Komentarz przed sesją 28.10.2015

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.11% a zamknięcie wypadło na poziomie 2113. Tym samym doszło …..

… a właściwie to nie doszło do jakiejkolwiek zmiany, która mogłaby dać jakieś kolejne wskazówki. Dlatego też dzisiejszy komentarz poranny oprze się właściwie na samych wykresach. Na początek „dzienny” WIG20.

wig20

Jak widać sesja nie przyniosła nawet ciekawej świecy a co tu mówić o zmianach sytuacji technicznej w stosunku do poprzedniego dnia? Zobaczmy wykres intra kontraktów.

fw20intra

Po lekkim odbiciu od strefy wsparcia powrót i ponowne odbicie na tym samym poziomie. „Korona” dalej w grze a zatem czekamy.

dax

Na DAX drobna, jak na razie, korekta i w tej perspektywie również nie mamy znaczących zmian układu sił.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX wybicie małego overbalance , jednak dalej wszystko nad strefa i w ramach korekty – moim zdaniem fali 4 impulsu.

Już niedługo krach finansowy - wykorzystaj okazję

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

19 Replies to “Komentarz przed sesją 28.10.2015

 1. PiS ma w programie likwidacje OFE , na DAX i S&P poszły w góre tylko trójki , surowce dołują czyli apetyt na ryzyko w dół , ja bym z zakupami uważał

  1. To że pis wygra i ma to w programie było wiadomo mniej wiecej od maja i juz praktycznie wszystko jest w cenach. Likwidacja ofe oznaczac bedzie tyle, ze juz tylko zagranica bedzie miec akcje i zarabiać, a frank moze juz tylko tanieć.

   1. dla mnie HOSSA 14 % zysku DAXa w miesiąc wystarczy , wszystko zależy czy eur będzie światowym carry trade , i czy rynki przejdą poprzednie szczyty i czy zrobią to 5tkami , jeżeli w górę pójdą tylko trójki to jest duże prawdopodobieństwo że mieliśmy dopiero B lub 2 korekty

    poza tym nie wierzę że ECb będzie więcej drukować , ale jak będzie to kto wie , wszystkiego dowiemy się w grudniu , trzeba obserwować euro i dane z USA bo trwa wojna walutowa , a na euro już wszyscy czekaja na 1,08 a jak wszyscy czekają to rynek lubi robić psikusa a DAX chodzi idealnie w korelacji z euro ,
    poza tym S&P statystycznie rośnie 7 lat i obecnie mamy 3 raz z tym doczynienia ,

   2. Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, zastanawiają się, czy wygrana PiS nie oznacza początku całkowitej likwidacji OFE. To mogłoby być rozwiązanie, które pomogłoby rządzącym sfinansować obietnice wyborcze.

    – PiS był zdecydowanie bardziej radykalny, jeśli chodzi o ograniczenie OFE niż Platforma. Ale dopiero później, kiedy zobaczymy, jaki będzie deficyt za pół roku, może się pojawić pokusa likwidacji OFE. Jak na razie nie sądzę, żeby na tapecie była likwidacja funduszy, bo ich skala już została mocno ograniczona. Pozostałe zasoby, które są w funduszach, są też trudne do spieniężenia, bo to akcje spółek notowanych na giełdzie – mówi Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC.

    Wtóruje mu Adam Ruciński, doradca inwestycyjny z firmy BTFG: – Są obawy o pogorszenie systemu emerytalnego, bo system OFE może nie przetrwać.

    Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,19099326.html#ixzz3prWmtqIq

   3. Likwidacja OFE ( w ich obecnym stanie ) jest nie tylko koniecznością … ale i racjonalnością. Nie widzę bowiem sensu żeby ZUS wpłacał tam środki ( znikome ) tylko po to by zaraz potem otrzymać je z powrotem – w większej kwocie niż sam wpłacił – poprzez mechanizm suwaka.

    Wspomiałem już o tym w poprzednim wpisie Darka.

    Pisząc o tym że teraz już tylko zagranica ( po likwidacji OFE ) będzie zarabiać w PL a waluta może tylko zyskiwać jest dla mnie sporą dozą niezrozumienia sytuacji lub całkowitym brakiem jakiejkolwiek refleksji w tej kwestii – ze skutkami za likwidacją OFE płynącymi.

    Jeśli obecnie system OFE opiera się wyłącznie o rynek akcyjny ( krajowy i zagraniczny ) to czy likwidując ten system nie będą one zmuszone upłynnić całą swoją zawartość ? Chyba że państwo przejmie aktywa OFE dekretem na swoje konto i pod ich zastaw pójdzie do banków po środki ( mało prawdopodobne ). Jeśli obecnie OFE posiadają 80-90% udziału w akcjach PL / zagranicznych ( główny udział to jednak PL ) nie trudno jest sobie wyobrazić jakie poziomy indeksów możemy zobaczyć – przy obecnie żenującym poziomie obrotów – gdy zaczną się wyprzedawać.

    Słabnący PLN będzie oczywiście potęgował proces wyprzedaży ponieważ świadczy o braku zainteresowania kapitałów zagranicznych ( nawet tych spekulacyjnych – a może przede wszystkim ) naszym rynkiem – są po prostu świadomi wiszącej podaży ze strony OFE i nawet jeśli będą z niej korzystać to z pewnością nie teraz i nie na tych poziomach.

    Obecnie korzysta on z rynku płynnego i znacznie zyskowniejszego ( stopa zwrotu + gwarancja ) czyli obligacji.

    Na tą chwilę nie widzę innej możliwości jak inwestowanie tylko i wyłącznie w rynek dłużny w PL ( % wciąż jest znacznie wyższy niż podobne papiery krajów EU o podobnym poziomie bezpieczeństwa – a PiS nie jest wg mnie żadnym powodem żeby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości ).

    Jako pretekst dla wyprzedaży rynku akcji może posłużyć natomiast znakomicie … tylko czy patrząc chłodnym okiem na dłuższy horyzont czasowy nie jest ten przewidywany ruch już dawno „zaplanowany” ? http://invst.ly/c7my

    Wnioski jakie z tego płyną pozostawiam każdemu z osobna.

    1. I ten wykres na końcu wszystko pokazuje. Wskazywałem na to rozwiązanie gdy w maju robiliśmy szczyt na idealnych geometriach (mówię o WIG nie WIG20). Dla mnie po ostatnim spadku teraz jedyne chyba na co można liczyć to na korektę, która chyba już trwa i może jeszcze coś da 🙂

 2. W mojej analizie na Daxie korekta na której można by otworzyć S bo kolejny spadek może być dużo silniejszy, u nas ktoś tam zauważył nietoperza ale na razie zakładam że on też poleci w dół.

 3. No po tym co mówili przez ostatnie miesiące (w TV) o katastrofie jaka nas czeka po zwycięstwie Pis-u to o dziwo nie widać paniki na giełdzie.
  Pozdrawia.

  1. Od maja się wszyscy się cieszyli. Teraz z dzialaniami PIS w gospodarce bedzie jak ze skinami, którzy uratowali staruszkę bo przestali ja kopać.

   Co to by było gdyby ogłosili że np. podatku od banków na razie nie będzie

 4. Ciepła woda w kranie kosztowała sporo za PełO, ale Pisiory chcą chyba polać wrzątkiem wychłodzone (czytaj wygłodzone masy). Na chwilę będzie przyjemnie jak w saunie a potem z kranu już nic nie pocieknie, nastanie epoka lodowcowa.
  Gdzieś czytałem/słyszałem, że państwo bankrutuje raz na 25-30 lat.
  Wydaje mi się, że mlaskacz jak podskoczy do kontaktu to zgasi światło – a w sumie jemu to zawsze krzesło podstawiają:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *