Komentarz przed sesją 20.01.2016

Za nami druga sesja w tym tygodniu, podczas której popyt próbował “wyciągnąć z dołka” nasz indeks WIG 20. Wzrost jego wartości o 0.79% do poziomu 1693 można określić jako częściowy sukces byków jednak ogólna sytuacja nie poprawiła się ani o trochę. 

wig20

Na wykresie dziennym indeksu powstała co prawda formacja odwracająca trend – Harami, jednak kształt ostatniej świecy pokazuje wyraźnie, iż próba wybicia oporu w postaci połowy czarnego korpusu spełzła na niczym i rynek zdołał spokojnie wrócić do poziomu otwarcia. Oczywiście ten poziom jest wyższy od poprzedniego zamknięcia dnia i dlatego istnieje możliwość urealnienia formacji odwrotu do czego potrzeba jej potwierdzenia czyli wybicia maksimów z poniedziałku. Osobiście jednak uważam, że nie będzie to chyba takie proste zwłaszcza gdy spojrzymy na wykres intra. My jak to mamy w zwyczaju wykorzystamy tu intra kontraktów terminowych.

fw20intra

Patrząc na ostatni ruch spadkowy od poziomu 1787 widać wyraźnie, iż wczorajsze nieco wyższe otwarcie i dalej ruch wzrostowy z pierwszej części dnia, wpisuje się idealnie w układ korekty prostej znoszącej 38.2% fali 3 całego (na tę chwilę tak zakładam) impulsu spadkowego. Druga część sesji, spadkowa, to najprawdopodobniej ruch w fali 5, której zasięg powinien dojść do jednego z zaznaczonych zielonych prostokątów. I tu należałoby jasno stwierdzić, iż mimo wszystko to ten niższy poziom a właściwie strefa o szerokości ok. 15 pkt. jest obszarem, który powinien przyciągnąć cenę. Mamy tam bowiem nie tylko skupisko zniesień wynikających z fal ostatniego impulsu ale i również ważne zniesienie zewnętrzne korekty jaka miała miejsce w drugiej połowie ostatniego miesiąca roku 2015.

dax

Jeśli chodzi o DAX to indeks ten po wyższym otwarciu, przez większą część sesji spokojnie obsuwał się w dół co spowodowało powstanie małej czarnej świecy umiejscowionej na strefie oporu. Moim zdaniem jest to zapowiedź ruchu w kierunku dołka na dzisiejszej sesji.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX możemy dostrzec od jakiegoś czasu tworzenie się ruchów zarówno wzrostowych jak i spadkowych w układach “trójkowych” . To może świadczyć o powstawaniu jakiegoś klina. Bez względu na to co się tworzy i jaki to “kształt” przybierze możemy chyba założyć na podstawie układu falowego, że dzisiejsza sesja a co najmniej jej pierwsza część będzie raczej sesją spadkową a jedynym pytaniem jest to czy cena zdoła wykonać nowe minimum czy może zatrzyma się nad ostatnim dołkiem dając szansę bykom na kolejne odbicie wzrostowe.
Zatrzymanie spadku nad poziomem 9390 to możliwość dla byków na mocniejszy kontratak i próbę tworzenia formacji cenowej DD.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

54 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 20.01.2016

 1. harmonic pisze:

  kj słusznie prawił. Luka na starcie. Ja skorzystałem, ale z własnych wykresów i jestem zadowolony:).

 2. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  kj Wysłany 19.0 1.2016 o 5:45 PM | W odpowiedzi na Dariusz Bartłomiejczak.

  “Jutro uważam że jeszcze większa luka w górę niż dzisiaj – tak dzisiaj było otwarcie luką w górę, czy to sie komuś podoba czy nie.”

  Widzisz bajkopisarzu, gdybyś nie napisał chociaż “w górę” to miałbyś jakieś trafienie a tak kolejna kompromitacja.

  • Seweryn pisze:

   To jest Darek ta trzecia luka czy nie ma

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    A dlaczego mnie o to pytasz? Nie widzisz wykresu czy coś innego? Chyba masz dostęp co najmniej do Stooq’a?

    • Seweryn pisze:

     Pytam bo to podobno zwiastun koňca spadków

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Ale ta kwestia nie ma nic wspólnego z Twoim pytaniem “czy jest ta 3 luka?”. I małe sprostowanie Twojego określenia. 3 luka powinna być zwiastunem końca spadku. To po pierwsze a po drugie jeśli jesteś już tak doświadczonym inwestorem to powinieneś wiedzieć, że mowa w tej kwestii dotyczy ostatniej fali spadkowej z jaka mamy do czynienia bo tu występują wspomniane luki w ilości…. to już na pewno sam wiesz.

 3. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  No to po zamknięciu S na pierwszej z wskazanych stref zobaczymy co stanie się dalej.

 4. Seweryn pisze:

  Nie wiem Darek czy pamiętasz naszą rozmowę na szczycie Daxa, który zniósł cały wzrost od września i ustanowił nowy dołek co oznacza, że wzrost ten był jedynie korektą.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Zgadza się dzisiaj byli kilkanaście pkt. niżej ale co z tego ma wyniknąć bo nie bardzo rozumiem? Jeśli tylko to co napisałeś to wszystko wiem i się zgadzam ale jeśli coś więcej to doprecyzuj proszę. Acha i jeszcze jedno to co miało miejsce na DAX nie ma na tę chwilę miejsca na kontraktach.

   • Seweryn pisze:

    Bo kontrakty zakładają odbicie, ale nie zmienia to faktu, że wzrost indeksu był jedynie korektą, a nie kolejnym impulsem jak uważałeś.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     A Ty uważałeś inaczej? Bo nic na ten temat nie pisałeś. Dla mnie nie ma to większego znaczenia bo większość tego ruchu grałem na S a od momentu dojścia do 78.6 zniesienia czekam z kolejnymi transakcjami i tyle.

     • Seweryn pisze:

      Dariusz Bartłomiejczak pisze:
      Listopad 30, 2015 o 3:43 PM

      Fajnie byłoby jakbyś określił interwał Twojego trendu spadkowego bo nawet w przypadku tygodniowych danych trudno jest mówić o trendzie spadkowym skoro obecny wzrost już dawno wszedł w obszar pierwszej fali spadkowej. O dziennych i niższych interwałach nawet nie wspomnę a już tym bardziej o dłuższych np. miesięcznych.

      Seweryn pisze:
      Listopad 30, 2015 o 5:18 PM

      Darek przecież piszę że od kwietnia kiedy ustanowiono szczyt więc wiadomo o jaki interwał chodzi.
      To, że obecny wzrost wszedł w obszar pierwszej fali nie oznacza, że szczyt zostanie wybity , nie wiem skąd w ogóle takie założenie, nie oznacza to również że spadek od kwietnia jest korektą przed wybiciem szczytów , a nawet jeśli założymy że jest korektą to nie musi oznaczać że korekta dobiegła już końca. Prawdopodobnie korekta wzrostowa Dax od września dobiega lub dobiegła końca na wszystkich interwałach.
      Dariusz Bartłomiejczak pisze:
      Grudzień 1, 2015 o 5:44 PM

      Powiem szczerze, że coraz bardziej mnie zadziwiasz. Jeśli po wyraźnej trójce w dół która spełniła niemal idealnie warunki korekty w trendzie wzrostowym jaki trwa od kilku lat Ty zakładasz, że to jest początek bessy to naprawdę zastanawiam się jakim sposobem możesz zarabiać na giełdzie. Mógłbym jeszcze zgodzić się z założeniem że bedzie większa korekta np. 3-3-3 albo 3-3-5 ale twierdzenie, ze to bessa i teraz będzie wodospad to naprawdę przesada albo brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje słowa. Takie założenie nawet gdyby się miało spełnić jest formą życzeniową albo wróżbą.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Zwracam honor, jednak pisałeś że w górę to tylko korekta. Co nie zmienia faktu, że u nas od dwóch dni grasz L bez najmniejszych podstaw tzn. chcesz grać L.

     • Seweryn pisze:

      Chcę grać L i co w tym złego?

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Że od miejsca w którym zacząłeś o tym mówić spadliśmy kolejne 30 pkt i dopiero teraz ewentualnie buduje się coś co może do tego nakłaniać. Na razie w krótkim terminie.

     • Seweryn pisze:

      Ale co to ma wspólnego z tym, że chcę grać L po otrzymaniu odpowiedniego sygnału.
      Darek Ty też kilka dni temu pisałeś, że może być mocna laga w górę, a były to poziomy prawie 100pkt wyżej i była mocna laga ale w dół.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Pisałem, że może być pod warunkiem ruchu na DAX a pozycje miałem już zabezpieczoną z zyskiem. A w całym tym wykładzie chodzi o to, że piszesz o L gdy nie ma żadnych podstaw. Ja nie pisałem o L tylko o możliwości ruchu w górę, chyba widzisz różnicę?

     • Seweryn pisze:

      Ja widzę w portfelu 40 pkt. zysku z L i to jest moja podstawa, teraz S 1708 i jeśli nie będzie cofnięcia do końca sesji to zamykam jeszcze dziś.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Chyba sam dwa dni temu a może trzy, pisałeś aby nie podawać pozycji po czasie a sam teraz co robisz? Kto ma Ci w to uwierzyć? Seweryn na L wchodziłeś kilkadziesiąt pkt wyżej potem się okazało że niby nie wchodziłeś bo nie miałeś sygnału teraz znowu piszesz że juz zamknąłeś zyskowne L o którym nawet słowem nie wspomniałeś a sygnał dostałeś chyba we śnie. Nie rób siary, wróć do swoich dawnych komentarzy , pisz tak jak kiedyś, rzeczowo i konkretnie.

     • Seweryn pisze:

      Darek tam powyżej pisałeś coś o zamykaniu S , a gdzie otwarcie? ale zgadzam się w zupełności aby podawać komplet transakcji . S nie zostawiam do jutra i zamykam po 1695

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Seweryn przestań proszę, prześledź komentarze i analizy i dowiesz się gdzie pisałem o S a tu nie ściemniaj zamykaniem S kiedy sprawa rozbija się o Twoje wyimaginowane L na którym zarobiłeś. I na koniec ucinam już tą dyskusję bo do niczego ona nie prowadzi.

 5. Łiktor pisze:

  L wzięte 1667 .

  • Łiktor pisze:

   SL 1640 . spojrzał em na jena i tam włos się jeży , a ten będzie kluczowy dla notowań w Warszawie .

   • Qba pisze:

    RACZEJ na świecie , bo jenem uprawia sie carry trade , 115 poleci to mamy zmiane trendu , zresztą widać co robią surowce akcje i obligacje i waluty ,

 6. Qba pisze:

  Ciekawe do ilu musi spaść żeby WIKTORY i JAnusze przestały brać L

 7. Piotr pisze:

  Do, Qba.
  Wygłada że Jacek ,,wstrzelił się prawie w punkt,,
  http://jacekborawski.blox.pl/html (17.I)
  Podobieństwo do tego ruchu z 2009 wysokie patrząc z perspektywy klasycznego oscylatora. Pomiar długości ruchu wskazuje na dołek na 1665.1 pkt

 8. andy pisze:

  Liktor ,z ciekawości , jeżeli brałeś L po1667 ,to dlaczego nie ustawiasz SL 1-2 pkt. poniżej 1658, a narażasz się na dodatkową stratę

  • Łiktor pisze:

   Z tego punktu spodziewam się korekty wzrostowej w tredzie jak najbardziej spadkowym . Jak obserwowales moje poprzednie transakcje to już pewnie zauważyles , że stawiam SL w zupełnie na innych poziomach niż pozostali uczestnicy rynku , gdyż z mojej obserwacji wynika , że większość zwrotów akcji następuje po zdjęciu większości SL .

   • Łiktor pisze:

    Dodam jeszcze że wciąż utrzymuje 2 krótkie pozycje na Gbppln brane po 6 zł w zeszłym roku . Zaznacze też że trafilem z prognozą USD o której pisalem ,że będzie się umacniało w przeciwieństwie do GBP.

   • Qba pisze:

    Przyznam że pierwszy raz widzę że ktos gra nie na trend a korekty , ale skoro tak łatwiej zarabiać to nie mam nic przeciwko

 9. adam pisze:

  Do, Qba.
  Wygłada że Jacek ,,wstrzelił się prawie w punkt,,
  http://jacekborawski.blox.pl/html (17.I)
  Podobieństwo do tego ruchu z 2009 wysokie patrząc z perspektywy klasycznego oscylatora. Pomiar długości ruchu wskazuje na dołek na 1665.1 pkt

  Co to oznacza PRAWIE i skąd ON/TY wie/wiesz, że to już dołek ?
  Oczywiście nie, że zaprzeczam tylko czym to argumentować ?

 10. Piotr pisze:

  ,,Ale powiedz czy pan Jacek kupuje ?,,
  ..dobre, dobre.. ..ja, mam wiedzieć co robi Pan Jacek..

 11. Piotr pisze:

  adam
  Mylę że widzisz notowania online?
  Czy teraz nadal masz wątpliwości że gość parę dni temu jednak dobrze przewidział?

  • adam pisze:

   “Oczywiście nie, że zaprzeczam tylko czym to argumentować ”
   Czy ja gdzieś napisałem, że mam wątpliwości ???

  • Qba pisze:

   Skoro go cytujesz to powinieneś wiedzieć , że on pisał że może kupi za pół roku jak nie będzie nowego dołka ,

   a w tym miejscu dołek to nie tylko on przewiywał , Darek to pokazał a ja już dawno temu z wybicia z trójkąta to pokazałem zakres ruchu , to żadna sztuka w tym miejscu to pokazać jak wiesz z czego to wynika , i tyle , poprzedni dołek na OB też przewidział jak każdy kto zna tą technikę , a wybicie z trójkąta i zakres na WIG 20 to chyba każdy widział nie raz , i co z tego ,

   w trendzie spadkowym masz nowe dołki i korekty , a strzelanie gdzie akurat dołek powstanie to zabawa w zgaduj zgadulę , na razie masz nowy dołek i spokojnie czekaj na korekte gdzie ona zajdzie a potem na test dołka i wtedy coś można powiedzieć , przełomu na razie żadnego nie widać ,

 12. Marecki pisze:

  Mnie ten dołek wychodzi w okolicach 1612.
  LINK

 13. Dla każdego ruchu znajdzie się w sieci jakaś analiza/prognoza, która go przewidziała (lub choćby dyskutant na tym blogu). Nic nie dają takie pojedyncze “trafienia”, można sugerować się codziennie innym “wczorajszym guru” i stracić cały kapitał, kto gra kilka lat ten to doskonale wie. Zamiast tan rzucać czasem swoimi ruchami, należałoby podobnie jak Darek (lub ja, gdzie indziej) konsekwentnie publikować swoje ruchy, lub przynajmniej analizy – każdy sygnał lub analiza każdego dnia. Wtedy można mówić, że dany system/analityk się sprawdza.

  • Qba pisze:

   Jacek Borawski to mega spec , ale on nie gra na FW20 na spadki , to trendowiec ,

   i on akurat jako jedyny podaje wcześniej poziomy wejścia dokładnie i poziomy STOPa , ale nie każdy ma dostęp do jego publikacji , trzeba spełnić pewne warunki , na blogu to on podaje raz na jkiś czas ciekawostki ale jako ochłapy bo za darmo nic nie ma

 14. Marecki pisze:

  Poprawiłem FIBO na moim wykresie: LINK. To jest rysowane na tygodniowych świecach, więc ciężko idealnie w punkt wyrysować wszystkie linie.

 15. Qba pisze:

  Radzę pilnować DAX i S&P bo jak polecą dołki z zeszłego roku a odbicia są słabe od tych poziomów to będzie jazda bez trzymanki , jen i Nikkei już to dzisiaj pokazały

 16. Seweryn pisze:

  1679 ustawiam L oczekujące

 17. Qba pisze:

  ale sie baza na koniec z indeksem na WIG 20 rozjechała , komuś zaczyna brakować na depozyt czy coś

 18. Łiktor pisze:

  Nie wiem co wam ten Jacek narysował . Ale chyba jutro , bądź pojutrze będzie dniem prawdy , a tu w grę mogą wejść poziomy min -11% na wigu docelowo rzecz jasna .

 19. Pięknie przytrzymali kontrakty jednocześnie wysypując akcje. Fixing rozjechany o 25pkt to sę dawno nie zdarzył… Zakładając nawet optymistycznie, że to kontrakty “mają rację” to odbiliśmy się od wsparcia (nie orzebiliśmy poprzedniego szczytu) na 1720, więc ten wzrost należy uznać za korektę, po czym dalszy zjazd, na 1655 http://bankfotek.pl/view/1968762

  • Na kontraktach S&P i DAX dziś było tak samo, jak u nas, tylko z opóźnieniem.

   http://bankfotek.pl/view/1968906
   (na zielono USA, na niebiesko DE, pomarańczowo FW20, szaro WIG20)

   Wygląda to tak, jakby na tych rynkach (może innych też, nie patrzyłem) był grany ten sam scenariusz – początek stabilnie, od środka dzida w górę właściwie bez powodu, i spadki na koniec). Czyżby były to ostatnie podrygi przed totalną zwałą na wszystkich rynkach?

   Obym sie mylił, ale skoro handel międzykontynentalny prawie ustał (http://www.globalresearch.ca/nothing-is-moving-baltic-dry-index-crashes-as-insiders-warn-international-commerce-has-come-to-a-halt/5501779), skoro na obligacjach korporacyjnych firm “ropnych” w USA jest bańka 3x większa niż na nieruchomościach w 2008r, to nie wiem, jaki cud musiałby się wydarzyć, gdyby to nie zawaliło się wkrótce…

   PS. Nie wiem, ile to “wkrótce”…

   • Marecki pisze:

    Zwyczajowo krach zaczyna się, gdy surowce są drogie i stopy wysokie, a teraz jest zupełnie odwrotnie. Ja na razie obstawiam dołki w najbliższym czasie, potem odbicie na surowcach i pompa na EM (w tym czasie już powolna dystrybucja na DM), a potem zwała. Oczywiście scenariusz 2, czyli pękniecie bańki obligacji firm ropnych już wkrótce, jest jak najbardziej możliwy.

 20. marcin pisze:

  GPW to jaka jest widać od 2 kwartałów, ale na świecie zaczęła się batalia o być lub nie być. Póki co jest walka, ale bessa po takiej hossie drukowanej może być spektakularna, także zaczyna się robić ciekawie nie tylko w Polsce.

 21. marcin pisze:

  od 3 kwartałów rzecz jasna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *