Komentarz przed sesją 26.02.2016

Czwartek okazał się dobrym dniem dla byków i to nie tylko za sprawą wzrostu indeksu WIG 20 o 1.09% do poziomu 1838. Ważniejszym, według mnie, jest fakt, iż byki …..

[fumpBegin]

…. zdołały utrzymać w grze ORGR.

wig20

Może trudno byłoby mówić o układzie dwóch ostatnich świec jak o formacji Harami ale fakt, że mamy Inside Bar jest niepodważalny. Zatem „granice”  czarnej świecy z środy stanowią swoiste linie sygnalne dla dalszej zmiany ceny. Oprócz obrony linii szyi możemy również uznać, że i linia trendu nie jest bykom obojętna.
Z racji, że dzisiaj jest piątek, ostatnia sesja w tygodniu, możemy nie doczekać się wybicia ale mimo wszystko dzięki wczorajszej sesji można chyba mieć pozytywne nastawienie co do dalszej „drogi” indeksu WIG 20. Oczywiście w dalszym ciągu poziom 1800 stanowi granicę po przebiciu której pozytywne nastawienie pryśnie jak czar.

fw20intra

Geometria po raz kolejny zadziałała na wykresie intra kontraktów. Cena po dojściu do wyznaczonej strefy odbiła i nie jest tu istotne, że odbiła od poziomu który wyznaczyłem ale istotnym będzie to jak zachowa się cena na najbliższych strefach oporu cenowego nakładających się na zniesienia, które równocześnie wyznaczają poziomy potencjalnych układów harmonicznych. 1860 i następnie 1875 to moim zdaniem największe obecnie wyzwania dla byków. Każdy z tych poziomów może przynieść reakcję podaży i najważniejszym będzie nie dopuścić do wybicia tego co wczoraj powstrzymało spadek.
Sam fakt zatrzymania spadku na wskazanym poziomie powinien, zgodnie z tendencją jaką mamy od 21.01 , zaowocować wyjściem na nowe poziomy cenowe.

dax

DAX również utworzył formację Inside Bar a wynik dwóch ostatnich sesji wskazuje na to, że nie zawsze to pies macha ogonem czasami jednak jest odwrotnie. Dzięki wczorajszej sesji możemy mówić o tym co dzień wcześniej nie powiedziałby chyba nikt, mianowicie o utrzymaniu w grze strefy wsparcia na poziomie ok. 9300. Teraz czekamy na kierunek wybicia z wspomnianej formacji i na kontynuację zgodną z tym kierunkiem.

daxfutureintra

Tak jak pisałem już wczoraj, na wykresie kontraktów nie potrafię do końca stwierdzić , czy spadek był impulsem czy jednak może układem korekcyjnym abc. Dzisiaj natomiast mogę powiedzieć, że po wybiciu strefy która równocześnie mogła stanowić linie szyi formacji DT należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie ceny przy poziomach ok 9450, 9500 i 9550. Są to potencjalne poziomy na których może dojść do powrotu tendencji spadkowej. Każdy z nich to nie tylko strefa oporu cenowego ale również konkretne wartości zniesień i co za tym idzie możliwość powstania formacji harmonicznych. Tak na dobrą sprawę to dopiero wybicie ostatniego szczytu da mi przekonanie, że na tym rynku faktycznie mogło zacząć się coś mocnego i to nie w kierunku południowym o jakim wszędzie dużo słychać.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz przed sesją 26.02.2016

 1. S&P wyszedł górą z podwójnego dna , albo to fałszywka będzie albo zasięg to 2080 pkt znów , jeszcze 1980 może zatrzymać ale tak to wygląda

 2. Na DAX widmo nietoperza i korony , na tę chwilę oba niemal w punkt. Nasi też dostają zadyszki na 61.8 o którym wspominałem w komentarzu. Zobaczymy jakie będzie cofnięcie.

 3. Widać po naszym wykresie, że ok. 1847 to będzie dobre miejsce na L. Reakcja na 61.8 jest słabiutka i to daje kolejne „za” na wzrosty w nowym tygodniu.

   1. Po pierwsze „nie chwalę dnia…” tylko wskazuje na to co pokazuje wykres 1H , po drugie jedyny Pin Bar jaki Ci się rysuje to ewentualnie na S&P które chodzi do 22 a Ty o tym piszesz godzinę po otwarciu sesji. Tak nie idzie działać albo 1H albo wieczorem 1D. Takie jest moje zdanie.

    1. Walka już tylko o utrzymanie mnimów
     Jacek Rzeźniczek – Secus Asset Management
     26 Lutego 2016 16:51

     Przed nami ostatni akord tej sesji i całego tygodnia, który pokazał, że powyżej poziomu 1850 punktów na WIG20 rozciąga się strefa silnego oporu. W tym tygodniu tylko raz udało się zamknąć powyżej, po czy przyszła szybka kontra i zagrożenie powrotu do spadków. Jeśli z tym oporem nie potrafimy sobie poradzić nawet w sytuacji, kiedy dochodzi do próby wybicia w górę z formacji podwójnego dna za oceanem, to trudno o pozytywną ocenę rynku. Ostatnim zadaniem byków na końcowy fixing jest uratowanie minimum sprzed pół godziny. Jeśli i to się nie uda, po weekendzie możemy być świadkami poważniejszych konsekwencji.

     zobacz Darek ten pan ma zupełnie inne zdanie niż ty z tego samego wykresu

     1. A skąd Ty wiesz jakie ja mogę mieć zdanie kiedy dopiero co skończyła się sesja i mam cały obraz dopiero teraz. I to tylko naszego rynku a mówiliśmy o wielu.

 4. Są pin bary na wszystkich naszych indeksach. Rynek nie zdołał wybić oporów więc wzrasta ryzyko rozbudowy korekty o kolejną falę spadkową. Ja zlikwidowałem pozycje długie i tymczasowo przesiadłem się na S to chyba będzie bezpieczniejsze na weekend.
  L zawsze można odnowić na początku tygodnia bo raczej od razu nie rzucą się do kupna po takiej sesji jak dzisiaj.

 5. Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Luty 26, 2016 o 4:11 PM
  Widać po naszym wykresie, że ok. 1847 to będzie dobre miejsce na L. Reakcja na 61.8 jest słabiutka i to daje kolejne „za” na wzrosty w nowym tygodniu.
  Odpowiedz

  Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Luty 26, 2016 o 5:18 PM
  A skąd Ty wiesz jakie ja mogę mieć zdanie kiedy dopiero co skończyła się sesja i mam cały obraz dopiero teraz. I to tylko naszego rynku a mówiliśmy o wielu.

  1. W ujęciu 1H i chyba co do tego jaki interwał opisywałem nie masz wątpliwości. Qba zrozum ja staram się obiektywnie patrzeć i pisać co widzę na wykresie Ty zaś widzisz tylko jedno od kilku tygodni – wodospad 🙂 a jakby nie było rośniemy już ponad miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *