Komentarz przed sesją 30.10.2015

Przed nami ostatnia sesja miesiąca października czyli okresu jaki nie dał (do wczoraj) ani straty ani zysku. Zatem nie należy się chyba spodziewać jakiś walk funduszy w celu strojenia okienek. Niestety (dla byków), wczorajszy dzień był dniem niedźwiedzia, który skasował indeks WIG20 o ponad dwa procent a dokładniej o -2.25 do poziomu 2059. Po drodze zostały ….

… złamane strefy wsparcia i tak na dobrą sprawę pozostała ostatnia do powstrzymania ataku podaży i nie dopuszczeniu do wybicia kolejnego minimum.

wig20

Duża czarna świeca na większym obrocie może okazać się „sprzymierzeńcem” w obronie wspomnianej strefy w rejonie 2050 chociaż oczywiście po wybiciu 2110 należy zapomnieć o pozycjach L w wydaniu większym niż godzinowy bo gdyby ktoś zapomniał to może przypomnę, że dalej jesteśmy w trendzie spadkowym na wykresie dziennym i ostatnia zwyżka nie zdołała tego zmienić. Z drugiej strony jeśli założyć, że wspomniany wzrost miał postać impulsu to poziom o którym wspomniałem może być atrakcyjny ze względu na geometrię (Nietoperz) i strefę. Niestety na rynku tak jest, że nie zawsze ma się rację i nie zawsze jest się po dobrej stronie rynku ale najważniejszym jest to aby weryfikować sytuację i odpowiednio reagować. Ktoś kto jest przekonany o bessie miał zapewne okazje do zajmowania S bo widział wzrost „korektą abc”. I to może okazać się strzałem w 10-kę ale oczywiście nie musi.

fw20intra

Wczoraj pisałem o klinie i prawdopodobieństwie pójścia w górę. Jednak już pierwsza godzina notowań kontraktów zanegowała to z hukiem i z racji, że trudno było w tym momencie znaleźć okazję na S (no chyba że wskok do rozpędzonego pociągu) trzeba wziąć głęboki oddech i zobaczyć co dalej będzie się działo. Tu na obecną chwilę po dynamice spadku dostrzegam być może zbliżającą się okazję na L w krótkim terminie (godzinowy) oczywiście po spełnieniu pewnych warunków w strefie ok. 2045.

dax

Jeśli chodzi o DAX to sesja na tym rynku również przyniosła spadek ale oczywiście nie w takim wymiarze jak u Nas i w efekcie na tę chwilę mamy tylko i wyłącznie korektę w ruchu wzrostowym. Warto jednak przyglądać się dokładniej temu rynkowi bo w każdej chwili może dojść do powstania podwójnego szczytu i realizacji większej korekty choć nie koniecznie dużo większej. A jakiej to spójrzmy na wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Jak widać na powyższym wykresie, cena w dniu wczorajszym zrealizowała zasięg idealnie taki sam jak poprzednia korekta (zielone prostokąty). Dlatego też obecnie należy brać pod uwagę dwa warianty. Pierwszy to taki gdzie ostatni szczyt był końcem fali 3 oznaczonej na moim wykresie cyframi koloru niebieskiego i wówczas po realizacji korekty spadku jaki miał wczoraj miejsce do okolic 10850 może być dobrą okazją na krótkie S i udział w kolejnym ruchu spadkowym w rejon 10650 czyli potencjalnego końca fali 4 (oznaczenia niebieskie). Oczywiście w takim wypadku może być realizowany spadek jeszcze większych rozmiarów do poziomu ok. 10550. Wówczas należałoby przeanalizować czy nie jest to korekta jeszcze wyższego rzędu.
Druga możliwość to taka w której wczorajszy spadek był falą „c” korekty w fali 4 oznaczanej cyframi koloru zielonego. W takim wypadku moglibyśmy liczyć na nowy szczyt w dniu dzisiejszym.
W świetle wykresu dziennego, biorąc S na pierwszy scenariusz trzeba mocno dbać o SL bo jakby nie było na dziennym mamy trend wzrostowy.

23 Replies to “Komentarz przed sesją 30.10.2015

 1. Darek słuchałeś może Alberta Rokickiego wczoraj co on tam na webinarze gadał, bo nie miałem siły oglądać a reklamował się na Facebooku ze swoim webinarem

  1. Niestety nie bo brałem udział w innym webinarze. Przyznam, że nie mam siły słuchać o wiecznych hossach itp. ale może wczoraj było coś konkretnego? Może ktoś słuchał i nam tu krótko powie?

 2. jeżeli S&P nie przejdzie poprzednich szczytów tylko odpadnie w dół to według mojej obserwacji wieloletniej będzie to bardzo mocno spadkowa formacja

  swoją drogą ciekawe Dax ma do szczytu 15% a S&P 1,5 % a my 2 % ale do dołka ,

  widać że kupują siłę a sprzedają słabość , czyli klasyka inwestowania

  1. nic sie nie dzieje , SYSTEM walczy z PiSem , a jak przypomnisz sobie 2008 rok to zrozumiesz że zagraniczne banki przykręciły kurek a dawał kredyty tylko PKO BP ,

   LOBBY BANKOWE kontratakuje bo SUPER na Polakach żeruje ,

   trzeba uważać bo zbliżają się chyba spadki na S&P i DAX przynajmniej korekcyjne ,

   dla WIG 20 gwoździem do trumny jest 110 mld w OFE i 88% w akcjach , podaż non stop i to latami ,

   1. System walczy z PiS-em? a niby jak? wyprzedajac akcje banków? przecież to logiczne, że jak bedzie nakaz żeby PKO stosowało dumping to reszta sektora będzie się musiała dostosować ograniczając zyski albo out z rynku, więc takie zapowiedzi wycenom akcji banków nie pomagają delikatnie mówiąc. Ja ciągle liczę (może jestem naiwny), że to tylko czcze gadanie, bo jak nie to będą cyrki jakich dawno nie było. Powtarzam raz jeszcze, gospodarkę sterowaną dekretami odgórnie to już przerabialiśmy i zbankrutowało – ja tego nie chciałbym doświadczać ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *