Komentarz przed sesją 25.11.2015

Za nami sesja z nowym dołkiem na wykresie dziennym po spadku indeksu WIG 20 o -1.95%. Mamy zatem dwie sesje spadków po grubo powyżej 1.5% i brak jakichkolwiek oznak jego wyczerpania. To sprawia, że coraz mocniej można zakładać, iż …

… św Mikołaj przyniesie prezenty ale niedźwiedziom. To tak oczywiście lekko w żartach. No dobrze przejdźmy do wykresów.

wig20

Kolejna czarna świeca nowy dołek i naruszenie linii prowadzonej po dołkach z 2011 i 2012. Teraz ważną strefą będzie przedział 1900 -1920 i to nie tylko z powodu wypadających tam geometrii zniesień zewnętrznych ostatnich trzech korekt ale również za sprawą szczytów korekty z 11.2008 i 01.2009 potwierdzonych przy ruchu wzrostowym w maju i czerwcu 2009. To oczywiście jest ważne ale w trendzie spadkowym najważniejsze są opory i tu najbliższy o istotnym znaczeniu znajduje się w okolicach 2050.
Tak dla bardziej dociekliwych, warto spojrzeć na układ jaki kształtuje się od końca największej jak do tej pory korekty wzrostowej z  września 2015. Czyż nie wygląda to na klin?

fw20intra

Na wykresie intra mamy co prawda wybicie overbalance ostatniej fali spadkowej jednak świeca kończąca to wybicie zachęca wyraźnie do kolejnego ruchu w dół. Test wybitego dołka w takiej postaci to dobry sygnał na S.
Na tym instrumencie w interwale 1H bez pokonania 1970 nie ma raczej co myśleć o wzrostach a jedyne spekulacyjne zagrania miałyby chyba prawo powstać na poziomie ok. 1910 pod warunkiem widocznej reakcji na geometrię.

dax

Niestety na DAX powstało to o czym pisałem wczoraj czyli tzw. Wyłamanie. Mamy zatem formację odwracającą trend i jeśli zostanie ona potwierdzona to zapowiada nam się co najmniej korekta. Jej zasięg najbardziej prawdopodobny to okolice 10000, chociaż po drodze będzie kilka ciekawych stref geometrycznych i cenowych.
Gdyby jednak doszło do zanegowania formacji Wyłamania to wówczas mielibyśmy silny sygnał na „dalsze kupi”.

daxfutureintra

Na kontraktach nastąpiło wczoraj wybicie wspominanej wcześniej linii szyi DT i realizacja zasięgu nastąpiła w sposób błyskawiczny. Tym samym cena spadła na strefę wsparcia opartą o poziom 10880 i nastąpiło odbicie. Tym samym dzień zakończył się między dwoma istotnymi strefami z których ta dolna czyli wsparcie ma większe szanse być wybita.
Takie wybicie byłoby o tyle interesujące, że na wykresie mielibyśmy RGR z zasięgiem do ok. 10570 gdzie dodatkowo mamy silną strefę wsparcia geometrycznego. Oczywiście po drodze oznaczyłem wcześniejsze strefy wsparć i to tych cenowych jak i geometrycznych i tu trzeba również zwracać większą uwagę na to w jaki sposób zachowuje się cena.
A co w przypadku gdyby rynek wybił jednak obecną najbliższą strefę oporu? No tu warto wziąć pod uwagę, że spadek jaki miał wczoraj miejsce zatrzymał się na zniesieniu 38.2 całego wzrostu i poważna reakcja z tego miejsca mogłaby się okazać końcem korekty i rozpoczęciem ruchu na nowe szczyty. Choć ten scenariusz, który chyba jednak jest mniej prawdopodobny musiałby uwzględnić jeszcze wybicie kolejnej strefy oporu na 11050.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 25.11.2015

 1. Darek jak patrze na twój rysunek WIG 20 to po ostatnim szkoleniu wychodziłoby na to że dopiero jesteśmy w fali 3 od 2550 a największa korekta sierpień – wrzesień to była dopiero fala 2 , ale to by oznaczało że zejdziemy bardzo nisko na WIG 20 ,

 2. borawski.jacek

  nie – generalnie nie grywam na kontraktach a zwłaszcza na krótko,
  czasem w trendzie wzrostowym by zabezpieczyć portfel akcji – tych z Wig20
  obecnie nie mam czego zabezpieczać bo od pół roku nie mam żadnej spółki z tego segmentu wyłączając niewielki zestaw PKO kupowany przeze mnie geometrycznie
  tzn 100 szt. po 29,
  1 tys. szt. po 26,
  10 tys szt. po 21,
  100.000 szt. po 18,
  1mln szt. po 15
  10mln szt. po 13
  100 mln szt. po 11 i
  1miliard akcji po 9 🙂

  2015/11/24 18:58:36

  kwintesencja naaszych BYKów

  1. No to ja myślałem że kontraktami można zabezpieczyć akcje gdy lecą w dół , a tu widzę że można w drugą stronę czyli gdy jest trend wzrostowy

  1. Tak wiem Piotrze wstyd . Pewnie znowu przyjdziesz na koniec sesji i powiesz ile i w którą stronę można było zarobić, ty nasz analityku.

 3. „przecież to tylko jeden mały samolot…jutro rynki nie będą już nawet tego pamiętały” – #DAX, #EUR/USD, #US Futures LOL
  To samo było 17 lipca roku temu, rynek szybko zapomina o wydarzeniach przypadkowych.

 4. trzeba przyznać że spadki DAXa dzisiaj w kierunku 10 000 były najbardziej prawdopodobne , jak ECB faktycznie z 500 mld powiększy dodruk do 1,5 biliona to będzie zabawa , a FED sobie strzeli jeszcze w stopę i podniesie stopy co umocni dolara i zdołuje surowce , ale będzie w grudniu zabawa banków centralnych , widzowie o słabych nerwach od 3 grudnia niech sobie już zrobią święta bo będzie niezła zawierucha

  1. Moja rada, sprzedawać usdpln,gbppln i eurpln przy każdej podbitce z perspektywa długo terminowa .kontrakt na wig20 został wybity stopem na poziomie wejścia 1965. Sprzedaje usdpln po bieżącej cenie i zamierzam odsprzedać jeszcze dwie jeśli cena podskoczy .nadal utrzymuje 3 krótkie na gbppln i zdejmuje stoplos – perspektywa rowniez długo terminowa.

 5. Wczorajszy spadek namieszał mi trochę w Eliocie. Fale pozachodziły na fale i trzeba było zweryfikować oznaczenia . Długoterminowo podobnie. Na zachodzie myślę, że tam trzeba esować.

 6. kapitalna ta nasza giełda, dax +2 a my na czerwono, ale sygnał S obowiązuje dopoki utrzymujemy sie pod dolnym ograniczeniem czteroletniej konsoli, która miała być akumulacją…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *