Komentarz przed sesją 26.04.2016

Tydzień rozpoczęliśmy od spadku indeksu WIG 20 o -0.91% i jego zamknięciu na poziomie 1925. Innymi sowy wyprzedaż z końca poprzedniego tygodnia była kontynuowana co spowodowało potwierdzenie utworzonej wcześniej formacji Gwiazdy Wieczornej.

[fumpBegin]

wig20

Wyłamanie OB ruchu wzrostowego zdaje się ostrzegać przed dalsza kontynuacja spadku i tworzeniem co najmniej większej korekty a dokładniej fali c, która powinna wybić dołek ewentualnej fali “a” czyli poziom ok. 1890.
Trzeba jednak zauważyć jeszcze ostatnią szansę dla byków przed realizacją głównego scenariusza. Mianowicie wczorajsze zamknięcie nie  wybiło strefy wsparcia, która z innych przyczyn jest również “ostatnim poziomem obrony” ruchu wzrostowego. Mimo wszystko scenariuszem bazowym jest raczej dalszy spadek. Gdyby tak się stało to strefę docelową widziałbym w rejonie 1750-1800.

fw20intra

Wykres intra wskazuje na wyraźne wybicie OB. Najbliższe wsparcia oznaczone strefami to miejsca w których byki mogą zdecydować się na próbę negacji spadku. Jednak jakiekolwiek próby inicjowania transakcji L nie mają raczej sensu dopóki nie powstanie odbicie przekraczające wyraźnie więcej niż 15 pkt. Pamiętać musimy o tym, że wykres wskazuje wyraźnie, iż to pozycje S są teraz u władzy.

dax

Na rynku DAX w dalszym ciągu mamy chłodzenie nastrojów, które jeszcze trudno jest określić zmianą kierunku “na dobre”. Co prawda układ niezbyt dużych świec z ostatnich 4 sesji nie jest zbyt korzystny dla byków i można tu dopatrzeć się wymowy zbliżonej do GW. Jednak na tę chwilę cena nie zdołała jeszcze nawet się zbliżyć do pierwszej istotnej strefy wsparcia na poziomie ok. 10100 i w dalszym ciągu atak na nowy szczyt jest jak najbardziej możliwy.

daxfutureintra

W ujęciu intra, kontrakty na indeks DAX, również nie pokazują ostatecznej kapitulacji byków a dotychczasowe cofnięcie ceny mieści się w kanonach korekty. Tak naprawdę trudna sytuacja dla byków powstanie dopiero po wybiciu poziomu 10150. Do tego czasu poszukiwanie okazji do wejścia na L jest jak najbardziej ok.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 26.04.2016

 1. kj pisze:

  Dolarowy skorekcił wg mnie. Teraz czas na z niecierpliwością wyczekiwany pion 2-3 tygodnie i to już od dziś. Ciągle twierdze że jeszcze tego pionu na który czekam od stycznia nie było.

 2. flyraf pisze:

  kj – mogą jeszcze zejść do ~1900 +/- 10pkt.

 3. Seweryn pisze:

  Wczoraj to był już ładny sygnał sprzedaży i teraz jedynie pomniejsze korekty wzrostowe . Zresztą ostatni wzrost też był korektą tak jak i cały wzrost od stycznia. Zgadzam się z kj że może być pion tyle, że w tym wypadku to chyba raczej w dół.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   No nie wiem czy zbyt mocno się nie rozpędzasz?

  • Qba pisze:

   dopóki ostatnie dołki się bronią to jeszcze jest szansa dla BYKa na koniec miesiąca ale korekta ABC w dół aż się prosi , to byłoby książkowe zagranie , dużo ludzi czeka na sprawdzenie dołków styczniowych i może dlatego taam nie dojdzie ,

 4. Qba pisze:

  do FEDu nic się nie stanie , wszystko zależy co ściemniacze z FEDu zrobią , jak powiedzą o podwyżce to rynki się zawalą , jak nie ogłosza podwyżki też pewnie euforii nie będzie ,

 5. Qba pisze:

  jeżeli kwiecien statystycznie najlepszy miesiąc na giełdzie tak wygląda to jak będzie w maju ?

 6. Qba pisze:

  Amerykański rynek akcji, po 2,5-miesięcznej zwyżce, znalazł się na poziomach najwyższych od jesieni 2015 r. Tym samym jest on o krok od historycznych rekordów.

  Czy indeks S&P 500, który startował z dwuletniego minimum na poziomie 1810,1 pkt i urósł o prawie 17 proc., jest w stanie pokonać opory, wybić się na nowe rekordy i rosnąć dalej? W teorii jest to możliwe. W praktyce zdarza się niezwykle rzadko. Tak rzadko, że spokojnie można zaryzykować tezę, że teraz się to nie zdarzy. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku ma szansę sprawdzić się znane giełdowe porzekadło z Wall Street: sell in May and go away. Zakłada ono sprzedaż akcji w maju i pozostanie poza rynkiem aż do jesieni.

 7. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Małe przypomnienie z historii zwłaszcza dla Qby czy też Seweryna ale i innych również.
  http://www.bankfotek.pl/view/1992177

  To oznacza aby nie chwalić dnia przed zachodem słońca. Jakby nie było to co uznawane jest tylko za korektę po spadku od maja 2015 jest największym ruchem wzrostowym od tego czasu. To w jakiś sposób zobowiązuje. 🙂

 8. adam pisze:

  Czyżby znowu KAJOTA prognozę można w d… włożyć ?

 9. Seweryn pisze:

  Darek to, że może to być największy ruch od maja było wiadomo już w styczniu

  http://dariuszbartlomiejczak.pl/analiza-weekendowa-25-29-01-2016/

  Teraz należy się spodziewać wybicia dołków . Masz przecież wybitą linię trendu, masz powrót, masz RGRa, masz trzy kruki, masz gwiazdę wieczorną. Czego chcieć więcej. Dlaczego Darek znowu ignorujesz poważne sygnały i nie respektujesz formacji świecowych i na siłę doszukujesz wzrostów. Jak zanegują będziemy grać L, na razie nie chce być wyżej, a parcie jest ku dołowi.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Top postaw wszystko co masz na to nowe dno. Ja nie neguje, że weszliśmy w fazę spadkową i chyba na tyle potrafisz czytać, ja pokazuje, że nowe dołki są pewne tylko w Twoim umyśle, no chyba że masz szklaną kulę. W jaki sposób chcesz zaprzeczyć możliwości zrobienia korekty wzrostu od stycznia i kolejnej fali wzrostowej?

   • Seweryn pisze:

    Nie mówię że nowe dołki są pewne a jedynie bardzo prawdopodobne. Tu nie ma pewniaków.
    Nie zaprzeczam możliwości zrobienia korekty. Przecież masz już korektę wzrostową , masz formację odwracające więc gramy zgodnie z AT, a nie zaklinamy Darek.
    Już Plummer opisał to zjawisko, że w punktach zwrotnych jest bardzo duża pokusa aby ignorować sygnały płynące z AT i grać wbrew nim.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Jeżeli widzę w układzie dziennym ruch wzrostowy wybijający z dużą nadwyżką OB, wybijający szczyt ostatniej korekty przed dołkiem to znając AT muszę zakładać możliwość zmiany trendu (na dziennym i tygodniowym). Dlatego teraz można grać S na falę “c” lub 3 i tego nie neguje ani nic przeciw temu nie piszę. Nie wiem czy zauważyłeś (tak samo jak Qba), że odnoszę się do tego z dłuższej perspektywy (wykresy wstawiłem). A jeśli chodzi o S to grałem już dwa razy na tym spadku bo gram w 1H i do tego sygnał był już znacznie wcześniej. Często powtarzałem tu aby wyrażać się dokładniej czy mówimy o S na dłużej czy na krócej albo o L. To wyeliminowałoby wiele niepotrzebnych spięć.

     • Qba pisze:

      Darek nie pogrążaj się swoimi wpisami , byłeś mega wzrostowy ale grałeś S ,

      ja nie wróżę , mówię tylko że jeżeli nawet jest to 1 fala hossy lub A to powinna być korekta nie wybijająca poprzedniego dołka , a ty dalej brniesz i szukasz dziury w całym , na razie nie wiadomo czy to co było do 2000 to korekta czy teraz mamy korekte tego co było od 1650 a to własnie dlatego że musi być dołek jakoś sprawdzony a potem wybity ostatni szczyt , i wtedy na fali 3 każdy zarobi bo to najbardziej zyskowna fala ,

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Słuchaj człowieczku, ostrzegam Cię ostatni raz. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego i rozumiem że z Twoją wiedzą trudno jest Ci cokolwiek zrozumieć ale pogrążać się to co najwyżej możesz Ty. Tobie trzeba byłoby tłumaczyć wszystko jak dziecku z przedszkola a i dalej miałbyś problem ze zrozumieniem. Wszystko przez Twoje podejście do innych. Tylko Ty mówisz dobrze a reszta to ciągle wymyśla itp. Zastanów się co ma wspólnego analiza z tradingiem. Jeśli tak trudno Ci ogarnąć że gram tylko jako daytrader na konkretne sygnały i w d… mam czy jest dzienny trend wzrostowy czy spadkowy to zamilcz!.

     • Seweryn pisze:

      Fala c lub 3 to są z reguły najsilniejsze i najbardziej zyskowne fale przy czym u mnie jest to bardziej 3 niż c , więc nie ma co się zastanawiać tylko ładować po brzegi blokować stopem i jechać . Tylko że lepiej wchodzić na korektach ,tak jak dzisiaj była ładna okazja bo spadek dopiero się rozkręca i najlepsze jeszcze przed nami.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Najlepsze jest już za nami, co najmniej w tej fazie.

 10. Qba pisze:

  Czytam u Białka jak straszą tym Templetonem że polskie obligacje są BEE ale każdy w miarę przytomny wie że jak PiS mówi o cięciu stóp procentowych to będzie MEGA ZAROBEK na polskim długu , oby tylko PiS zrobił jak mówi i ściąl stopy do ZERA jak na całym świecie , wtedy obsługa długu będzie tansza , exporterzy mega zarobią , a i potem giełda WYSTRZELI na zerowych stopach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *