Komentarz przed sesją 24.03.2016

Wczorajsza sesja nie przebiegła po myśli byków. Indeks WIG 20 na zakończenie dnia stracił solidne -1.39% co spowodowało, iż zamknięcie wypadło na poziomie 1936. Tym samym został wybity …..

[fumpBegin]

… dołek jaki stanowiło minimum sesji z wtorku a to oznacza, że możemy tu mówić o formacji DT z minimalnym teoretycznym zasięgiem 30 pkt. co prognozuje zejście w pierwszym etapie do poziomu ok. 1910.

wig20

Zatem sama formacja choć nie zapowiada dużego spadku to jednak mając na uwadze miejsce jej powstania powinna wzbudzić czujność. Jak widać na powyższym wykresie poziom jaki wynika z teoretycznego zasięgu tej formacji, pokrywa się z górnym ograniczeniem strefy wsparcia a na przestrzeni kolejnych ok. 30 pkt mamy kolejne „zapory” w postaci dolnego ograniczenie kanału cenowego oraz zasięg OB jaki na tę chwilę prowadzi wzrost. Innymi słowy cała strefa między 1880 a 1910 jest w tej chwili najważniejszą strefa wsparcia, której wybicie powinno zaowocować głębszym spadkiem co najmniej korygującym cały wzrost. My oczywiście mamy w pamięci to, iż obecny ruch popytowy doszedł do zniesienia 127.2% ostatniego swingu spadkowego co może stanowić część większej korekty nieregularnej. Zatem tak naprawdę to właśnie od tego spadku, który najprawdopodobniej rozpoczął się wczoraj, zależeć może to czy zmieniamy kierunek w średnim terminie czy dalej tkwimy w wielomiesięcznym trendzie spadkowym. Spójrzmy teraz na wykres intra kontraktów bo tam zdaje się być bardziej wyraźny element który może zaowocować wkrótce „rajem dla byków”.

fw20intra

Zarówno na poprzednim wykresie indeksu jak i tu na wykresie kontraktów widać wyraźnie, iż od 1.03 rynek nie wytworzył impulsu a tylko same układy „trójkowe”. Jeśli takie spojrzenie jest dobre to mamy dużą szansę na to, iż po dojściu w rejon 1880 zakończy się ruch spadkowy który byłby częścią większej korekty pędzącej 1:1 co powinno zaowocować silnym ruchem w górę i definitywnym złamaniem trendu spadkowego z ubiegłego roku. Oczywiście to jest tylko wskazanie na taką możliwość a teraz trzeba obserwować czy cena spadnie i w jaki sposób to zrobi, do poziomu 1880. W najkrótszym wymiarze czasowym jaki analizujemy został złamany OB i trzeba założyć, że na jakiś czas mogły przestać obowiązywać pozycje L. W tym interwale czasowym, jeśli ewentualny ruch w górę dojdzie do jakiegoś oporu (np wybita linia kanału, czy poziom ok. 1950 gdzie znajduje się strefa oporu) i powstanie sygnał sprzedażowy to raczej trzeba szukać S. Sytuacja ulegnie zmianie gdyby ewentualny ruch w górę wybił ostatni szczyt.

dax

Na DAX powstała wczoraj czarna szpulka na wysokości poprzedniego szczytu. Tym samym mamy coraz większe „zagrożenie” zmianą kierunku na spadkowy. Tak się stanie w przypadku powstania na dzisiejszej sesji czarnej świeczki z zamknięciem poniżej wczorajszego. Taki scenariusz powinien zaowocować spadkiem co najmniej w okolice 9600 gdzie mogłoby się wyjaśnić czy nie mamy tu do czynienia z tworzeniem się większej korekty pędzącej, która powinna następnie przynieść mocniejszy ruch w górę. Zatem jeśli padnie sygnał w postaci niższego zamknięcia od wczorajszego to będziemy zwracali szczególną uwagę na poziom 9600.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX powstał już 3 szczyt i każdy z nich jest miejscem idealnie wpisującym się w układ większej formacji cenowej jaką można dostrzec czyli trójkąta rozszerzającego się. Już sam fakt powstania 3 szczytu musi wzbudzać niepokój wśród byków. Jednak dopóki cena nie zejdzie pod poziom ok. 9820 dopóty szanse na dalsze wzrosty będą teoretycznie istnieć. Widać jednak, że wczorajsze tąpnięcie połamało wszelkie zasięgi korekt w ostatnim ruchu wzrostowym i dlatego już teraz można chyba rozglądać się za S w takim interwale czasowym.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Komentarz przed sesją 24.03.2016

 1. Ktoś wczoraj pisał AT+intuicja. Ja w to wchodzę.
  Kiedyś byłem na pchlim targu i wśród gratów i staroci dostrzegłem figurkę byka. Realistycznie wykonana, pokryta była nawet sierścią , nie wiem czy naturalną. Kupiłem tego byka, a miałem wtedy dylemat co zrobi rynek. Niedługo potem zapanował długotrwały trend wzrostowy.

  Zająłem pozycje S w piątek głównie na podstawie AT . Przedwczoraj w przerwie filmu przełączyłem kanał na NAT GEO WILD . W tym momencie byka atakowało 5 tygrysów. Cztery asekuracyjnie atakowały z tyłu bo byk wierzgał rogami . Piąty stał lekko z boku obserwował głowę i gdy byk wierzgnął rogami do góry, ten rzucił mu się do gardła. Byk padł. W sloganie giełdowym zajął pozycje na ostatnim podbiciu.

  Nie przeszedłem koło tego obojętnie , wiedziałem, że trzeba czekać, tym bardziej po wczorajszym byczym nastawieniu wytrawnych niedźwiedzi.
  Pewnie Qba pomyśli, Robert powalił byka . Powiem szczerze, że jest w tym trochę racji. A mówił , że chce tylko na jajeczko , ot skromniacha ; ) Wesołych Świąt.

  1. Skompromitował się bo po prostu nie umie rysować kanałów albo szuka na siłę potwierdzenia dla swojego „widzi mi się”.

   1. Spokojnie to tylko awaria! Nie bądźmy tacy pewni, bez piątku, bez poniedziałku silne ręce trzymają rynek, podczas gdy nic się nie wydarzy. Gdy rynki obsuną się W20 wróci do spadków… przynajmniej na otwarciu.
    To nie tylko PZU, również PKO jest słabsze, KGH urósł bardziej niż miedź…
    Jednostajny wzrost może być flagą?
    Lepiej zajmijmy się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego…
    Radości rodzinnych dla Gospodarza i adwersarzy utrudzonych codzienna polemiką!
    Spokoju ducha, wiary w dobrych ludzi, empatii finansowej życzę wszystkim, o Autorze tej wspaniałej strony nie zapominając; a co stać mnie!!!

    1. Dzięki. Osobiście planuje złożyć wszystkim życzenia jutro rano po komentarzu przed…. świętami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *