Komentarz przed sesją 20.11.2015

Już po dwóch dniach wzrostu, na warszawski parkiet zawitały spadki. W dniu wczorajszym indeks WIG 20 stracił na wartości -0.7% kończąc dzień na poziomie 2010. Cała sesja spadków, bo tylko otwarcie miało charakter wzrostowy, zaowocowała powstaniem ….

…. czarnej świecy, której zamknięcie wypadło poniżej połowy białego korpusu z dnia poprzedniego.

wig20

Oczywiście nie powiemy, że powstała formacja Zasłony Ciemnej Chmury bo trudno mówić o formacji odwracającej zaledwie dwie sesje wzrostu ale sam fakt takiego zajścia czarnej świecy na białą w miejscu silnego oporu (strefa, linia trendu) nie jest dobrym prognostykiem dla byków zwłaszcza, że od kilku miesięcy znajdujemy się w trendzie spadkowym i nic tego do dzisiaj nie zmieniło. Mamy zatem sygnał na S w ujęciu dziennym ale tu musimy pamiętać o samej kwestii długości trwania trendu spadkowego właściwie bez żadnej korekty co sprawia, że mimo wszystko potencjał spadkowy wydaje się być dość mocno ograniczony. Do tego wziąłbym pod uwagę fakt , że zasięg wzrostu był znacznie większy od korekt jedno sesyjnych jakie wystąpiły podczas spadku z szczytu na 2152 co wskazuje na to, iż sam wzrost był co najmniej korektą wyższego rzędu albo …. jest. I tu dochodzę do sedna. Korekty jak wiadomo mają układ składający się z co najmniej 3 fal a takiej ilości tu nie ma.

fw20intra

Wydaje się zatem, że rozpoczęty wczoraj spadek, który osiągnął 38.2 % zniesienia na co wskazuje powyższy wykres intra kontraktów, może być korektą odbicia wzrostowego lub jego częścią. Tak naprawdę to informację o tym, że była to cała korekta otrzymamy dopiero w momencie wybicia ostatnich dołków. Teraz mamy tylko info które wskazuje, że po wzroście mogącym być pełnym impulsem wzrostowym, tendencja zmieniła się (wybicie overbalance w tym ruchu ) ale ze względu na wcześniejsze, znaczące wybicie „dużego overbalance ten spadek może być korektą po której wykreowany zostanie kolejny impuls wzrostowy. Na wykresie są wyznaczone strefy wsparcia i zniesienia na których to zachowanie ceny powinno zdradzić nam „co jest rozgrywane”.

dax

Na wykresie DAX widzimy kontynuacje wzrostu na co wyraźnie wskazywała formacja Białej Dwójki Hossy jednak i tu jest pewne „zwątpienie” w postaci małego Pin Bara. Swoją drogą wielkość tej formacji jest porażająco mała w stosunku do ruchu i nie jest to element, który powinien być brany pod uwagę jako sygnał do zmiany kierunku.
Luka cenowa jaka powstała po wczorajszej sesji jest buforem bezpieczeństwa dla byków a faktem jest wyjście na nowy szczyt i brak wskazań mogących zmienić założenie, że trend wzrostowy trwa.

daxfutureintra

Co więcej, wykres intra kontraktów na DAX realizuje niemal z jubilerską precyzją nasze założenia i ostatnie zejście ceny, mieszczące się w zakresie overbalance jest na tę chwilę oczekiwaną falą 4 w impulsie budowanym od samego dołka. Jeśli rynek nie będzie bardziej rozbudowywał tej struktury to mimo wszystko w dniu dzisiejszym powinniśmy zobaczyć wzrosty celujące w poziom ok. 11220.
Zakładany scenariusz uległby zmianie gdybyśmy jednak zobaczyli cenę poniżej, najpierw 11050 a następnie 11000. Bez takiego zejścia w dół wzrost jest niezagrożony a obecne poziomy są dobrymi dla zainicjowania transakcji na L czy też dobrania kolejnej takiej pozycji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

24 Replies to “Komentarz przed sesją 20.11.2015

 1. Mały pin bar na Daxie jest ok, ale jeśli otwarcie byłoby niewiele niżej może to zostać odebrane jako wyspa, no może nie wyspa ale dzień odwrotu tym bardziej, że widać tam już pięciofalową strukturę. No ale może nic takiego się nie wydarzy.

 2. Darek tam gdzie ty widzisz 5 fal na intraday na FW 20 to ja widzę tylko trójke bessy , jak zejdziemy pod 2010 to będzie potwierdzenie

  1. To przyjrzyj się dokładnie, gdybym był pewny że tam jest impuls to nie oznaczałbym również korekty „abc” , różnica jest taka, że ja nie zgaduje tylko czekam na klarowną sytuację. Tutaj zdecydowana większość bierze pozycje na czuja , tzn. jest zrobiona analiza ale nie ma najczęściej żadnych potwierdzeń. Tak trejdowałem kilka lat temu tylko skutek nie był do końca satysfakcjonujący. Teraz wchodzę w czytelne układy i jestem „parę deko” do przodu.

    1. Mam nadzieje, że nie jest to sposób żartowania z tego co napisałem bo przecież dowody na to są nawet tutaj, wystarczy spojrzeć na Twój wpis z 18.11. Zapewne wyszedłeś na zero i nic się nie stało ale to był własnie przykład o jakim wspominam czyli branie niemal na czuja.

 3. Darek bo według mnie niepotrzebnie tracisz tyle czasu na opisywanie tych analiz , lepiej by na rysunku pokazać gdzie jaka pozycja , a te rysunki też nieczytelne bo strasznie dużo tych wszystkich wskaźników masz i moze dlaczego się tak zasugerowałem

  1. Qba, fakt niekiedy jest nałożonych dużo zniesień (to jest jedyny „wskaźnik” jaki używam) ale to wszystko dlatego aby inni widzieli co i jak mierzę, zwłaszcza Ci mniej doświadczeni. Komentarze zaś pisze dlatego, ze to nie jest blog na którym wskazuje jaką pozycje gdzie brać, bo tego się nie da, tylko blog gdzie staram się wskazać na co i gdzie zwracać uwagę. I abyś nie miał problemu to już wyjaśniam dlaczego się nie da. To bardzo proste, musiałby to być blog na którym wstawiam wykresy on-line bo to co rano wydaje się bardzo prawdopodobne już po kilku godzinach może być nieaktualne. I nawet jeśli rynek w efekcie końcowym dojdzie tam gdzie ma to po drodze może być wiele różnych sytuacji. Ja robię to całkowicie „społecznie” i nie mam na tyle czasu aby wszystko zostawić tylko wklejać wykresy co jakiś czas i instruować. Sorry.

  1. No INI wskazuje już na duży pesymizm. Jeszcze nie graniczny ale dość spory, który może zadziałać. Według mnie nie na hossę a co najwyżej na dobrą korektę ale może.

 4. Darek a jak zajmujesz pozycje z ręki czy wstawiasz oczekujące , bo ja dzisiaj za późno wstałem i na DAXie już w górę nie zagrałem bo nie było jak po takiej świecy i teraz czekam pewnie do 14 30 jak USA wstanie ,

  1. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej z ręki ale zdarzają się sytuację gdzie schodzę na 1M i wówczas mam oczekujące na wybicie.

 5. U nas wygląda na budowanie platformy potrzebnej do wybicia oporu . Z marszu się nie udało więc platforma powinna mieć większą siłę przebicia. Może to być prosta trójka abc jako chorągiewka w prawym ramieniu oRGRa. Wariant pesymistyczny zakłada, że mamy do czynienia dopiero z falą 4 a to by oznaczało jeszcze jedno testowanie wsparcia. Na razie ustawiam kolejne zlecenie L oczekujące po 2045 i zamykam 50% pozycji po 2019.

  1. No i o tej 4- tej fali też myślałem ,zresztą we wcześniejszych komentarzach Pan Darek mówił że fw20 może być dopiero w 3 fali spadkowej.
   Więc mamy korektę i możliwa 5- fala w dół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *