Komentarz przed sesją 30.09.2015

Podczas przedostatniej sesji w miesiącu wrześniu, indeks WIG20 stracił ponownie na wartości -0.8%. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2043 znacząco różniło się od minimum sesji i z tego powodu ……

… dla byków powstała nadzieja, że minimum z 24.08 zostanie utrzymane a cały trend spadkowy zostanie co najmniej na jakiś czas powstrzymany.

wig20

Możemy tu mówić o Pin Barze na wsparciu oddzielonym luką cenową od poprzedniej czarnej świecy. Tak na marginesie, dobre zachowanie DAX i tym samym futures na DAX może nawet spowodować, że dzisiejsze otwarcie nastąpi również luką ale w górę. Gdyby tak się stało i w ciągu dnia nie doszło do jej zamknięcia to mielibyśmy …..
No dobrze ale koniec przewidywań skupmy się na wykresach a tu najważniejszym obecnie poziomem dla byków jest 2110. Dopiero jego wybicie pozwoli poważniej myśleć o możliwości tworzenia podwójnego dołka. Negacja wczorajszej świecy to oczywiście duże kłopoty dla byków. Mimo wszystko wydaje się, że będziemy jednak bronić wsparcia i bardziej prawdopodobnym wydaje się atak na wspomniane 2110 zwłaszcza, że na WIG mamy silną formacje odwracającą trend Spotkanie.

fw20intra

Na kontraktach sytuacja również nie jest jasna. Mimo mocnego odbicia po otwarciu sesji, nie udało się wybić overbalance i linii przyspieszonego trendu. To oczywiście jeszcze o niczym nie świadczy bo do tego może dojść już dzisiaj, zwłaszcza że na wczorajszych szczytach trudno jest się dopatrzeć jakiś świec zbliżonych do formacji odwracających.

dax

Na DAX mamy białą świecę z górnym cieniem, która mimo wszystko ma cechy formacji „Spotkanie” i daje poważną szansę na kontynuację odbicia w dniu dzisiejszym. Pierwszym docelowym poziomem jest oczywiście maksimum z piątku. Jego ewentualne wybicie pozwoli na kolejny ruch odpowiadający wielkości podwójnego dołka.

daxfutureintra

Wykres intra choć nie dał jeszcze żadnych podstaw do twierdzenia o zmianie kierunku to jednak zdołał wyjść nad pierwszą strefę oporu i wyraźnie ją wzmocnić już jako wsparcie . Tu jednak również potrzeba znacznie czegoś większego czyli wyjścia nad 9700 a po drodze są opory o których pisałem już wczoraj.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz przed sesją 30.09.2015

     1. Wiesz wg moich wskazan jest jeszce 8-12 sesji na dojscie do 606 na w20usd. Problem w tym, ze zawsze moze wyskoczyc w trakcie inny wariant (jak np przyspieszony zjazd po 550 na 490 odrazu) i to uzalezniam tez jak ida inne rynki. No i wlasnie jak widze rano cos takiego jak dzis to co za pare sesji zrobie jak zachod juz bedzie na „szczytach” a my w polowie drogi?? To wlasnie przez takie szopki jak dziś.

    1. U nas zawsze jest inaczej tzn prawie. Powszechne są:
     -gonienie luką
     -wyciskanie rynku jak cytryny w końcowej godzinie handlu
     -sesje mocy które przychodzą z reguły w najmniej spodziewanym momencie
     Dziś jest ostatni dzień m-ca i kwartału, które to były słabe więc nie ma komu i poco zabijać się o wyższe ceny.
     W ptk payrollsy a potem earnings central i wyniki spółek w Ameryce.
     Wg mnie październik i listopad nie powinny być złe dla grajdoła. Jakiś lokal szczyt powinien być powyżej ostatniego na 2202:)
     Mikołaj się jakiś należy po 5 m-cach tłamszenia.
     Klucz to potrzymanie względnej siły na bankach, przebudzenie energetyki i jakieś takieś nieprzeszkadzanie na KGHM i PKN.

 1. kj … spokojnie, też liczyłem dzisiaj na 2090, ale już jestem (mam nadzieję) po właściwej stronie mocy. Cel … piekło (tzn. okolice 2000 na początek)

 2. Nie ma co mowic o wzrostach na polskiej giełdzie, lepszym pytaniem byloby kiedy wig 20 spadnie do zera? Bo chyba wtedy bedzie twardy dołek 🙂

 3. Dzisiaj dax 10.00 +2% wig20 -0,1 wspaniała maszynka do oszukiwania obywateli. A jak ktos mowi że giełada to dlugoletnia inwestycja to już przedstawiam 10 lat wig 20 -19% piękna inwestycja a na dax w Niemczech +90%. Polska zielona wyspa:) nawet glupi widzi ze GPW to wytwor oszutow okradających obywateli.

 4. Slaby ten nasz rynek. Niewielka reakcja na swiatowe strojenie okienek. Rynek wyglada jakby juz czekal na dalsza czesc zwaly. Moze dyskontowanie podatku od transakcji, dobijajace GPW pomoze w rozbiciu 2000 i wyrwanie z tego boczniaka meczacego.

  1. Wzrost może się pomału rozkręcać i wcale nie musi być źle. Na razie ten wzrost wygląda na korektę ale dalsza zwyżka mogłaby to zanegować.

 5. co to za narzekania klasyczna analiza podwójne dno wzrost o bez mała 50 punktów od dołka razy dwa czyli 1 000 zysku na jednym kontrakcie z dnia na dzień czego chcieć więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *