Komentarz przed sesją 29.01.2016

Czwartek był dniem w którym indeks WIG 20 wzrósł o 1.54% do poziomu 1755 i tym samym wykonał to przy skokowo większym obrocie. Mamy zatem wyraźną białą świecę z delikatnym górnym cieniem na skokowo większym obrocie, która ….

[fumpBegin]

…. niestety nie dała rady przebić strefy oporu a wręcz odwrotnie, odbiła się od niej co nie jest najlepszą prognoza dla byków.

wig20

Małym plusikiem dla popytu jest natomiast wyraźne naruszenie OB jednak tu zwracam uwagę, że to akurat mieści się w „dopuszczalnych normach” czyli naruszenie wyniosło 112.8% i tym samym tak faktycznie ciężko brać je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych związanych z kierunkiem północnym. Równocześnie cały ruch od dołka, który obecnie jest ruchem składającym się z 3 fal, utworzył wraz z impulsem spadkowym poprzedzającym wzrost, układ odpowiadający formacji Gartleya.

fw20intra

Taki sam układ zadziałał na obecną chwilę na wykresie intra kontraktów na WIG 20. I tu również przy naruszeniu OB cena zatrzymała się na strefie oporu i wykonała pierwsze odbicie od niej. Rozpatrując ruch wzrostowy od 1702 pod kątem falowym nie możemy jednoznacznie powiedzieć o wykończeniu impulsu. Tu możemy obecnie jeszcze znajdować się w fali 4 nieregularnej co dawałoby szanse i możliwość jeszcze jednego wyjścia na nowy szczyt.
Możemy zatem podsumować wczorajszy dzień jako sesję, która ze względu na trend jaki obecnie panuje już od dłuższego czasu dała nam podstawy do zajęcia bądź poważnego przemyślenia zajęcia pozycji S. Czy taka sytuacja ulegnie zmianie? Nie można tego wykluczyć ale to co najwyżej pokaże dopiero dzisiejsza sesja a może nawet kolejne w nowym miesiącu.

dax

Na DAX doszło wczoraj do mocniejszej wyprzedaży, która jednak nie zdołała wybić wsparcia choć trzeba przyznać, że układ 3 ostatnich świec nie może napawać optymizmem przed kolejnymi notowaniami tego indeksu.

daxfutureintra

Również wykres intra kontraktów na DAX nie wykonał aż takiego ruchu w dół, który mógłby znacząco przechylić szalę na stronę niedźwiedzi. Obroniona strefa wsparcia cenowego i zachowanie OB to powody aby przewidywać próbę kolejnego ruchu wzrostowego, dla którego najistotniejszym poziomem zdaje się być z punktu geometrii poziom ok. 9800. Mamy tam powiem nałożenie na siebie trzech ważnych elementów. Mianowicie chodzi o OB w spadku, strefę oporu cenowego i zniesienie 61.8% ruchu spadkowego. Wszystkie te elementy nachodzą na siebie niemal idealnie właśnie na poziomie 9800. Zatem wybicie tego poziomu powinno skutkować dalszym ruchem w kierunku nowych maksimów „intra” ale zatrzymanie i zmiana kierunku to zapowiedź mocnej wyprzedaży po utworzeniu korekty pędzącej 1:1.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Komentarz przed sesją 29.01.2016

 1. ale cyrk z BOJ – ujemne stopy , w mBanku zmienili notowania DAXa i codziennie rano otwarcia lukami po 200 pkt , chyba ich powaliło ,

  dzisiaj jeszcze dane o PKB w USA , nerwowo jest na rynku jak cholera , wszystko lata bez składu i ładu , góa dół i to na ogromnej zmienności , rynki wariują , czekamy na jakieś TRENDY

  1. Mam podobne odczucia. Nie jestem specjalista ale dla mnie reakcja rynku na obniżkę stopy % poniżej 0 , części rezerw które są w znacznej mniejszości, była przesadzona. Nic tylko klasyczny deep clean dla stopów. A zmienność jest bardzo duża wystarczy popatrzeć na wahania w czasie dziennych interwałów Fut.DAX, po kilka procent to teraz standard. W ogóle od dwóch dni fut. na DAX zachowuje sie słabiej od pozostałych rynków bazowych.
   Można powiedzieć ze rysują prawe ramie w interwale dziennym na fut DAX, gdzie lewe ramie wyznaczają dołki z sierpnia i września, głowa to szczyt z końca listopada.

 2. …,,nerwowo jest na rynku jak cholera , wszystko lata bez składu i ładu , góa dół i to na ogromnej zmienności , rynki wariują..,,
  Naprawdę, nie ja jeden chciałbym Ci jakoś pomóc..
  Np. DAX fut +1,2% ..to pakuj tłuste Eski! .. bo, przecież ma być panika na nowe minima?

  1. Piotrze nie wiem dlaczego taka ironia do innych ale zwrócę Ci uwagę na dzisiejszy komentarz dotyczący futures na DAX ( z resztą jeśli chodzi o nasze kontrakty to tu jest jeszcze wszystko w ryzach niedźwiedzi).

 3. Darek pan PIOTR to chyba jest klon pana JK , na pewno nie jest to osoba która cos poza swoimi głupimi wpisami chce tutaj wnieśc , raczej jest to szkodnik zwany trollem , szuka zaczepki niż myśli o czymkolwiek , zapewniam cię tak jak pisałem o JK że on nigdy nic nie pokaze ani nie zaproponuje raczej będzie tutaj WYROCZNIĄ i wszystkich będzie recenzował ,

  może wyjasnię innym bo pan Piotr i tak nie po to tutaj zagląda , do tej pory kontrakt na DAXa był notowany całą dobe a teraz tylko do 22 00 a potem od 8 rano , ale dla niego zostanie z pozycją na noc i ciągłe luki po 200 pkt nie robią żadnego wrażenia , ale już luka poranna zamknięta a może o to chodzi żeby ciągle generować prowizje

  1. Ale optymizmu w Tobie za grosz. Ani 1,2 w czasie/skali do 3,4 , ani fala 1 do 5 . No może 3 krótka to i 5 krótka).
   W Jarosława nie wierzysz , zero Cię dopadnie i zrobi Ci z doopy jesień średniowiecza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *