Komentarz przed sesją 22.03.2016

Wczorajsza sesja, jak to najczęściej w poniedziałki bywa, nie należała do zbyt emocjonalnych. W efekcie bardzo małej zmienności, indeks WIG 20 stracił na wartości  -0.48% i zakończył dzień na poziomie 1953.

[fumpBegin]

wig20

Na wykresie dziennym powstała świeca Doji która w połączeniu z poprzednią tworzy formację Harami tuż pod ważną strefą 1970-1980. Dzisiaj będziemy czekali na jej potwierdzenie bądź zanegowanie. Przypomnę może, że mimo tego, iż od stycznia znajdujemy się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym to jednak obecne poziomy mają swoją wagę ze względu na cały dotychczasowy trend spadkowy jaki towarzyszył nam od maja 2015. Zatem powstanie formacji odwracającej w tych rejonach powinno wzbudzić w Nas dodatkową uwagę.
Dzisiaj niestety z pewnych względów technicznych muszę posłużyć się wykresem kontraktów z platformy a nie utworzonego na podstawie danych z GPW.

PL20H1

Różnica wynikająca z zmiany serii jakie na platformie miało miejsce już w piątek powoduje, że ostatni szczyt wypadł tu nieco wcześniej. Dlatego też odniosę się do stref które teraz są najistotniejsze. Wczoraj rynek wyraźnie odbił od strefy oporu opartej na szczytach w rejonie 1891 jednak odbicie nie było śmiało kontynuowane i w efekcie w żaden sposób byki nie zbliżyły się na bezpośrednią odległość do ostatnich szczytów. Dlatego też najbardziej istotnym będzie teraz, oczywiście według mojej opinii, czy wczorajszy dołek zostanie utrzymany i będziemy jeszcze dalej szli na północ. W takim wypadku można byłoby się spodziewać dojścia w rejony 1970 gdzie zbiegają się pewne istotne geometrie . Jeśli jednak rynek zdecyduje, że głównym celem jest potwierdzenie formacji Harami na indeksie to wówczas wybicie strefy w rejonie 1890 a dalej kolejnej położonej 10 pkt. niżej będzie raczej sygnałem potwierdzającym zmianę kierunku.
Na tę chwilę ostatnia fala wzrostowa utworzyła 3 szczyty co może przekładać się na wykończony impuls i wejście co najmniej w fazę korekty całego wzrostu od dołka w styczniu. Sam układ takich trzech szczytów jest również formacją zwiastującą spadek.

dax

Również niepokojąco dla byków wygląda indeks DAX, który wczoraj utworzył na wykresie dziennym świecę Pin Bar powstałą w wyraźnych strefach oporu. Jej potwierdzenie może nieść za sobą większe konsekwencje w postaci spadku będącego korektą całego wzrostu od stycznia czy nawet kolejną falą wybijającą minima z tamtego miesiąca.
Jeśli dojdzie do potwierdzenia formacji a następnie do wybicia poziomu ok. 9600 to trudno będzie mieć inne zapatrywania niż spadkowe.

daxfutureintra

Jak widać na powyższym wykresie intra kontraktów na DAX dalej cena porusza się w obrębie trójkąta rozszerzającego się i wczorajszy szczyt notowań był testem górnego ograniczenia. Równocześnie od dołu cena tego instrumentu została powstrzymana szybka linią trendu wzrostowego. Zatem mamy dwie wyraźne linie których wybicie wskaże kierunek na kolejnych kilka czy kilkanaście godzin. Na obecną chwilę bardziej prawdopodobnym scenariuszem zdaje się  być spadek i to w okolice co najmniej 9550-9600 a na jego drodze stoi właściwie tylko jedna ewentualna zapora w postaci strefy umiejscowionej w okolicach 9850 i mały OB w rejonie 9800.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz przed sesją 22.03.2016

 1. Urywek z Bankier -Przedstawiciele OPEC oceniają, że ceny ropy odbiją się do „umiarkowanego” poziomu, nawet jeśli Iran nie przyłączy się do innych producentów ropy i nie zdecyduje o zamrożeniu produkcji tego surowca.

 2. Na DAX zadziałał mały OB przy 9800 i wydaje się, że możemy jednak dzisiaj zawędrować pod lub nad ostatni szczyt.

 3. Wszyscy ,,wytrawni inwestorzy,, oczywiście wiedzą że są to ostatnie chwile do zapakowania tłustych eLek.
  Z prostego powodu. Stany będą zamykać się na plusie.
  Ponieważ już od dawna nie pozwalają Arabusom manipulować indexami, swoimi wybuchami..

 4. Na Daxie to raczej tylko odreagowanie po mocnym początkowym spadku. Zauważyłem że po osiągnięciu „szczytów” zawsze pojawiają się jakieś złe wieści . Tak jest i tym razem. Na razie reakcja jest niewielka ale czasami potrzeba czasu zanim tama pęknie no i nie wiemy czy to są te złe wieści .

  1. Być może ale jedno jest pewne po porannym spadku nie ma już śladu więc trudno nazwać je jego odreagowaniem.

   1. Poranny spadek to części wczorajszej fali spadkowej . Odreagowania nie mieliśmy od ostatniego szczytu więc dotyczy całej fali od 10130 co przy okazji zniwelowało dzisiejszy spadek w całości i większość spadku od szczytu.

    1. Jak już chcesz tak dokładnie to powiem jeszcze więcej cały spadek był równy poprzedniemu i spełnia wymogi niemal co do pkt. formacji nietoperza. Odreagowanie jak określiłeś wzrost od dołka był znacznie większy niż korekta w ruchu spadkowym co oznacza wyłamanie OB. Zatem teraz nawet w tak niskim interwale trzeba brać poważnie pod uwagę, że „odreagowanie” było pierwszą falą impulsu wzrostowego i po korekcie która obecnie trwa rynek pójdzie na kolejny wyższy poziom od tego jaki osiągnął po „odreagowaniu”.

  2. Osobiście uważam, że to ludzie dopasowują wydarzenia do wahań cen bo najpierw powstają „formacje szczytowe” a potem pojawiają się jakieś wydarzenia.

   1. Ameryki nie odkryłeś 🙂 Od dawna to wiadomo. A dla mnie jedyną niewiadomą po analizach historycznych wykresów XXI wieku jest tylko Fukushima. Tylko tam mam wątpliwość co do ustawki AT.

 5. Włączcie sobie h4 długoterminowy i zobaczcie na przedostatnią mikroskopijną czarną świeczuszeczkę. A media na to: „strach na rynkach w europie również na gpw” buahahaha

 6. Prosiłem pakować tłuste eLki?
  Oczywiście wszyscy ,,wytrawni inwestorzy,, pamiętają aby na święta wielkanocne zostawać z eLkami?
  .. od kilkunatu lat, zawsze pierwsza sesja po świętach otwierana jest wysoko.

  1. Jeszcze nic tłustego tutaj nie ma. Muszą coś na kwiecień zostawić, nie sądze żeby w marcu przekroczyło 1990 pkt.

 7. Chcę zrewidować swoje prognozy co do franka – póki jeszcze stoi w miejscu -żeby potem mi nie wypominali że sie pomyliłem. Bo człowiek sie uczy cały czas i widzi po czasie coś nowego. W tym roku frank jeszcze nie poleci w dół raczej. Ma prawo podejść pod 4,80 nawet (co przewidywałem w tamtym roku, ale fale poprowadzono inaczej). Dopiero 2017 bedzie chyba zjazd na 3-3,50 zeta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *