znacznie wyższe poziomy a pokonanie wczorajszych minimów i skuteczne wybicie 10150 to poważne zmartwienie dla byków.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Komentarz przed sesją 29.04.2016

 1. ,,Spadki w USA spowodował jeden z największych inwestorów Amerykańskich zapowiadając przy tym jednocześnie rychły armagedon na indeksach w USA.,, (Radio TOK FM) ..to ja w takim razie, zapewniam – nie tykam eSek i na wsparciach zamierzam dobierać eLki.

  1. Tak ? A jeżeli nie będzie, to co ? Znowu zmienisz datę i zasięg ? W każdej i przy okazji żadnej „PROGNOZIE” którą tu podałeś nic takiego nie miało miejsca. Sczelałeś, szczelasz i będziesz szczelał…

   1. Ciebie „sczele” ja albo rynek 🙂 zrobiłem podsumowanie 31 marca zobacz ile sie sprawdzilo. Teraz nie bede zmieniał już nic. A prognoza z poprzedniego roku na ten idzie jak po sznurku sczelony koleżko 🙂 Tylko nie sprawdzasz jak trzeba.

   2. ..a jeszcze co do strzelania to moge strzelić że najgorszym miesiącem u nas w tym roku bedzie lipiec lub sierpień. Ale poczekajmy do końca tego kwartału na jakies prognozy moje dalsze. To był strzał teraz.

  2. Kiedy KJ znajdziesz się w dziesiątce najbogatszych choćby na Twojej klatce schodowej to uwierzę w Twoje zdolności prognostyczne. Na razie jesteś nie tylko tu dla mnie nudnym giełdowym gawędziarzem.

 2. Nie ma pewności czy ta korekta wzrostowa w ogóle się rozbuduje, 87% klientów jest na długich , kto od nich odkupi. Poza tym wczorajsza świeca na S&P + wcześniejsza gwiazda wieczorna to formacja, „ratuj się kto może”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *