Komentarz przed sesją 28.082015

Podczas wczorajszych notowań przeważała strona popytowa, dzięki której indeks WIG20 zyskał na wartości 2.09%. Taki wzrost zapewne ucieszył posiadaczy akcji a zamknięcie, które wypadło na poziomie 2118 ….

już chyba nieco mniej.

wig20

Mniej bo pomimo takiego wzrostu nie udało się pokonać pierwszej istotnej strefy wsparcia opartej na overbalance i strefie geometrycznej. Oczywiście nie jest nigdzie powiedziane, że to w ostatnim dniu tygodnia taka sztuka się nie uda. Dopóki jednak znajdujemy się „pod” dopóty trudno jest nawet myśleć o zmianie trendu spadkowego jaki towarzyszy nam już prawie 4 miesiące.

fw20intra

Również i na kontraktach nie udało się zrobić tego pierwszego kroku do nieco większej korekty. Powyższy wykres intra pokazuje wyraźnie, że po dojściu do poziomu strefy oporu rynek zatrzymał się i wszedł w fazę ruchu bocznego w dość wąskich granicach cenowych między 2092 -2116.
Ostatni swing wzrostowy zdaje się jednak przybierać formę impulsu i to skoncentrowanie notowań w tak wąskim przedziale powinno być zakończone wybiciem w górę. Jednak skala tego wybicia, moim zdaniem nie będzie zbyt duża i mam obawy czy będzie to można uznać za wybicie ocerbalance.
Gdyby nastąpiło wybicie a dalej brakowałoby sił do kontynuacji to ewentualny moment ponownego powrotu pod strefę konsolidacji byłby dobrym sygnałem do rozpoczęcia ruchu w kierunku dołka z poniedziałku.

dax

Kolejny dzień silnego wzrostu mieliśmy wczoraj na rynku DAX. Jednak niemal całość tego sukcesu byków leżała w wysokim otwarciu a skala zmienności w trakcie sesji nie dała zbytniej możliwości do działania co obrazuje wyraźna szpulka umiejscowiona w najbliższym sąsiedztwie zniesienia 38.2%. W dalszym ciągu pozostało jeszcze miejsce do poziomu wynikającego z overbalance a więc w dalszym ciągu nie ma mowy o zmianie trendu.

daxfutureintra

 Jesli chodzi o wykres intra kontraktów na DAX to widzimy jak notowania tego instrumentu trzymają się dolnej połowy kanału cenowego a „równość” ruchów w górę i dół spowodowała utworzenie wyraźnej wewnętrznej linii trendu. W dalszym ciągu poziom 10500 jest tym docelowym co współgrałoby nawet z układem falowym, w którym moim zdaniem powinniśmy mieć dzisiaj rano kontynuację fali 5.
Utworzenie ciekawego układu świecowego po ewentualnym dojściu w rejony 10500 może być bardzo ciekawą opcją do zajmowania pozycji S w nieco dłuższym terminie niż kilka godzin w trakcie sesji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz przed sesją 28.082015

 1. Na naszych kontraktach chyba szykuje się klin na 1h. Jeśli przy mocniejszym ruchu w górę na DAX nie będzie dynamicznej reakcji u nas tylko niemrawy wzrost to niemal stanie się pewnym budowanie klina końcowego (interwał 1h).

   1. Pomyślcie Panowie kto teraz gra długie ? Większość obstawia spadek tak więc wybicie z klina powinno być górą.

    1. Z swojego doświadczenia z dalekiej przeszłości jak i doświadczenia z kilkuset osobami – kursantami wiem, że wbrew pozorom cała większość drobnych graczy gra długie po takim spadku bo na niego w żaden sposób się nie załapali. Dodatkowo indeksy S&P i DAX wspomagają takie myślenie i działanie. Niestety ale taka jest smutna prawda, która powoduje że to max 20-25% drobnych graczy zarabia na instrumentach lewarowanych (a i chyba te widełki są dość mocno zawyżone).

     1. Ty masz chyba dzisiaj problemy zdrowotne? Takie głupkowate wpisy świadczą o Twoim rozbujanym stanie emocjonalnym a to zapewne za sprawą tego co działo się ostatnio i jak to komentowałeś a co faktycznie robiłeś na rachunku. Oszczędź sobie takich głupkowatych wpisów bo będę musiał zmienić zdanie na Twój temat a uważam Cię (jeszcze) jako poważną osobę.

 2. Wydaje się, że lukę poniedziałkową wypadałoby zamknąć – czyli jakies 52k z groszami, tam też jest linia trendu spadkowego i na tym oporze by się rynek mógł już poważniej zastanowić czy ma ochotę na dalsze wzrosty, czy jednak zmieniliśmy kilkuletni trend na WIG na poważnie (a są ku temu przesłanki), bo jeszcze tak na dobrą sprawę nie spadliśmy od szczytu więcej jak 20%, co np. na takim DAX miało miejsce (niektórzy lubią ten wyznacznik, jako początek bessy). Dlatego można cały obecny spadek traktować jeszcze jako korektę. Co do WIG20 to też obowiązuje trend boczny, i odbiliśmy się od dolnego ograniczenia 100 pkt niżej, teoretycznie, bardzo teoretycznie – możemy iść na 2600 wg zasady trend twoim przyjacielem 🙂 co innego jak te 2000 padnie, wtedy ratuj sie kto może 🙂

   1. ja bym kupował po 20xx, i ustawił SL na 2000, zdecydowanie bardziej sensowna strategia niż pod 2000 🙂 chyba, że mówisz o stanie rynku po konsekwencjach związanych z wyłamaniem 2000, a nie bezpośrednio pod 🙂

 3. Biorąc pod uwagę, że PKB Chin to 14% PKB świata, i mieszka tam 1/6 ludności (wiec podobnie) to ciekawie brzmią zaklinania James Bullard z Fed:
  – efekt deflacyjny z Chin nie będzie duży
  – spowolnienie w Chinach nie jest niespodzianką
  – nie jest pewien, czy giełda w Szanghaju jest aż taka ważna
  – ostatnich kilka dni nie powinno zmienić poglądów wśród członków Fed
  – gospodarka USA jest w dobrej kondycji
  – inflacja będzie blisko 2 procent pod koniec 2016

  Ostatni skok w górę na S&P był po słowach płynących z Goldman Sachs, jakoby „inwestorzy niepotrzebnie się aż tak bali” i już – posłuchali, nie boją się. Naiwniaki 🙂

 4. DAREK 2 dni temu jak ty widziałeś 3 fale i S ze znakiem zapytania , napisałem ci że zrobiliśmy 100 pkt a potem b i teraz 100 pkt do 2160 c lub 3 fale , pamiętasz , to teraz sobie przypomnij

  nie chcesz możesz nie puszczać co pisze , ale każdy widział kiedy co ja pisałem i to przed faktem

  mozna sobie jeszcze Orlen zobaczyć i rope po zakończeniu 5 fal w dół jak wystrzeliła , już na H1 tam jest 1 fala w górę jako 5 falowy impuls

  1. Dobra może kiedyś zrozumiesz a jak nie to też się nic nie stanie w końcu nie mogę zabronić Ci pisania głupich docinek co najwyżej mogę nie puścić ich.

 5. a teraz najważniejszy moment , DAX , S&P i FW20 są pod godzinową 200 , ostatnie 5 razy nasz FW20 tego nie wybił , zobaczymy , jeszcze trochę miejsca ma na 2175

 6. Panie Dariuszu.
  Czy wyliczenie z połowy tyg. iż 2130 to najwyższy wymiar kary dla niedźwiedzi jest nadal aktualne?
  Czy Pańskie wskazanie z zeszłego tyg. na indeks banki iż jesteśmy blisko odbicia również jest nadal aktualne.
  Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *