Komentarz przed sesją 29.09.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia okazała się sesją kontynuacji ruchu spadkowego czyli realizowała najbardziej prawdopodobny scenariusz. Indeks WIG20 stracił na wartości -1.55% i tym samym zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2059. Już niewiele pkt. dzieli nas od minimów “czarnego poniedziałku” i najprawdopodobniej w najbliższych dwóch trzech dniach okaże się czy i jak zostanie ono wybite. W tej chwili …..

… możemy jedynie założyć, iż ostatni swing spadkowy przybrał już postać mogąca być pełnym impulsem. Oczywiście to nie jest jakiś powód do łapania “noży” i wchodzenia w L ale niebawem takie sygnały mogą paść.

wig20

Jeśli na rynkach nie wybuchnie jakaś panika (a różnie może być gdyby S&P wybił ostatni dołek) to zapewne w rejonach bliskich ostatniemu dołkowi w ujęciu dziennym na WIG20 możemy oczekiwać reakcji chociażby na próbę tworzenia podwójnego dołka.
Patrząc jednak na wykres jakimś pierwszym wyraźniejszym sygnałem do realizacji takiego scenariusza będzie wybicie poziomu 2110. Jedynym innym wskazaniem do zajmowania L mógłby być tylko układ świecowy tworzący silną formację odwracającą trend w rejonie dołka z 24.08.
To są jednak tylko założenia a sytuacja jaka jest każdy widzi i na tę chwile nie ma najmniejszych oznak, które mogłyby świadczyć albo co najmniej przemawiać za możliwością zmiany kierunku. A jak to wygląda na wykresie intra kontraktów?

fw20intra

Pomijając już fakt, iż w piątek mieliśmy tu super okazję do zajmowania S (rynek idealnie respektował opory tworząc formacje odwracające), skupmy się na tym co teraz  mamy.
Cały ostatni spadek od poziomu 2100 przybrał kształt impulsu w którym obecnie można doszukiwać się fali 4. To oznaczałoby, że dzisiaj powinniśmy mieć jeszcze niższy dołek jeśli w ogóle chcielibyśmy brać pod uwagę jakieś odbicie.
Poziomem, który powinien przyciągać jak magnes jest strefa na ok. 2030 gdzie mamy nałożenie się geometrii z wsparciem cenowym i dolnym ograniczeniem szerokiego kanału spadkowego. Wydaje się, że to jest ostatni bastion, który mógłby uratować wykres przed wybiciem dołka.
Wczorajsza konsolidacja w rejonach 2060, gdyby została dzisiaj wybita w dół stałaby się pierwszą strefą oporu, którą rynek musiałby pokonać aby móc myśleć chociażby o korekcie tego ostatniego swingu. Aby zmienić myślenie na bycze potrzeba znacznie więcej tzn. wybicia poziomu 2100.

dax

Również DAX kontynuował wczoraj spadek mimo piątkowego wyraźniejszego wzrostu. Tu jesteśmy już w najbliższych rejonach dołka z 24.08 i tu również wykres sprawia wrażenie jakby był w końcówce tego impulsu spadkowego. Jednak to może być tylko złudzenie i dopóki nie otrzymamy jakiegoś wyraźnego sygnału powinniśmy “liczyć” na nowy dołek.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX w ujęciu intra doszedł do strefy wsparcia a parząc na układ świec od ostatniej korekty wzrostowej, można założyć że mimo wszystko dzisiaj powinniśmy mieć próbę wybicia strefy i utworzenie fali 5 w tym impulsie. Zejście do poziomu ok. 9400 może wywołać reakcję wzrostową na formację harmoniczną (50/88.6) jednak nawet gdyby takowa miała miejsce może okazać się, że będzie to tylko rozwinięcie fali 4 w impulsie wyższego stopnia z wykresu dziennego. Jednak nawet w takim przypadku, możliwym byłoby wyjście nad ostatni szczyt. Oczywiście prędzej trzeba uporać się z oporami w okolicach 9550 dalej 9650 i 9750.
Wybicie poziomu 9400 to wskazanie do ataku na dołek z 24.08.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Komentarz przed sesją 29.09.2015

 1. marcin pisze:

  Ale ładnie rynek się zachowuje 🙂 WIG20 co do punkcika niemalże przetestował dołek, DAX tak samo, aż to wygląda podejrzanie 🙂 Niestety takie zachowanie też sprowadza ogromne ryzyko – bo jak to odbicie się załamie i dołki puszczą, to będzie lawina stopów i z górki na pazurki.

 2. Rynek pisze:

  zlecenia oczekujące czekają tylko jedno wczoraj L sp 500 kasówka na 1880 poszło z SL 20 pkt. Reszta czekaj wg rozpiski podanej wczoraj.

 3. Rynek pisze:

  Coś się dzieje – Prezydent Polski Andrzej Duda wśród najważniejszych przywódców świata

  Najpierw jako drugi przemawia w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Przed Chinami i Putinem a tylko po Obamie. To ważny szczegół w światowej wielkiej polityce stanowiący o znaczeniu Polski
  Pużniej Andrzej Duda przy jednym stole z Obamą i Putinem. Po przemówieniach w siedzibie ONZ, delegacje z całego świata zostały zaproszone na lunch. Toast bezpośrednio z prezydentem USA mógł wznieść Andrzej Duda, bo otrzymał miejsce przy stole bezpośrednio po prawej stronie Baracka Obamy. Miejsce po lewej stronie od prezydenta USA było zajęte przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moon, a dalej siedział Władimir Putin.

  czas na tanie zakupy blisko 🙂 ?

 4. kj pisze:

  Wychodzi mi 606 pkt na w20usd za 10-14sesji. (szczegóły były pod weekendowa)

 5. pablo76 pisze:

  ORGR z linią szyi na 2060 – czyli możemy być z powrotem na 2100?

 6. pablo76 pisze:

  Wciąż w grze jest scenariusz 2005-2191(1), 2191-2018(88,6%) fala2 teraz pora na byczą 3 tylko czy to się uda? Trójka mogłaby podejść pod kluczowe opory 2220-2250.

 7. Seweryn pisze:

  Zapowiada się dobre zamknięcie, pytanie tylko czy Stany utrzymają wzrost, po francusku marneszansesą.

 8. piter pisze:

  co tu sie dziwic ze przygarneli naszego Dude ,dlaczego ?wiedza ze u nas zmienia sie wladza ,to ameryka owija go wokol palca ,zeby sojusznik dalej byl lojalny ,zeby dalej nasi jezdzili po irakach afganistanach itp. i to za czapke sliwek ,ot i cala tajemnica ,ameryka wie jak nas cyckac ,szybciutko go przytumania a on bedzie sie cieszyl ze jaki wazny.nie odmówi .

 9. eM pisze:

  Darek, przemyśl proszę, czy nie dałbyś rady zamieszczać komentarza wieczorem, o wiele lepiej czyta się taki komentarz niż rano, gdzie nie każdy może się z nim zapoznać. Nie mogę się przyzwyczaić i komentarz wieczorem o wiele więcej dawał.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Rozumiem Ciebie ale po pierwsze rano i tak muszę robić komentarz do DAX a przede wszystkim brakuje mi już zapału i sił po całym dniu tradingu. Po wyborach zamieszczę sondę na ten temat i poddam się wyborowi.

 10. gibon pisze:

  takie podwójne dołki zawsze wyglądały mi jak podpucha,śledząc wykresy bardzo mało jest takich równo w punkt

 11. adam pisze:

  Panie Darku mam prośbę odnośnie PZU. jeżeli da Pan radę jutro coś wrzucić odnośnie tego będę wdzięczny.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Odcięcie dywidendy i biała szpulka nad dnem to szansa, iż wykonana została korekta pierwszego odbicia po 24.08. Jeśli cena będzie dążyć do zamknięcia luki to najprawdopodobniej wyjdzie też na nowy szczyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *