Komentarz przed sesją 17.11.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia , która była za razem pierwszą sesją po atakach terrorystycznych w Paryżu, zakończyła się stratą indeksu WIG 20 o -0.38%, chociaż samo otwarcie dnia miało miejsce na wyraźnie niższym poziomie. Emocjonalne otwarcie rynków miało miejsce niemal wszędzie ale każdy kto tę tragedię rozpatrywał w odniesieniu do giełd musiał zdawać sobie sprawę, że ten atak nie był pierwszym a w ostatnim czasie były nawet zamachy o zbliżonej liczebności ofiar i trudno było oczekiwać jakiś panicznych wyprzedaży.

wig20

Na wykresie dziennym WIG 20 powstała mała Doji pokazująca brak zdecydowania. Jest to o tyle bardzo ciekawe, że mimo wybicia 2000 i negatywnych zdarzeń, rynek nie miał zamiaru kontynuować spadku w “dużym wydaniu”. Oczywiście, sam fakt powstania takiej świecy, nie upoważnia do stwierdzeń o zatrzymaniu ostatecznym spadku a jedynie każe z jeszcze większą pilnością śledzić to co wydarzy się na rynku dzisiaj. Innymi słowy bardzo ważnym będzie to czy po takim niezdecydowaniu rynek pójdzie w górę (i to może już być oznaka zmiany kierunku) czy po jednym dniu przerwy będziemy dalej “maszerować na południe. Pierwszy istotny poziom oporu to rejony 2036 (oczywiście samo 2000 ma również jakieś znaczenie), istotny w sensie budowania co najmniej korekty ostatniego impulsu spadkowego.

fw20intra

Przyglądając się wykresowi intra kontraktów, możemy jednak stwierdzić, że tu poziom 2000 jest bardzo istotny ponieważ wypada tam overbalance a tuż nad tym poziomem mamy strefę oporu cenowego.
Na wykresie widać jednak również to, że mimo zatrzymania w przewidywanej strefie wsparcia i reakcji wzrostowej, końcówka dnia przyniosła bardzo nie ciekawą dla byków świecę wskazującą na możliwość testowania i nawet wybicia ostatniego minimum.
Mamy zatem poziom do którego branie L to nic innego jak chwytanie spadających noży i gra jedynie na możliwe wykończone ukształtowanie się impulsu spadkowego.
Swoją drogą patrząc na reakcje rynku w ostatnich 2,3 sesjach mam wrażenie, że potencjał do spadku jest mocno ograniczony i do brania S chyba potrzeba byłoby też jakiegoś wzrostu.

dax

Na DAX choć mieliśmy wyraźnie niższe otwarcie dnia to jednak nawet i ten moment nie wyszedł poza strefę wsparcia a biała świeca jaka zakończyła dzień pokazuje wyraźnie, że jeszcze chyba nie pora na większy spadek no chyba, że takie wybicie strefy będzie miało miejsce np. dzisiaj.

daxfutureintra

Patrząc jednak na wykres intra kontraktów na DAX, kwestia wybijania strefy wsparcia na indeksie wydaje się znacznie mniej prawdopodobna. Wczorajszy wzrost doprowadzi do wejścia w obszar pierwszego impulsu spadkowego od ostatniego szczytu i tym samym zanegował możliwość powstania impulsu spadkowego wyższego rzędu. To przekłada się na założenie, że na rynku przez ostatnie dni miała miejsce korekta “abc” w układzie 5-3-5 i sam wzrost z dnia wczorajszego który najprawdopodobniej jest impulsem wskazuje, że po jego wyczerpaniu powinniśmy mieć korektę a nie nowy impuls spadkowy. Poziomem docelowym dla wzrostów w tym impulsie są rejony oznaczone “złotym prostokątem”. Ewentualne zatrzymanie się w tym rejonie i utworzenie jakiegoś układu odwracającego powinno stać się zwiastunem wejścia w korektę ostatniego wzrostu, po której będzie można szukać kolejnej okazji na L.

29 Replies to “Komentarz przed sesją 17.11.2015

 1. Założenie w stosunku do pary E/D sprawdza się kolejny raz : http://www.bankfotek.pl/view/1951500 , po dzisiejszym close będzie można obniżyć SL na max wczorajszej sesji eliminując całkowicie ryzyko z kolejnego wejścia w krótkie pozycje.

  Rynek DAX wygląda bardzo ciekawie , nocne spadki zupełnie nie zostały wykazane na rynku kasowym a luka 10508/10587 wciąż pozostaje niewypełniona.

  Oczywiście rynki pokazały siłę w stosunku do zamachowców i graczy ( możliwe że również grup terrorystycznych ) którzy chcieli na tym skorzystać. Wzrosty wczorajsze w żaden sposób nie zmieniają sytuacji rynkowej i w dalszym ciągu oczekuję kontynuacji spadków ( Fali 3 ) , najlepiej ruch się sprawdza niczym nie prowokowany – luki cenowe wywołane niespodziewanymi emocjami ( Black Swan ) zwykle nie służą kontynuacji ruchu.

  Rynek w PL zdecydowanie jest w tyle stawki … w zasadzie to przodując w tendencji spadkowej – uciekający kapitał z PLN dobitnie o tym świadczy , więc nie będzie dziś żadnym zdziwieniem jeśli dalej będziemy zmierzać na południe w kierunku realizacji formacji RGR z celem w okolicach 1930/23 dla FW. Strach pomyśleć co nasz czeka gdy na zachodzie przebiją piątkowe minima – czyżby wówczas wreszcie u nas ukazała się reakcja na którą czekamy – przyspieszenie spadków wraz ze wzrostem obrotów … ?

  1. nie tak do konca się sprawdza bo wyleciałeś na stopie , teraz też wylecisz bo dla mnie branie teraz S to już za duże ryzyko ,

   1. Rozumiem że wspominając o wywaleniu na SL miałeś na myśli wybicie kursu nad 1,08… uważasz że wybicie z zyskownej pozycji na prawie 300pip to taki dramat…? Życzę zatem samych transakcji kończących się wybitym SL w ten sposób 😉

    Uważasz również iż całe założenie wybicia Bear Flag dołem na interwale DAY się nie sprawdza…? Hmmm, cóż ja mogę zatem dodać.. chyba tylko to że właśnie zaliczamy nowe dołki a zgrabnie wyrysowana formacja diamentu dziś w interwale 1H ma minimalny zasięg w okolice 1,0620. Przy korzystnym zamknięciu dla misia dnia dziś, jutro SL powedruje już na poziom wejścia ( czyli max wczorajszy ) w oczekiwaniu na dalsze osuwanie w kierunku założonego celu.

 2. PLN pokazuje kto u nas gra na spadki a kto na wzrosty

  czekamy na retest OPORU , wczoraj spadał trochę LOP to misie brały zyski , na oporze pewnie odbiorą

  miedź najnizej od 6 lat a KGHM 3 % , bronią 70 zł

 3. inflacja w USA rośnie więc podwyżka pewna w grudniu , ale dolar już sie nie umacnia czyli już to wszystko jest w cenie jest , tak się wydaje ,

 4. Po zajętych długich (1968), można teraz spokojnie myśleć o S/L.
  Jednak lata urodzin na coś się przydają.. Pozdrowienia – szczególnie dla gospodarza!

  1. a to powiedz nam kolego skoro już po fakcie się chwalisz pozycją gdzie teraz ustawisz LOGICZNY stop loss , bo ja innego jak pod 1960 nie widzę więc teoretycznie myśląc logicznie średnioterminowo masz stratę z takim stopem ,

   1. Dzień wcześniej pisałem, czyli wczoraj, co obstawiam!
    S/L 1999 , na dziś. Na razie nie widzę potrzeby modyfikacji zlecenia na dzień jutrzejszy.

  2. Krajowy rynek wykonał dziś ruch powrotny do wcześniej wybitych 5letnich dołków 2009/8 pkt na w20 czego można było prędzej czy później ( osobiście zakładałem że jednak troszkę później ) spodziewać… PLN jednakże w żaden sposób nie wspiera tego ruchu gdyż zachodni kapitał powinien kupować PLN a nie sprzedawać – co czyni wciąż konsekwentnie – więc ruch ma mała szansę na kontynuację w tej sytuacji, po raz kolejny również widać osłabiający się PLN vs EUR pomimo spadku E/D, o reszcie koszyka PLN nie wspominając…

  1. napiszę ci jeszcze jedno , łazisz po wszystkich forach i udajesz cwaniaka a każdy mój wpis który nie pasował do twojej teori nigdy nie puściłeś , dla mnie jesteś żenujący

 5. patrzę na eur/usd

  ostatni mega dołek jaki ustanowił na 0,80 to potem szedł dokładnie 8 miesięcy w bok , teraz mamy dokładnie 8 miesięcznych świec w bok , więc w grudniu powinna być niezła jazda ale według mnie na osłabienie dolara pewnie po FEDzie

  1. co ciekawe DAX rośnie 8 tydzien , ostatnio z dołka jak szedł na szczyt też rósł 8 tygodni po czym skorekcił się o 50 % przez następne 5 tygodni , a potem zrobił nowy szczyt

   na 10960 CFD na Daxa ma równośc 1 do 1 fal wzrostowych z dołka wczoraj

 6. Kancelaria Prezydenta ogłosiła że Mariusz K. został ulaskawiony… ciekawe czasy nastały, wyrok jeszcze nieprawomocny a człowiek już wolny.

  Teraz to oni już mogą wszystko… parafrazując końcowy komentarz Bolo z Piłkarski Poker.

  Amen
  .

  1. Ciekawe od czego go ułaskawił ? ☺

   Walesa jednak miał rację, cytuję :
   “Durnia mamy za prezydenta”

   Budyń ” doktor prawa” ☺

  2. niestety, albo stety – zależy dla kogo:
   „żaden przepis ustawy nie wyklucza ułaskawienia przed prawomocnym skazaniem”

 7. Stawiam stop na wysokości 6.10 do dwóch krótkich pozycjach branych w okolicach 6zl .do L branego wig20 w poniedzialek ustawiam stop na poziom wejścia i szukam szybkiej okazji do sprzedaży . Chyba że sytuacja na gbppln ulegnie radykalnej zmianie wtedy będę wiózł pozycję znacznie wyżej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *