Komentarz przed sesją 28.04.2016

Podczas wczorajszej sesji, indeks WIG 20 dotarł do poziomu poniżej 1900. Po spadku o -1.25% zamknięcie wypadło na 1892. Tym samym rynek zaczął mocno dobierać się do strefy ostatnich dołków i w żaden sposób nie okazał, że ta próba może zakończyć się niepowodzeniem.

[fumpEnd]

wig20

Patrząc na wykres świecowy oraz biorąc pod uwagę wielkość obrotów jaka miała miejsce podczas wczorajszej sesji, trudno jest nie zakładać, że mimo wczorajszego zamknięcia jakby nie było w strefie wsparcia, atak niedźwiedzi nie będzie jeszcze kontynuowany. Co prawda zbliżający się “długi weekend” może doprowadzić do zatrzymania spadku a nawet jakiegoś odbicia i próby obrony wsparcia ale jednak docelowo należy zakładać dalszą przecenę, która mogłaby dobrze przetestować wczorajsze minimalne poziomy.

fw20intra

Na kontraktach zabrakło wczoraj siły aby wybić dołki z 7 i 14 kwietnia i to może być wskazaniem na próbę obrony tych poziomów. Pytanie na jaką długą próbę i czy w ogóle.
W tej perspektywie czasowej dopiero wyjście nad poziom 1900 mogłoby oznaczać jakąś konkretną walkę o “trzeci dołek” . Patrząc jednak na poszczególne świece w spadku widać wyraźnie, że nie tylko są koloru czarnego ale w dużej ilości przypadków dominują górne cienie, które wskazują, iż każde najmniejsze podbicie jest tłamszone przez podaż.

dax

Na DAX, nie padłu żadne rozstrzygnięcia a wczorajsza świeca umocniła strefę konsolidacji. Układ dwóch ostatnich świec można byłoby określić mianem formacji Harami ale jednak powstała ona po ruchu składającym się zaledwie z 3 świec więc trudno w takiej sytuacji używać tej nazwy. Jedyne co możemy brać pod uwagę to ograniczenia cenowe z trzech ostatnich sesji. Wybicie któregoś z nich powinno wskazać kierunek na kolejne dni. Oczywiście w tej perspektywie czasowej, trend wzrostowy od lutego nie jest zagrożony i dlatego wybicie konsolidacji górą nie byłoby niczym dziwnym.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX jest już w trendzie spadkowym a wczorajsze podbicie ceny spotkało się blokadą na pierwszym wskazanym wcześniej poziomie. Świece które kończą na tę chwilę korektę wzrostową wskazują wyraźnie na chęć wykonania kolejnego ruchu w dół. Jeśli zatem dzisiaj ten ruch się rozpocznie a cena wybije ostatnie dołki to trudno będzie powstrzymać spadek przed dojściem do ok. 10150 gdzie mamy faktyczną strefę wsparcia.
Brak wybicia ostatnich dołków i umocnienie ale dopiero powyżej 10400 może przynieść powrót do wzrostów choć trzeba będzie się jeszcze uporać z wybitą linią trendu. Tu zwróciłbym uwagę na fakt, iż ostatnie dwa wyraźnie widoczne dołki na niemal tym samym poziomie wypadły w ścisłym skupisku zniesień co pozwala poważnie brać pod uwagę możliwość zakończenia korekty spadkowej i powrót do trendu wzrostowego wyższego rzędu. Zatem poziom 10400 i 10250 są poziomami “sygnalnymi”.

[fumpEnd]

40 Replies to “Komentarz przed sesją 28.04.2016

 1. mysle, ze dopoki nie otworzy sie kasowy w Stanach, na tym poziomie ew. nieco nizej posiedzimy a pozniej moze byc “pionowy’ ruch KaJota

 2. Na naszym dojście niemal w pkt do wskazywanego wsparcia, układ “gwiazdy porannej” i … no własnie, czy uda się wybić strefę oporu na ok. 1885-1890? Jeśli tak to widać moc i ciężko będzie niedźwiedziom dokonać głębszej korekty wzrostu od stycznia. Na DAX wskazane wsparcie jak czarodziejska różdżka i silna reakcja wzrostowa. To jest własnie to czego osobnicy jak Qba itp. nie do końca rozumieją z tego co piszę. Od stycznia mamy wzrost , silny wzrost łamiący wszelkie OB, sytuacja niemal idealnie podobna do tej z 2009 (co tu pokazywałem). Dlatego nie zdziwi mnie spełnienie “przepowiedni” Kj.

  1. Dzień dobry. Mam kilka wątpliwości, co ewentualnych wzrostów.
   1. Odkąd nasz rynek jest płytszy dla zagranicy (reforma OFE), często u nas jest ruch wyprzedzający w skali większej niż kilka dni.
   2. Szczególnie S&P jest przy szczytach, a kandydat Donald T (nie mylić z Tuskiem) może dać pretekst do realizacji zysków.
   3. O dobijaniu OFE dowiemy się, jak zagranica będzie na krótko na kontraktach i będzie żenić bez opamiętania.
   4. Pomysł sięgnięcia po OFE jest wprost proporcjonalny do niedopinania się budżetu.
   5. Zagranica lub duży kapitał jest jeszcze mocno na akcjach, co potwierdzają od wielu dni wyciągane fixingi.
   Razem – to taki mieczyk Demoklesa.
   Powodzenia w interpretacjach!

   1. z poprzednich 140 mld z OFE zostało już tylko 30 mld w 2 lata poszło , za 2-3 miesiące będzie już po tych pieniądzach , ale z akcji to już nie tak łatwo wyjąc drugą połowę bo że się do niej dobiorą szybko to jest pewne , byle tylko być po własciwej stronie

    jeżeli raz procedura nadmiernego deficytu została zniesiona zabraniem połowy pieniędzy z OFE to zaraz zrobią to samo bo już Unia nas straszy tą procedurą ,

   2. Dla mnie nie ulega wątpliwosci że ta cała zabawa kwietniowa w przedziale 1900-2000 to na pewno jest dystrybucja czyjaś. A tu nikt raczej rozsądny nie mówi o “ewentualnych wzrostach” a jedynie powinien być wyjazd chwilowy “wieszczący hossę”.

  2. A która przepowiednia, jeżeli wolno wiedzieć. Pytam, bo już ich trochę było i każdą można włożyć wiadomo gdzie.

   1. Poza tym to wchodzimy w tygodniowy trend spadkowy i wydaje mi się, że brakuje na w20 jeszcze 5 w dół. Pożyjemy, zobaczymy

     1. Wiem wiem Adamie i piszę to trochę z małym przekąsem ale chodzi mi o kierunek i to nie koniecznie że już teraz ale to co się dzisiaj stało daje podstawy techniczne aby w przyszłości, nie bardzo dalekiej, doszło do silnego ruchu wzrostowego oczywiście pod pewnymi warunkami. O tym jednak już w jutrzejszym komentarzu.

 3. DARUŚ a pamiętasz jak 3 lata temu ZAKLINAŁEŚ ARMAGEDON , PAMIĘTASZ TAKI SWOJ WPIS ZE STYCZNIA JAK WIESĆIŁEŚ MEGA KRACH , masz krótką pamięc , teraz też największy misio widzi PION w górę , nie twierdzę że go nie będzie ale napewno nie w terminie którym KJ podawał , ni ma na to szans bo już mu się znów termin skonczył
  1976 jak pokonają to się pomyśłi o jakiś wzrostach na razie to korekta spadku jest

  1. Nie mów do mnie Daruś bo w jednej piaskownicy się nie bawiliśmy i wystarczy Darek. Swoje docinki i próby ośmieszania możesz wsadzić sobie w buty (żeby nie powiedzieć dosadniej). No i co z tego że się pomyliłem? Ty się mylisz od roku co miesiąc. A sprawa wygląda tak, jesteś zbyt zawzięty na mnie i po prostu masz wielkie kłopoty z nadążaniem za tym co piszę. Podaje Ci człowieku co się wydarzyło na czym ma to miejsce i nie zapominam w przeciwieństwie do Ciebie w jakim trendzie jesteśmy od stycznia. Oczywiście, że nie musi być teraz “pion” i chyba jesteś na tyle rozgarnięty że powinieneś zauważyć, że nie stawiam takiej tezy a co najwyżej piszę, że ta przepowiednia Kj może się wypełnić. I na koniec jeszcze jedno Ty ciągle myślisz, zasłaniasz sie fachowcami z Twojego biura których co jakiś czas ganisz za błędy i pomyłki. Ty po prostu z nudów chyba nie masz co robić i tylko patrzysz na wykresy i zastanawiasz się komu tu przypieprzyć jakimś komentarzem bo grac to raczej nie grasz. Tak jak zapowiedziałem Ci wczoraj, od tej pory nie przepuszczę żadnego Twojego komentarza, który chociaż w najmniejszym stopniu będzie lekceważący innych (w tym mnie również) i nie będzie dotyczył sytuacji technicznej. Lepiej aby było mniej komentarzy niż takie dyrdymały jakie najczęściej wypisujesz.

  1. USA to już jest przed spadkami a niedługo się wszyscy przekonają, z wynikami ich firm które były beznadziejne dojdzie jeszcze podwyżka stóp pewnie w czerwcu , obserwowac trzeba dolara i rope – a złotóweczka słabiutka to zagranica raczej sprzedaje niż kupuje ,

   1. Dwa pozostałe komentarze łamią zasady o których Ci pisałem więc niestety poszły do kosza. Ja tylko Ci powiem że musisz być totalnie zaślepiony wskazując mi takie analizy jako wzór. Gdybyś zdjął klapki z oczu i wyciągnął waciki z uszu, przestał zajmować się pierdołami i zakończył ciągłe nawalanie kogoś innego to wiedziałbyś że moja analiza poranna jest bardzo zbliżona a zamiast wymieniania sto tysięcy wartości poziomów wskazuje jedną strefę i tyle. Ale co ja będę Ci tłumaczył skoro i tak będziesz to czytał w ciemnych okularach i w ciemnym pokoju tak aby nic nie przeczytać.

  1. Odpowiem Ci tak, nikt nie mówi o hossie tylko o możliwości kontynuacji ruchu zapoczątkowanego w styczniu (choć jak chcesz to cofnij się do weekendowych z przed kilku dobrych tygodni i zobacz gdzie wyznaczyłem wsparcie “ostateczne” dla spadków, dlaczego tam i co się stało oraz jakie daje to możliwości). Powiem również że dobrze iż pokazujesz te “prostokąty” szkoda tylko że przy takiej perspektywie ucinasz lewą stronę wykresu i nie pokazujesz całości, która wygląda zupełnie inaczej. I na koniec zapamiętaj, zbyt długo jestem na giełdzie aby stawiać pieniądze na prognozy i to w tak odległym terminie, dlatego powinieneś wiedzieć już (wiem że masz problem z obiektywnym odbiorem tego co piszę i mówię), że zawsze staram się wskazać możliwości i od czego one mogą zależeć a sama gra oparta jest u mnie na stałych wzorcach i nie interesuje mnie to czy jest trend dzienny taki czy owaki, po prostu gram na to aby zarobić kilka procent w tygodniu i to wszystko.

 4. Seweryn a co z tą twoją teorią o miesięcznej świecy na WIG 20 , jakieś statystyki podawałeś i chyba się nie sprawdziło bo świeca jest czerwona , no jeszcze jutro jest dzien ale chyba 100 pkt nie zrobią

  1. I po co znowu ta Twoja kiepska ironia. Zobacz na tych miesięcznych ile potrzeba aby nie doszło do zejścia poniżej połowy białej świecy. Człowieku czy Ty ciągle udajesz że się na czymś znasz? Qba czasami piszesz rzeczowo i ciekawie ale większość Twoich komentarzy jest totalnie z obozu PO który słynie z zawiści i chęci skłócenia każdego z każdym.

  2. Na razie Qba mamy precedens bo świeca marcowa nie została pobita i to już jest pewne ostrzeżenie dla byków bo precedens może pozostać . Może to świadczyć o słabości i silnym załamaniu cen.

    1. Kiedyś o tym pisałem. Świeca marcowa miesięczna ,której zamknięcie było na maksie nie została pobita (przetestowana) przez kolejną świecę miesięczną kwietniową .Takiej sytuacji nie było jeszcze w historii naszej giełdy. Zawsze świece miesięczne zamykające się na maksach były pobijane, a potem ewentualnie następował spadek . Rynek nie był na tyle silny aby przetestować ponownie szczyt w kolejnym miesiącu. Tak więc na razie mamy precedens. To może oznaczać dużą słabość i możliwą zapaść cenową.

 5. Darek jest ząbek 0,29 a Ty już wieścisz pion. Złamane OB nie oznacza że nadeszła hossa. Korekta wyższego rzędu dlatego OB złamane , w dodatku teraz mamy prawdopodobnie do czynienia z ostatnią korektą niższego stopnia przed większym zjazdem.

  1. Mamy wyraźną reakcję na wsparciu “siły byka”. Oczywiście jeśli ją zanegują to ok spadają dalej ale pamiętaj że od stycznia mamy wyraźny trend wzrostowy i w tym interwale to co zrobili teraz w dół w żaden sposób nie zmienia tego.

   1. Pierwsza reakcja zawsze jest bo to spekulanci szybko biorą a potem jeszcze szybciej oddają . Trzeba obserwować jak ta korekta się rozwinie ,oczywiście o ile się rozwinie, bo to też nie jest takie pewne. Oczywiście od stycznia mamy wyraźny trend wzrostowy ale nie zapominaj o jeszcze wyraźniejszym trendzie od maja.

    1. Oczywiście, ze pamietamy o trendzie średnioterminowym od maja 2015 ale nie można w żaden sposób pomijać trendu dziennego od stycznia 2016.

    1. Ale o czym ty mówisz skoro dzisiaj indeks jest na 2092 czyli znacznie wyżej niż Ty piszesz? Czy Ty jesteś trzeźwy? Czy TY potrafisz napisać coś konstruktywnego a co najważniejsze prawdziwego i ważnego czy tylko potrafisz pisać wierutne bzdury i głupoty?

    2. Chciałeś chyba powiedzieć że na wsparciu a nie na oporze. Inaczej należałoby stwierdzić, iz jesteś jakimś niepełnosprawnym intelektualnie człowiekiem.

 6. nie wiem o co wam wszystkim chodzi ale dziś mamy tak
  ą sutuacje że należało brać L z czystych powodów że ostatnią falę spadkową w dniu dzisiejszym cena wybiła więc albo czekamy na koretę albo zajmujemy pozycję na wibicie i |SL poniżej dołka intra to czysta strategia wczoraj pisałemn o braku zagrania na L ale d\iś wygląda to zupełnie inaczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *