Komentarz przed sesją 25.11.2015

Za nami sesja z nowym dołkiem na wykresie dziennym po spadku indeksu WIG 20 o -1.95%. Mamy zatem dwie sesje spadków po grubo powyżej 1.5% i brak jakichkolwiek oznak jego wyczerpania. To sprawia, że coraz mocniej można zakładać, iż …

… św Mikołaj przyniesie prezenty ale niedźwiedziom. To tak oczywiście lekko w żartach. No dobrze przejdźmy do wykresów.

wig20

Kolejna czarna świeca nowy dołek i naruszenie linii prowadzonej po dołkach z 2011 i 2012. Teraz ważną strefą będzie przedział 1900 -1920 i to nie tylko z powodu wypadających tam geometrii zniesień zewnętrznych ostatnich trzech korekt ale również za sprawą szczytów korekty z 11.2008 i 01.2009 potwierdzonych przy ruchu wzrostowym w maju i czerwcu 2009. To oczywiście jest ważne ale w trendzie spadkowym najważniejsze są opory i tu najbliższy o istotnym znaczeniu znajduje się w okolicach 2050.
Tak dla bardziej dociekliwych, warto spojrzeć na układ jaki kształtuje się od końca największej jak do tej pory korekty wzrostowej z  września 2015. Czyż nie wygląda to na klin?

fw20intra

Na wykresie intra mamy co prawda wybicie overbalance ostatniej fali spadkowej jednak świeca kończąca to wybicie zachęca wyraźnie do kolejnego ruchu w dół. Test wybitego dołka w takiej postaci to dobry sygnał na S.
Na tym instrumencie w interwale 1H bez pokonania 1970 nie ma raczej co myśleć o wzrostach a jedyne spekulacyjne zagrania miałyby chyba prawo powstać na poziomie ok. 1910 pod warunkiem widocznej reakcji na geometrię.

dax

Niestety na DAX powstało to o czym pisałem wczoraj czyli tzw. Wyłamanie. Mamy zatem formację odwracającą trend i jeśli zostanie ona potwierdzona to zapowiada nam się co najmniej korekta. Jej zasięg najbardziej prawdopodobny to okolice 10000, chociaż po drodze będzie kilka ciekawych stref geometrycznych i cenowych.
Gdyby jednak doszło do zanegowania formacji Wyłamania to wówczas mielibyśmy silny sygnał na “dalsze kupi”.

daxfutureintra

Na kontraktach nastąpiło wczoraj wybicie wspominanej wcześniej linii szyi DT i realizacja zasięgu nastąpiła w sposób błyskawiczny. Tym samym cena spadła na strefę wsparcia opartą o poziom 10880 i nastąpiło odbicie. Tym samym dzień zakończył się między dwoma istotnymi strefami z których ta dolna czyli wsparcie ma większe szanse być wybita.
Takie wybicie byłoby o tyle interesujące, że na wykresie mielibyśmy RGR z zasięgiem do ok. 10570 gdzie dodatkowo mamy silną strefę wsparcia geometrycznego. Oczywiście po drodze oznaczyłem wcześniejsze strefy wsparć i to tych cenowych jak i geometrycznych i tu trzeba również zwracać większą uwagę na to w jaki sposób zachowuje się cena.
A co w przypadku gdyby rynek wybił jednak obecną najbliższą strefę oporu? No tu warto wziąć pod uwagę, że spadek jaki miał wczoraj miejsce zatrzymał się na zniesieniu 38.2 całego wzrostu i poważna reakcja z tego miejsca mogłaby się okazać końcem korekty i rozpoczęciem ruchu na nowe szczyty. Choć ten scenariusz, który chyba jednak jest mniej prawdopodobny musiałby uwzględnić jeszcze wybicie kolejnej strefy oporu na 11050.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 25.11.2015

 1. qba pisze:

  Darek jak patrze na twój rysunek WIG 20 to po ostatnim szkoleniu wychodziłoby na to że dopiero jesteśmy w fali 3 od 2550 a największa korekta sierpień – wrzesień to była dopiero fala 2 , ale to by oznaczało że zejdziemy bardzo nisko na WIG 20 ,

 2. qba pisze:

  borawski.jacek

  nie – generalnie nie grywam na kontraktach a zwłaszcza na krótko,
  czasem w trendzie wzrostowym by zabezpieczyć portfel akcji – tych z Wig20
  obecnie nie mam czego zabezpieczać bo od pół roku nie mam żadnej spółki z tego segmentu wyłączając niewielki zestaw PKO kupowany przeze mnie geometrycznie
  tzn 100 szt. po 29,
  1 tys. szt. po 26,
  10 tys szt. po 21,
  100.000 szt. po 18,
  1mln szt. po 15
  10mln szt. po 13
  100 mln szt. po 11 i
  1miliard akcji po 9 🙂

  2015/11/24 18:58:36

  kwintesencja naaszych BYKów

 3. qba pisze:

  S&P 2066 pkt wsparcie , tutaj L , jak padnie S

  eur/usd widać że duzi już chyba realizują zyski przez EBC i FEDem

 4. Seweryn pisze:

  1950 wyszedłem z pozycji

 5. bibi pisze:

  Panowie motyl odlatuje ,łapać motyla….

 6. Piotr pisze:

  po 1951 wziąłem sobie L
  1950 wyszedłem z pozycji

  ..no comment.

 7. qba pisze:

  http://www.bankfotek.pl/view/1953745

  eur/usd kontra DAX , po co cokolwiek analizować jak tutaj korelacja 100%

 8. Murgrabia pisze:

  “przecież to tylko jeden mały samolot…jutro rynki nie będą już nawet tego pamiętały” – #DAX, #EUR/USD, #US Futures LOL
  To samo było 17 lipca roku temu, rynek szybko zapomina o wydarzeniach przypadkowych.

 9. qba pisze:

  trzeba przyznać że spadki DAXa dzisiaj w kierunku 10 000 były najbardziej prawdopodobne , jak ECB faktycznie z 500 mld powiększy dodruk do 1,5 biliona to będzie zabawa , a FED sobie strzeli jeszcze w stopę i podniesie stopy co umocni dolara i zdołuje surowce , ale będzie w grudniu zabawa banków centralnych , widzowie o słabych nerwach od 3 grudnia niech sobie już zrobią święta bo będzie niezła zawierucha

  • Łiktor pisze:

   Moja rada, sprzedawać usdpln,gbppln i eurpln przy każdej podbitce z perspektywa długo terminowa .kontrakt na wig20 został wybity stopem na poziomie wejścia 1965. Sprzedaje usdpln po bieżącej cenie i zamierzam odsprzedać jeszcze dwie jeśli cena podskoczy .nadal utrzymuje 3 krótkie na gbppln i zdejmuje stoplos – perspektywa rowniez długo terminowa.

 10. Seweryn pisze:

  Wczorajszy spadek namieszał mi trochę w Eliocie. Fale pozachodziły na fale i trzeba było zweryfikować oznaczenia . Długoterminowo podobnie. Na zachodzie myślę, że tam trzeba esować.

 11. Dariusz Bartłomiejczak pisze:

  Na DAX rozgrywany Nietoperz. Pytanie jaka będzie reakcja?

 12. gibon pisze:

  najpierw zarobią misie…bo już zarabiają

 13. gibon pisze:

  eee tam,zarabiają od wiosny

 14. Tom'as pisze:

  Na Eur/Usd (4H) formacja klina zniżkującego i ciekawa dyweregencja wskaźnika MACD:
  http://invst.ly/k10y
  Pozdro

 15. marcin pisze:

  kapitalna ta nasza giełda, dax +2 a my na czerwono, ale sygnał S obowiązuje dopoki utrzymujemy sie pod dolnym ograniczeniem czteroletniej konsoli, która miała być akumulacją…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *