Komentarz przed sesją 29.03.2016

Ostatnia sesja, pierwszego z dwóch skróconych tygodni, przyniosła nam co prawda wzrost indeksu WIG20 „aż” o 0.03%, po której zamknięcie dnia wypadło na poziomie 1936 jednak pewne niepokoje zostały obudzone.

[fumpBegin]

wig20

Złamany został mały OB a dolny cień świecy teoretycznie pro wzrostowej, nie dotknął nawet strefy wsparcia. Oczywiście sama świeca w połączeniu z częścią wykresu jaka towarzyszy nam od stycznia, jest sama w sobie dobrym prognostykiem i w tej kwestii nie ma żadnych powodów do obaw o zakończenie trendu wzrostowego. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że szczyt i to dwukrotnie, wypadł na poziomie silnej strefy oporu i bez jej wybicia trudno będzie nie brać pod uwagę co najmniej silniejszej korekty spadkowej.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów możemy wyznaczyć 5-kę spadkową która wybiła się zarówno z kanału jak i pokonała OB. To stwarza warunki aby oczekiwać teraz korekty wzrostowej po której powinien zostać przeprowadzony kolejny atak niedźwiedzi. Jeśli zatem ruch wzrostowy rozpoczęty jeszcze w drugiej części ostatniej sesji, nie zdoła ustanowić nowego szczytu to zapewne następujący po nim ruch spadkowy powinien wskazać nam na „jakość” całego spadku w świetle trwającego od stycznia ruchu wzrostowego. W obecnej sytuacji można założyć, że cena może dojść do ok. 1950 i jeśli na tych poziomach da nam sygnał świadczący o wejściu podaży to będzie to raczej dobra okazja na S w tym interwale. Realizacja takiego scenariusza powinna sprowadzić kontrakty do poziomu ok. 1870-1880 gdzie rozegra się „wojna” o dalszą przyszłość w tym ujęciu czasowym ale nie tylko w tym.
Czwartkowe zamknięcie dnia wypadło na mniejszej strefie oporu i ten poziom również może już zainicjować ruch w dół. Taki wariant uważam, że trzeba brać pod uwagę.

dax

Spadek indeksu DAX na sesji przed przerwą świąteczną, spowodował powstanie silnej formacji odwracającej trend jaką niewątpliwie jest Gwiazda Wieczorna. Wybicie jej minimum będzie stanowiło potwierdzenie zmiany kierunku i tym samym osiągnięcie poziomu ok. 9600 stanie się niemal czymś naturalnym i bardzo prawdopodobnym. Samo dojście do takiego poziomu nie będzie jeszcze niczym złym dla byków działających w tym interwale czasowym ale już zejście poniżej 9600 zaowocuje najprawdopodobniej znacznie większymi stratami na portfelach. Zatem okolice 9600 są teraz jednym z najistotniejszych rejonów w kwestii obrony trendu wzrostowego towarzyszącego nam od stycznia.

daxfutureintra

Jak pokazuje wykres intra kontraktów na DAX, poziomem, który byki powinny obronić aby móc mówić o stałej tendencji wzrostowej w tym wymiarze czasowym, są okolice 9800. Jednak układ samego spadku z czwartku sugeruje wyraźnie powstawanie impulsu co może spowodować, iż w górę będzie szansa jedynie na jego korektę a następnie nastąpi kolejny etap przewagi niedźwiedzi. W tej chwili najbliższy opór to ok. 9950 i jeśli tu rynek nie zdoła go wybić w górę to fakt wystąpienia na tym poziomie zniesienia 38.2 % będzie dodatkowym potwierdzeniem dla scenariusza z impulsem spadkowym.

[fumpEnd]

14 Replies to “Komentarz przed sesją 29.03.2016

 1. Kokosów nie ma.. ale zawsze..
  Przypominam – typ na dzisiejsze otwarcie podawałem już tdzień temu:

  Piotr pisze:
  Marzec 22, 2016 o 4:30 PM
  Oczywiście wszyscy ,,wytrawni inwestorzy,, pamiętają aby na święta wielkanocne zostawać z eLkami?
  .. od kilkunatu lat, zawsze pierwsza sesja po świętach otwierana jest wysoko.

  Oczywiście na podziękowania ani na gratulacje nie liczę.
  Wiem że na tym blogu nikt tego nie zna ani nie stosuje.
  dotyczy to również np. typu z czwartku rano:
  Piotr pisze:
  Marzec 24, 2016 o 9:50 AM

  O..!? Jaka promocja..
  L po 1913

 2. Niestety mocno przesadzasz. Wstaw wykres. Wpisałeś to przy poziomie 1956 i po malutkim wzroscie do 1969 spadło na 1912. Za to byli inni którzy przewidzieli to lepiej:

  Piotr pisze:
  Marzec 22, 2016 o 4:30 PM

  Prosiłem pakować tłuste eLki?
  Oczywiście wszyscy ,,wytrawni inwestorzy,, pamiętają aby na święta wielkanocne zostawać z eLkami?
  .. od kilkunatu lat, zawsze pierwsza sesja po świętach otwierana jest wysoko.
  Odpowiedz

  kj pisze:
  Marzec 22, 2016 o 4:47 PM

  Jeszcze nic tłustego tutaj nie ma. Muszą coś na kwiecień zostawić, nie sądze żeby w marcu przekroczyło 1990 pkt.

  1. mialo byc na koniec przyszlego tygodnia, niemniej w tym zjazd powinien sie zaczac – dluga czarna swieca tygodniowa.

 3. Przy stosunkowo nie dużym SL bo wynoszącym zaledwie 14 pkt zajęta pozycja S na naszym FW i czekamy .

 4. Świetnie!
  Są apacze górek znaczy się eLkowicze muszą wytrwać ze swoją pozycją w cierpliwości i czekać na sygnały słabości (S).
  Jak na razie takowych brak. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *