Komentarz po sesji 19.08.2015

Wczorajsza sesja zaskoczyła nieco większość obserwatorów za sprawą wzrostu indeksu WIG20 o 1.04% przy odwrotnych kierunkach na innych ważnych parkietach. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2192 a cała „akcja”, według mojej opinii albo dzisiaj zostanie zniweczona albo … i to nie wydaje mi się mniej prawdopodobne, stało się tak jak …..

…. ma to miejsce już od wielu miesięcy, ze zmiany na naszym rynku „wyprzedzają” zmiany na innych rynkach. Może za sprawą „wielkich obrotów” jakie są na naszej giełdzie i co za tym idzie, każdy kto chce kupić/ sprzedać naprawdę duże ilości papierów musi robić to wówczas gdy większość emocjonalnie działa w odwrotnym kierunku.
No dobrze ale co wykresy nam mówią?

wig20

Wprawne oczy byków zauważą zapewne powstanie formacji Gwiazdy Porannej na wsparciu wynikającym z poziomu ostatniego dołka. Niedźwiedzie powiedzą zapewne, że na tę chwilę to odbicie jakich było już kilka czyli korekcyjne po którym rynek będzie spadał dalej. Jedni i drudzy mają rację zatem powinniśmy poczekać na rozstrzygnięcia. W pierwszym wypadku potrzeba potwierdzenia formacji czyli wyjścia nad poziom 2206, w drugim potrzeba znacznie większego wysiłku byków czyli wykonania ruchu wzrostowego który zdecydowanie upora się z poziomem 2260.

fw20intra

Wykres intra kontraktów wskazuje nam, że wczorajszy wzrost nie był nawet w tych krótkich interwałach czymś co można byłoby uznać za sukces byków. Potencjał wzrostu wygasł na pierwszym ważniejszym oporze i …. No właśnie czy uda się go sforsować dzisiaj?
Pamiętajmy, tak naprawdę to na rynku cały czas obowiązuje S a tylko jednodniowi spekulanci mają czasami okazję na grę w drugą stronę. Rynek musi najpierw pokazać „moc” czyli wybić najważniejsze na obecną chwile opory aby móc zmienić nastawienie do rynku.

dax

Tak jak wcześniej wspominałem, gdy u nas rosło to na innych parkietach działo się właściwie zupełnie odwrotnie. Tak też był z DAX, który niestety (dla byków) wybił dołem Inside Bar i doszedł do testu dołka z 8.07. Skuteczne wybicie tego wsparcia to raczej otwarcie drogi do poziomu ok. 9700 – 9800 zatem byki mają o co walczyć bo patrząc z drugiej strony, obrona obecnego wsparcia to w świetle średnioterminowego trendu wzrostowego możliwość budowania podwójnego dołka z zasięgiem na nowe szczyty.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX wybiły 10800 i doszły również do minimów z 8.07 stanowiących wsparcie dla spadku. Obecnie najważniejszymi strefami są właśnie wspomniana utworzona w oparciu o minimum z 8.07 i strefa oporu na ok 10800. Wybicie któreś z nich będzie miało szanse na rozwinięcie się w znacznie większy ruch. Patrząc na wykres intra w kontekście fal wydaje się, że mimo wszystko atak na opór anie na wsparcie może mieć dzisiaj miejsce za sprawą jakby wykończonego impulsu. Zobaczymy.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

50 Replies to “Komentarz po sesji 19.08.2015

 1. w Niemczech też kupują obligacje ,

  w Londynie miedź poniżej 5000 $ , a wczoraj prezes KGHM mówił że poniżej tej ceny będą mieli problem , zapasy miedzi podwoiły się ,

  no to KOLEJNY SZCZAŁ naszych prezesuńciów , kupno za 20 mld kopalni w szczycie banki na miedzi , POLSKA to dziki kraj , ORLEN , LOTSO to samo i wszystko odpisane w straty

 2. 2205 nie zostało pokonane przez WIG20 ani też 52701 przez indeks szerokiego rynku zatem marzenia o gwieździe porannej niestety, ale wczoraj prysły.

  Darek tak pisze technik w moim biurze ,

  1. No to ten „technik” musi się jeszcze chyba sporo nauczyć o formacjach świecowych. Przypomnę abyś był świadom i mógł lepiej filtrować wiadomości z swojego biura, że Gwiazda Poranna ma miejsce wówczas gdy 3 świeca z całego układu wybija połowę korpusu 1 świecy. Tu wystarczy umieć liczyć do 20 aby to sprawdzić i dziwię się, że takie głupoty wypisuje.

   1. Darek wybił dołki czyli chyba powinien spadać , znaczy kontynuować trend , zobaczymy jak podejdzie do wybitego wsparcia od dołu i retest , jak odbije to powinien spadać ,

    a najlepiej będzie jak S&P zacznie spadać bo tam dopiero markuje spadki

   2. Darek ty msz wgląd do wszystkich komentarzy, wrzuc mi może kiedy pisałem (okolo lipca) że niedługo nasze indeksy znowu tak jak na poczatku roku w marcu przewidzialem, bedą sie rozjeżdzać z resztą. bo trudno mi to poszukać.

    1. Dziś jeden z istotniejszych dni u nas w układzie na wykresie a powiem wiecej obecne h4 wazne czy wyjedzie w góre czy potrzyma w niepewnosci w mozliwosci spadkowej.

 3. zobaczymy banki , bo KGHM też podbili na plotce prawie 15 zł a teraz nowe dołki ma

  dla mnie Darek zaczęło się , surowce , Chiny i Rosja pokazują że gospodarki są słabe pomimo 8 lat drukowania

 4. Ktoś kilka dni temu pisał że na Dax są duże opcje wystawione z wykonaniem 10500 czy 10 600 nie pamiętam dokładnie a dziś jest wygasanie opcji u nich a w Usa to nie wiem.

 5. TAUROn i Bogdanka pokazała dobre wyniki a kursy w dole , warto monitorować

  bankó nie dotykam do wyborów , jak PiS wygra banki mają przechlapane

  1. Samo zwycięstwo PIS jeszcze nic nie znaczy wszystko zależy od tego ile partii i z jakim udziałem wejdzie do Sejmu.
   Zapowiadają się najbardziej nie wiadome wyniki od ’89.
   Wpływ wyników już dawno jest w cenach teraz powinna pójść kontra pod ryzyko że PIS jednak może nie tak na pewno rządzić plus to, że i tak będzie zmiękczać swoje dyrdymalskie i nieuckie koncepcje, które nawet ktoś po ekonomiku zawodowym podważy.

 6. U nas jest dywergencja między kasowym a futami z wczoraj 2151 na koniach a dołkiem z lipca 2158,69 i przedwczorajszym na 2160,07. pomiędzy tymi na indeksie też zdaje się jest.
  Podwójny dołek tylko gdzie jest linia szyi tej formacji potencjalnej? W okolicach 2240 czy dopiero pod 2260 – jak to się powinno prawidłowo patrzeć?

 7. KGHM ma dużą betę powinien ruszyć z odsieczą w odpowiednim momencie.
  poleciał ok 35% od maja, a miedź trochę ponad 20 % Z kolei srebro już wcale nie tak mocno spadło około 20%
  Wg mnie 100-106 to jest raczej do zrobienia.

 8. o kupowaniu to nawet nie ma co myśleć , mam takie przeczucie że we wrześniu FED podniesie stopy i wtedy będzie pierwszy dołek Bessy

  1. Wtedy możliwe, że startnie jakaś korekta w Stanach, ale to nie bessa będzie na pewno – bessa ma szansę się zacząć jak FED będzie kończył cykl podwyżek.
   Podnoszenie stóp to jednak oznaka rosnącej siły gospodarki, ale korekta w granicach 10 % nie jest wykluczona.

   1. OK każdy ma swoje zdanie , jak S&P wbije dołem z 6 miesięcznej konsoli to będzie tyle samo spadał to już masz 12 miesięcy bez nowego szczytu , jak to nazwiesz to twoja sprawa , może być korekta

 9. Pivot na tygodniu to 2203 – walka o kształt świeczki na tym interwale też trwa – zobaczymy. Obroty by potwierdzały potencjalny młotek (?)

 10. u nas problem jest taki że energetyka spada bo chcą im wcisnać kopalnie i wiadomo co będzie , kopalnie zeżrą zyski energetyki,

  a banki czekają na wyrok wyborczy chociaż i bez tego ich zyski będą spadać bo spadają stopy % i opłaty za karty ,

  a Orlen i PGNiG hossy nie zrobią ,

  do tego LOP spada na wzroście , jak zwykle , 4 raz atakujemy 200 setka na H1

 11. a jeszcze trzeba pamietać że te głupki znów ogłosili sprzedaż pakietów akcji , tym to się powinien prokurator zająć że ktoś dołuje te spółki bo chce tanio pakiety kupić pod te zapowiedzi, to jakis przekręt jest żeby szkodzić sobie i zaniżać ceny przed sprzedażą no ale skarb panstwa już raz sprzedał KGHm po 100 a za rok KGHM kosztował 200 zł

  1. pamiętasz jak ostatnio wkleiłem DAX a i napisałem ze poprzednio spadał 5 miesięcy dokładnie jak teraz co mi Darek odpisał ,

   a wcześniej wklejałem OV całej dużej korekty jak poprzednio i na razie widać tam zmierzamy , dla mnie cała 5 tka została w górę zrobiona , dla Darka nie ,

 12. ORLEN ma dzisiaj szansę na podwójny szczyt , jak odpadnie teraz , ale wiadomo gdzie wejście dopiero poniżej 79

  ropa dalsze pikowanie , widzieliście wczoraj zapasy 4,5 mln baryłek na plusie w szczycie sezony letniego ,

  1. I to jest właśnie przykład kiepskiej odpowiedzialności za swoje słowa. Jak można kierować się wskaźnikami dziennymi (średnimi itp) kiedy sesja tak naprawdę dopiero dobrze się zaczęła a do jej zakończenia zostało znacznie wiele godzin niż dotychczas upłynęło?

   1. DAREK ale ja już wczoraj podałem że tam jest formacja korony na H1 na CFD i czekam na potwierdzenie , a 200 setka dzienna tylko mi potwierdza trend w średnim terminie jak na Daxie ,

    może dlatego że ja sobie rysuje na CFD a ty po sesji czekasz na dane ,

    jeszcze jest szansa że znów 2040 obronią , tam warto zamknąć S i poczekać czy wybiją dołem jak DAxa

     1. ja tutaj widze po mega spadku że rysują flagę pro spadkową ,

      do 170 zł papier mnie nie interesuej

  1. Moim zdaniem mają możliwość iść na 1.13 ale z racji że jest to sytuacja falowa bardzo zbliżona do tej jaką pokazałem dzisiaj na WIG- Banki to rozumiem że nie może tam dojść bo spadek zszedł na pierwszą falę?

 13. czekamy na dane ,

  reakcja po nich dużo nam powie co rynki obstawiają na dłużej , eur/usd warto obserwować bo jesteśmy na oporach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *