Komentarz przed sesją 18.12.2015

Za nami już druga sesja z wyraźnym wzrostem indeksów. WIG 20 zyskał na wczorajszym dniu 2.05% kończąc go na 1841 a miało to miejsce przy skokowo większych obrotach co nie może napawać zbytnim optymizmem zwłaszcza w obliczu …..… wyraźnego górnego cienia świecy jaka powstała. Pamiętać również należy, że dzisiaj mamy specjalny dzień. Mianowicie Dzień Trzech Wiedźm czyli sesję podczas której wygasają kontrakty grudniowe. W takim dniu zawsze można spodziewać się większej zmienności a za sprawą całego okresu czyli ostatniego kwartału trudno jest sobie wyobrażać aby chętnie oddawano zysk z pozycji krótkich. To może być ten element, który będzie dzisiaj ściągać w dół.

wig20

Tak jak już wspomniałem na wykresie dziennym powstała biała świeca z bardzo wyraźnym górnym cieniem na skokowo większym obrocie. Tym samym został wybity „mały OB” i zbliżyliśmy się do większego. Mimo dwóch ostatnich sesji, które miały wyraźnie „byczy charakter”, powstrzymał bym się od stwierdzenia, że na rynku następuje odwrót po kilku miesiącach spadku. Zwracałem już wcześniej uwagę na układ który mimo wszystko najbardziej pasuje do korekty nieregularnej i dalej uważam, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów doszło do pokonania strefy oporu i wyjścia z kanału cenowego co bardzo uprawdopodabnia, iż ostatnie dwa dni wzrostu przybrały postać impulsu. Jednak pamiętajmy o charakterze korekty nieregularnej w której fala c jest najczęściej impulsem znoszącym fale a w wymiarze ok. 127.2 % co widać, że ma miejsce w naszym przypadku.
Jeśli jednak rynek postanowiłby dzisiaj kontynuować wzrost w ramach dnia wygasania to kolejnym oporem jest układ większego OB w rejonach 1890.
Dla obecnego wzrostu wsparciem jest wybita wczoraj strefa cenowa na 1820 i w przypadku ponownego zejścia pod ten poziom, testowanie ostatniego dołka stanie się bardzo prawdopodobne.

dax

DAX w dniu wczorajszym zdołał powrócić nad strefę oporu i wejść ponownie w obszar kanału. Jednak zwiększony obrót i kształt świecy może skutecznie przeciwdziałać rozwijaniu się fali wzrostowej i w efekcie może okazać się, że cała korekta spadkowa jaka towarzyszyła nam jeszcze do poniedziałku nie była tak naprawdę „cała”. Jeśli rynek zareaguje na wczorajszego Pin Bara spadkiem to po ponownym zejściu poniżej 10600 spodziewałbym się spadku w rejon ostatniego dołka a docelowo nawet na poziom ok. 9700- 9800.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX pokazuje wyraźnie jak skutecznie zadziałała linia trendu i odbicie od niej jest już na tyle mocne, iż po wybiciu OB można zakładać przejście niedźwiedzi do kontrataku.  Jest jeszcze mała nadzieja w obecnym poziomie tzn. strefa wsparcia na 10650 ale jeśli ona pęknie to najpierw dolne ograniczenie kanału a następnie 10550 to poziomy kolejnych wsparć.

15 Replies to “Komentarz przed sesją 18.12.2015

 1. W taki dzień jak trzy wiedźmy to raczej nie przejmują się zachodem i idą w swoją stronę na przekór wszystkim . Dlatego nie zdziwiłbym się gdyby zaczęli rosnąć.

  1. W taki dzień trzeba brać najbardziej nieprawdopodobny scenariusz czyli wybicie wczorajszych szczytów i dojście do 1900 .

   1. A ja uważam, że nie jest istotny dzień ale istotne są „kreski”. Wszystko wskazuje, że od wsparcia odbiją pin barem i będzie najbardziej prawdopodobnym ruch w kierunku poziomu który podajesz. 🙂 Na DAX nie wybili wsparcia zrobili proste abc więc i tam można zakładać ruch w kierunku 10930-10990. Oczywiście jak skończy się ta godzina odpowiednią świeczką.

 2. Panie Dariuszu.
  To co pisze Seweryn ma sens, tzn. że mogą wystrzelić nawet w kierunku 1900pkt.
  Jednak, ja bym uprzejmie prosił co u Pana, tj. co w Pana kreskach zmieniło się od rana że już po chwili od komentarza porannego diametralnie zmienił Pan zdanie i potwierdza iż wnioski Seweryna są słuszne..

  ,,trudno jest sobie wyobrażać aby chętnie oddawano zysk z pozycji krótkich.”

  1. Pisałem w komentarzu o wsparciu na ok. 1820 a to zatrzymało poranny spadek i powstała świeca z wyraźnym dolnym cieniem. To zaś oznacza, ze być może potencjał wzrostu się nie wyczerpał a w świetle przedstawianego również w komentarzu OB potencjał do wzrostu jest. Co do krótkich to się zgadza ale musimy pamiętać o tym ze są na nich również tacy którzy brali w ostatnich dniach i z każdym kolejnym pkt w górę będą je zamykać ze strachu przed stratą a to może wywoływać wzrost ceny bo aby zamknąć S muszą kupować.
   Między innymi i z takich powodów dzień wygasania ma często bardzo dziwne przebiegi.

 3. Zaczynają ciągnąć WIG-5, żeby zająć na końcu wysoko pozycje krótkie pod spodziewane spadki w USA i co za tym idzie także u nas.

 4. Okazuje się, że wczorajsze poziomy na Daxie nie były takie złe . Może być tak, że nie zechcą tam już wrócić.

 5. Fw20 wygasły na solidnym plusie od otwarcia 15-ego. Na koniec roku akcje powinny byc sprzedawane pod rozliczenia podatkowe. Na koniec roku więc ewentualnie przemyślę otwieranie pozycji L. Teraz tak blisko Świąt, że składam Gospodarzowi i Wam życzenia radości, zdrowia, rodzinnych spotkań pełnych ciepła i miłości, a Nowym Roku spełnienia marzeń!

  1. Pewnie masz rację ze spadkami od poniedziałku bo czemu ma od razu rosnąć. Następna seria wygasa dopiero w marcu a po ostatnich obrotach widać że „inwestowanie” na GPW odbywa się tylko pod kontrakty. Po spadku w styczniu do okolic 1550-1580 i nabraniu L-ek na tym poziomie, rozliczenie w marcu przewiduję na poziomie powyżej 2200. A jak będzie czas oczywiście pokaże, w końcu inwestor to nie wróżka, i należy być przygotowanym również na alternatywny scenariusz, że po podbiciu do okolic 2200 do lutego( co na tak płytkim rynku nie powinno być problemem), będzie jazda do 1550 na koniec marca.

 6. bibi pasowałaby jeszcze jedna podfalka ,do 1884, ,albowiem tu wypada 0,886 formacji spadkowei sharka, oraz na 1min. zasięg ORGR-a

 7. Wykres przewiduje spadki,lecz jakie nie wiadomo.Istotny opór t0 1845 .Przełamanie jego świadczy o możliwym zejściu niżej,I TAK DALEJ BEZ KOŃCA MOŻNA WRÓŻYĆ Z FUS DO HERBATY.Potem zobaczymy co w trawie piszczy,istotne są dalasze słupki na wykresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *