Komentarz przed sesją 30.03.2016

Pierwsza sesja po świętach przyniosła nam mimo wszystko wzrost indeksu WIG 20 o 0.91% do poziomu 1954. Tym samym w dalszym ciągu trzymamy się trendu wzrostowego jaki towarzyszy nam od stycznia. Co prawda ostatni szczyt nie został jeszcze wybity ale wiele wskazuje na to, iż to tylko kwestia czasu.

[fumpBegin]

wig20

Pin Bar z ostatniego dnia sesyjnego ubiegłego tygodnia został wczoraj potwierdzony biała świecą i tym samym możemy chyba mówić o przygotowaniu się do wyjścia na nowy szczyt. Takiemu scenariuszowi może pomagać fakt kończącego się nie tylko miesiąca ale i kwartału, co przy wzrostach od ponad dwóch miesięcy, zachęci zarządzających funduszami do zmaksymalizowania swoich premii.

fw20intra

Wczorajszy wzrost wyraźnie wyhamował na strefie oporu jednak układ korekty prostej jaki powstał w tym obszarze będzie raczej wskazaniem do dalszego kontynuowania „podróży na północ”. Całkiem prawdopodobnym będzie dojście do poziomu ok. 1975 gdzie wypada 127.2 zniesienia zewnętrznego spadku z poprzedniej sesji. Oczywiście technicznie nie jest to kres możliwości bo jak widać na powyższym wykresie górne ograniczenie kanału wypada na poziomie 161.8% zniesienia czyli w okolicach 2000.
Trzeba jeszcze dodać, iż na tym pierwszym docelowym poziomie mamy również 127.2% zniesienia zewnętrznego ostatniego swingu spadkowego z stycznia który ustanowił dołek w okolicach 1650, natomiast na drugim wskazanym poziomie mamy ważną strefę cenową wyznaczoną jeszcze w sierpniu 2015. Zatem warto będzie obserwować te poziomy w przypadku ich osiągnięcia bo wydaje się, że od strony układu fal jesteśmy gdzieś w okolicach fali 5 w 5.

dax

DAX wczoraj nie pokazał zbyt wiele i po spadku z poprzedniej sesji , który przyczynił się do powstania formacji odwracającej trend, utworzył małą Doji testująca od spodu wybitą linię trendu. Z drugiej strony patrząc nie mamy również potwierdzenia formacji co dalej pozwala jeszcze na branie pod uwagę dalszego wzrostu. Można uznać, iż znajdujemy się idealnie po środku szerokiej strefy 10100 – 9600 której kierunek wybicia, skutecznego wybicia, wskaże kierunek na nieco dłuższy okres czasu. Specjalnie napisałem „skuteczne wybicie” czyli takie, które nie zaowocuje niemal natychmiastowym powrotem do strefy, ponieważ patrząc na wykres intra kontraktów można odnieść wrażenie , że …. no włąsnie spójrzmy na ten wykres:

daxfutureintra

Moim zdaniem mamy tu do czynienia z jakimś układem trójkąta kończącego, w którym wszystkie fale do tej pory są „trójkami” a poprzedni szczyt zostaje tylko minimalnie wybity po czym następuje gwałtowny spadek. W tej chwili dostrzegam tam wykończone fale 1,2,3,4 i zrobiony początek fali 5 (ostatniej?)

Swoją drogą polecam również rzut oka na wykresy S&P w ujęciu dziennym i godzinowym, tam również są podstawy aby sądzić, iż ruch wzrostowy jest w fazie wykańczania a dojście dzisiaj kontraktów na ten indeks do poziomu ok. 2060 może okazać się tym ostatnim. Czy aby tylko „na chwilę”?

[fumpEnd]

40 Replies to “Komentarz przed sesją 30.03.2016

 1. miedź wybiła wsparcia krótkoterminowe na 220 $

  a S&P na 2080 na kontraktach będzie miał taką samą równość fal jak na jesieni od dołka ,

 2. Mamy kolejny nowy szczyt , pozostaje czekać. Na futures S&P to bym w ogóle nie zwracał uwagi bo oni jeszcze śpią.

  1. dobre sobie , to znaczy że ci co mają L-ki na tych kontraktach nie zarabiają teraz , bo amerykanie śpią ,

   u nas w dół były 3 fale a w górę 5 więc może to być także korekta pędząca , 2000 pkt najważniejszy opór , zobaczymy co tam się stanie bo że będzie reakcja na pierwsze dotknięcie jest pewne , jeżeli to jest 1 fala hossy od 1650 pkt to najlepiej zając pozycje L po korekcie tej fali więc średnioterminowcy czekają na korekte i wtedy zdecydują , wiadomo że korekta nie może wybić nowych dołków

   1. Daj spokoj to nie jest wykres tylko szkic. Powstał na podstawie analizy 10 instrumentów – oczywiscie ja bazuje na liczeniu fal.

    1. Wg mnie jest to zgodne z moim wyliczeniami co do wig20usd) (tp 585), wig20lev (tp 690), dax (tp 10800), sp (nowy szczyt), miedź (tp 250), banki, energetyka, PKN, anglia (tp 6400).

     1. Mam nadzieje że nie wyskoczą w tym tyg zbyt wysoko bo bede musiał zrewidować plany

     2. Falowo – rozpoczęła sie u nas ostatnia fala (ale żaaadne 5 w 5 dareczku)

     3. Oczywiście mistrzu tylko nie rozumiem dlaczego mnie lekceważysz albo jesteś również nie umiejącym pisać poprawnie. Wyjaśnię Ci , imiona piszemy zawsze z dużej litery!!!! Co do fal to szkoda że nie wstawiasz wykresu ale rozumiem nie chcesz się ośmieszyć na wypadek błędnej interpretacji.

     4. Nie. Moje liczenie fal jest po prostu warte duże pieniądze dlatego nigdy tego nie pokazę na darmowym blogu. Ale zapraszam można pisać do mnie na priv Gumtree@interia.eu

     5. Twoje liczenie jest tyle warte ile…., szkoda gadać z Tobą człeku.

     6. 10750 na dax tam take profit z L od 9300 mam ustawiony. SL 9600 jakby coś ale pójdą do połowy kwietnia na bank.

    2. Szkic to może robić artysta a nie „technik”. Taki szkic jest tyle samo wart co Twoje bajkopisarstwo.

   2. Jeżeli ktoś gra na taki wykres to gratuluję i życzę powodzenia ,

    niezłe jaja , linie wiszące w powietrzu bez żadnych podparć , ale kolega KJ błysnął , już wiem dlaczego wykresów nie pokazuje

    żadne 2200 na WIG 20 14 kwietnia nie będzie , gdyby to napisał 1 kwietnia to jeszcze rozumiem ale nie dzisiaj , przyjmując jego teorie musiałby indeks pod rząd rosnąć 5 % tygodniowo , niech poda 1 taki przykład z ostatnich 10 lat

   1. Właśnie mi uświadomiłeś, że jest kolejny powód do obaw dla byków. Pojawienie się na forum Koali. Jak ostatnio w tym tonie zamieszczał wpisy to rynek był na poziomie zbliżonym do obecnego co było potem? Na pewno nie te jego wzrosty tylko zjazd do 1650. Teraz znowu zabiera głos w takiej buńczucznej formie. Oj będzie się działo, będzie.

 3. Jeszcze jeden podryg byków na kilka – kilkanaście pkt. i kończymy impuls. DAX i S&P mają ciekawe geometrie i świece pasujące również do zakończenia etapu wzrostu. Na tę chwilę dotyczy to oczywiście układów 1H choć duże prawdopodobieństwo jest również co do układów na 1D.

 4. @DB
  Dopóki wsparcie trzyma zgadywanie górki jest ryzykowne, bo mogą zrobić kuku, choć, gdy się trafi to można wypiąć pierś do orderu.:)

 5. „Górka” dla WIG20 wychodzi na 1987-1988, ale to nic pewnego i lepiej czekać z braniem S na potwierdzenie – przebicie linii obrony.

 6. Na FW w interwale 15M mamy już 5 fal i Objęcie Bessy, na 1h mamy 2/3 formacji Blok. Robi się ciekawie i zanosi się na to, że dane w USA wykreują spadek no ale jeszcze trochę poczekamy zanim się przekonamy.

 7. Byczych nastrojów ciąg dalszy, tłum się przekonał do wzrostów i trzeba przyznać, że na razie przynosi im to zyski. Trzeba poczekać na zakończenie sesji.

 8. kondycje rynku poznamy po korekcie , i kto nie jest szybkim billem spokojnie niech czeka na korektę bo ona na pewno wystąpi , wtedy się zagra na najbardziej zyskowną falę 3 , ale bez korekty nikt poważny kasy średnioterminowo nie wyłoży, widać to po obrotach i koszykach kto się bawi , musi nastąpić sprawdzenie ostatniego wzrostu a kwiecien – maj jest idealnym okresem , do tego na S&P RSi jest 70 pkt na dziennym i nikt poważny już tam na to nie wejdzie z pieniędzmi a wzrost jest identyczny jak w zeszłym roku , po którym nastąpił 300 pkt spadek , mi to wygląda na rysowanie odwróconego spodka ale chyba tylko ja tak widzę bo inni są mega optymistyczni z nowymi szczytami ,

  ale każdy kładzie swoje pieniądze , surowce pokazują że coś się zmienia , FEDowa nie chce stóp podnosić , EBC drukuje , a ani DAX ani S&P nie wybijają szcyztów i to jest pierwsze światło ostrzegawcze rynku , normalnie po poprzednim drukowaniu DAX szedł PIONEM w górę a teraz został na peronie i nie ma ochoty,

 9. Darek, spoglądasz na szersze interwały? Co sądzisz o układzie świec miesięcznych na WIG20 i FW20? Solidne potwierdzenie harami się szykuje. Dawno tu nie zaglądałem, nie wiem kto jakie view ma. Jakie nastroje? Więcej byków czy niedźwiedzi w komentarzach?

  1. Zgadza się i zatrzymanie na widocznych oporach cenowych. Teraz powinna być jakaś korekta ale własnie to potwierdzenie sprawia, ze zakładam iz tylko korekta a czas pokaże czy ona będzie i czy faktycznie tylko korekta. A nastroje na blogu są chyba rozłożone po równo.

 10. Mały SL (10 pkt) na 1983 i mała próba złapania niedźwiedzia za łapę. Co najmniej do ok. 1925. Chociaż za chwilę dane.

   1. Zgadza się 🙂 a tak na poważnie zawsze gdy mam geometrie wchodzę małą pozycją i albo jest tak jak dzisiaj że SL wita albo jest ok i potem dobieram kolejną .

 11. Dobra.. straszycie, straszycie.. to pozamykałem po 1987 te, brane w czwartek po 1913.
  (Piotr pisze:
  Marzec 24, 2016 o 9:50 AM

  O..!? Jaka promocja..
  L po 1913)

  Dziękuję za ,,dodawanie otuchy,,..

  Dziękuję za ,,dodawanie otuchy,,..

   1. powiem tylko tyle , nie jesteśmy kreatorami rynku i nie my prowadzimy jego cenę, nasze sugerowanie sie falami, geometrią, formacjami harmonicznymi to tak naprawdę to nasza zguba jesli nie potrafimy sie obronić gdy tzw. cała AT jest rozjeżdzana przez tzw. grubasa a on to wykorzystuje z premedytacją i w sposób tak szybki ze nie mozemy zareagować na tak szybko zmieniające sie warunki ..ja sam mam czasami problemy z rozszyfrowaniem o co chodzi ale to juz taki biznes ze jedym sie udaje a innym nie, jak widać gospopdarza tez to nie omija

    1. Nikogo nie omija bo nikt nie jest nieomylny. Tu nie ważne są przewidywania tylko reakcja. Ja np. dzisiaj widziałem reakcję na 127.2 o którym pisałem wcześniej w komentarzu przed sesją, i zastawiłem pułapkę, która okazała się pułapka ale na mnie. Teraz doszli do ważniejszego oporu bo to nie tylko psychologiczne 2000 ale 161.8 i strefa która swój początek ma aż w 2009. Przejście tego oporu bez cofnięcia byłoby wyczynem na miarę hossy. Jednak teraz popatrzymy jaka będzie reakcja w cenach dziennych i dopiero wówczas decyzja co do pozycji na 1H.

 12. Teraz 2000 w zasięgu, a jednak mój dylemat się ziścił, a ja wybrałem błędnie pierwszą opcję rejon 1900 zamiast drugiej. No cóż za błędy trzeba płacić. Tak więc wzrost powinien się zakończyć w rejonie 2000, ale czy tak będzie któż to wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *