Czy złoto zakończyło spadki?

Nie wiem jak Wy Drodzy Czytelnicy, ale ja ostatnio coraz częściej trafiam na artykuły w których autorzy zastanawiają się czy złoto zmieniło już kierunek. Ta dość duża ilość materiałów poruszających tę kwestię „zmusiła mnie do własnej analizy”, którą teraz chciałbym Wam przedstawić.

Na początek zacznijmy od wykresu w ujęciu tygodniowym i spójrzmy co on nam przedstawia.

gold_weekly

Według  mojej oceny to faktycznie możemy mówić o klinie kończącym (i to bez wyjątku czy ktoś traktuje cały spadek jako impuls przedstawiony na wykresie czy może dostrzega tu strukturę korekcyjną). Jednak zakładam, że w klinie robimy obecnie falę 4 a po niej jeszcze 5-ta w dół na nowe minima. I tu mógłbym skończyć dając jednocześnie odpowiedź na pytanie z tematu tego wpisu.
Byłoby to jednak chyba lekceważeniem Was moi kochani 🙂 . Zatem pójdźmy dalej w Naszej analizie. Zanim jednak przejdziemy do niższego interwału zwrócę uwagę na strefę wsparcia cenowego zaznaczoną na powyższym wykresie. Według mnie to będzie poziom gdzie trwający od 4 lat spadek, z dużym prawdopodobieństwem, zakończy się.
W tej strefie mamy również bardzo istotną geometrię czyli zniesienie zewnętrzne dużej fali 4 na 161.8%. No dobrze, ale dokąd obecny wzrost w ujęciu dziennym, może dojść i skąd ewentualnie zacznie się ostatni impuls spadkowy.

gold_daili1

Na pierwszy ogień podstawowe mierzenie wewnętrzne zakładanej fali 3 klina. I tu najczęstszy poziom wypadający w klinie czyli 61.8% wypada w rejonie 1220 i nakłada się na strefę cenową.
Fala 3 w klinie składa się z wyraźnych 3 fal (tak jak ma to miejsce w TUK). Sprawdźmy zatem jak ostatnie wzrosty mają się względem „3 w 3”.

gold_daili2

Jak widać na wykresie, na tym samym poziomie wypada 88.6% zniesienia „3 w 3” a jeśli weźmiemy pod uwagę gdzie zakończyło się pierwsze odbicie to w efekcie możemy otrzymać „Nietoperza”. Mamy zatem już trzy ważne poziomy zbiegające się niemal na jednym poziomie.

goldzew_bc

Jeśli odmierzymy zewnętrzne zniesienie fali BC w potencjalnym Nietoperzu to w strefie wyznaczonej poprzednimi zniesieniami, zagości kolejne istotne czyli 161.8%. No dobrze a jak wyglądałaby zależność fal AB i CD

gold wydłuzenie

I tutaj również czysta postać geometrii czyli wydłużenie fali AB o 127.2%. Wszystko niemal na jednym poziomie. Zbadajmy teraz jak wygląda kwestia zniesienia zewnętrznego „małego ab”.

gold_zew.male

O i znowu piękna geometria niemal na tym samym poziomie. Tym razem 200%. Idąc dalej również mamy geometrię małej „a” i małej „c” która obecnie jeszcze trwa.

gold_wydluzenie male

Z racji małej już czytelności wykresu wspomnę, że jest to również 200%.
Podsumowując, zarówno zniesienia zewnętrzne fali 3 w 3 w klinie jak i mniejsze wyznaczają ścisłą strefę która dodatkowo pokrywa się z poziomem cenowym. Zatem według mojej oceny obecny wzrost powinien zakończyć się w okolicach 1210- 1220.
Zwrócę teraz uwagę na pewną kwestię która może być pomocna przy wyznaczeniu docelowego dołka. Mianowicie dotychczas każda fala spadkowa w klinie była o 127.2% wydłużona w stosunku do fali wzrostowej jaka ją poprzedzała co obrazuje poniższy wykres.

goldzewn

Jeśli przyjmiemy, że obecny ruch wzrostowy zakończy swój bieg tam gdzie wyznaczyłem czyli w strefie 1210- 1220 to idąc dalej tropem zniesień 127.2 % otrzymamy poziom ok. 1040.

goldd

To zaś zbiega się z strefą wyznaczoną na pierwszym wykresie w ujęciu tygodniowym i wspartą zniesieniem 161.8%. Zatem minimum spadków widziałbym w okolicach 1000, a dobrego momentu na zajęcie S w tym kierunku szukałbym w rejonie 1210- 1220.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
flyrafkjDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kj
Gość
kj

Zgadzam sie co do odwrotu w okolicach 1220. Nie zgadzam sie ze po tym bedzie ostatnia fala spadkowa. Złoto jest wykończone długoterminowo i kierunkiem docelowym jest cena grubo poniżej 250$. No oczywiście ta „nieszczęsna” kwestia liczenia fal 🙂

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Kj wskazuje na poziom docelowy, który według mnie powinien zakończyć mimo wszystko cały impuls spadkowy. Jeśli jest to impuls to po nim powinna być korekta znosząca chociażby 50% a po niej kolejny impuls spadkowy, który może zajdzie nawet na Twój poziom ale tak daleko to ja nie wybiegam w czasie.

kj
Gość
kj

Ja wybiegam w postaci wykresow o najwiekszych swieczkach czasowych. No wlasnie ze nie musi byc chociażby 50% odbicia, bo korekty typu b tak nie działają tylko schodzą w dół dosc ostro. 1220 to bedzie wg mnie wszystko co w najblizszym DZIESIĘCIOLECIU zobaczymy na złocie.

flyraf
Gość
flyraf

kj – odważna prognoza. Jak widzisz srebro, miedź długoterminowo? Polecą razem ze złotem na dno? To co piszesz o złocie miałoby sens w odniesieniu do Twoich przedstawianych tutaj prognoz odnośnie CHF. Czyżby odwrót od bezpiecznych przystani? Co w takim razie wg. Ciebie będzie rosło w najbliższym DZIESIĘCIOLECIU? Akcje na szczytach, obligacje na szczytach, surowce na dnie?
Pozdrawiam,

kj
Gość
kj

Z trojki złoto, miedz srebro, to srebro teoretycznie wyglada najlepiej (ale nie żeby hossa). Miedz tez zakonczona, przyszly rok moze zatrzymac i dalej w doł. Chf wykończony na 100% wysprzedalem po 4 zeta wsio. Nie mam pojęcia co bedzie rosło właśnie, dlatego nie wiem w co inwestowac dlugoterminowo. Chyba w nic, albo jeszcze nie wiadomo w co.

flyraf
Gość
flyraf

Zakładając, że złoto będzie tak bardzo spadało to dolar powinien się mocno w tym czasie umacniać. AU po 250 USD to po ile będzie wtedy PLN do USD?