Komentarz przed sesją 23.03.2016

Druga sesja skróconego tygodnia zaowocowała wzrostem indeksu WIG 20 o 0.53% do poziomu 1963. Tym samym indeks ustanowił nowy szczyt choć wartość o jaką przekroczył poprzedni jest znikoma. Jednak takie zachowanie świadczy dobitnie, że ….

[fumpBegin]

…. trend wzrostowy jaki prowadzi Nas od stycznia ma się na tę chwile całkiem dobrze i brakuje powodów aby zmieniać nastawienie.

wig20

Oczywiście można „zakładać”, że strefa na jaką natykamy się już drugi raz nie pozwoli na kontynuację dalszego wzrostu, jednak byłoby to przewidywanie a nie chłodna i obiektywna analiza nieukierunkowująca na odpowiednie działanie. Musimy przecież pamiętać, że w trendach wzrostowych istotne znaczenia mają wsparcia a nie opory, które mogą być długo łamane. Dzięki zachowaniu indeksu przez ostatnie kilka sesji możemy śmiało przyjąć, iż dopóki indeks utrzymuje się nad poziomem 1900 nie grozi nam nawet większa korekta. Muszę przyznać również, że coraz bardziej przekonuję się, iż ze względu na duże prawdopodobieństwo wydłużania się poszczególnych fal na naszym rynku dochodzi nie tylko do zmiany trendu w krótkim terminie ale i w średnim.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów na WIG 20 , można chyba dość poważnie brać pod uwagę możliwość wyjścia górą z kanału o lekkiej tendencji zawężającej się, co byłoby tylko wyraźnym potwierdzeniem dla siły obecnych wzrostów. Tutaj pierwszym istotnym wsparciem jest poziom ok. 1920 po przebiciu którego można byłoby dopiero zacząć rozważać możliwość zagrywania na S co w tej chwili wydaje się być walką z wiatrakami.
Wczoraj tak naprawdę doszło do wybicia strefy oporu po której teoretycznie następna znajduje się dopiero w okolicach 2030. Zatem śmiało można wypatrywać właśnie takiego wzrostu w perspektywie kilku najbliższych sesji (pamiętając o braku dni handlowych w najbliższy piątek i poniedziałek).

dax

Teraz pora na DAX. Wczorajszy wzrost, będący na tę chwilę tylko korektą po powstaniu Spadającej Gwiazdy, był równocześnie obroną wsparcia a to jak wiemy jest głównym wyznacznikiem siły trendu wzrostowego. Chyba o takim możemy mówić w kategoriach krótkoterminowych. Oczywiście najważniejszym będzie to czy uda się wybić z pewnej konsolidacji w jakiej znajdujemy się od kilku sesji. Myślę jednak, że są powody ku temu aby właśnie taki scenariusz uznać za mocno prawdopodobny. Spójrzmy na wykres intra kontraktów na ten indeks.

daxfutureintra

Kiedy spojrzymy na pełną perspektywę przedstawionego wykresu to z pewnością możemy mówić o dużej nerwowości na tym rynku. W ostatnim czasie dochodzi do gwałtownych wyprzedaży, które jednak zostają „odrobione” i do tej pory za każdym razem cena wychodziła ponad poziom na którym rozpoczynała się taka wyprzedaż. Również teraz jest na to spora szansa i to z dwóch powodów. Pierwszym jest kwestia obrotu. W każdym z widocznych na wykresie przypadków gwałtownej wyprzedaży pojawiała się na niej duża aktywność obrazowana skokowo większymi obrotami (również w przypadku indeksu największe świece sprzedażowe odpowiadają skokowo większym obrotom). Takie zachowanie, jak wiemy, najczęściej oznacza akumulację przez „silne ręce” (wyjątki stanowią miejsca gdzie wybija się naprawdę ważne wsparcia czego w naszych przypadkach raczej nie odnotowaliśmy). Zatem ten element wskazywałby na kolejne wyjście nad ostatni poziom z którego rozpoczęła się gwałtowniejsza wyprzedaż.
Drugim elementem jest „geometria”. Ostatni spadek był dokładnie taki sam jak poprzedni a między nimi mieliśmy ruch wzrostowy w trzech falach. To z dużym prawdopodobieństwem świadczy na korzyść powstania korekty pędzącej 1:1. Dodatkowo ostatnia wyprzedaż utworzyła z poprzedzającym ja wzrostem układ harmoniczny 50/78.6 co tylko potwierdza celowość uznania całego układu za korektę pędzącą 1:1. Skoro mamy taka korektę to rynek powinien wyjść na nowe szczyty a poziomem docelowym na tę chwilę zdaje się być rejon ok. 10350.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz przed sesją 23.03.2016

 1. U mnie technik widzi tym zachowaniem Daxa słabość ale sie przekonamy , a drugi technik zauważa ze zawsze po wygasaniu seri w USA wysoko są potem spadki , ten tydzień jest na przeczekanie moim zdaniem bo musza nabrać pozycji , wszystko zależy od ropy , jak rośnie rynki rosną , ale ropa ma chyba teraz chwilowe kłopoty na tych poziomach

  1. …a ten znowu, ze swoimi technikami i o tym, że trzeba poczekać. 360 dni w roku czeka, czyta co jego technicy wróżą i wszystkich dookoła poucza jak grać hehe

   1. Ja uważam że Qba i tak robi znaczne postępy . Przestał mówić każdy opór S, a zaczął mówić byki górą.

   2. ja na pewno ciebie nie pouczam , chętnie się od ciebie czegoś naucze ,

    podaj swoje zagranie

    poziom zajęcia pozycji i STOP i TP , chętnie skorzystam ,

   3. Przepraszam zapomniałem, że trzeba podawać START, STOP, SL, TP, wielkość pozycji, wielkość depo i PIT za ostatni rok, wszystko najepiej potwierdzone przez notariusza. To jest dla niego podstawa, aby skonfrontować to z jego technikami.

 2. Darek a na Daxie to nie rysujemy trójkąta zwyżkującego , bo mi się tak jakoś ładnie to rysuje na H1

  na razie nad 200 H1 jesteśmy więc cały czas byki górą ,

  1. Jest tam możliwość trójkąta rozszerzającego się, trójkąta zwyżkującego w zależności co weźmiesz pod uwagę i jak narysujesz linie ale to akurat nie przeszkadza w tym aby dzisiaj czy np. jutro zrobić nowy szczyt.

   1. Darek ja pisze o dłuższym trendzie , na razie to BYK rządzi i na wsparciach L , dopóki średnie nie przetną się od góry i nie spadniemy pod 200 godzinową , na razie tylko nie możemy się od niej za bardzo odbić , niedługo będzie wybicie bo średnie się zbliżają , niezależnie od kierunku ,

    S&P ma zasięg 2070 z podwójnego dna ale już widac że przy 2040 mają malutenkie świeczuszki i nie ma chętnych do kupowania bo po tym rajdzie to za duzo miejsca do góry nie ma , a Dax to w ogóle jest słaby jak na to drukowanie , nawet 200 setki dziennej nie osiągnął

    warto na Dax obserwować podwójny szczyt i tutaj zająć pozycje jak się coś narysuje ,

 3. Moja szklana kula mówi:
  Za parenaście dni potrzebne jest jakieś oświadczenie typu:
  „my sie terrorystów nie boimy więc rynki pokażcie to!”
  I to bedzie koniec…

  1. To bedzie zakończenie calego wzrostu w usa od 2009 roku, więc powód do pionowego wyjazdu typu 8% w 2 tygodnie musi być nawet mocniejszy niż był dodruk.

    1. Wróć sobie do listopada i poziomów 1740 pkt tam pisałem o wg mnie kończącym sie trendzie spadkowym i kolega mi powiedział żebym kupił za wszystko akcje jak jestem taki pewny. We ostatniej wekendowej wylistowałem ci że ja zdania nie zmieniam i jestem niezwykle konsekwentny. Tak właśnie zrobiłem, pomimo że zeszła po pionowym wzroście jeszcze jedna fala w dół, której akurat nie przewidziałem i dopiero dzisiaj ją rozumiem po co ona tam jest. Akcje nadal trzymam za dosc pokaźna sumkę. Mam zamiar wszystko sprzedać w kwietniu. Pozycje obecne na fx napisałem wczoraj – do końca miesiąca stoimy. Jak myslisz jaką mam pozycję?

     1. Od 4 miesięcy pisałem że idziemy docelowo na 2200-2220pkt na wig20 ale mogę lekko zmienic zdanie w końcowej fazie ze wzgl na w20usd, mogą tam nie dociągnąć – okaże sie w ostatniej fazie dopiero.

  1. No i nad czym mam pomyśleć? Ja na takie rzeczy nie patrzę tylko rysuje własne kreski. Co do artykułu to jest on całkiem prawdziwy i dla każdego coś dobrego: a więc do 2000 nie dojdzie bo tam czeka dużo ludzi ( o czym pisałem wczoraj, że do końca marca ponad 1990 nie widzę – wróć i przeczyaj), a dopiero potem opcja 2 jak większość się wystracha to wtedy znacznie przejedzie (ok. 2200)

  1. Bravo, trafiłeś , intuicja????….ale co dalej???? Seweryn jak tam , popirasz nadal grę na intuicję która współgra z AT,,,jak dla mnie to jest jescze za wcześnie byka skazywać na porażkę , no chyba że gra się o żurek + jajeczko…

   1. Tu gra jest o dużą stawkę. AT jak najbardziej popiera S, teraz dochodzą do tego jeszcze czynniki psychologiczne (powszechny optymizm). Kto ma kupować skoro wszyscy już kupili . Niedźwiedzie stali się bykami , byków jest mało . Nie wiem czy będą dalej podbijać, ale tu potrzebna jest cierpliwość . Czekamy na długą czarną świecę.

 4. Na DAX nowy szczyt osiągnięty więc mamy możliwość kolejnego zwrotu. Tym razem możemy doznać mocniejszego uderzenia podaży znoszącego cenę nawet w okolice 9600. Oczywiście z wszelkimi działaniami należy się jeszcze powstrzymać ponieważ nie ma na tę chwilę jeszcze złamania ostatnich wzrostów. Na 5M wybicie z klina 5-ką zatem w przypadku wzrostu jako korekta byłoby ewentualnie wskazaniem na następującą zmianę kierunku w ujęciu 1H.

 5. U nas na 1H można doliczyć się 5-ki w górę wypełniającej geometrię 127.2 . Jeśli nie zostanie już wybity dzisiejszy szczyt na którym mamy Objęcie bessy i tak na prawdę jest to DT, to należy oczekiwać ruchu w dół z pierwszą istotną strefa wsparcia na ok. 1920.

 6. Widzę że huśtawki nastrojów ciąg dalszy . Większość tu piszących jest za wzrostami co jest naturalnym odruchem po 2 miesięcznym trendzie . Tłuste eLki wybicie górą, byk rządzi, wsparcia to L , itd. Potwierdza to ponad 50% udział byków w stosunku do 25% niedźwiedzi, choć tu jest chyba jeszcze więcej byków. Takiego optymizmu nie widziałem tutaj dawno.

 7. wygląda że na święta nie chcą zostać z akcjami ani surowcami , a miał być pewniak ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *