Komentarz po sesji 25.08.2015

Tak jak można było przewidzieć po wczorajszej końcówce sesji, dzisiaj od samego początku notowań, byki rzuciły się do ataku tak jak miało to miejsce na innych rynkach. Problem polega jednak na tym, że gdy DAX czy S&P pozostały (no może co do S&P to jeszcze zbyt wcześnie aby tak podsumowywać) na wysokich wzrostach tak nasz indeks WIG20 oklapł i w efekcie zyskał zaledwie 0.69% kończąc dzień na poziomie 2071.

[fumpBegin]

wig20

Takie zachowanie doprowadziło do powstania małej białej szpulki z bardzo długim górnym cieniem, nieudanie testującym połowę wczorajszego, czarnego korpusu. Trudno jest zatem myśleć bardziej pozytywnie (mam na myśli byki) niż w dniu wczorajszym. Zakładanie, że takie spadki zostaną zanegowane w jeden dzień nie powinno gościć w umysłach inwestorów bo jest to sprawa niesłychanie rzadko spotykana.
W dalszym ciągu nie ma najmniejszych podstaw aby nie traktować naszego rynku jako rynku niedźwiedzia. Do takiego spojrzenia potrzeba wybicia wyznaczonych stref oporu.

fw20intra

Choć kontrakty bez problemu wybiły zasięg korekt jakie miały miejsce po 5.08 to jednak nie dały już rady z zasięgiem tych najważniejszych. Dojście do zasięgu takiej korekty połączone z zniesieniem geometrycznym na świecy markującej cenę było już „pomarańczowym światełkiem” a następująca po tym świeca typu „inside bar” była wystarczającym (moim zdaniem) sygnałem do zajęcia pozycji zgodnej z panującym trendem.
Złamanie dzisiejszego wzrostu, z dużym prawdopodobieństwem może okazać się początkiem ruchu na nowe minima czy też chociażby dążącego do testowania ostatniego dołka. Zajmujący dzisiaj pozycję S, w świetle tego jaki poziom zatrzymał spadek z drugiej połowy świecy (poziom mniejszych korekt) mogli spokojnie zabezpieczyć się przesuwając SL na BE na wypadek gdyby jednak byki miały jutro odzyskać siły z pierwszej części notowań.

dax

Indeks DAX , w dniu wczorajszym zachował się znacznie lepiej od naszego indeksu. Wysoka biała świeca pokazuje, że kontynuacja odbicia z dnia poprzedniego trwała do samego końca sesji. To jednak nie zmieniło jeszcze w żaden sposób sytuacji na tym rynku. Udało się co prawda wybić zasięg największej korekty i to jest na pewno jakiś „plus” ale na pierwszym ważnym zniesieniu czyli na 38.2 doszło do zatrzymania. Pomogła w tym również istotna strefa oporu cenowego, która dzisiaj będzie stanowić wyzwanie dla popytu Z tej perspektywy czasowej jak najbardziej możliwym jest dalszy ruch na północ. Pytanie, jak to wygląda na niższym interwale? Tu jak zwykle spojrzymy na wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Jak widać na wykresie, zniesienie 38.2 spowodowało utworzenie Pin bara i natychmiastową reakcję zgodną z głównym trendem na tym interwale. Jednak nadzieja dla byków pozostała za sprawą zachowania overbalance w tym krótkim ruchu wzrostowym stanowiącym najprawdopodobniej korektę w fali 4.
Bardzo ważnym, moim zdaniem będzie zachowanie kontraktów w pierwszych godzinach regularnej sesji na DAX. Ewentualne wybicie wczorajszego maksimum mogłoby się przemienić w ostry i silny ruch wzrostowy (takie najczęściej mają miejsce po wybiciu korekty pędzącej 1:1). Mimo wszystko, z perspektywy nieco dłuższej niż kilka ostatnich godzin, bardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz w którym nie zostanie wybity szczyt a po ewentualnej korekcie wzrostowej rynek przejdzie do kolejnej fali wyprzedaży z celem na testowanie albo i wybicie ostatniego dołka z poniedziałku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz po sesji 25.08.2015

 1. Darek ale DAX dużo więcej zjechał od szczytu niż nasz WIG 20 więc dzisiaj takie małe wyrównanie , oni 24% od szczytu wczoraj a my chyba 21 % ,

    1. A o co chodzi z tymi 20% bo jak pamiętam to pisałem Ci o „aptekarskim” porównaniu DAX i WIG20 które według Ciebie miało usprawiedliwić to że nasi oddali pola a niemiaszki nie?

     1. a chodzi o to że jak pospadało wszędzie po 25% to ty zobaczyłeś trend spadkowy , szkoda że nie pamiętasz jak jeszcze niedawno widziałeś WZROSTY , raptem parę dni temu , i jakoś moje widzenie rynku po aptekarsku jak to mówisz pokazało kto miał rację , prawda ,

      dla mnie jeżeli się nie mylę eur/usd zrobił na 1,1720 szczyt , jeżeli już tego nie przejdzie to jesteśmy po korekcie ABC i na DAXie też zobaczymy większą korekte pod słabnące euro, niech tylko wykończą jeszcze 5tkę w dół jako 5w5 , dla mnie na DAX na razie tylko 3 fale korekty ABC ze szczytu , powtarzam słowo NA RAZIE żebyś się potem znów nie czepiał ,

 2. Wszystko zalezy od PEO. Są podstawy twierdzić że zaczynamy rynek bykla poziomy na wig20 (potrójne dno na 2k) fale na wig, wig banki na minimach (o ile peo cos ni e wykombinuje). Z wig20usd zostanei problem.

 3. Prawdę mówiąc to od 2007 roku nasz rynek jest w bessie i cos tu poważnie z nią nie tak…..niby od 10 lat rozwijamy się bez kryzysów przy średniej 3%pkb a malo kto na tym zarabia. Pozdrawiam

   1. Nie mówimy tu o mini hossach ale o prawdziwej hossie gdzie kolejny szczyt jest wyżej, tak jak to jest na zdrowych rynkach na daxie czy w usa.

 4. Historia uczy, że spadki w rejonie sierpień – październik nie są korektą, ale właściwym trendem… Po tylu latach wzrostu należy się roczna – półtoraroczna bessa na rynkach bazowych. Kto pamięta S&P 666 pkt?
  Cieszmy się z małych rzeczy bo wzór na szczęście w nich za……
  Pozdrowienia dla dzielnego Gospodarza i zawodników długodystansowych!!!

  1. jak pisałem wczoraj ruchy góra dół na sp 500 50-100 pkt i takie miały miejsce. Albo dreptanie w miejscu jak wrzesień 2011 i retest 1830 na f sp 500 albo zejscie na 1600.

   Qba 0.3 lota na paru indeksach to nie potrzeba milionów depo od kwietnia – maja nawet jak pozycja S była od 2095 na sp 500 czy 12100 na dax.

   1. tylko napisz kiedyś na jakich indeksach i po ile i gdzie masz STOP ,

    u mnie w mBanku na webinarach grają realnie po 0,1 i 0,15 LOTa i zapewniam cię że straty mają bardzo duże na kilku instrumentach bez STOPów ,

    1. Qba S zamykałem 2 dni temu i o tym pisałem a o otwieraniu ich na wiosnę też pisałem. Dla mnie to była realizacja zysków.

     Może spytaj Koale jak jego L, które stawiał tutaj licząc na cuda wiosną 🙂

     1. jeśli chodzi o mnie to L zamkniete po wyłamaniu z podwójnego szczytu dawno temu, choć przyznam, że potem zdarzało się łapać na wsparciach, dopóki trend się nie załamał, ale z krótkim stopem, co do MiŚ – pełna realizacja po złamaniu ORGR na mWIG40 przy 3800 – a to fakt, że moje wróżenie z fusów dotyczące wzrostów okazało się zbyt optymistyczne, przyznaje się bez bicia

 5. Morgan Stanley: Pozycja krótka na USDJPY
  STANDARD

  Morgan Stanley otworzył na USDJPY krótką pozycję typu Limit Order z wejściem na 120.50, targetem 114.00 i stop loss 121.50.

  Debata na temat podwyżek stóp procentowych w USA przesunęła się znacznie w stronę luzowania. Obecnie rynki wyceniają 23% prawdopodobieństwo na wrześniową podwyżkę stóp. Larry Summers sugerował nawet, że Fed może rozpocząć kolejną rundę ekspansji bilansu poprzez zakup aktywów, targetując niższe stopy procentowe, aby pobudzić inwestycje. Według Summersa USA znalazła się w stanie „stagnacji sekularnej”, cierpiąc na brak inwestycji i słaby wzrost produktywności.

  W tym tygodniu rynki szczególnie pilnie będą zwracać uwagę na komentarze Dudleya i Fischera z Fed, aby wyeliminować ryzyko zacieśniania we wrześniu. Gołębi komentarz może wprowadzić USD pod presję sprzedażową, a USDJPY prawdopodobnie byłoby jej główną ofiarą, po tym jak Japończycy postawili u bukmacherów rekordowe zakłady na perspektywy podwyżki stóp procentowych popychając USDJPY w górę.

  1. Darek nie rób sobie jaj z tymi znakami zapytania ?

   PYTASZ czy podajesz poziom zagrania

   trzeba śledzić eur/usd , jak zrobią na 1,14 podwójne dno to Dax spadnie a jak nie i polecą to DAX urośnie

   1. A jak słońce zaświeci to będzie hossa a jak deszcz będzie padał to będzie bessa. Wystarczająco dużo piszę w komentarzach po sesji więc jak chcesz to śledź je i wówczas będziesz wiedział o co chodzi.

    1. Darek śledze je , wczoraj pisałeś że S na 10200-10 300 a tutaj ogłaszasz już 3 w 3 na S ,

     ja tam na razie czekam co zrobią na wczorajszym szczycie no i te 38% zniesienia mogliby stuknąć ,

     a na S&P to masz na H1 5 tke w górę ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *