Komentarz przed sesją 17.12.2015

Wczorajsza sesja miło zaskoczyła inwestorów. Mimo, iż rynki czekały na wieczorny komunikat FED u nas mieliśmy zdecydowany ruch wzrostowy dzięki któremu indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.79%. Tym samym zamknięcie dnia wypadło na poziomie 1804. Taki wzrost musi skłaniać do zadania sobie pytania “czy może jednak jakiś rajd Mikołajkowy będzie Naszym udziałem?”. Odpowiedź jest …..

… niestety nie jednoznaczna.

wig20

Obiektywnie patrząc na wykres, na tę chwilę nie mamy nic co mogłoby przemawiać za takim rajdem. Tzn. jest wyraźna biała świeca, która z poprzednimi trzema tworzy układ odpowiadający wymowie Gwiazdy Porannej czy też łącznie tworzy Pin Bar jednak to zbyt mało. Zwłaszcza w świetle takich istotnych kwestii jak brak wybicia OB i tym samym pierwszego oporu, czy też fakt powstania “formacji” w “powietrzu”. Nie bez znaczenia jest również kwestia dotycząca fal. Mam tu na myśli, że od ostatniej korekty oznaczonej niebieskim prostokątem, rynek wykonał trzy fale w dół (brak impulsu) i jeśli odmieni mu się dzisiaj w rejonach OB to będzie to raczej fala 4 w układzie korekty pędzącej.

fw20intra

Przyglądając się i analizując wykres intra kontraktów również widzimy, że w żaden sposób rynek nie zdołał wybić nic znaczącego a jedynie naruszył przyspieszoną linię trendu. Wygląda na to, co sugeruje układ fal, że dzisiaj powinniśmy zrobić jeszcze jakiś ruch w górę ale raczej w ramach miejsca jakie pozostało do oporów wynikających z OB, strefy cenowej i geometrii czyli do okolic 1820-1830. Jeśli te rejony zostałyby wybite to sytuacja ulegnie zmianie na korzyść byków ale jeśli to się nie uda to powrót do spadku w kierunku nowych minimów stanie się bardzo realny i prawdopodobny.

dax

Na rynku DAX tamtejszy indeks wykazywał się wczoraj typowym oczekiwaniem na FED. W wyniku takiego zachowania powstała świeca niezdecydowania o dość małej rozpiętości i raczej dopiero dzisiaj będziemy mieli możliwość zobaczyć co dalej. W dalszym ciągu kwestie oporów są takie same jak we wcześniejszym komentarzu.

daxfutureintra

Nieco lepiej wygląda to na wykresie intra kontraktów na DAX a to za sprawą działania tego rynku do znacznie późniejszych godzin niż sam indeks. W efekcie decyzji FED cena tego instrumentu wybiła OB i zdaje się tworzyć impuls wzrostowy co po odbiciu od 61.8% zniesienia może sugerować zakończenie korekty spadkowej i rozpoczęcie kolejnej fali wzrostowej podążającej w kierunku szczytu.
W przypadku kontynuacji wczorajszego wzrostu ważnym byłoby aby cena wybiła poziom oporu uwidoczniony na wykresie a znajdujący się w okolicach 10650. Gdyby to zadanie się nie udało to będziemy obserwować ewentualny ruch spadkowy pod kątem korekty i szczerze powiem, że na obecną chwilę wydaje mi się, że taki scenariusz ma największe szanse realizacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 17.12.2015

 1. Seweryn pisze:

  Jeśli chodzi o Dax to myślę, że korekta wzrostowa dobiega tam końca i trzeba by pomyśleć o S

 2. bibi pisze:

  LONG 44 witam
  Jak do tej pory wszystko idzie po moim scenariuszu.

 3. kj pisze:

  Tomas – ja mam tą kreskę na 439 miesięcznym dolarowym! ona daje całkowity plan na 2 lata naprzód. Znajdź ją 🙂 ps to nie ta co ostatnio wstawiałes.

 4. andy pisze:

  wygląda że rynek od dołka 1766 poprzez szczyt 1825 ponownie dołek 1740 , aż do tego momentu rysował płaską nieregularną mocny opór 1848-57, ,czy zatrzyma , o tej nieregularnej wspominał też Darek

 5. andy pisze:

  na 1856 wypada pierwsza zapora podażowa 0,146 całego zniesienia fali spadkowej od kwietnia następna to 0,186

 6. 22kk pisze:

  Ustawiam sprzedaż 1868 – będzie równo 100 pkt od 15-ego. Powodzenia!

 7. Łiktor pisze:

  Wzrosty ,że szczęka opada , ale im bardziej będą się spieszyć tym krócej będą trwały . Ja juz co mialem obstawic to obstawilem i nie muszę wskakiwac do pędzącego pociągu ,bo teraz to dopiero ludzie mają problem gdzie postawić stopa. Jestem teraz na urlopie więc od giełd trzymam się z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *