Komentarz przed sesją 22.09.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.46%. Poziom zamknięcia wypadł na 2178 co tym samym przyczyniło się do…..

… utrzymania wsparcia i braku wybicia overbalance.

wig20

Zatem cały czas jesteśmy w krótkoterminowym trendzie wzrostowym i dopóki nie zostanie wyraźnie wybite 2160 nie ma mowy o jego zmianie. W dalszym ciągu mamy otwarta drogę do 2260.

fw20intra

Wykres intra kontraktów jest potwierdzeniem tego co napisałem powyżej. Tutaj po wyraźnym odbiciu od dolnego ograniczenia kanału i tym samym od poziomu overbalance, cała sesja upływała pod znakiem powolnej wspinaczki o charakterze coraz wyższych szczytów i dołków. Istnieje „zagrożenie”, iż wczorajszy wzrost okaże się formacją flagi i po wybiciu dolnego ograniczenia, cena będzie ponownie zmierzać w kierunku wczorajszego minimum. Jednak nawet taki ruch będzie tylko korektą dopóki „nie padnie” strefa wsparcia.

dax

W „weekendowej” zwracałem wyraźną uwagę na fakt, iż mimo że sytuacja na DAX wygląda niedźwiedzio (wybicie z kanału dużą czarną świecą) to jednak byki nie są na przegranej pozycji i mogą śmiało zawalczyć o próbę ponownego wejścia w obszar kanału a co za tym idzie, wybicia go z drugiej strony.
Wydaje się, że wczorajsza sesja wzmocniła taką możliwość za sprawą utworzenia formacji odwracającej trend (Spotkanie) na poziomie 61.8% zniesienia i na wsparciu cenowym. Teraz najistotniejszym, w przypadku dalszego wzrostu, będzie wspomniane wejście w obszar kanału. Jeśli to się nie uda to ruch taki będzie tylko ruchem powrotnym i w dalszych dniach będziemy raczej obserwować spadek w kierunku ostatniego dołka.

daxfutureintra

Jeszcze wczoraj rano kontrakty na DAX wybiły strefę wsparcia jednak zniesienie 61.8 zadziałało w ten sposób, że niebawem okazało się iż zejście w dół było tylko pułapka na niedźwiedzie. Odbicie, które ponownie wyszło nad strefę a a następnie po jej reteście wyszło na nowe maksimum spowodowało utworzenie coś na wzór ORGR. Jeśli dzisiaj zostanie wybite wczorajsze maksimum to będzie duże prawdopodobieństwo realizacji zasięgu jaki wynika z takiej formacji a to przełożyłoby się na wybicie overbalance.
Realizacja takiego scenariusza nie będzie jeszcze ostatecznym zwycięstwem byków ponieważ tuż nad tym poziomem mamy strefę oporu cenowego a nad nią wybitą wcześniej dolną linię kanału cenowego.
Jeśli kontrakty na DAX nie zdołają pokonać wspomnianych oporów i jeśli na ich poziomie ujawni się podaż to znacząco wzrośnie szansa na testowanie dołka z „czarnego poniedziałku”.
Pokonanie oporów to jednoczesne otwarcie drogi która powinna zakończyć się na nowych maksymalnych poziomach z okresu ostatnich 30 dni.

15 Replies to “Komentarz przed sesją 22.09.2015

 1. Darek cokolwiek dzis nie napiszesz o zejsciu pod 2160 i powrocie do spadków to ja bede codziennie pisał: 2260-2280 za 2-3 tygodnie musi być.

  1. kj przypomniałeś mi mojego nauczyciela od matematyki. Zawsze mówił, że jak się nie wie to trzeba dużo pisać. Podchodził do ławki i mawiał: ” pisz pan, pisz pan.” : )
   Nikt nie wątpi, że kiedyś będzie 2280 może nawet 2600 tylko pytanie czy utrzymasz pozycję która przynosi straty.

   1. Ale ja nie mówie kiedyś. Mówie konkretny termin max 2-3 tygodnie, a to różnica. Jest to czytelnie widoczne na tygodniowym. Od jutra by sie juz przydal powrót pod 2200.

    1. Coś z PISu powinno wyjsc pozytywnego. Pewnie program dla frankowiczow itp. Szybkie strzal pod sprzedaz, a potem chyba ujemne stopy w usa lub cos pod bankructwo bedzie grane.

     1. Jedyne pozytywy na jakie możesz liczyc to modły PIS w kaplicy parlamentarnej, w intencji 🙂

 2. Volkswagen – Das Auto:)
  W Stanach raczej nie powinni z tego powodu tak płakać, że się im konkurent kruszy.
  Właściwie chyba to jest główny powód zjazdu na DAX i CAC bo tam są spółki motoryzacyjne.
  U nas indeks motoryzacyjny chyba za sto lat:)

 3. Europa podzielona albo spadki 2-3% albo lekkie minusy (są nawet plusy tu i ówdzie)
  W DAX są 4 spółki moto:
  Daimler (2 spółka w DAX) traci prawie 6%
  VV (9 spółka w DAX) traci prawie 20 proc (drugi dzień z rzędu)
  BMW (10 spółka w DAX) traci 4,5%
  Continental (15 spółka w dAX) traci 5 %
  Ogólnie ciężko to wygląda ale u nas trochę lepsze światło rzucili z bankami i z energetyką więc jak się Orlen z KGHM nie posrają to jeszcze nic straconego.
  Jesteśmy 10 pkt nad dolną bandą rolowania Z-tki.
  PGE dywidenda do dziś jutro ścinają 0,78 PLN i wracamy na min roczne na open zapewne (a dziś go tak pałują że aż żal)
  Zostaje dzielne PZU z kilkoma sesjami do prawa na 30 zł.
  Baza się wyklaruje i zobaczymy co knują.
  Raczej up bo jest pod co grać:
  -Mikołaj
  -przełom m-ca, kwartału
  -payrollsy w przyszły ptk
  -sezon wyników w USA za IIIkw
  – a wczoraj rekomendacja dla PKO BP = 40 zł

 4. Dywidendy ścinają jakieś 26 pkt na tą chwilę czyli indeks miał minimum dziś na 2124.
  Realna baza + 9pkt a więc taki normal chyba w trendzie spadkowym na początku serii.

 5. Pisu i tej całej ferajny do wyniku wyborów chyba nikt poważny nie bierze pod uwagę już.
  Inwestorzy z wyprzedażą wstrzymają się chyba do wyniku wyborów a potem poczekają na rząd i dopiero wtedy będą podejmować decyzję jak zobaczą jaką melodię będą grać.
  Dziś ewidentnie chcieli iść do góry tylko wszystkie 4 kółka w golfie złapały gumę i nie ma klimatu – sorry:)

 6. Dax -4 % od high intra dzisiaj – my niecałe 2% podobnie wskazują EEM w przedsesyjnym.
  Wszyscy czekają co zrobi Wielki Brat za wielka wodą.
  Na razie wychodzi że -1,5% kasowy tam pójdzie w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *