Komentarz przed sesją 24.11.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia nie była zbyt łaskawa dla byków. Indeks WIG 20 z dużym impetem stracił na wartości aż -1.95% osiągając w trakcie sesji nowe minimum cenowe. Zamknięcie które było na wyższym poziomie spowodowało, iż teoretycznie udało się ….

…. obronić formację Gwiazdy wieczornej.

wig20

Patrząc jednak z dłuższej perspektywy czasowej, zanegowanie wspomnianej formacji wydaje się całkiem mocno prawdopodobne. Z drugiej strony taka ewentualna negacja nie musi wcale przynieść dalszych mocniejszych spadków bo wydaje się, iż impuls spadkowy od strony fal jest na ukończeniu chociaż zawsze może mieć miejsce jakieś wydłużenie. Jedno jest pewne, w dalszym ciągu w tej jak i dłuższej perspektywie czasowej nie ma żadnych przesłanek na L a tylko stale pojawiają się ewentualne sygnały na S.

fw20intra

Na wykresie intra 1H kontraktów terminowych widać, iż wczorajsze minimum nie wybiło nowego dołka jak to miało miejsce na wykresie a wręcz przeciwnie dojście do 88.6% zniesienia wywołało popytową reakcję na układ Nietoperza. Samo zamknięcie spowodowało dodatkowo powstanie formacji Gwiazdy Porannej jednak nie zdołało już wybić panującego w tym impulsie spadkowym overbalance.
Innymi słowy dopiero potwierdzenie formacji będące równocześnie wybiciem overbalance mogłoby dać jakiekolwiek podstawy by tutaj cena nie robiła nowego minimum.

dax

Sytuacja na DAX robi się coraz bardziej groźniejsza dla byków. Brak kontynuacji wzrostów spowodował, że na wykresie pojawiła się kolejna Doji (może być szpulka) i wzrosło zagrożenie powstania układu Wyłamania. Zatem jeśli dzisiaj powstałaby czarna świeca schodząca pod minima trzech ostatnich to należałoby założyć wejście ceny w okres co najmniej korekty całego ostatniego ruchu wzrostowego.
Wybicie trzydniowej konsolidacji w górę ma zaś poważną przeszkodę ograniczającą jego zakres w postaci strefy oporu w ok. 11350.

daxfutureintra

Jak widać na wykresie intra kontraktów na DAX rynek cały czas respektuje strefę wsparcia na 11050, która obecnie stała się linią szyi ewentualnej formacji DT. Jej wybicie to wskazanie na spadek o kolejne ok. 100 pkt. Po drodze, w przypadku realizacji takiego scenariusza jest jeszcze jedna strefa wsparcia na poziomie ok. 11000, która mogłaby co najmniej próbować przeciwstawić się spadkowi.
Jest jednak również i pozytywny szczegół tego wykresu. Mianowicie ostatni test strefy wsparcia na 11050 miał miejsce przy udziale świecy tzw. markowanie ceny po której powstała biała świeca w jej obszarze a co za tym idzie można mówić o układzie inside bar, który powinien wywołać co najmniej jakieś odbicie. Jeśli do takiego dojdzie to wzrośnie szansa na próbę ataku poziomu ostatnich szczytów i wybicia z konsolidacji górą co powinno przełożyć się na ruch o kolejne ok. 100 pkt (zakres konsolidacji).
Podsumowując możemy powiedzieć to co wydaje się banalne, mianowicie wybicie z konsolidacji powinno wskazać kierunek i tu warto pamiętać o tym jaki kierunek panował przed konsolidacją.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

57 Replies to “Komentarz przed sesją 24.11.2015

  1. mówiłem że to INI to jakaś lipa bo tutaj wszyscy radośnie grają L w bessie , no ale cóż nawet Darek tak gra ,

   Seweryn wczoraj udowodnił jak to wygląda , S 60 pkt a on na L zarobił 2 pkt , ale według niego ja nie rozumiem giełdy tylko on ,

   1. Nie, Ty nie rozumiesz albo inaczej, tu panuje ogólny problem. Ludzie piszą o pozycjach tylko każdy odbiera je w perspektywie czasowej jaką sam lubi i gra. JeŚli ktoś trejduje na 1H czy 15M to dlaczego w dziennym trendzie spadkowym nie ma grać L? W takich interwałach został wybity solidnie overbalance i następnie spadek realizuje zniesienia wewnętrzne wzrostu wybijającego OVB.

    1. takich cudów to ja jeszcze nie słyszałem , każdy technik jak zaczyna analize to mówi , trend jest wyznaczany z dużych interwałów a potem zajmowanie pozycji z mniejszych interwałów ALE ZAWSZE z trendem z dużych interwałów ale nigdy nie przeciwko trendowi , ale widocznie nie wiedzą co mówią , u mnie w mBanku grają z trendem i w 2 miesiące zrobili 200% zysku i codziennie można obejrzeć ich realne transakcje w portfelu , ale każdy niech zarabia jak chce ,

     ostatnio takiego cudotwórcę Bartka z Investio oglądałem , na DAX od 10 500 ma krótką i trzyma bo tak gra , a już kiedyś w bessie zbankrutował i dalej się nic nie nauczył ,

 1. Ok. 1964 bardzo ciekawe miejsce do tradingu:
  – możliwość Korony
  – układ Leonardo / Nietoperz (interwał 5M, 15M)
  Kolejne L tym razem z SL poniżej wczorajszego dołka.

  1. Pod warunkiem, że własnie nie kończymy dużego TUK a DAX korekty? Bo jeśli własnie tak się dzieje to …..

 2. Z tego co ją widziałem to Seweryn otwierał długie na 1985 i zamykał po 2026. Wczoraj też otworzył L ale pisał że narazie zamyka bez straty, nie wiem o co kaman?

 3. WIG 20 zrobił nowe dołki , a to oznacza że na kolejne tygodnie trend jest spadkowy , i ci co kupują akcje z trendem w średnim terminie mogą sobie zrobić wolne ,

  http://stooq.pl/af/

  astrolog techniczy lepiej trafia niż cała reszta

 4. 2550 nie wezmę S bo szczyt
  2400 za póżno na S
  2300 za póżno na S
  2200 za późno na S
  2100 za późno na S
  2000 za późno na S
  1900 za późno na S
  1800 za późno na S
  1700 za późno na S
  1600 za późno na S

  itd

  kupuję twardo L , w końcu poddaję się i zajmuję S – RYNEK ODPALA , typowy schemat gry przeciwko trendowi

  1. Dlatego uważam Qba ,że trzeba Ciebie obserwować bo jak się czyta Twoje komentarze to ma się wrażenie że już nigdy nie urośnie. Mówisz o S od samej góry . Mam wrażenie że jeszcze trochę i zaczniesz je otwierać.

 5. Widzisz Piotrze gdybym wczoraj nie wyskoczył z 2 pkt zyskiem co uznałeś za wstyd to dzisiaj miałbym 20pkt minus, to dopiero byłby wstyd ; ) ale pewnie to by Ci już zupełnie nie przeszkadzało .

  1. wstyd to grać L w bessie , dużo nauki przed Tobą , ale Darek ze 20 lat na giełdzie i robi to samo także proste to nie jest zrozumieć podstawową zasadę GRY Z TRENDEM ,

   masz zysk 2 pkt zamiast 60 pkt z S , idź teraz za te 2 pkt się dobrze zabaw

 6. BESSA na oporach S

  Hossa na wsparciach L

  jedyna podstawowa zasada , której nikt tutaj nie propaguje

  widzieliście żeby Darek kiedyś podał setup na S na oporze pomimo że w tygodniowej cały czas mówi o trendzie spadkowym

 7. Darek chcesz nas przekonać że dzisiaj trejdowanie to było lepsze brać L po 1964 na nietoperza niż po 2084 pod OB pozycje S zgodnie z trendem

  1. Nie, nie mam zamiaru przekonywać bo Twoje wskazanie na OB jest jak najbardziej poprawne. Teraz za to zagram na motyla i może to być strzał w 10.

 8. Jedno jest pewne, w dalszym ciągu w tej jak i dłuższej perspektywie czasowej nie ma żadnych przesłanek na L a tylko stale pojawiają się ewentualne sygnały na S.

  i dlatego Darek zagrał L na nietoperza dzisiaj ,

  1. Nikt nie bierze pod uwagę istotnego faktu, że obroty i panika były 24.08 , dalej niemal zawsze testowana jest podaż przez zejście na niższe poziomy i jeśli obroty wygasają przy takich zejściach to jest oznaka, ze podaży już brakuje i można śmiało ciągnąć w górę bo nikt nie będzie przeszkadzać. I kolejna sprawa. Super mega obroty towarzyszą w trakcie 3 w 3 albo 3 w c a moim zdaniem nie jesteśmy w takim klimacie. Tu mamy raczej dopiero pierwszą falę spadku (od maja) po wybiciu korekty w kształcie trójkąta (wykres kilkuletni).

   1. no to jak tak to spory ten re test dołka, jak na zanurzanie głowy pod wodą wygląda zbyt drastycznie… obrotów brak, bo zagranica na nas postawiła krzyżyk – jak się wykrystalizuje sytuacja okołorynkowa to może wrócą, ale do tego czasu to co im szkodzi poczekać na wieksza zwałę i zarobić dwa razy…

 9. Krajobraz wygląda jakby już nikt nie chciał akcji kupować. I te małe obroty na spadkach są załamujące bo to świadczy o tym ze to nie koniec

 10. 127.2 osiągnięte – teraz tylko dobre wskazania i można będzie wieszczyć koniec 7 miesięcy spadku i przejścia do korekty wzrostowej (na św. Mikołaja).

   1. O mój depozyt nie musisz się martwić bo w ciągu jednego dnia robię wiekszy zysk niż Twój cały depozyt jaki posiadasz 🙂

  1. zobacz LOP i przypomnij sobie kiedy jest wygasanie serii i rozliczenie strat podatkowych na koniec roku to się może czegoś nauczysz oprócz trejdowania

   STRONG BUY L tylko i wyłacznie

   1. Idąc Twoim tokiem myślenia można zajść tak daleko że w ogóle zapomni się o giełdzie. DAX i S&P niemal przy szczytach , zwłaszcza S&P i oni zgodnie z Twoją teorią będą pruć w górę że aż miło aby dobrze rozliczyć kontrakty i jeszcze lepsze premie wziąć za cały rok a my no cóż będziemy spadać. Przecież to jest dokładnie tak samo jakbyś usiadł przed szklaną kulką taką w której są jakieś zameczki albo coś innego i na tej podstawie wydał swój jednoznaczny wyrok.

 11. Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Listopad 24, 2015 o 3:20 pm
  Nikt nie bierze pod uwagę istotnego faktu, że obroty i panika były 24.08 , dalej niemal zawsze testowana jest podaż przez zejście na niższe poziomy i jeśli obroty wygasają przy takich zejściach to jest oznaka, ze podaży już brakuje i można śmiało ciągnąć w górę bo nikt nie będzie przeszkadzać. I kolejna sprawa. Super mega obroty towarzyszą w trakcie 3 w 3 albo 3 w c a moim zdaniem nie jesteśmy w takim klimacie. Tu mamy raczej dopiero pierwszą falę spadku (od maja) po wybiciu korekty w kształcie trójkąta (wykres kilkuletni).
  Odpowiedz

  DARUŚ niskie obroty mówią jedno , JEST POTRZEBA BARDZO MAŁO AKCJI ŻEBY RYNEK SPADAŁ i to jest fatalna wieść dla BYKa , już to pisałem nie raz ale ty trejdujesz to wiesz lepiej , jak tam ile razy dzisiaj L brałeś ? panika na dużym wolumenie to zebranie podaży w GRUBE ręce , a teraz to kontynuacja bessy , każdy dołek niżej , nawet ta twoja dywergencja na WIGu poleciała

  1. Qbusiu na fw oddałem 5 pkt i tyle a na DAX zrobiłem 100 i na tylu lotach, że będziesz miał problem aby taką sumę ugrać do końca życia 🙂

 12. Stan emocjonalny inwestorów nabiera ekstremalnych poziomów na co wskazuje zawziętość Qby w wypisywaniu kilkunastu komentarzy bez merytorycznej zawartości a tylko z wtykaniem ile wlezie wszystkim którzy ośmielają się pisać inaczej niż Nasz Mistrz. oczywiście nie pozwolę na taki śmietnik ale piszę o tym bo to ma swoje znaczenie w sytuacji giełdowej.

  1. Darek ja sobie robie jaja z twoich wpisów i innych , nikt mnie w bessie nie namówi na L albo kupno akcji , a to moja druga bessa i na pewno nie potrwa 7 miesięcy bo statystycznie bessa jest dłuższa ,

   ale wy trejdujcie bo przecież ktoś kupuje ,

   będzie panika to napisze jak w sierpniu że jakaś korekta będzie i tyle , wyszliśmy z trójkąta dołem , zasięg podawałem , leci już cały rynek a wy dalej swoje , wasz sprawa , ja chciałem innym tylko pokazać że nie macie racji ,

   Darek ja nie jestem mistrzem bo od 11 lat na giełdzie i cały czas się czegoś nowego uczę , jak Bruce Lee uczę się od innych , ale nikt których słuchałem poza Tobą nie gra przeciwko trendowi na korekty , ale chętnie ci pokibicuję i Sewerynowi i innym co dzielnie walczą z trendem

   1. I tu kłamstwo albo żenujący brak wiedzy. Jeśli myślisz że w trendach np. spadkowych w interwałach dziennych i większych nikt nie gra na korekty które trwają kilka dni tylko czekają te kilka dni aby znowu wziąć S to brak mi słów. Trejduje się na kilka godzin albo i krócej. Jak ktoś już gra na kilka dni albo dłużej to co innego. Więc proszę weź już sobie na wstrzymanie i zaprzestań tych nudnych komentarzy lepiej wskazuj merytoryczne przesłanki do tego co widzisz i tyle.

 13. Jest jednak również i pozytywny szczegół tego wykresu. Mianowicie ostatni test strefy wsparcia na 11050 miał miejsce przy udziale świecy tzw. markowanie ceny po której powstała biała świeca w jej obszarze a co za tym idzie można mówić o układzie inside bar, który powinien wywołać co najmniej jakieś odbicie. Jeśli do takiego dojdzie to wzrośnie szansa na próbę ataku poziomu ostatnich szczytów i wybicia z konsolidacji górą co powinno przełożyć się na ruch o kolejne ok. 100 pkt (zakres konsolidacji).
  Podsumowując możemy powiedzieć to co wydaje się banalne, mianowicie wybicie z konsolidacji powinno wskazać kierunek i tu warto pamiętać o tym jaki kierunek panował przed konsolidacją.

  DAREK ZAMARKOWALI CENĄ ,

  1. Ostatni raz odpowiadam Tobie bo już powoli dochodzę do wniosku że u Ciebie z g… ak Nie jestem nieomylny zwłaszcza jeśli chodzi o pojedyncze świece jedno natomiast wiem na pewno, ze tak jak napisałem tak się stało, wybili dołem przetestowali i pojechali a że więcej niż wspominałem to już inna kwestia chociażby taka że pisałem przed sesją a nie w trakcie. Ja zarobiłem a Ty tylko gadałeś i szukałeś czym by tu mnie ukłuć ale ja te Twoje docinki mam w d… i po prostu musisz najwyraźniej ponownie odpocząć od komentarzy to Ci przejdzie tak jak już miało to miejsce kilkukrotnie. Pa.

 14. Ale nerwowo dzisiaj na blogu, a przecież to tylko jeden mały samolot…jutro rynki nie będą już nawet tego pamiętały 🙂

  „ale każdy niech zarabia jak chce ” – mądry cytat z dzisiejszych komentarzy, ale niestety jak widać po wpisach nie do zrealizowania niestety 🙁

 15. Darek może mieć racje. Daj na stooqu na analize tech. wykres miesięczny zakres max. Pociąg linie po dołkach i zabaczysz ze dobiliśmy do dołu kanału równoległą pociąg górą. Wiem ze to fantazjowanie w tym momencie ale górne ograniczenie kanału to 5000pkt????szok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *