Komentarz przed sesją 22.09.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.46%. Poziom zamknięcia wypadł na 2178 co tym samym przyczyniło się do…..

… utrzymania wsparcia i braku wybicia overbalance.

wig20

Zatem cały czas jesteśmy w krótkoterminowym trendzie wzrostowym i dopóki nie zostanie wyraźnie wybite 2160 nie ma mowy o jego zmianie. W dalszym ciągu mamy otwarta drogę do 2260.

fw20intra

Wykres intra kontraktów jest potwierdzeniem tego co napisałem powyżej. Tutaj po wyraźnym odbiciu od dolnego ograniczenia kanału i tym samym od poziomu overbalance, cała sesja upływała pod znakiem powolnej wspinaczki o charakterze coraz wyższych szczytów i dołków. Istnieje „zagrożenie”, iż wczorajszy wzrost okaże się formacją flagi i po wybiciu dolnego ograniczenia, cena będzie ponownie zmierzać w kierunku wczorajszego minimum. Jednak nawet taki ruch będzie tylko korektą dopóki „nie padnie” strefa wsparcia.

dax

W „weekendowej” zwracałem wyraźną uwagę na fakt, iż mimo że sytuacja na DAX wygląda niedźwiedzio (wybicie z kanału dużą czarną świecą) to jednak byki nie są na przegranej pozycji i mogą śmiało zawalczyć o próbę ponownego wejścia w obszar kanału a co za tym idzie, wybicia go z drugiej strony.
Wydaje się, że wczorajsza sesja wzmocniła taką możliwość za sprawą utworzenia formacji odwracającej trend (Spotkanie) na poziomie 61.8% zniesienia i na wsparciu cenowym. Teraz najistotniejszym, w przypadku dalszego wzrostu, będzie wspomniane wejście w obszar kanału. Jeśli to się nie uda to ruch taki będzie tylko ruchem powrotnym i w dalszych dniach będziemy raczej obserwować spadek w kierunku ostatniego dołka.

daxfutureintra

Jeszcze wczoraj rano kontrakty na DAX wybiły strefę wsparcia jednak zniesienie 61.8 zadziałało w ten sposób, że niebawem okazało się iż zejście w dół było tylko pułapka na niedźwiedzie. Odbicie, które ponownie wyszło nad strefę a a następnie po jej reteście wyszło na nowe maksimum spowodowało utworzenie coś na wzór ORGR. Jeśli dzisiaj zostanie wybite wczorajsze maksimum to będzie duże prawdopodobieństwo realizacji zasięgu jaki wynika z takiej formacji a to przełożyłoby się na wybicie overbalance.
Realizacja takiego scenariusza nie będzie jeszcze ostatecznym zwycięstwem byków ponieważ tuż nad tym poziomem mamy strefę oporu cenowego a nad nią wybitą wcześniej dolną linię kanału cenowego.
Jeśli kontrakty na DAX nie zdołają pokonać wspomnianych oporów i jeśli na ich poziomie ujawni się podaż to znacząco wzrośnie szansa na testowanie dołka z „czarnego poniedziałku”.
Pokonanie oporów to jednoczesne otwarcie drogi która powinna zakończyć się na nowych maksymalnych poziomach z okresu ostatnich 30 dni.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Komentarz przed sesją 22.09.2015

 1. Darek cokolwiek dzis nie napiszesz o zejsciu pod 2160 i powrocie do spadków to ja bede codziennie pisał: 2260-2280 za 2-3 tygodnie musi być.

  1. kj przypomniałeś mi mojego nauczyciela od matematyki. Zawsze mówił, że jak się nie wie to trzeba dużo pisać. Podchodził do ławki i mawiał: ” pisz pan, pisz pan.” : )
   Nikt nie wątpi, że kiedyś będzie 2280 może nawet 2600 tylko pytanie czy utrzymasz pozycję która przynosi straty.

   1. Ale ja nie mówie kiedyś. Mówie konkretny termin max 2-3 tygodnie, a to różnica. Jest to czytelnie widoczne na tygodniowym. Od jutra by sie juz przydal powrót pod 2200.

    1. Coś z PISu powinno wyjsc pozytywnego. Pewnie program dla frankowiczow itp. Szybkie strzal pod sprzedaz, a potem chyba ujemne stopy w usa lub cos pod bankructwo bedzie grane.

 2. Volkswagen – Das Auto:)
  W Stanach raczej nie powinni z tego powodu tak płakać, że się im konkurent kruszy.
  Właściwie chyba to jest główny powód zjazdu na DAX i CAC bo tam są spółki motoryzacyjne.
  U nas indeks motoryzacyjny chyba za sto lat:)

 3. Europa podzielona albo spadki 2-3% albo lekkie minusy (są nawet plusy tu i ówdzie)
  W DAX są 4 spółki moto:
  Daimler (2 spółka w DAX) traci prawie 6%
  VV (9 spółka w DAX) traci prawie 20 proc (drugi dzień z rzędu)
  BMW (10 spółka w DAX) traci 4,5%
  Continental (15 spółka w dAX) traci 5 %
  Ogólnie ciężko to wygląda ale u nas trochę lepsze światło rzucili z bankami i z energetyką więc jak się Orlen z KGHM nie posrają to jeszcze nic straconego.
  Jesteśmy 10 pkt nad dolną bandą rolowania Z-tki.
  PGE dywidenda do dziś jutro ścinają 0,78 PLN i wracamy na min roczne na open zapewne (a dziś go tak pałują że aż żal)
  Zostaje dzielne PZU z kilkoma sesjami do prawa na 30 zł.
  Baza się wyklaruje i zobaczymy co knują.
  Raczej up bo jest pod co grać:
  -Mikołaj
  -przełom m-ca, kwartału
  -payrollsy w przyszły ptk
  -sezon wyników w USA za IIIkw
  – a wczoraj rekomendacja dla PKO BP = 40 zł

 4. Dywidendy ścinają jakieś 26 pkt na tą chwilę czyli indeks miał minimum dziś na 2124.
  Realna baza + 9pkt a więc taki normal chyba w trendzie spadkowym na początku serii.

 5. Pisu i tej całej ferajny do wyniku wyborów chyba nikt poważny nie bierze pod uwagę już.
  Inwestorzy z wyprzedażą wstrzymają się chyba do wyniku wyborów a potem poczekają na rząd i dopiero wtedy będą podejmować decyzję jak zobaczą jaką melodię będą grać.
  Dziś ewidentnie chcieli iść do góry tylko wszystkie 4 kółka w golfie złapały gumę i nie ma klimatu – sorry:)

 6. Dax -4 % od high intra dzisiaj – my niecałe 2% podobnie wskazują EEM w przedsesyjnym.
  Wszyscy czekają co zrobi Wielki Brat za wielka wodą.
  Na razie wychodzi że -1,5% kasowy tam pójdzie w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *