Komentarz przed sesją 17.12.2015

Wczorajsza sesja miło zaskoczyła inwestorów. Mimo, iż rynki czekały na wieczorny komunikat FED u nas mieliśmy zdecydowany ruch wzrostowy dzięki któremu indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.79%. Tym samym zamknięcie dnia wypadło na poziomie 1804. Taki wzrost musi skłaniać do zadania sobie pytania „czy może jednak jakiś rajd Mikołajkowy będzie Naszym udziałem?”. Odpowiedź jest …..

… niestety nie jednoznaczna.

wig20

Obiektywnie patrząc na wykres, na tę chwilę nie mamy nic co mogłoby przemawiać za takim rajdem. Tzn. jest wyraźna biała świeca, która z poprzednimi trzema tworzy układ odpowiadający wymowie Gwiazdy Porannej czy też łącznie tworzy Pin Bar jednak to zbyt mało. Zwłaszcza w świetle takich istotnych kwestii jak brak wybicia OB i tym samym pierwszego oporu, czy też fakt powstania „formacji” w „powietrzu”. Nie bez znaczenia jest również kwestia dotycząca fal. Mam tu na myśli, że od ostatniej korekty oznaczonej niebieskim prostokątem, rynek wykonał trzy fale w dół (brak impulsu) i jeśli odmieni mu się dzisiaj w rejonach OB to będzie to raczej fala 4 w układzie korekty pędzącej.

fw20intra

Przyglądając się i analizując wykres intra kontraktów również widzimy, że w żaden sposób rynek nie zdołał wybić nic znaczącego a jedynie naruszył przyspieszoną linię trendu. Wygląda na to, co sugeruje układ fal, że dzisiaj powinniśmy zrobić jeszcze jakiś ruch w górę ale raczej w ramach miejsca jakie pozostało do oporów wynikających z OB, strefy cenowej i geometrii czyli do okolic 1820-1830. Jeśli te rejony zostałyby wybite to sytuacja ulegnie zmianie na korzyść byków ale jeśli to się nie uda to powrót do spadku w kierunku nowych minimów stanie się bardzo realny i prawdopodobny.

dax

Na rynku DAX tamtejszy indeks wykazywał się wczoraj typowym oczekiwaniem na FED. W wyniku takiego zachowania powstała świeca niezdecydowania o dość małej rozpiętości i raczej dopiero dzisiaj będziemy mieli możliwość zobaczyć co dalej. W dalszym ciągu kwestie oporów są takie same jak we wcześniejszym komentarzu.

daxfutureintra

Nieco lepiej wygląda to na wykresie intra kontraktów na DAX a to za sprawą działania tego rynku do znacznie późniejszych godzin niż sam indeks. W efekcie decyzji FED cena tego instrumentu wybiła OB i zdaje się tworzyć impuls wzrostowy co po odbiciu od 61.8% zniesienia może sugerować zakończenie korekty spadkowej i rozpoczęcie kolejnej fali wzrostowej podążającej w kierunku szczytu.
W przypadku kontynuacji wczorajszego wzrostu ważnym byłoby aby cena wybiła poziom oporu uwidoczniony na wykresie a znajdujący się w okolicach 10650. Gdyby to zadanie się nie udało to będziemy obserwować ewentualny ruch spadkowy pod kątem korekty i szczerze powiem, że na obecną chwilę wydaje mi się, że taki scenariusz ma największe szanse realizacji.

17 Replies to “Komentarz przed sesją 17.12.2015

     1. Lepiej chyba poczekać do jutra – wg mnie ważniejszy dzień dla rynków niż wczorajszy FED. DAX cały czas silny, tak że peweni 11.000 puknie.

 1. Tomas – ja mam tą kreskę na 439 miesięcznym dolarowym! ona daje całkowity plan na 2 lata naprzód. Znajdź ją 🙂 ps to nie ta co ostatnio wstawiałes.

  1. Wygląda na to że doczekałeś się mocnej grudniowej świecy tyg. 🙂 .
   Nie wiem czy mnie nie przeceniasz ale ja widzę tylko to na dolarowym:
   http://fotodyl.pl/009deb4265/
   tylko nie wiem dlaczego ale coś mi mówi że wig20 jeszcze przynajmniej liźnie1700
   zanim zrobi coś większego
   pozdro

 2. wygląda że rynek od dołka 1766 poprzez szczyt 1825 ponownie dołek 1740 , aż do tego momentu rysował płaską nieregularną mocny opór 1848-57, ,czy zatrzyma , o tej nieregularnej wspominał też Darek

 3. Wzrosty ,że szczęka opada , ale im bardziej będą się spieszyć tym krócej będą trwały . Ja juz co mialem obstawic to obstawilem i nie muszę wskakiwac do pędzącego pociągu ,bo teraz to dopiero ludzie mają problem gdzie postawić stopa. Jestem teraz na urlopie więc od giełd trzymam się z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *