Komentarz przed sesją 31.03.2016

Po wczorajszej sesji możemy cieszyć się nowym szczytem na indeksie WIG 20 ustanowionym po silnym wzroście o 2.36% do poziomu 2000. Tym samym nasz główny indeks zrobił przymiarkę do ….

[fumpBegin]

…. pokonania istotnej strefy oporu.

wig20

I nie chodzi tu o psychologiczne 2000 pkt czy nawet zgrupowanie zniesień zewnętrznych ale o poziom cenowy jaki „obowiązuje” tak na prawdę od roku 2009. Rejony 2000 są strefą, która od wielu lat wyraźnie działa na cenę indeksu. Można już co prawda wyrysować 5 fal od dołka jednak należy pamiętać, że nigdy nie wiemy czy impuls nie będzie miał rozbić i wydłużeń. Dlatego tak naprawdę istotne są dla nas wsparcia a tu pierwsze znajduje się dopiero ok 100 pkt niżej czyli w okolicach 1900. Dopóki indeks nie zejdzie pod ten poziom dopóty możemy cały czas obserwować trend wzrostowy.

fw20intra

Również na wykresie intra kontraktów terminowych możemy dostrzec powstanie 5-ciu fal w ostatnim impulsie, jednak nie mamy pewności czy czasami nie powstanie np. 3 wydłużona co przekładałoby się na dalsze świeczki wzrostowe. Doszliśmy do oporów jakimi są : strefa cenowa, zniesienia zewnętrzne i górne ograniczenie kanału, ale dla nas istotny jest poziom wsparcia, który obecnie możemy wyznaczyć w rejonie 1930-1940. Zatem dopóki on nie pęknie to szukanie i branie S jest typowym łapaniem szczytów co z reguły nie popłaca.
Trzeba również powiedzieć sobie wyraźnie, że samo zejście poniżej wspomnianej strefy byłoby wstępnym wskazaniem na zmianę kierunku ponieważ jest jeszcze większy OB który wyznacza poziom ok. 1910 jako ten „graniczny” na dzień dzisiejszy.

dax

Nieco inaczej jest z DAX. Tu mimo wzrostu podczas wczorajszej sesji, nie udało się zanegować Gwiazdy Wieczornej. Zatem dalej obowiązuje ta formacja i dopóki nie zostanie zanegowana trudno jest myśleć o L.

daxfutureintra

Patrząc na wykres intra kontraktów możemy w tej chwili zakładać jeszcze, że wytracenie impetu wzrostowego i zmiana kierunku to wejście w fazę korekty, która bez problemu może zejść do poziomu ok. 10030. Jeśli jednak poziom ten zostanie wybity a cały spadek przyjmie formę impulsu to wówczas możemy mieć do czynienia z powstającą formacją RGR. Oczywiście do jej powstania i realizacji jest długa droga ale jak wiemy ten indeks i kontrakty na niego potrafią „dać czadu” nawet podczas jednej sesji.
Jeśli spadek zakończy się natomiast na wspomnianym wsparciu i rynek powróci ponownie do wzrostu to ważnym rejonem będą okolice 10200 gdzie tamtejsze opory mogą zakończyć definitywnie całą przygodę byków.

[fumpEnd]

6 Replies to “Komentarz przed sesją 31.03.2016

    1. Wstrzymałbym się z takimi opiniami co najmniej do jutra a jeszcze lepiej do nowego tygodnia. Pamiętajmy, ze mamy strojenie okienek po dobrym kwartale. Tu trudno jest zrezygnować z każdej złotówki premii a jeszcze lepiej przy niezbyt wielkim zaangażowaniu dołożyć sobie samemu kilka złotych do wypłaty.

  1. Mam wielką nadzieje, że już od jutra sytuacja na rynkach się „unormuje”. Na dzień dzisiejszy (a tak naprawdę od kilku dni) wszystko w pewien sposób wariuje. Te pary walutowe, które chodziły odwrotnie do indeksów teraz chodzą w tą samą stronę i takie tam powodują teraz, że rynki są emocjonalnie w większych zmiennościach dziennych i trejdowanie jest znacząco utrudnione. Sam zrezygnowałem wczoraj z zawierania jakichkolwiek transakcji co najmniej do poniedziałku, chociaż jutro zwrócę większą uwagę na to co się dzieje i jak wykresy kreślą scenariusze. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nawet jutro czy jeszcze później, okaże się, że to nie była taka sobie emocjonalna karuzela i że uda się znaleźć techniczne zależności. Jednak lepiej jest chyba mieć do wyboru jeden czy dwa poziomy a nie kilka czy kilkanaście.

  2. No fakt. Ja obserwuję w sumie tylko daxa i na nim widać na świeczkach 1d/4h ze od ponad 2 tyg świruje. Też mam nadzieję że to się zmieni za chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *