Komentarz po sesji 24.08.2015

Wczorajsza sesja, którą można śmiało określić jako „rzeź niewiniątek” a sam dzień jako „czarny poniedziałek”, przyniosła nam zjazd indeksu jakiego przyznam szczerze, w żaden sposób nie przewidywałem. Indeks WIG20 stracił -5.66% co było wynikiem bardzo dawno nie spotykanym i zakończył dzień na poziomie 2056 chociaż w trakcie sesji……

… był znacząco niżej.

wig20

Jedno jest pewne, bez względu na to czego nie przewidywałem, zakładałem nowe minimum i od dłuższego czasu często powtarzałem, że w żaden sposób nie powinno się myśleć o zajmowaniu L do wzięcia których nie było najmniejszego sygnału. Ten kto przestrzegał tej zasady może nie zarobił, bo jednak spodziewałem się, iż czas korekty jest już blisko (tu gratulacje dla Qby, który to straszył mocnymi spadkami co się spełniło wczoraj), ale również i co ważniejsze, nie stracił. No dobrze dość tego gadania przejdźmy do konkretów.
Wczorajszy silny spadek został powstrzymany na poziomie 2015 a więc w strefie wsparcia wyznaczonej przez dołki z 2011 i 2012. Dla wielu inwestorów jest ot poziom, którego wybicia sobie nie wyobrażają i zapewne już myślą o kupowaniu. Jednak z powyższego wykresu wynika, że najprawdopodobniej ostatnia fala spadkowa nie została jeszcze wykończona a na poziomie 1900 znajduje się ważne zniesienie wzrostów z 2009- 2011 – 61.8%. Myślę, że jest to poziom który jeszcze w najbliższych dniach może zostać przetestowany. Zakładam to nawet przy najbardziej łagodnym scenariuszu falowym jaki starałem się rozpisać czyli przy scenariuszu w którym obecnie jesteśmy w fali 5 impulsu na wykresie dziennym. Niestety nie można wykluczyć, że jeden cały impuls skończył się tam gdzie oznaczyłem „niebieskie 3” i tu liczę na wypowiedzi „specjalistów od Elliotta”.
Zakładając jednak ten łaskawszy wariant i tak spodziewałbym się próby wybicia wczorajszego minimum i testu 1900.
Wczorajsza sesja przyniosła nam jeszcze kilka innych złych prognoz. Mam tu na myśli szczególnie indeks WIG który z marszu wybił klin, największą korektę i poziom 50000. To są „elementy”, które mogą bardzo niepokoić na przyszłość  i to nie taką licza w dniach czy nawet tygodniach a w miesiącach.
Kiedy mamy do czynienia z trendem spadkowym, a co do tego że tak jest nie ma chyba nikt wątpliwości, to najważniejszymi są strefy oporu a nie wsparć. W tej kwestii to rejony 2130 – 2170 są tymi bez wybicia których nie ma co myśleć o jakieś mocniejszej korekcie (o powrocie do wzrostów nawet nie wspomnę).

fw20intra

Powyższy wykres intra pokazuje, że z dużym prawdopodobieństwem, wczorajszy dzień był tym który „tworzył” jakąś falę 3. Pisze „jakąś” ponieważ widać, że przed jej rozpoczęciem mieliśmy rozbicia fal. Oznaczenia jakie naniosłem przedstawiają dokładnie jak widzę wykres i czego możemy się teraz spodziewać.
W tym ujęciu czasowym opory znajdują się w kolejności na 2050- 2060, 2080 i najsilniejszy moim zdaniem na 2100.

dax

Nieco mniejszy spadek ale równie bolesny miał miejsce na DAX (u nas po prostu odrobiliśmy to co ściemniano w poprzednich dwóch dniach).
Indeks sąsiadów z zachodniej strony Polski wykonał ruch do poziomu na którym znajdowały się sygnalizowane wcześniej, ważne poziomy wsparcia. Mam tu na myśli wielkość korekty jaka miała miejsce w 2011 oraz zniesienie 38.2 całej fali wzrostowej od dołka z 2011. Ogromny obrót jaki towarzyszył wczorajszym notowaniom powinien przynieść nieco ulgi dla byków. Pytanie na jak długo i jak skutecznie. Myślę, że nawet jeśli dojdzie do kontynuacji odbicia to któreś z oznaczonych istotnych oporów zatrzyma je i rynek jeszcze raz będzie co najmniej testował wczorajsze okolice minimów.

daxfutureintra

Na wykresie intra widać, iż kontrakty na indeks DAX najprawdopodobniej wykończyły wczoraj falę 3 (kolor niebieski) i weszły w fazę korekty w fali 4 która moim zdaniem nie powinna zajść dalej niż 10200 – 10300. Choć faktem jest również to, że wybicie niższego poziomu 9950 (tego na którym wystąpił wczorajszy szczyt pierwszej fazy odbicia od minimów) złamie overbalance całego spadku i da teoretyczną możliwość do zaniechania próby testu wczorajszego minimum.
Tak ogólnie mówiąc to wybicie tego dołka i kontynuacja spadku sprawi że w długim terminie sytuacja stanie się bardzo mało ciekawa dla byków.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Komentarz po sesji 24.08.2015

   1. Zrobili szybkie i duzo głebsze niz ja myslałem. Ja niezmiennie licze fale tak, ze anglia i usa musza wyjsc na nowe szczyty. Dax nie. U nas pękło 570 na wusd to na dłuzsza mete prowadzi nas do Grecji.

   2. Darek no wybicie z konsoli było , jak otworzysz SZEROKO OCZY to zobaczysz że 3 sesje zniosły rok wzrostów , ja nie mówię o hossie tylko o dołku chwilowym na mocnym wsparciu po mega wodospadzie ,

    retest wyjścia dołem jakiś powinien nastąpić no chyba ze według ciebie USA będzie spadało po 300 pkt co tydzień przez pół roku to OK , źle się wyraziłem skoro ty tak zrozumiałeś ,

    eur/usd też już jest prawie tam gdzie pokazywałem jak prognozuje Goldman Sachs ,

    Darek moje założenie jest takie , to co się stało to jest pod podwyżkę FEDu we wrześniu , rynek już to wycenił bo tak się właśnie powinien zachować po 1 podwyżce i teraz sobie poczekamy w jakimś boczniaku , co ty mylisz że ja przewidywałem że będziemy non stop przez pół roku spadać codziennie po 5 % w USA i na DAXie , zreszt na DAX to już ci pokazywałem że spadało ostatnio zawsze 5 miesięcy to była typowa korekta więc tutaj jeszcze jest szansa że tylko 3 w dół poszło ,

    Jace Borawski dzisiaj zamykał shorty w USA ale on zawsze po fakcie wszystko ma i zamyka na mega zysku ,

  1. szybko Waść zmieniasz zdanie, niedawno bessa, spadki roczne, a tu po pierwszym odbiciu z -8% (!) intraday odwołanie wszystkiego? mówiłem, że dla naszego rynku to podciągnięcie w stanach popołudniowe to jest niedźwiedzia przysługa i to bardzo, szczerze mówiąc to może być i zwała – ważne żeby się działo, bo w bok kasy nie zarobisz

   1. ty umiesz czytać ze zrozumieniem , rozumiem że spadki bolą jak się było takim Bykiem jak ty ale gdzie ja odwołałem besse ,

    bessa się tak nie zaczyna , raczej konczy spadkami po -16% na KGHM

    a według prymitywnej teorii DOWa to w USA jeszcze nic się nie stało bo zatrzymali na dołku ostatniego dużego impulsu na 1830

    1. umiem kolego, tylko, że produkujesz tyle emocjonalnego spamu, że jeden post przeczy drugiemu – pisałeś o tym, że wybicie z wielomiesięcznej konsoli w USA da, przynajmniej tyle samo trwające spadki, teraz po pierwszym odreagowaniu piszesz, że nic się nie stało w zasadzie, mnie ostatnie spadki nie zabolały, bo przewidywania (wróżenie z fusów) to jedno, a reagowanie na to co daje rynek, to drugie 🙂 i wkurzasz się jakbyś przewidywał tę zwałę, zwała przyszła, a Ty bez eSki 🙂 – bo tak często bywa u takich proroków

 1. Inwestorzy i Gracze, których dzisiejsza zwała zastała na bezdechu w rozkroku, proponuję wystosowanie listu (albo od razu pod Sejm) z żądaniem możliwości sprzedaży akcji po kursie sprzed zwały, a 90% strat niech weźmie na siebie paskudny broker! Może i tu uda się coś przed wyborami dostać(?) Jak dzielą kiełbaską za nieswoje to czemu nie?
  :))

 2. wszystkie S od kwietnia jakie grałem pozamykałem. Przypomina mi się 2011 wtedy na sp 500 po 300 pkt spadku już gromadzili i po konsoli wrześniowej szli ładnie do góry. Dzisiaj mamy już 300 pkt spadku od 2130 zatem pasuje przytrzymać to i pobujać zdrowo góra dól 100 pkt w ciągu dnia góra dół to norma. Analogia do 2011 daje retest 1830 jak wtedy 1070 gdzieś w okolicach końca września.
  Szczerze liczyłem na retest 1570-1600 i to po przytrzymaniu może wypalić jako drugi scenariusz.

  Pisałem na wiosnę tutaj, że reklamy wielu brokerow i nagonki na wzrosty biur maklerskich dadzą zwałę. Szczyty w kwietniu – maju i mamy wysypywanie przez spanikowanych leszczy. To zawsze sie powtarza co kilkanaście miesięcy.

 3. No cóż… Mamy, co chcieliśmy, piękny dzień, a jesień jeszcze się nie zacząła, gdy ma się ziścić długo zapowiadany reset…

  Zatrzymał nas poziom 2000pkt jak w okolicach roku 2012. Niżej na ok 1500 mamy linię trendu od 2002r.

  http://bankfotek.pl/view/1927696

  Pewnie znajdą się tacy, którzy będą twierdzić, że dopóki jej nie przebikemy, trend jest rosnący 😉

 4. tydzien temu byłem tu jedynym niedźwiedziem a teraz , same niedźwiedzie i wszyscy wiedzieli ,

  pozdrawiam , ja nie wróże tylko pokazuje wykresy ,

  i jeszcze jedno , PANIKA konczy przeważnie spadki a nie zaczyna , w każdym razie dołki muszą być z 2 razy testowane i obronione żeby zagrać na L , i trzeba obserwować dolara ,

  ropa już chyba blisko dna jest ,

  1. Problem w tym Qba że Ty stajesz się niedźwiedziem w końcowym etapie spadków. Teraz to już jesteś tak zapalonym niedźwiedziem, że pewnie niedługo zaczniesz otwierać S . Problem w tym że większa część ruchu została już wykonana i tam niewiele spadku już pozostało ; )
   Ja na ten przykład po wczorajszej sesji przestałem być już niedźwiedziem .

  2. Nie byłeś jedynym niedźwiedziem bo ja dawno pisałem że dax to trup a sp spadnie ale nie az tak dramatycznie jak ty to pisales czyli jak w 2008r. Jednak cały czasy liczyłem że naszwig to przetrzyma. No nie przetrzymał. Teraz czas na odbicie a prawdziwa duża korekta w 2016.

  3. Spójrz na początki silnych fal wzrostowych po podobnej fali spadkowej jak teraz i znajdź mi przykłady podwójnych dołków.

  4. Jeśli chodzi o to ,że dołki muszą być z 2 razy testowane to nie jest to warunek konieczny Przykład 5 września 2013. Sytuacja wygląda podobnie. Mocny spadek po czym szybki zwrot i pogrom niedźwiedzi. Tutaj jednak ta różnica, że jesteśmy lekko pod konsolą więc może będzie szansa na retest dołka .

 5. zanim ktoś będzie chciał cokolwiek tknąć, to proponuję najpierw poczekać na jakieś mocne, sensowne odbicie i ewentualny reset dołka, wcześniejsze łapanie to nic innego jak zwykły hazard, który 9 razy może sie udać, ale 10. raz może pozbawić kapitału i game over

  1. To, że nie piszę tych słów z rezydencji w Monte Carlo jest efektem czajenia się na podwójne dołki. A poza tym pozbawić się kapitału można tylko grając na fiutach. Na pewno W. Buffet takich instrumentów nie dotykał.

  1. Na edku poziomy mogą się w przybliżeniu utrzymać bo oprócz tego co ty pokazujesz jest jeszcze wieloletni układ w którym doszli do linii trendu robiąc taką samą korektę jak poprzednią. Pamiętajmy jednak że są to kreski miesięczne i tu zejście na minima może być spokojnie.

 6. mWiG40 i sWiG80 w bardzo ważnych miejscach – po wyłamaniu ze swoich kanałów wzrostowych, testują dolne ograniczenia od spodu i teraz pytanie, czy to tylko ruch powrotny, czy będzie negacja i pułapka na niedźwiedzie? rynek pokaże, a póki co chiny obniżyły stopy i mamy na DAX-ie +5%,

 7. NA DAX dobry moment na S , retest ostatniego dołka wybitego po 10060

  nie zamierzam się tutaj z nikim przekomarzać , a co do mnie dalej jestem BYCZY a to raczej źle dla BYKow a z wykresem nie dyskutuję tylko wstawiam gdzie trzeba wstawić

  8 lat hossy zrobiło swoje , nastroje są wręcz wyśmienite po spadkach ,

  jak zaczniecie wszyscy myśleć tylko o spadkach to może skonczy się bessa czy trend spadkowy jak zwał tak zwał,

  1. Moim zdaniem poczekałbym na nich na poziomie 10200 (tak jak pisałem rano) tam jest bardzo ciekawa kombinacja geometrii i linii klina. Na tym poziomie formacja świecowa odwrotu i wchodzę na S.

 8. gdybym wam wkleił technika z mojego biura jaki on jest ciągle mega byczy – 3 miesiąc to albo się naćpał albo mu każą tak pisać , jutro mu powiem że chyba ma coś z głową na webinarze

  LOP wczoraj tylko 1 000 w dół na takiej zwale , chyba jeszcze ktoś trzyma stratne S-ki , pewnie Kowalski z Malinowskim

 9. przy takim zachowaniu otoczenia to nasz rynek dzisiaj raził słabością, co może niestety oznaczać, że to nie koniec kłopotów

 10. Witam.
  Panie Darku Sp 500 zrobił dokładnie korektę o której była mowa w analizie tyg. i tak jak Pan mówił nawet taka korekta nie zmienia jeszcze trendu.
  Jednak już widziałem artykuły które piszą o podobieństwach dzisiejszej sytuacji gospodarczej na świecie z tym co było w 2008.
  Patrząc na wykres Sp 500 w dłuższym okresie to zatrzymał się on na dość ciekawym poziomie Fibo w stosunku do fali z 2008

  https://www.tradingview.com/x/EhSomduu/

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *